Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, mdendrin είπε

Έτυχε ή το κάνουν επίτηδες; Χρήζει αναφοράς στο myrae?

H Protergia είναι ο μοναδικός πάροχος που χρησιμοποιεί το πρότυπο λογαριασμού της ΡΑΕ https://www.rae.gr/deltia-tipou/18260/ (πήραν και εύσημα!) όμως αυτό το πρότυπο δημιουργήθηκε πριν τον μηχανισμό. Κανονικά θα έπρεπε είτε η ΡΑΕ να βγάλει νέο πρότυπο λογαριασμού, είτε να πει στους παρόχους να μη χρησιμοποιούν το πρότυπο για όσο διαρκεί ο μηχανισμός... και δεν έχουν πράξει τίποτα απ'τα δύο. Οπότε η Protergia χρησιμοποεί το πρότυπο, όσο για τη μη ανάλυση των χρεώσεων ανά μήνα λέει ότι "δεν υπάρχει χώρος". Αστεία πράγματα... αν θες λύση στο πρόβλημα στείλε στο [email protected] γράφοντας "υπόψιν τμήματος προστασίας καταναλωτών" και ζήτα απ'τη ΡΑΕ να κάνει σύσταση στη Protergia να βρει τρόπο να γράφει τις χρεώσεις προμήθειας και τα ΤΕΜ ανά μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ekrepali είπε

Πάρ'τη μία και βάρα την άλλη.

Εγώ προτείνω ενεργειακό τουρισμό, δηλαδή Ελίν για Δεκέμβριο και μετά άλλον εξωτικό προορισμό το Γενάρη. 😝

Δεν κυνηγάω την πιο φτηνή kwh αλλά το φτηνότερο πάγιο και τα περισσότερα δώρα. Η παροχή αφορά φοιτητική κατοικία με μικρή κατανάλωση. Επίσης δε θέλω να αλλάζω συνέχεια παρόχους. Θα καθόμουν στο ΦΑΕ αλλά θέλω να ξεμπερδεύω με τη συνδρομή. Αν κάνω κάποια αλλαγή μέχρι αύριο, θα πάω protergia στο MVP D4U που δίνει 60 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό ώστε να καλύψω έτσι 3 μήνες ρεύμα και μόλις βγει ο πρώτος λογαριασμός θα αλλάξω στο MVP Plus ώστε να έχω πιο φτηνή kwh από το plus και λιγότερο πάγιο (θεωρώντας την έκπτωση συνέπειας ως έκπτωση στο πάγιο). Αλλίως, αν δε πάρει παράταση το MVP D4U, θα πάω Ήρων για τα 50 ευρώ (ο λόγος που θέλω protergia αντί για ήρων είναι για τους μηνιαίους εκκαθαριστικούς και την πιο γρήγορη έκδοση λογαριασμών). Θα σκεφτώ και να κάτσω στο ΦΑΕ και να πληρώσω τα 20 ευρώ της συνδρομής, αν υπάρχει ακόμα, τον Ιούλιο.

1 ώρα πριν, mdendrin είπε

Διάβασα για μεγαλύτερες χρεώσεις στις τριφασικές εγκαταστάσεις από το 2023.

Ακούγεται υπερβολικό ή είναι μόνο δική μου ιδέα;

Πηγή: Τριφασικό ρεύμα: Υψηλότερες χρεώσεις από το 2023 (msn.com)

Λογικά εννοεί αύξηση στις ρυθμιζόμενες του ΔΕΔΔΗΕ. Για ποιο λόγο όμως αφού ήδη με τριφασικό πληρώνουμε παραπάνω ΔΕΔΔΗΕ.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, walex είπε

Αίτηση έκανα μέσα από το site (e-contract).

 

Από περιέργεια, πότε είχες κάνει την αίτηση στο e-contract; Να ξέρω πάνω-κάτω πόσες μέρες κάνει η αυτοματοποιημένη διαδικασία μέχρι να στείλουν σε mail τη σύμβαση προς υπογραφή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Από περιέργεια, πότε είχες κάνει την αίτηση στο e-contract; Να ξέρω πάνω-κάτω πόσες μέρες κάνει η αυτοματοποιημένη διαδικασία μέχρι να στείλουν σε mail τη σύμβαση προς υπογραφή.

 

την παρασκευή και σήμερα στείλαν το email

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχουν μειωθει οι μετακινησεις μεταξυ των παροχων
αν εγω τον αυγουστο πηγα αμεσα ηρων ποσο μαλλον τωρα
πρεπει να ειναι χαζος ενας παροχος πλεον ωστε να αργει το νεο του πελατη

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κανω e contract με Ηρων 21Νοεμβρη. Στις 22 μου ερχεται με μαιλ το συμβόλαιο το αποδέχομαι και το στέλνω την ιδια μερα πίσω.

Την επομενη 23 μου στελνουν viber οτι εχουν στειλει το αιτημα εκπροσωπησης στον ΔΕΔΔΗΕ.Σήμερα πρωι 29 εγινε ηδη η εκπροσωπηση.(Μεσολαβησε και Σαββατοκυριακο) 

Μάλλον λάγω μείωσης μετακίνησης μεταξυ των παρόχων έχει μειωθει κατα πολύ η καθυστερηση.

θα ενημερωσω ποτε θα ερθει και ο πρωτος λογαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, favou2000 είπε

Λοιπόν κανω e contract με Ηρων 21Νοεμβρη. Στις 22 μου ερχεται με μαιλ το συμβόλαιο το αποδέχομαι και το στέλνω την ιδια μερα πίσω.

Την επομενη 23 μου στελνουν viber οτι εχουν στειλει το αιτημα εκπροσωπησης στον ΔΕΔΔΗΕ.Σήμερα πρωι 29 εγινε ηδη η εκπροσωπηση.(Μεσολαβησε και Σαββατοκυριακο) 

Μάλλον λάγω μείωσης μετακίνησης μεταξυ των παρόχων έχει μειωθει κατα πολύ η καθυστερηση.

θα ενημερωσω ποτε θα ερθει και ο πρωτος λογαριασμος.

Η πλειοψηφία όσων έχει γράψει εδώ δε νομίζω ότι είχε ιδιαίτερα προβλήματα με τους χρόνους απόκρισης του ΗΡΩΝΑ (πέρα απο κάτι κουλά του ΔΕΔΔΗΕ που δεν προχωρούσε κάποια αιτήματα λόγω και καλά υποχρεωτικής δίκης του καταμέτρησης).Καθαρά θέμα τοπικού ΔΕΔΔΗΕ είναι οι χρόνοι. Για αυτό και ο πονηρός ΗΡΩΝ στέλνει στο Viber όταν στείλει το αίτημα πετοντας το μπαλάκι απο πάνω του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23/8 έκανα αίτηση με econtract

28/8 μου έστειλαν το συμβόλαιο με λάθος συμφωνημένη ισχύ

30/8 απάντησα ζητώντας τη διόρθωση 

3/9 μου έστειλαν την καινούρια αίτηση και αποδέχτηκα τους όρους

13/9 έστειλαν το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ

14/9 έγινε η μετάβαση

15/9 μου ήρθε τελικός από τη ΔΕΗ και φάνηκε η παροχή στο myheron

Βέβαια, επειδή είχα το enter και δε καιγόμουν, δεν τους πήρα κανά τηλέφωνο για να επιταχύνουν τη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τοτε τον αυγουστο μπηκα εδω μεσα βλεποντας ενα γενικα αρνητικο κλιμα για τον ηρωνα
επαιρνα καποιες γενικες απαντησεις απο ατομα που ειχαν αλλα και πολλες απο ατομα που δεν ειχαν ΠΟΤΕ ΤΟΥΣ
εξου και απο τοτε προσπαθησα να γραψω ακριβως την εμπειρια μου και οχι να βασιστω στο τι εχω ακουσει στο τι λενε κτλ κτλ γιατι ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΨΑΧΝΑ ως πληροφορια οταν μπηκα στο φορουμ και οχι γενικοτητες αλλα λογαριασμους, ποσα, ημερομηνιες ΑΚΡΙΒΕΙΣ
και η ως τωρα εμπειρια μου ειναι θετικη. εμαθα πραγματα, πετυχα εξαιρετες τιμες, ελαβα διοθρωτικο λογαριασμο και μπορω να επαληθευσω το ΚΑΘΕ λογαριασμο που θα μου στειλει. αυτο ειναι και το πιο σημαντικο γιατι στα πινακακια ναι σκιζει καθε ανταγωνισμο αλλα πρεπει να επαληθευεται αυτο και στους λογαριασμους.

περιμενω απο ΚΑΘΕ παροχο το ιδιο πινακακι και οχι νεα προγραμματα απο 1/10 πχ ελιν... (το τωρινο φθηνοτερο του δεκεμβρη ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ, ειναι νεο προγραμμα ωστε να συγκρινεις, συνυπαρχει με το αλλο του αυγουστου ΜΕ ΣΑΦΩΣ ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ)
ή να σου βγαινει η πιστη να βρεις ολες τις τιμες τους για ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ
οποιος δυσκολευει τη προσβαση στη τιμη ΟΛΩΝ των μηνων προσπαθει κατι να κρυψει.-
image.jpeg.909ae744d51fc6a6ff950353fb45eb6e.jpeg

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...