Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 3 μήνες, χωρις να απαντήσει η αγαπημένη ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ σε mail αμφισβήτησης χρέωσης, αναθέτει σε δικηγορικό γραφείο την είσπραξη ποσού 275 ευρώ, και το οποίο επικοινώνησε μαζί μου. Η αμφισβήτηση αφορούσε στην περιβόητη αναδρομική χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής. Το οτι εκκρεμεί η υπόθεση στην ΡΑΕ, ούτε που το έλαβαν υπόψη. Μου έκαναν την χάρη να τα πληρώσω σε 2 δόσεις🤣. Φυσικά η ψυχική μου ηρεμία τιμολογείται πολύ πάνω από τα 275 ευρώ. Αντίθετα, τόσο αυτοί κοστολογούν την συνέπεια που επέδειξα για 3 χρόνια όντας πελάτης τους, πληρώνοντας στο ακέραιο και χωρίς καμιά καθυστερηση τους λογαριασμούς μου σε 2 παροχές! Γιατί τα λέω αυτά; Λάβετε υπόψη σας αυτά και μαζί με άλλα που βλέπετε εδώ και αλλού, συνεκτιμήστε τα αν σκέφτεστε να γίνετε πελάτης τους!!! Γνώμη μου; ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα... ακόμη στο Δεη my home enter+ 0.18 σταθερό ημέρας 0.11 νύχτα. Θέρμανση μέσω κλιματισμού οπότε αρκετές kwh. Τον ερχόμενο Μάρτιο λήγει το συμβόλαιο. Ξέρω είναι πολύ μακριά για να δω τότε τι θα κάνω με νέο συμβόλαιο αλλά θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να φυγω τώρα από την ΔΕΗ και να πάω κάπου αλλού μιας και λένε ότι δεν υπάρχουν ρητρες αναπροσαρμογής πλέον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Dask92 είπε

Καλημέρα... ακόμη στο Δεη my home enter+ 0.18 σταθερό ημέρας 0.11 νύχτα. Θέρμανση μέσω κλιματισμού οπότε αρκετές kwh. Τον ερχόμενο Μάρτιο λήγει το συμβόλαιο. Ξέρω είναι πολύ μακριά για να δω τότε τι θα κάνω με νέο συμβόλαιο αλλά θα ήθελα να μάθω αν αξίζει να φυγω τώρα από την ΔΕΗ και να πάω κάπου αλλού μιας και λένε ότι δεν υπάρχουν ρητρες αναπροσαρμογής πλέον. 

Καλημέρα.. Να κάνεις υπομονή.. Ειναι νωρίς ακόμη.. 

1 ώρα πριν, sigipp1972 είπε

Μετά από 3 μήνες, χωρις να απαντήσει η αγαπημένη ΕΛΠΕΝΤΙΣΟΝ σε mail αμφισβήτησης χρέωσης, αναθέτει σε δικηγορικό γραφείο την είσπραξη ποσού 275 ευρώ, και το οποίο επικοινώνησε μαζί μου. Η αμφισβήτηση αφορούσε στην περιβόητη αναδρομική χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής. Το οτι εκκρεμεί η υπόθεση στην ΡΑΕ, ούτε που το έλαβαν υπόψη. Μου έκαναν την χάρη να τα πληρώσω σε 2 δόσεις🤣. Φυσικά η ψυχική μου ηρεμία τιμολογείται πολύ πάνω από τα 275 ευρώ. Αντίθετα, τόσο αυτοί κοστολογούν την συνέπεια που επέδειξα για 3 χρόνια όντας πελάτης τους, πληρώνοντας στο ακέραιο και χωρίς καμιά καθυστερηση τους λογαριασμούς μου σε 2 παροχές! Γιατί τα λέω αυτά; Λάβετε υπόψη σας αυτά και μαζί με άλλα που βλέπετε εδώ και αλλού, συνεκτιμήστε τα αν σκέφτεστε να γίνετε πελάτης τους!!! Γνώμη μου; ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!

Καλημέρα.. Δυστυχώς έτσι είναι.. Αφού δεν θα βγάλει ποτε απόφαση η ΡΑΕ.. Αφού ο νόμος δεν έχει καταργηθεί.. Είναι σε αναστολή η ρήτρα.. Μόνο αν κάνεις εσύ  δικαστήριο και δικαιωθείς τότε θα λάβει υπόψη της η εταιρεία αυτό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, akaloith είπε

τοτε τον αυγουστο μπηκα εδω μεσα βλεποντας ενα γενικα αρνητικο κλιμα για τον ηρωνα
επαιρνα καποιες γενικες απαντησεις απο ατομα που ειχαν αλλα και πολλες απο ατομα που δεν ειχαν ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ
εξου και απο τοτε προσπαθησα να γραψω ακριβως την εμπειρια μου και οχι να βασιστω στο τι εχω ακουσει στο τι λενε κτλ κτλ γιατι ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΨΑΧΝΑ ως πληροφορια οταν μπηκα στο φορουμ και οχι γενικοτητες αλλα λογαριασμους, ποσα, ημερομηνιες ΑΚΡΙΒΕΙΣ
και η ως τωρα εμπειρια μου ειναι θετικη. εμαθα πραγματα, πετυχα εξαιρετες τιμες, ελαβα διοθρωτικο λογαριασμο και μπορω να επαληθευσω το ΚΑΘΕ λογαριασμο που θα μου στειλει. αυτο ειναι και το πιο σημαντικο γιατι στα πινακακια ναι σκιζει καθε ανταγωνισμο αλλα πρεπει να επαληθευεται αυτο και στους λογαριασμους.

περιμενω απο ΚΑΘΕ παροχο το ιδιο πινακακι και οχι νεα προγραμματα απο 1/10 πχ ελιν... (το τωρινο φθηνοτερο του δεκεμβρη ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ, ειναι νεο προγραμμα ωστε να συγκρινεις, συνυπαρχει με το αλλο του αυγουστου ΜΕ ΣΑΦΩΣ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ)
ή να σου βγαινει η πιστη να βρεις ολες τις τιμες τους για ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ
οποιος δυσκολευει τη προσβαση στη τιμη ΟΛΩΝ των μηνων προσπαθει κατι να κρυψει.-
image.jpeg.909ae744d51fc6a6ff950353fb45eb6e.jpeg

Πάντως η αποτύπωση του πίνακα δεν είναι βάσει οδηγιών ΡΑΕ...να τα λέμε και αυτά! χαχαχα

Επίσης είναι φθηνός με έκπτωση συνέπειας και ακριβός χωρίς αυτήν (να τα λέμε και αυτά)

Επίσης διαφημίζει το φθηνότερο ρεύμα στο πρόγραμμα DOUBLE όπου η βάση για το Φυσικό Αέριο είναι η TTΦ (δικός του δείκτης) και χρεώνει και ρήτρα TTF σε ήδη κυμαινόμενο πρόγραμμα για να φαίνεται πως κάνει έκπτωση όγκου (να τα λέμε και αυτά!)

Πολλές προϋποθέσεις! Να τα λέμε και αυτά!

Εσύ καλά κάνεις και αβαντάρεις πάντως σαν να μην υπάρχει αύριο. Έχει πλάκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μόνο αν κάνεις εσύ  δικαστήριο και δικαιωθείς τότε θα λάβει υπόψη της η εταιρεία αυτό.. 

Αυτά δυστυχώς γίνονται μόνο σε μπανανίες. Τα σύγχρονα ευρωπαϊκά κράτη με τις ανεξάρτητες 🤣 αρχές σέβονται τους πολίτες και δεν αφήνουν τα λαμόγια να κάνουν οτι θέλουν. Δυστυχώς τα δικαστήρια θέλουν χρόνο, χρήμα και κυρίως ψυχικές αντοχές. Αλλιώς περιορίζεσαι στο "στόλισμα" στα εν δυνάμει υποψήφια θύματα.

Επεξ/σία από sigipp1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, sigipp1972 είπε

Αυτά δυστυχώς γίνονται μόνο σε μπανανίες. Τα σύγχρονα ευρωπαϊκά κράτη με τις ανεξάρτητες 🤣 αρχές σέβονται τους πολίτες και δεν αφήνουν τα λαμόγια να κάνουν οτι θέλουν. Δυστυχώς τα δικαστήρια θέλουν χρόνο, χρήμα και κυρίως ψυχικές αντοχές. Αλλιώς περιορίζεσαι στο "στόλισμα" στα εν δυνάμει υποψήφια θύματα.

Ανεξάρτητη αρχή είναι η ΡΑΕ.. Δυστυχώς όμως υπήρχε αυτή η διάταξη με την ρήτρα.. Και έχει ψηφιστεί σαν νόμος..Που πριν δεν εφαρμοζόταν.. Αλλά εφαρμόστηκε τώρα  λόγω των δυσμενών καταστάσεων  φυσικό αέριο εδώ και δυο χρόνια περιπου.. Τι θα έπρεπε να κάνει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Omnio3 είπε

Μου'ρθε mail από Ελίν για 0.064/KWh!!  Τι φάση;

Εν τω μεταξύ η τιμή στο site για Νοέμβριο καμία σχέση..

elin.PNG

elin-2.PNG

Στο site είναι η τιμή Νοεμβρίου...φαντάζομαι πως αύριο θα ανεβεί η τιμή Δεκεμβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Πάντως η αποτύπωση του πίνακα δεν είναι βάσει οδηγιών ΡΑΕ...να τα λέμε και αυτά! χαχαχα

Επίσης είναι φθηνός με έκπτωση συνέπειας και ακριβός χωρίς αυτήν (να τα λέμε και αυτά)

Επίσης διαφημίζει το φθηνότερο ρεύμα στο πρόγραμμα DOUBLE όπου η βάση για το Φυσικό Αέριο είναι η TTΦ (δικός του δείκτης) και χρεώνει και ρήτρα TTF σε ήδη κυμαινόμενο πρόγραμμα για να φαίνεται πως κάνει έκπτωση όγκου (να τα λέμε και αυτά!)

Πολλές προϋποθέσεις! Να τα λέμε και αυτά!

Εσύ καλά κάνεις και αβαντάρεις πάντως σαν να μην υπάρχει αύριο. Έχει πλάκα...

εξακολουθω να περιμενω το πινακακι του αγαπημενου σου παροχου ως αντιπροταση

αν ειναι η ελιν οι τιμες απο αυγουστο ως δεκεμβρη ειναι
0,193
0,060
0,193
0,182
0,114

image.jpeg.3d44f52e21a2d33fd54d83e6bc046497.jpeg

και σε ενα απο τα 2 νεα πακετα της απο 1/10 προσφερεται το 0,064 το δεκεμβρη αυτο με το 5ευρω παγιο. καλη συγκριση

image.jpeg.ab630b25769aa8af7c464f9c266da6d1.jpeg

δεν μιλησα ποτε για double για triple για επαγγελματικα για για για. παραθετω τα πινακακια του καθενος απο αυγουστο ως δεκεμβρη
περιμενω τον δικο σου αγαπημενο παροχο (αν δεν ειναι η ελιν)
εγω και το 90% του κοσμου δε θελουν καθε μηνα να αλλαζουν πακετο στον ιδιο παροχο για να βρουν ποιο τελικα ειναι το φθηνοτερο αλλα θελουν 1 και καλο

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, akaloith είπε

εξακολουθω να περιμενω το πινακακι του αγαπημενου σου παροχου ως αντιπροταση

αν ειναι η ελιν οι τιμες απο αυγουστο ως δεκεμβρη ειναι
0,193
0,060
0,193
0,182
0,114

image.jpeg.3d44f52e21a2d33fd54d83e6bc046497.jpeg

και σε ενα απο τα 2 νεα πακετα της απο 1/10 προσφερεται το 0,064 το δεκεμβρη αυτο με το 5ευρω παγιο. καλη συγκριση

image.jpeg.ab630b25769aa8af7c464f9c266da6d1.jpeg

δεν μιλησα ποτε για double για triple για επαγγελματικα για για για. παραθετω τα πινακακια του καθενος απο αυγουστο ως δεκεμβρη
περιμενω τον δικο σου αγαπημενο παροχο (αν δεν ειναι η ελιν)
εγω και το 90% του κοσμου δε θελουν καθε μηνα να αλλαζουν πακετο στον ιδιο παροχο για να βρουν ποιο τελικα ειναι το φθηνοτερο αλλα θελουν 1 και καλο

Ε μάλλον το πρόβλημα σου είναι πως δεν έχω αγαπημένο πάροχο. Πρέπει να είσαι ο μοναδικός άνθρωπος που ξέρω που έχει αγαπημένο πάροχο. Η αγορά αυτή δεν έχει πιστότητα aka customer loyalty. Keep walking

ΥΓ η αρχική συζήτηση ήταν ο φθηνότερος τον Δεκέμβριο. Είτε σου αρέσει είτε όχι Ελίν και Αέριο Ελλάδος είναι φθηνότεροι από ΗΡΩΝ. Εάν δεν πάρεις και έκπτωση συνέπειας τότε άλλοι 5-6 είναι φθηνότεροι από ΗΡΩΝ. 

 

Επεξ/σία από MasterBlaster
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κάτι για τον ΗΡΩΝ. Η έκπτωση συνέπειας 20% δίνεται στον επόμενο λογαριασμό. Αφορά επί του επόμενου λογαριασμού ή επί του τωρινού;

Αν π.χ. σε έναν λογαριασμό έχω καθαρή χρέωση για το ρεύμα 100€ και στον επόμενο 50€ τότε στον επόμενο θα μου πιστωθεί το 20% των 100€ (20€ δλδ) ή των 50€ (10€ δλδ);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tony316 είπε

Αν π.χ. σε έναν λογαριασμό έχω καθαρή χρέωση για το ρεύμα 100€ και στον επόμενο 50€ τότε στον επόμενο θα μου πιστωθεί το 20% των 100€ (20€ δλδ) ή των 50€ (10€ δλδ);

20€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις ακυρώσεις είναι πολύ γρήγοροι, 15:14 έστειλα να ακυρώσουν την αίτησηή μου 15:18 απαντήσαν:

Καλησπέρα σας ,

Η αίτησή σας ακυρώθηκε και διαγράφησαν και τα δικαιολογητικά σας.

Παραμένω στη διάθεσή σας

Με Εκτίμηση

 

image.png.221f9103c40af670f9403bac0ca5c06f.png

Άννα Μπούτσικα

Inbound Sales Advisor

T. +30 216 001 9740

Mail: [email protected]

HERON EΝERGΥ S.A.
Member of GEK TERNA.
124 Av. Kifissias & 2 Iatridou Str. 11526 Athens Greece

 

image.png.0d1abe515a29c7db7ab1ff70442dfb87.png

 

heron.gr

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, walex είπε

στις ακυρώσεις είναι πολύ γρήγοροι, 15:14 έστειλα να ακυρώσουν την αίτησηή μου 15:18 απαντήσαν:

κάτσε , δεν είχες κάνει αίτηση πριν ?

την ακύρωσες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...