Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, wasd είπε

Συμπληρώνω το τριφασικό, την έκπτωση κοτ, το όριο των kwh και την κατανάλωση kwh / τετράμηνο.

σωστά , το όριο δε φαίνεται στο screenshot αλλά αφού το συμπλήρωσες , οκ

την επιδότηση 0,337 δε χρειάζεται να την μηδενίζεις (γιαυτό και λέω αγνοήστε το) , θα πάρει αυτόματα την επιδότηση συγκεκριμένα για ΚΟΤ 0,377 όταν βάζει κάποιος όριο

τώρα που το σκέφτομαι αν ξεπερνά κάποιος το όριο και χάνει το ΚΟΤ μάλλον θα παίρνει άλλη επιδότηση , θα κοιτάξω αργότερα αυτήν την περίπτωση, edit το έχω ήδη υπολογισμένο άρα μη μηδενίζετε την επιδότηση

24 λεπτά πριν, wasd είπε

Η βάση με την οποία υπολογίζει ο αλγόριθμος αντιλαμβάνομαι πως είναι το ΔΕΗ Γ1Ν.

ναι , μπορείς βέβαια να επιλέξεις άλλο πρόγραμμα

24 λεπτά πριν, wasd είπε

Το excel μου δείχνει ουσιαστικά πως για εμένα, για τον Αύγουστο, θα με συνέφερε να είμαι στα We Simple Home N (KOT) ή ΗΡΩΝ GENEROUS ;;;

ναι , αλλά άγνωστο αν ο Ηρών εφαρμόζει συνέπεια σε ΚΟΤ , το έχω οτι εφαρμόζει 20% ,μπορεί και να μην ισχύει

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστά , το όριο δε φαίνεται στο screenshot αλλά αφού το συμπλήρωσες , οκ

 

Ναι, αν και στην περίπτωσή μου δεν θα επηρέαζε το αποτέλεσμα αφου είμαι κάτω των 1400 οπότε είμαι μέσα στο ΚΟΤ. Το είχα συμπληρώσει ωστόσο.

 

11 λεπτά πριν, korakios είπε

 

ναι , αλλά άγνωστο αν ο Ηρών εφαρμόζει συνέπεια σε ΚΟΤ , το έχω οτι εφαρμόζει 20% ,μπορεί και να μην ισχύει

Έγραψες αυτό που σκεφτόμουν, για τόσο μικρή διαφορά, δεν ρισκάρω να πάω σε εναλλακτικό πάροχο, η ΔΕΗ είμαι σίγουρος οτι θα εφαρμόζει τις διατάξεις τις κυβέρνησης και απο αυτό που βλέπω στο site της κοιτώντας ανα διαστήματα, γενικά δείχνει ενα decent πρόσωπο με σαφής τιμές και χωρίς κόλπα marketing.

 

Εκτός των παραπάνω, οι επιδοτήσεις 0.337 και 0.377 (για ΚΟΤ), θα μεταβάλλονται κάθε μήνα και θα ανακοινώνονται και αυτές κάθε 20 του μηνός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, wasd είπε

Εκτός των παραπάνω, οι επιδοτήσεις 0.337 και 0.377 (για ΚΟΤ), θα μεταβάλλονται κάθε μήνα και θα ανακοινώνονται και αυτές κάθε 20 του μηνός;

ναι

1 λεπτό πριν, wasd είπε

Έγραψες αυτό που σκεφτόμουν, για τόσο μικρή διαφορά, δεν ρισκάρω να πάω σε εναλλακτικό πάροχο, η ΔΕΗ είμαι σίγουρος οτι θα εφαρμόζει τις διατάξεις τις κυβέρνησης και απο αυτό που βλέπω στο site της κοιτώντας ανα διαστήματα, γενικά δείχνει ενα decent πρόσωπο με σαφής τιμές και χωρίς κόλπα marketing.

ο καθένας κάνει τις επιλογές του , προσωπικά θα έπαιρνα σαφή γραπτή απάντηση απο τον πάροχο

για ΔΕΗ φυσικά στο άλλο νήμα :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

 

ο καθένας κάνει τις επιλογές του , προσωπικά θα έπαιρνα σαφή γραπτή απάντηση απο τον πάροχο

 

Απάντηση σχετικά με τι; Συγγνώμη αλλά μπερδεύτηκα. 

 

14 λεπτά πριν, korakios είπε

 

για ΔΕΗ φυσικά στο άλλο νήμα :)

Έχω ηδη μπει και διαβάζω. 1100+ σελίδες.. πολύ δουλειά..😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, wasd είπε

Απάντηση σχετικά με τι; Συγγνώμη αλλά μπερδεύτηκα. 

αν ισχύει η έκπτωση 20% σε ΚΟΤ, edit και γενικά το πρόγραμμα GENEROUS ή σε βάζουν σε άλλο για ΚΟΤ

Spoiler

 

26 λεπτά πριν, wasd είπε

Έχω ηδη μπει και διαβάζω. 1100+ σελίδες.. πολύ δουλειά..😄

δε χρειάζεται απο την αρχή (και δεν έχει νόημα) πάντα απο το τέλος διάβασε τις τελευταίες σελίδες

 

______________________________________

Σε άλλα νέα έβγαλε ο Ηρών σταθερά νέο πρόγραμμα , μόνο 0,775€/kw

είναι ότι λέγαμε παλιότερα , βγάζουν απλησίαστα σταθερά και αναγκάζονται όλοι να μπαίνουν σε κυμαινόμενα

και κάποιοι όροι που μου κάνανε εντύπωση

στη ρήτρα αποχώρησης που είναι τα πάγια ουσιαστικά υπάρχει το εξής:

Αναφορά σε κείμενο

 Το ποσό της Ρήτρας Πρόωρης Αποχώρησης που θα υποχρεωθεί να καταβάλει ο Πελάτης
κατά τα ανωτέρω διαλαμβανόμενα, αντιστοιχεί στην άμεση οικονομική ζημία που θα υποστεί ο Προμηθευτής εξαιτίας της πρόωρης αποχώρησης του Πελάτη, την οποία υποχρεούται να δικαιολογήσει σε περίπτωση που το ζητήσει ο Πελάτης. Το βάρος της απόδειξης της άμεσης οικονομικής ζημίας επιβαρύνει τον Προμηθευτή.

και μη δυνατότητα μεταβολής της τιμής στη διάρκεια του συμβολαίου

Αναφορά σε κείμενο

 Συμφωνείται ρητά ότι ο Προμηθευτής δεν δύναται να τροποποιήσει τη Σταθερή Τιμή και τη Χρέωση Παγίου του εν θέματι Εμπορικού Προγράμματος, όπως αυτές προσδιορίζονται στην Αίτηση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας, κατά τη διάρκεια ισχύος της Συμβάσεως και οι Γενικοί Όροι 7.3 έως 7.5 δεν εφαρμόζονται. Σε περίπτωση που ο Προμηθευτής τροποποιήσει τους υπόλοιπους όρους της Σύμβασης, σύμφωνα με τις προβλέψεις του Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρική Ενέργεια και τους Γ.Ο. πριν από τη συμπλήρωση των δώδεκα (12) μηνών από την Ημερομηνία Έναρξης Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας στο Εμπορικό Πρόγραμμα «HOME FIX 2», ο Πελάτης δικαιούται να καταγγείλει, σύμφωνα με τον Κώδικα Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας σε Πελάτες, την παρούσα Σύμβαση χωρίς να επιβαρυνθεί με Ρήτρα Πρόωρης Αποχώρησης, όπως αυτή ορίζεται στον ανωτέρω Ειδικό Όρο Ε2.3.

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελαβα προσφορα απο Προτεργια για να μην παω ΔΕΗ. Η προσφορα ειναι MVP αλλά στα 0,18€/kwh (ολη τη μερα) και 5€ παγιο KAI με δώρο 90€ χωρις καποιο περιορισμο να φυγω τον επομενο μηνα, ισχυει; Γνωριζει κανεις την προσφορα αυτη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Ελαβα προσφορα απο Προτεργια για να μην παω ΔΕΗ. Η προσφορα ειναι MVP αλλά στα 0,18€/kwh (ολη τη μερα) και 5€ παγιο KAI με δώρο 90€ χωρις καποιο περιορισμο να φυγω τον επομενο μηνα, ισχυει; Γνωριζει κανεις την προσφορα αυτη;

 

Είπαμε εδώ έχει ένα excel... Με τιμές κτλπ.. Να δεις αν σε συμφέρει αυτό που σου είπαν.. Δεν είναι αυτή η τιμή.. Κοίταξε το..

Δες και 5-6 σελίδες πιο πισω.. 

2 λεπτά πριν, takoulou είπε

Είπαμε εδώ έχει ένα excel... Με τιμές κτλπ.. Να δεις αν σε συμφέρει αυτό που σου είπαν.. Δεν είναι αυτή η τιμή.. Κοίταξε το.. Αυτός που στο προτεινε τι ήταν πωλητης;

 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Ελαβα προσφορα απο Προτεργια για να μην παω ΔΕΗ. Η προσφορα ειναι MVP αλλά στα 0,18€/kwh (ολη τη μερα) και 5€ παγιο KAI με δώρο 90€ χωρις καποιο περιορισμο να φυγω τον επομενο μηνα, ισχυει; Γνωριζει κανεις την προσφορα αυτη;

 

επειδή είμαι στην ίδια ακριβώς κατάσταση και το συμβόλαιο μου με protergia λήγει τον Σεπτέμβριο θα ήθελα να ρωτήσω: την προσφορά την έχεις και γραπτώς; Τι αρχική τιμή /KWh σου έδωσαν; Το δώρο των 90ευρώ μου φαντάζει περίεργο αν εσύ θέλεις να φύγεις τον επόμενο μήνα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jason13 είπε

Ελαβα προσφορα απο Προτεργια για να μην παω ΔΕΗ. Η προσφορα ειναι MVP αλλά στα 0,18€/kwh (ολη τη μερα) και 5€ παγιο KAI με δώρο 90€ χωρις καποιο περιορισμο να φυγω τον επομενο μηνα, ισχυει; Γνωριζει κανεις την προσφορα αυτη;

 

Πήρα κι εγώ παρόμοια  προσφορά. Προφορική αρχικά, αλλά τους εμπιστεύομαι.
Θα πρέπει να συνυπολογίσεις τη διαφορά με το Γ1Ν της ΔΕΗ, από το πάγιο (5 - 3,5), από την τελική τιμή μετά την επιδότηση, καθώς και τη χρονική περίοδο που καλύπτουν τα 90€, με βάση τη δική σου κατανάλωση.

Θα μπορούσε κανείς να εκμεταλλευθεί τα 90€ και να παραμείνει για 1-2 μήνες, αναβάλλοντας τις οποίες αποφάσεις. Προσωπικά αλλάζω σε ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, panosha είπε

Πήρα κι εγώ παρόμοια  προσφορά. Προφορική αρχικά, αλλά τους εμπιστεύομαι.
Θα πρέπει να συνυπολογίσεις τη διαφορά με το Γ1Ν της ΔΕΗ, από το πάγιο (5 - 3,5), από την τελική τιμή μετά την επιδότηση, καθώς και τη χρονική περίοδο που καλύπτουν τα 90€, με βάση τη δική σου κατανάλωση.

Θα μπορούσε κανείς να εκμεταλλευθεί τα 90€ και να παραμείνει για 1-2 μήνες, αναβάλλοντας τις οποίες αποφάσεις. Προσωπικά αλλάζω σε ΔΕΗ. 

Προφορική ήταν η προταση;  Γραπτώς; Δηλαδή δίνουν 90 Ευρώ και σε ένα μήνα να φυγεις; Υπάρχει στο site.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Apostol. είπε

Παιδια μια βοηθεια αν καποιος ξερει κατι.

Ηρθε εκκαθαριστικος απο Ηρωνα εκδοση 11/08 120 ημερων με μετρηση 04/07 1953kWh + 68KWh για καποιο λογο.

Καπακι ερχεται ενας εναντι παλι εκδοση 11/08 24 ημερων με μετρηση 28/07? με χρεωση 490Kwh?

Τι νοημα εχει αυτος ο εναντι? γιατι εχει μετρηση 28/07?

  Απόκρυψη περιεχομένων

1.png.9c97e327f3be20a1acdd76c0beeb2876.png2.png.9aadf251dcccf3145ca343eac58ec5f3.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

3.png.65844f0a63f19c90b521ae861c688b95.png

  Απόκρυψη περιεχομένων

4.png.6a039c2748ad4f7834d891a3f95a5899.png

 

Δεν είναι καλυτερο να παρεις τηλέφωνο τον παροχο σου να ρωτήσεις... Να δεις τι θα σου πουν... 

Ρίξε και ένα τηλέφωνο στον Δεδδηε να δεις ποτε έγινε η καταμέτρηση σου.. Κιλοβατώρες κτλπ.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε τίποτα νεότερο παιδιά από αυτή τη κοιμισμένη Weenergy; Τη σκέφτομαι σαν εναλλακτικό σενάριο μετά τα κωμικοτραγικά των ΔΕΗ - Volterra.

Ήδη ο ΔΕΔΔΗΕ έβγαλε απέξω την ουρά του και απάντησε να τα βρω με αυτούς τους δύο!!

Όσο για τον takoulou τον παρακαλώ να προσέχει περισσότερο όταν απευθύνεται σε μένα, για να μην σχολιάσω και τις συμβουλές του (?). Έχει πάρει την απάντηση του από άλλον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, BigJim34 είπε

Έχουμε τίποτα νεότερο παιδιά από αυτή τη κοιμισμένη Weenergy; Τη σκέφτομαι σαν εναλλακτικό σενάριο μετά τα κωμικοτραγικά των ΔΕΗ - Volterra.

Ήδη ο ΔΕΔΔΗΕ έβγαλε απέξω την ουρά του και απάντησε να τα βρω με αυτούς τους δύο!!

Όσο για τον takoulou τον παρακαλώ να προσέχει περισσότερο όταν απευθύνεται σε μένα, για να μην σχολιάσω και τις συμβουλές του (?). Έχει πάρει την απάντηση του από άλλον!

Προσεχω.. Και εσύ να προσεχεις όταν υπογράφεις και μετά αλλάζεις την απόφαση σου.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, takoulou είπε

Προσεχω.. Και εσύ να προσεχεις όταν υπογράφεις και μετά αλλάζεις την απόφαση σου.. 

Την οποία απόφαση είχα όλο το δικαίωμα να αλλάξω και το έκανα (και πολύ νωρίς μάλιστα, την τέταρτη από τις 14 μέρες της υπαναχώρησης,) όταν βεβαιώθηκε η παραμονή μου στο σταθερό αρχικό πρόγραμμα !!

Κρίμα που είσαι υποτίθεται σχετικός και λες πράγματα που δεν στέκουν.

Ευτυχώς διαβάζει και κρίνει κόσμος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...