Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, prefuse είπε

ποτε τους έβαλε χέρι η ΡΑΕ;

όταν βάλανε κυμαινόμενες εκπτώσεις , επιστροφές εκπτώσεων συνέπειας ή και συνδρομές ή και κυμαινόμενα πάγια

Για τα πάγια Αύγουστο , τα υπόλοιπα Σεπτέμβριο αν θυμάμαι καλά

2 λεπτά πριν, prefuse είπε

διάβασα και τα σχόλια του excel για προσοχή με την εταιρεία αυτή (elpedison) αλλα δεν γνώριζα τι εννοούσε, να κοιτάξω τον φθηνότερο στο excel ή υπαρχουν παγίδες και εκεί;

τυχών παγίδες αναφέρονται , πχ χρέωση συνδρομής στην Φυσικό Αέριο αν λήξει ο μηχανισμός ενσωμάτωσης ρήτρας

είχε και το prime της NRG ,επομένως κοιτάς το συμβόλαιο αν αναφέρει συνδρομές

επίσης δες την καρτέλα με το ιστορικό τιμών να καταλάβεις περίπου αν είναι ανταγωνιστικό ένα πρόγραμμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, prefuse είπε

ξεχώρισα τις παρακάτω που βγάζουν κέρδος + και έχουν χαμηλό πάγιο.

NRG Prime

Elin Power On! Home

Solar S1N 

Watt&Volt ZERO+

και ίσως ΗΡΩΝ GENEROUS 

Αν πληρώνεις με πάγια εντολή και έχεις ebill πήγαινε nrg prime σήμερα που έχει δωρεάν τη συνδρομή. Αλλιώς elin power on! home. Η watt&volt είχε 60 ευρώ δώρο μέχρι σήμερα αλλά βλέπω εξαφανίστηκε. Έχει και μηνιαίους εκκαθαριστικούς η W&V. Τα υπόλοιπα το είπε ο korakios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν βάλανε κυμαινόμενες εκπτώσεις , επιστροφές εκπτώσεων συνέπειας ή και συνδρομές ή και κυμαινόμενα πάγια

Για τα πάγια Αύγουστο , τα υπόλοιπα Σεπτέμβριο αν θυμάμαι καλά

τυχών παγίδες αναφέρονται , πχ χρέωση συνδρομής στην Φυσικό Αέριο αν λήξει ο μηχανισμός ενσωμάτωσης ρήτρας

είχε και το prime της NRG ,επομένως κοιτάς το συμβόλαιο αν αναφέρει συνδρομές

επίσης δες την καρτέλα με το ιστορικό τιμών να καταλάβεις περίπου αν είναι ανταγωνιστικό ένα πρόγραμμα 

ευχαριστώ πολυ για την απάντηση και τον κόπο για την ανανέωση του excel ! 

βαρέθηκες να το διαβάσεις φαντάζομαι, αλλα ενα ακομα ευχαριστώ δεν πιανει πολλα kb :D

επειδή εχει ελεύθερο χρόνο και του αρέσει να μιλάει στο τηλέφωνο με πωλητες, θα τον βάλω να τους πάρει όλους τους παραπάνω που ανέφερα, να τους πρήξει λιγο και να προχωρήσουμε με οποιον πωλητή συμπαθήσει περισσότερο (πάντα έτσι κάνει αρκει να μην ειναι ο ακριβότερος)

extra bonus.. στον πρώτο λογαριασμό απο την νέα εταιρεία, θα μου πει "ειδες.. τα ταχτοποίησα ΕΓΩ και ειναι φθηνότερα τωρα" :lol:

19 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν πληρώνεις με πάγια εντολή και έχεις ebill πήγαινε nrg prime σήμερα που έχει δωρεάν τη συνδρομή. Αλλιώς elin power on! home. Η watt&volt είχε 60 ευρώ δώρο μέχρι σήμερα αλλά βλέπω εξαφανίστηκε. Έχει και μηνιαίους εκκαθαριστικούς η W&V. Τα υπόλοιπα το είπε ο korakios.

ευχαριστώ

έκαναν black friday/cyber monday οι πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας ή άσχετη προσφορά;

δεν θέλουν ebill (οτιδήποτε έχει σχέση με ιντερνετ) αν και σκέφτομαι να μην τους ρωτήσω και να το κάνω στο ονομα μου, να τα πληρώνω εγω και να τελειώνουμε

ισως απο το τηλέφωνο να δίνουν ακόμα τα 60€ στην W&V

Επεξ/σία από prefuse
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, prefuse είπε

έκαναν black friday/cyber monday οι πάροχοι ηλεκτρικής ενέργειας ή άσχετη προσφορά;

έκαναν

25 λεπτά πριν, prefuse είπε

ισως απο το τηλέφωνο να δίνουν ακόμα τα 60€ στην W&V

Ίσως. Αλλά έχε υπόψην ότι ήταν για black friday. Και να μη τα δίνουν θα σου πρότεινα W&V έτσι και αλλιώς λόγω του μηδενικού παγίου, των μηνιαίων εκκαθαριστικών και επειδή και πριν το μηχανισμό ενσωμάτωσης της ρήτρας το zero ήταν ανταγωνιστικό.

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, prefuse είπε

ισως απο το τηλέφωνο να δίνουν ακόμα τα 60€ στην W&V

απο το τηλέφωνο μπορεί και να σου δώσουν 6000€ και δώρο εξοχικό , δεν είναι απαραίτητο οτι θα ισχύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

απο το τηλέφωνο μπορεί και να σου δώσουν 6000€ και δώρο εξοχικό , δεν είναι απαραίτητο οτι θα ισχύει

μην ανησυχείς πάντα ζητάω την "προσφορά" και μέσω email για να υπάρχει. τωρα αν δεν την τηρήσουν..

για να μην εχεις βάλει, μαλλον δεν υπάρχουν, αλλα θα ρωτήσω, δεν υπάρχει ιστορικό τιμών για τους μήνες πριν τον Αύγουστο; γιατι οι μόνοι μήνες που με ενδιαφέρουν ειναι απο Μάιο μεχρι και Σεπτέμβριο.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, κάποιος/α να με συμβουλεύσει για τους απλήρωτους λογαριασμούς.

Συγκεκριμένα, δύο παροχές σε διαφορετικούς παρόχους (ΕΛΤΑ και Φ.Α.) κατάφερα να τις μεταφέρω σε ένα νέο πάροχο χωρίς απόδειξη πληρωμής τελευταίου λογαρισμού. Και στος δύο παρόχους έχω κάνει καταγγελίες στη ΡΑΕ με τις απαντήσεις του να είναι αόριστες και εκτός θέματος. Ο δε ΕΛΤΑ έχει να στείλει λογαριασμό απο την Άνοιξη του 2022. Τώρα λοιπόν που απαλλάχτηκα από αυτούς, τι κάνω; Πληρώνω τους τελικούς λογαριασμούς αφού εκκρεμούν καταγγελίες στη ΡΑΕ; Αν γνωρίζετε στα σίγουρα ή κάποιον/α που μπορεί να με συμβουλεύσει, σας παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή παράθεση εδώ.

Έαν υπάρχει ήδη νήμα ή απάντηση στις προηγούμενες σελίδες, μπορεί μπορεί κάποιος να με κατευθύνει;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, prefuse είπε

για να μην εχεις βάλει, μαλλον δεν υπάρχουν, αλλα θα ρωτήσω, δεν υπάρχει ιστορικό τιμών για τους μήνες πριν τον Αύγουστο; γιατι οι μόνοι μήνες που με ενδιαφέρουν ειναι απο Μάιο μεχρι και Σεπτέμβριο.

καταρχάς το ιστορικό δεν έχει σχέση με το τι θα χρεώνουν

πριν τον Αύγουστο ήταν με ρήτρα αναπροσαρμογής , άρα εκεί πρέπει να το υπολογισεις αλλιώς και πολύπλοκα

στο φύλλο "δεν ισχύει" βάζεις στη σειρά 50 :

ΤΕΑ/MCP πχ τιμές απο εκεί  , αλλά το zero είχε τα πάντα μέσα , δλδ θες και "Αποκλίσεις" και  ΛΠ (ΣΥΝΟΛΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΩΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΕΩΝ)  παίρνοντας τιμες απο ΑΔΜΗΕ

τέρμα χαμηλά για ευκολία έχω κάνει στη γραμμή 117 και κάτω τις πραγματικές τιμές (εκεί βλέπει κανείς και πόσο πανάκριβα ήταν και της elpedison)

11 λεπτά πριν, Soundwave είπε

Τώρα λοιπόν που απαλλάχτηκα από αυτούς, τι κάνω; Πληρώνω τους τελικούς λογαριασμούς αφού εκκρεμούν καταγγελίες στη ΡΑΕ; Αν γνωρίζετε στα σίγουρα ή κάποιον/α που μπορεί να με συμβουλεύσει, σας παρακαλώ στείλτε μου προσωπικό μήνυμα ή παράθεση εδώ.

Είναι 2 ξεχωριστά σημαντικά πράγματα που σε απασχολούν

1. Εντολή διακοπής ρεύματος απο προηγούμενο πάροχο , διάβασε αυτό

2. Διαταγή Πληρωμής , που είναι το ποιο πιθανό μιας και 2 μέλη έχουν αναφέρει κάτι τέτοιο (δηλαδή βγαίνει άμεσα δικαστική απόφαση εξπρές οτι τα πληρώνεις)

Και για τις 2 περιπτώσεις πρέπει να πάρεις άμεση απάντηση απο ΡΑΕ αν μπορεί να τα μπλοκάρει ή όχι

Γιαυτό και επικοινωνείς με ΡΑΕ στα τηλέφωνα δίνοντας αρ πρωτοκόλλου και εξηγώντας την κατάσταση και φυσικά ζητάς να σου στείλουν σε email επιβεβαίωση

Δυστυχώς η ΡΑΕ δεν έχει απαντήσει σε κανέναν μέσω της πλατφόρμας , γιαυτό αν έχεις οποιαδήποτε επικοινωνία πόσταρε εκεί , μιας και ψάχνουμε τρόπο να σπάσουμε τη σιγή ιχθύος που έχει πέσει

Spoiler

επίσης αγνόησε τα λεγόμενα του @takoulou εκεί μιας και δεν έχει καταλάβει το νόημα του νήματος

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, korakios είπε

Είναι 2 ξεχωριστά σημαντικά πράγματα που σε απασχολούν

1. Εντολή διακοπής ρεύματος απο προηγούμενο πάροχο , διάβασε αυτό

2. Διαταγή Πληρωμής , που είναι το ποιο πιθανό μιας και 2 μέλη έχουν αναφέρει κάτι τέτοιο (δηλαδή βγαίνει άμεσα δικαστική απόφαση εξπρές οτι τα πληρώνεις)

Και για τις 2 περιπτώσεις πρέπει να πάρεις άμεση απάντηση απο ΡΑΕ αν μπορεί να τα μπλοκάρει ή όχι

Γιαυτό και επικοινωνείς με ΡΑΕ στα τηλέφωνα δίνοντας αρ πρωτοκόλλου και εξηγώντας την κατάσταση και φυσικά ζητάς να σου στείλουν σε email επιβεβαίωση

Δυστυχώς η ΡΑΕ δεν έχει απαντήσει σε κανέναν μέσω της πλατφόρμας , γιαυτό αν έχεις οποιαδήποτε επικοινωνία πόσταρε εκεί , μιας και ψάχνουμε τρόπο να σπάσουμε τη σιγή ιχθύος που έχει πέσει

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Κατανοώ τα δύο σημεία, για αυτό αύριο θα επικοινωνήσω με την ΡΑΕ και θα τους επισημάνω τα παραπάνω καθώς και τις καταγγελίες που εκκρεμούν. Αν έχω κάτι συγκεκριμένο, θα ενημερώσω το παρόν νήμα, καθώς σέβομαι και εκτιμώ τη δουλειά που κάνεις κάθε μήνα στο excel.

Επεξ/σία από Soundwave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
1 λεπτό πριν, Soundwave είπε

Αν έχω κάτι συγκεκριμένο, θα ενημερώσω το παρόν νήμα, καθώς σέβομαι και εκτιμώ τη δουλειά που κάνεις κάθε μήνα στο excel.

καλύτερα εκεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, walex είπε

τώρα που μιλάμε είμαι Protergia. Σήμερα υπέγραψα Ελιν.

εγω τα εστειλα προχτες.

Πηρα τηλ σημερα και το σηκωσαν αμεσως μου λεει σημερα θα τα σταλουν στη ΡΑΕ και μαλλον Δευτερα θα γινει η αλλαγη και θα με ενημερωσουν στο email

Τουλαχιστον εξυπηρετηση αμεση . Για να δουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adi32 είπε

εγω τα εστειλα προχτες.

Πηρα τηλ σημερα και το σηκωσαν αμεσως μου λεει σημερα θα τα σταλουν στη ΡΑΕ και μαλλον Δευτερα θα γινει η αλλαγη και θα με ενημερωσουν στο email

Τουλαχιστον εξυπηρετηση αμεση . Για να δουμε

Έστειλα e mail εκδήλωσης ενδιαφέροντος για το Γ21 της elin,πόσο χρόνο κάνουν να απαντήσουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπήρχε μια "πατέντα" με ένα σύνδεσμο όπου μπορούσαμε με τον αριθμό παροχής να συμπεράνουμε αν έχει ολοκληρωθεί η μεταφορά από ένα πάροχο σε άλλο. Μπορεί να το θυμίσει κανείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες έστειλα υπογεγραμμένο το συμβόλαιο στην ελιν, σήμερα με πήραν από Protergia για να μείνω προσφέροντας μου -€30 στον επόμενο λογαριασμό και να με πάνε λέει στο MVP δίνοντάς άλλα €60 νομίζω για να καλύψουν λέει την διαφορά που έχουνε τον 8 cent με την ελιν. Της είπα δεν καλύπτεται αυτή η διαφορά, για χαρανταν, μπορεί να τα πούμε από Γενάρη εάν είστε ανταγωνιστική.😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...