Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, motoboots είπε

Υπήρχε μια "πατέντα" με ένα σύνδεσμο όπου μπορούσαμε με τον αριθμό παροχής να συμπεράνουμε αν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά από ένα πάροχο σε άλλο. Μπορεί να το θυμίσει κανείς;

'Απο την ιστοσελίδα του ΔΕΔΔΗΕ,κάνεις αναζήτηση για ευρεση πιστοποιητικού ΥΔΕ,βάζοντας τον αριθμό παροχής σου με αλλαγμένο το τελευταίο ψηφίο.Αν η εφαρμογή στο αναγνωρίσει με τον καινούργιο αριθμό,η μεταβίβαση στο νέο πάροχο έχει ολοκληρωθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, Engimek είπε

Έχει κάνει κάποιος πρόσφατα αλλαγή σε εναλλακτικό πάροχο χωρίς να έχει πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής εγκατάστασης τελευταίας 15ετίας?Η ερώτησή μου είναι εαν σας ζητήθηκε ή όχι.

Spoiler

Εμένα είναι ληγμένη η ΥΔΕ επαγγελματική από το 2020. Έχω κάνει αλλαγές παρόχου και δεν είχα καμία ενόχληση από δεδδηε. Στο σπίτι ήταν ληγμένη αρκετά χρόνια και την ανανεώσαμε με το φόβο ότι μπορεί να είχαμε θέμα (πάλι καμία ενόχληση από δεδδηε). 

 

Ήρων με ενεργοποίηση πάγιας εντολής χωρίς να έχει τραβήξει τα χρήματα (8-12 λήξη), ενημέρωσε το υπόλοιπο του τελευταίου λογ/σμου αφαιρώντας την εγγύηση. Ήταν 50κατι και έγινε 3,47. Το αναφέρω να το κάνετε όσοι φύγατε και περιμένετε τελικό (όπως εγώ) ώστε να σας επιστραφεί η εγγύηση πριν τον τελικό και να πάρετε την έκπτωση συνέπειας. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Engimek είπε

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση (και συγχωρήστε με εαν έχει ξανα-αναφερθεί νωρίτερα αλλά το νήμα είναι πολύ μεγάλο).

Έχει κάνει κάποιος πρόσφατα αλλαγή σε εναλλακτικό πάροχο χωρίς να έχει πιστοποιητικό ηλεκτρολογικής εγκατάστασης τελευταίας 15ετίας?

Γνωρίζω ότι κανονικά ο καθένας θα έπρεπε να έχει. Η ερώτησή μου είναι εαν σας ζητήθηκε ή όχι.

Κατά βάση εάν έχεις ληγμένο ΥΔΕ και αλλάξεις πάροχο χωρίς να αλλάξει ο χρήστης ΔΕΝ σου ζητάνε...εάν αλλάξει ο χρήστης και ο πάροχος μάλλον θα ζητήσουν.  ΠΡΟΣΟΧΗ: εάν έχεις ληγμένο ΥΔΕ και γίνει απενεργοποίηση στο ρεύμα για να συνδεθείς και πάλι θέλει 2 ΥΔΕ. Ένα ΥΔΕ στην παροχή χωρίς τάση (μιας και δεν θα έχεις ρεύμα) και ένα ΥΔΕ στην παροχή όταν ηλεκτροδοτηθεί ξανά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενημέρωσαν από ΔΕΔΔΗΕ ότι αύριο το πρωί θα περάσουν να μου εγκαταστήσουν νυχτερινό μετρητή. Γνωρίζει κάποιος αν με την αλλαγή θα ενημερώσουν εκείνοι τον πάροχο (Ήρων) ή θα χρειαστεί να το κάνω εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mdendrin είπε

Με ενημέρωσαν από ΔΕΔΔΗΕ ότι αύριο το πρωί θα περάσουν να μου εγκαταστήσουν νυχτερινό μετρητή. Γνωρίζει κάποιος αν με την αλλαγή θα ενημερώσουν εκείνοι τον πάροχο (Ήρων) ή θα χρειαστεί να το κάνω εγώ;

θα γίνει αυτόματα , αλλά στείλε email όταν αλλάξει ο μετρητής και πάρε φωτό με ένδειξη του παλιού να υπάρχει

συνέχεια εκεί

________________

για τυχών ΥΔΕ εκεί (γενικά το γράφω, σαν υπενθύμιση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Με ενημέρωσαν από ΔΕΔΔΗΕ ότι αύριο το πρωί θα περάσουν να μου εγκαταστήσουν νυχτερινό μετρητή. Γνωρίζει κάποιος αν με την αλλαγή θα ενημερώσουν εκείνοι τον πάροχο (Ήρων) ή θα χρειαστεί να το κάνω εγώ;

Αυτοι θα ενημερωσουν αλλα καλου κακου πάρε και εσυ ενδειξεις απο τον παλιό πριν το ξηλωσουν και είναι αργά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mdendrin είπε

Με ενημέρωσαν από ΔΕΔΔΗΕ ότι αύριο το πρωί θα περάσουν να μου εγκαταστήσουν νυχτερινό μετρητή. Γνωρίζει κάποιος αν με την αλλαγή θα ενημερώσουν εκείνοι τον πάροχο (Ήρων) ή θα χρειαστεί να το κάνω εγώ;

Ο ΔΕΔΔΗΕ θα ενημερώσει (πιθανώς και από νέα χρονιά...) και γενικά να ξέρεις ότι πιθανώς θα πάρει καιρό α) να σου έρθει ο τελικός εκκαθαριστικός του παλιού μετρητή β) να πάρεις λογαριασμό που ν' αναφέρει το νυχτερινό. Οπότε,,,υπομονή,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά!

Πάντως, αν δεν κάνω λάθος, το Generous Home έχει την ίδια τιμή κιλοβατώρας για ημέρα και νύχτα, σωστά;

Στο excel μόνο η ΔΕΗ, η Ελπέντισον και η Βολτον έχουν μικρότερη τιμή νυχτερινής κιλοβατώρας σε σχέση με την ημερήσια.

Επεξ/σία από mdendrin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mdendrin είπε

σωστά;

Γες. το νυχτερινό, ειδικά μετά τις τελευταίες αυξήσεις στις "Ρυθμιζόμενες", οριακά συμφέρει αν είσαι ΔΕΗ, και κατά βάση συμφέρει αυτούς που έχουν ΚΟΤ (για να μην ξεπερνάνε τόσο εύκολα το όριο).

Καλά έκανες πάντως και το έβαλες, αν είναι δικό σου σπίτι. Για τυχόν περισσότερα όμως, ρωτάς στο σχετικό θρεντ για το νυχτερινό.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποστάρω εδώ...Το πρόγραμμα της ΔΕΗ (0,18-0,13) νυχτερινό λήγει 22/3/2023. Να το σπάσω και να πάω σε ενναλακτικό για τους 3 μήνες του χειμώνα? (Δεκέμβριο λογικά δεν προλαβαίνω?) Κατανάλωση περίπου 800kw/h το μήνα τους χειμερινούς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί εννοείς "δεν προλαβαίνεις": Λογικά σε 2-3 μέρες θα έχει γίνει η μετάβαση (φρόντισε να υπάρχει πρόσβαση στο ρολόι ή έστω άτομο μέσα ν'΄ανοίξει, και παρ' ολ' αυτά να δώσεις και εσύ την ένδειξη, ιδανικά με φωτό, στον υποψήφιο νέο πάροχο), και το νόημα είναι να προλάβεις όσο περισσότερες μέρες του Δεκέμβρη, πχ στην Ελίν που είναι και η φθηνότερη για Δεκέμβρη. Διότι Γενάρη μπορεί να χρειαστεί να ξαναλλάξεις (ένας θεός ξέρει πότε θα λάβεις 1ο λογαριασμό, που θα τον χρειαστείς για να ξαναλλάξεις).

Κατά τ' άλλα προφανώς "διακινδυνεύεις" κάτι να πάει στραβά με χονδρική/επιδοτήσεις και να το "αναζητάς" μετά το σταθερό. Δική σου η απόφαση. Γενικά αν πας σε φθηνό εναλλακτικό, πας για να κερδίσεις "αρκετά", με πιθανότητα (ίσως λιγότερη) να χάσεις "αρκετά". Για την ακρίβεια, η σίγουρη χασούρα θα είναι τα 5 ευρωλεπτά λιγότερη επιδότηση για τις πάνω από 500 κιλοβατώρες. Βαλ' τα κάτω, κάνε σενάρια, κι αν δεις ότι αξίζει τον κόπο να το "παίξεις",,,,,,παιχ' το. Εγώ που δεν είμαι παίχτης, θα καθόμουν στο σταθερό να βγει κι αυτός ο χειμώνας, αν μπορούσα να πλήρωνα τις 800/μήνα με 0,17 (τόσο είναι με συνέπεια εξόφλησης. Επίσης μη ξεχνάς ότι δεν θα έχεις έκτπωση στο νυχτερινό, σε εναλλακτικό. Το πιθανότερο δλδ).

(Ήρωνα αν πας, παίζει να μείνεις "δεσμευμένος" μέχρι το...Πάσχα - να βγάλει 1ο λογαριασμό δλδ, κι αν ανεβάσει τιμές πχ από Γενάρη,,,,,σκατούλες. Πάντως μέχρι στιγμής είναι ο πιο "σταθερά χαμηλότιμος" ο,,,άτιμος. Όχι και ο πιο φθηνός όμως πλέον. Η δε Ελίν που είπα, πιο πιθανό είναι να δώσει μεγάλες τιμές τον Γενάρη. Και θέλει κι 100 εγγύηση, εκτός κι αν βάλεις πάγια εντολή....Ο καθένας όπως βλέπεις με τις παγιδούλες του....Όπως και να 'χει, μακρυά από Ελπέντισον, ή αν πεις να  δοκιμάσεις, πάρε καβάτζα μπόλικη βαζελίνη καλού κακού...NRG αν πας, την βαζελίνη την βάζει ο Βαρδινογιάννης που είναι δικιά του η NRG ;ρ)

Μελέτα και το κορακοεξελόφυλλο. Βίβλος.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, @pnea1973 είπε

Το ποστάρω εδώ...Το πρόγραμμα της ΔΕΗ (0,18-0,13) νυχτερινό λήγει 22/3/2023. Να το σπάσω και να πάω σε ενναλακτικό για τους 3 μήνες του χειμώνα? (Δεκέμβριο λογικά δεν προλαβαίνω?) Κατανάλωση περίπου 800kw/h το μήνα τους χειμερινούς μήνες.

απλό είναι , καταρχάς στηρίζεσαι με τιμές απο το μήνα Δεκέμβριο

βάλε στο excel στο φύλλο με τα κυμαινόμενα ,τετράμηνα ίδια κατανάλωσης και κάνε το ποσό της στήλης Τελική με ΦΠΑ δια 12

μετά πήγαινε στο φύλλο με τα σταθερά και βάλε στο "Πρόγραμμά Σας" τη χρέωση που έχεις, τετράμηνα ίδια κατανάλωσης,  και κάνε το ποσό της στήλης Τελική με ΦΠΑ δια 12

Έτσι βλέπεις τη διαφορά για ένα μήνα . (πόσταρε το αποτέλεσμα)

Φυσικά εξαρτάται απο το πόσο θα πάει η χοντρική και τις επιδοτήσεις που θα δώσουν και τα κριτήρια

Spoiler

αν καις θερμοπομπούς τους πετάς στην ανακύκλωση (δες το νήμα με "σύγκριση κόστους θέρμανσης") και κοιτάς το νήμα με τα κλιματιστικά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

απλό είναι , καταρχάς στηρίζεσαι με τιμές απο το μήνα Δεκέμβριο

βάλε στο excel στο φύλλο με τα κυμαινόμενα ,τετράμηνα ίδια κατανάλωσης και κάνε το ποσό της στήλης Τελική με ΦΠΑ δια 12

μετά πήγαινε στο φύλλο με τα σταθερά και βάλε στο "Πρόγραμμά Σας" τη χρέωση που έχεις, τετράμηνα ίδια κατανάλωσης,  και κάνε το ποσό της στήλης Τελική με ΦΠΑ δια 12

Έτσι βλέπεις τη διαφορά για ένα μήνα . (πόσταρε το αποτέλεσμα)

Φυσικά εξαρτάται απο το πόσο θα πάει η χοντρική και τις επιδοτήσεις που θα δώσουν και τα κριτήρια

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

αν καις θερμοπομπούς τους πετάς στην ανακύκλωση (δες το νήμα με "σύγκριση κόστους θέρμανσης") και κοιτάς το νήμα με τα κλιματιστικά

Εχω toshiba edge σε όλο το σπίτι..

Απλά δεν βλέπω το sticky που μου το έβγαζε πάνω πάνω με  το excel!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλαξε το νούμερο στο ΥΔΕ μου, που σημαίνει ότι η αλλαγή παίζει να έγινε χτες ή τη Παρασκεύη (τη σύμβαση με την Ελίν την υπέγραψα στις 29).

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...