Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

στην πράξη

...ό,τι σου είπαν ήδη οι αποπάνω, συν ότι "στην πράξη", το πιθανότερο είναι όπου και να πας, να μείνεις για τουλάχιστον κα'να 2μηνο.

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ για την απάντηση @ekrepali!

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

16/12 πας σε κατάστημα της ΔΕΗ και υπογράφεις Γ1 (για να μην ανανεωθεί αυτόματα).

Μου έχει έρθει επιστολή πως θα μεταπέσω σε open, ξέχασα να το αναφέρω. Οπότε και σε αυτήν τη περίπτωση ισχύει αυτό που λες για το Γ1;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση @ekrepali!

Μου έχει έρθει επιστολή πως θα μεταπέσω σε open, ξέχασα να το αναφέρω. Οπότε και σε αυτήν τη περίπτωση ισχύει αυτό που λες για το Γ1;

Σου απάντησα εδώ.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν μεταπέσεις αυτόματα σε open κανένα πρόβλημα, αν γίνει καμιά συστεμική μαλακία και ανανεωθεί η σύμβαση σε enter με 0.50... τότε θα τρέχεις με αμφισβητήσεις.

Μπες στο ebill στις 16/10, πάτα στη παροχή σου, και μετά πάτα στις "λεπτομέρειες" και θα σου δείξει πιο πρόγραμμα είναι ενεργό. Αν δεις τίποτα περίεργο τράβα σε κατάστημα ΔΕΗ να ξεκαθαρίσεις τι γίνεται. Μη μπλέξεις με τηλέφωνα, δε ξέρουν τι τους γίνεται.

ουου 666 , στο άλλο θέμα να πάτε ....

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείτε τους δύο  λογαριασμούς και πείτε μου αν έχει αφαιρεθεί η εγγύηση στον δεύτερο που είναι διορθωμένος ως προς τις κιλοβατώρες.

Ευχαριστώ 

πρωτος_1.jpg

διορθωμένο _1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Δείτε τους δύο  λογαριασμούς και πείτε μου αν έχει αφαιρεθεί η εγγύηση στον δεύτερο που είναι διορθωμένος ως προς τις κιλοβατώρες.

Ευχαριστώ 

 

 

  

Στις 24/11/2022 στις 8:36 ΜΜ, ekrepali είπε

Λογαριασμούς μπρος - πίσω

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Δείτε τους δύο  λογαριασμούς

με γυαλιά ηλίου έτσι φόρα που τα ανέβασες , βάλε αν μπορείς τις φωτό spoiler

3 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

πείτε μου αν έχει αφαιρεθεί η εγγύηση στον δεύτερο που είναι διορθωμένος ως προς τις κιλοβατώρες.

ποιος ξέρει ? τους μισούς ανέβασες , άγνωστο αν είχες πληρώσει εγγύηση σε κάποιο λογαριασμό , αν ναι ανέβασε συγκεκριμένο λογαριασμό που να γράφει τη χρέωση του ποσού για εγγύηση ,

μετά έβαλες πάγια εντολή και περιμένεις επιστροφή εγγύησης?

στο 2ο (διορθωτικό) ζητάς να ακυρώσουν τον προηγούμενο (φαίνεται σαν ανεξόφλητο) και να πάρεις τη συνέπεια 3€ που δεν έχει

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Λογαριασμούς μπρος - πίσω

μέσα σε spoiler 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ekrepali είπε

Καλά παιδιά είναι, λίγο πέρυσι το καλοκαίρι με τις απανωτές τροποποιήσεις τα έκαναν πουτανα αλλά ήταν γενικό το κακό σε όλους τους παρόχους. Καλή εξυπηρέτηση έχουν, δήλωση μετρήσεων μηνιαίως θα σου εξηγήσουν πώς. Επιδοτήσεις μέχρι Σεπτέμβρη που έχουμε εικόνα για έβαζαν ολόκληρες. Φυσικά τον άλλο μήνα μπορεί να έχουν ακριβότερη τιμή προμήθειας και να πρέπει να φύγουμε.

Γίνεται να δίνεις μηνιαία μέτρηση και πώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είχαν χρεώσει 288kwh. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία τους είπα ότι οι κιλοβατώρες είναι 200.Έβγαλαν διορθωτικό λογαριασμό και ενώ στον πρώτο είχαν αφαιρέσει την εγγύηση (49.99),στον δεύτερο δεν φαίνεται να την αφαιρούν. 

Τελικά ο λογαριασμός με λιγότερες κιλοβατώρες βγαίνει να πληρώσω πολύ περισσότερα. 

(Αυτό με τα  spoiler δεν το ξερω,sorry).

Η εγγύηση στον πρώτο λογαριασμό βγήκε λόγω πάγιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Μου είχαν χρεώσει 288kwh. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία τους είπα ότι οι κιλοβατώρες είναι 200.Έβγαλαν διορθωτικό λογαριασμό και ενώ στον πρώτο είχαν αφαιρέσει την εγγύηση (49.99),στον δεύτερο δεν φαίνεται να την αφαιρούν. 

Τελικά ο λογαριασμός με λιγότερες κιλοβατώρες βγαίνει να πληρώσω πολύ περισσότερα. 

τότε :

24 λεπτά πριν, korakios είπε

στο 2ο (διορθωτικό) ζητάς να ακυρώσουν τον προηγούμενο (φαίνεται σαν ανεξόφλητο) και να πάρεις τη συνέπεια 3€ που δεν έχει

και να ξανααφαιρέσουν τα 49,99€

Spoiler


4 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

(Αυτό με τα  spoiler δεν το ξερω,sorry).

πατάς στο "ματάκι" 3η επιλογή απο δεξιά και μετά κάνεις εισαγωγή ή επικόλληση εικόνας ή γράφεις κείμενο κτλ

αν είσαι απο κινητό άστο γιατί είναι απελπισία γενικά το insomnia ,ειδικά αν πας να κάνεις επεξεργασία

γραπτώς πάντα , όχι τηλεφωνικά ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, motoboots είπε

Γίνεται να δίνεις μηνιαία μέτρηση και πώς;

  

Στις 23/11/2022 στις 2:07 ΜΜ, ekrepali είπε


Στο MyElin δεν έχουν προσθέσει ακόμα self metering, αλλά μου είπε ότι μπορούμε στις 25 κάθε μήνα που δεν υπάρχει καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ να δίνουμε ένδειξη με ευδιάκριτη φωτογραφία συμπληρώντας επιπλέον τα στοιχεία μας (όνομα, παροχή, αφμ) και θα βγαίνουν λογαριασμοί εκκαθαριστικοί όπως η WE.

Ρώτα τηλεφωνικώς αν ισχύει ακριβώς το παραπάνω ή αν μου ξέφυγε κάτι όταν με ενημέρωνε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους είπα γραπτώς να αφαιρέσουν την εγγύηση και στον δεύτερο λογαριασμό και μου είπαν ότι δεν μπορούν να αφαιρέσουν την εγγύηση δύο φορές  .Ο πρώτος δεν είναι ανεξόφλητος ,απλά βγήκε εντός της ημέρας ο διορθωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, revmatopliktos είπε

Μου είχαν χρεώσει 288kwh. Μετά από τηλεφωνική επικοινωνία τους είπα ότι οι κιλοβατώρες είναι 200.Έβγαλαν διορθωτικό λογαριασμό και ενώ στον πρώτο είχαν αφαιρέσει την εγγύηση (49.99),στον δεύτερο δεν φαίνεται να την αφαιρούν. 

Αν δεν ανεβάσεις και τις πίσω σελίδες δε βγαίνει άκρη... μπορεί να έχουν κάνει κι άλλες βλακείες.

Πχ πώς γίνεται στο 1ο λογαριασμό 9/10 - 7/11 να πληρώνεις Δήμους-ΕΡΤ 4.93 και στο 2ο λογαριασμό 9/10 - 4/11 να πληρώνεις Δήμους-ΕΡΤ 2.56. 🤪

Γι'αυτό έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας... λογαριασμούς μπρος-πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...