Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλπάζουν οι χονδρικές τιμές του ρεύματος στην Ευρώπη και έχουν σχεδόν τριπλασιαστεί σε κάποιες περιπτώσεις

Συγκεκριμένα για σήμερα  με βάση τα χθεσινά στοιχεία  στην Ελλάδα η τιμή αυξήθηκε από τα 262 ευρώ/MWh της Παρασκευής σε 319 ευρώ τη Δευτέρα και σε 357 ευρώ την Τρίτη.

Επίσης σήμερα ανοδικά κινείται και η τιμή του φυσικού αερίου ξεπερνώντας τα 130 ευρώ η μεγαβατώρα σημειώνοντας άνοδο κοντά στο 7%.

Επεξ/σία από nikosbt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με δελέασαν και έκλεισα το οικιακό MVP plus με 60€ black Friday promo. Τα 60€ θα επιμεριστούν σε 20€/μήνα για 3 μήνες και άλλα 100€ συνέπειας που θα επιμεριστούν στους εκκαθαριστικούς. Φεύγω από Ήρωνα λόγω καθυστέρησης των λογαριασμών. Μπήκα στο generous 06/09 και πριν 5 μέρες πήρα τον λογαριασμό του Σεπτεμβρίου. Απλά απαράδεκτοι! Ξέρω ότι δεν είναι η φθηνότερη η protergia αλλά 2 χρόνια που ήμουν πριν πάω στον Ήρωνα ήμουν ευχαριστημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mdendrin είπε

Με δελέασαν και έκλεισα το οικιακό MVP plus με 60€ black Friday promo. Τα 60€ θα επιμεριστούν σε 20€/μήνα για 3 μήνες και άλλα 100€ συνέπειας που θα επιμεριστούν στους εκκαθαριστικούς. Φεύγω από Ήρωνα λόγω καθυστέρησης των λογαριασμών. Μπήκα στο generous 06/09 και πριν 5 μέρες πήρα τον λογαριασμό του Σεπτεμβρίου. Απλά απαράδεκτοι! Ξέρω ότι δεν είναι η φθηνότερη η protergia αλλά 2 χρόνια που ήμουν πριν πάω στον Ήρωνα ήμουν ευχαριστημένος. 

απλά , όπως έχει αναφερθεί και έχουν ανεβάσει λογαριασμό κάποια μέλη , δε θα ξέρεις τι χρεώνουν στην τιμή κιλοβατώρας (βάζουν μια τιμή μέσου όρου) και ούτε αν οι ΤΕΜ είναι σωστές (βάζουν ένα ποσό σε € )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

απλά , όπως έχει αναφερθεί και έχουν ανεβάσει λογαριασμό κάποια μέλη , δε θα ξέρεις τι χρεώνουν στην τιμή κιλοβατώρας (βάζουν μια τιμή μέσου όρου) και ούτε αν οι ΤΕΜ είναι σωστές (βάζουν ένα ποσό σε € )

Έτυχε ή το κάνουν επίτηδες; Χρήζει αναφοράς στο myrae?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Με δελέασαν και έκλεισα το οικιακό MVP plus με 60€ black Friday promo. Τα 60€ θα επιμεριστούν σε 20€/μήνα για 3 μήνες και άλλα 100€ συνέπειας που θα επιμεριστούν στους εκκαθαριστικούς. Φεύγω από Ήρωνα λόγω καθυστέρησης των λογαριασμών. Μπήκα στο generous 06/09 και πριν 5 μέρες πήρα τον λογαριασμό του Σεπτεμβρίου. Απλά απαράδεκτοι! Ξέρω ότι δεν είναι η φθηνότερη η protergia αλλά 2 χρόνια που ήμουν πριν πάω στον Ήρωνα ήμουν ευχαριστημένος. 

αλλο οι παροχοι τι καναν στα σταθερα
αλλο στα κυμαινομενα με ΤΕΜ
επισης πχ το δεκεμβρη η protergia παιζει στα 0,16 και ο ηρων στα 0,08 (τα μισα)
οποτε η protergia οχι απλα δεν ειναι ειναι η φθηνοτερη ειναι σταθερα και κλασικα στα επιπεδα της ΔΕΗ
επισης ο "νεος λογαριασμος τους" ειναι απαραδεκτος τον ενα μηνα που τον προλαβα
και διαβαζω εδω οτι δεν εχει επαρκη αναλυση ΤΕΜ ωστε να τον επαληθευσεις
αφου μπορουν να δινουν 60ευρα 100ευρα κτλ προτιμοτερο θα ταν μια εξ αρχης φθηνη kwh και οχι να σε κρατανε με το ζορι για να τα παρεις αν και οταν
προσοχη στα 50ευρα 100ευρα 200ευρα. υπαρχουν παροχοι που τα δινουν ως και σε διαρκεια 2 χρονων = τυρακι που ωσπου να το παρεις εχει πιασει ΜΟΥΧΛΑ

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Έτυχε ή το κάνουν επίτηδες;

μάλλον επίτηδες μιας και δεν ταίριαζαν τα νούμερα ... μπορεί να είναι "λάθος μηχανογράφησης"

10 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Χρήζει αναφοράς στο myrae?

εννοείται , όσοι περισσότεροι τόσο καλύτερα , για κάτι τέτοια κάνει παρεμβάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ είμαστε όταν θα έρθει ο 1ος λογαριασμός και αν χρειαστεί θα πέσουν αναφορές στην myrae. Έπρεπε να έκανα αυτό με το D4U που δίνει 60€ στον 1ο λογαριασμό και μετά αλλάζω πάλι. Στα 0,15 η κιλοβατώρα σίγουρα είναι στα επίπεδα της ΔΕΗ οπότε βλέπουμε πως θα πάει.

Τώρα θέλω να δω τον τελικό του Ήρωνα αν θα υπολογιστεί το 20% της συνέπειας.

Λέτε να δηλώσω υπαναχώρηση και να παραμείνω στον Ήρωνα;

Επεξ/σία από mdendrin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ο καθε παροχος ωφειλει να εμφανιζει τετοιο πινακακιimage.jpeg.8b45ef93f22bb646f43e64a8460c6e61.jpeg

που θα φαινεται ξεκαθαρα οι kwh καθε μηνα και η τεμ καθε μηνα
και εφοσον εχει συνεπεια στον επομενο και η συνεπεια τους

οτιδηποτε λιγοτερο ειναι απλα ΜΗ ΑΠΟΔΕΚΤΟ
ξεχαστε το τι καναν στα σταθερα. ΑΛΛΟ ΤΩΡΑ

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mdendrin είπε

Τώρα θέλω να δω τον τελικό του Ήρωνα αν θα υπολογιστεί το 20% της συνέπειας.

99% θα το ξεχάσουν , αλλά με υπενθύμιση στη ΡΑΕ θα τη βάλουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mdendrin είπε

Υπάρχει περίπτωση μόλις λάβει την ειδοποίηση ο Ήρων να με καλέσει και να μου κάνει αντιπροσφορά;

δε μπορεί να ξέρει κάποιος , πάντως αν οι λογαριασμοί του Ηρών ήταν σωστοί θα παρέμενα (συγκριτικά με Προτέργια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχε αναφερθει hint περι συνεπειας τελευταιου λογαριασμου
φουσκωνεις το προηγουμενο σε kwh και στο τελευταιο τους πετας ενα "κουλουρι"  ωστε να μη καθεσαι να ζητας συνεπεια ΑΝ δε τη βαλουν. και να μη το κανεις προφανως ειναι υποχρεωμενοι να τη δωσουν και στο τελευταιο καθως ειναι εκπτωση συνεπειας και οχι παραμονης
ειναι στο χερι σου να ζυγισεις αν θες σαφως φθηνοτερες τιμες με τη δεδομενη καθυστερηση λογαριασμων και ξεκαθαροι λογαριασμοι
ή τιμες ΔΕΗ υποσχομενα 60ευρα 100ευρα καποτε και ενα λογαριασμο που δεν βγαζεις ακρη και δε μπορεις να επαληθευσεις
για μενα ειναι ξεκαθαρη η απαντηση. και ναι ημουν προτεργια fixed πριν αλλα αυτο ειναι ΑΛΛΟ

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχετε δίκιο παιδιά. Ευτυχώς έστειλα υπαναχώρηση και μόλις μου επιβεβαίωσαν με απαντητικό email ότι ακυρώθηκε η σύμβαση. Παραμένουμε στον Ήρωνα μέχρι νεοτέρας! 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και συμβουλές σας!

Επεξ/σία από mdendrin
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα για μεγαλύτερες χρεώσεις στις τριφασικές εγκαταστάσεις από το 2023.

Ακούγεται υπερβολικό ή είναι μόνο δική μου ιδέα;

Πηγή: Τριφασικό ρεύμα: Υψηλότερες χρεώσεις από το 2023 (msn.com)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...