Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν με αφορμή τις επιδοτήσεις που δεν δίνει ο Ήρων στα επαγγελματικά Γ21 και τη δική μου ερώτηση χθες για την ελπεντισον έψαξα όλο το αρχείο μου και είδα ότι η ελπεντισον έδωσε σε εμένα όλη την επιδότηση από Απρίλιο και μετά, αλλά για Ιανουαρίο Φεβρουαρίο και Μάρτιο έδωσε 0,065 και όχι 0,165.

Είδα δηλαδή με καθυστέρηση ένα χρόνο ότι μου έφαγε την προσθετη επιδότηση 0,10 η Ελπεντισον για 3 μηνες

21 λεπτά πριν, korakios είπε

 

KORAKIE καλά το κατάλαβα Ιανουαρίο Φεβρουάριο Μάρτιο η επιδότηση ήταν πάλι σπαστη?  0,065 βασική και 0,10 συμπληρωματική?

Επεξ/σία από marios1515
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, marios1515 είπε

KORAKIE καλά το κατάλαβα Ιανουαρίο Φεβρουάριο Μάρτιο η επιδότηση ήταν πάλι σπαστη?  0,065 βασική και 0,10 συμπληρωματική?

πάνω που θα σε ρωτούσα 😁

βασικά δεν έχω καθόλου αρχείο για επαγγελματικά μέχρι Ιούλιο , μπορείς να τα ποστάρεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, marios1515 είπε

Λοιπόν με αφορμή τις επιδοτήσεις που δεν δίνει ο Ήρων στα επαγγελματικά Γ21 και τη δική μου ερώτηση χθες για την ελπεντισον έψαξα όλο το αρχείο μου και είδα ότι η ελπεντισον έδωσε σε εμένα όλη την επιδότηση από Απρίλιο και μετά, αλλά για Ιανουαρίο Φεβρουαρίο και Μάρτιο έδωσε 0,065 και όχι 0,165.

Είδα δηλαδή με καθυστέρηση ένα χρόνο ότι μου έφαγε την προσθετη επιδότηση 0,10 η Ελπεντισον για 3 μηνες

KORAKIE καλά το κατάλαβα Ιανουαρίο Φεβρουάριο Μάρτιο η επιδότηση ήταν πάλι σπαστη?  0,065 βασική και 0,10 συμπληρωματική?

Είσαι σίγουρος ότι έδωσαν όλη την επιδότηση από Απρίλιο και μετά; Εννοώ ταιριάζουν ακριβώς τα ποσά; Ή μήπως έκαναν το ίδιο πράγμα με τη ρήτρα αναπροσαρμογής, δηλαδή δε πλήρωσαν την έξτρα επιδότηση για το 1ο τρίμηνο και μετά βάλανε τον Απρίλιο την έξτρα επιδότηση του Γενάρη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, akaloith είπε

δεν εληξε αυτο;;; σε ξεχασαν;;;

...εσύ ξέχασες ότι σ' έχει σε λίστα αγνόησης; (δεν βλέπει τα quotations που του κάνεις) :P

(όχι δεν τον "ξέχασαν" - για κάποιον λόγο, όπως υποθέτει ο ίδιος, "τους συμφέρει" και κρατήσανε κάποια σταθερά συμβόλαια στις ίδιες τιμές. Κάτι με τα "φορολογικά" τους. Τους είχε ρωτήσει όταν είχε λάβει επιστολή, και του είχαν πει να την αγνοήσει. Τώρα, Σ' ΑΥΤΟΝ "έτυχε" θα μου πεις...; "Predator", θα σου απαντήσω...:-D)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

πάνω που θα σε ρωτούσα 😁

βασικά δεν έχω καθόλου αρχείο για επαγγελματικά μέχρι Ιούλιο , μπορείς να τα ποστάρεις ?

https://www.protergia.gr/el/kratikh-epidothsh-stin-hlektrikh-energeia-suxnes-erwtiseis

Από εδώ διάβασα αναλυτικά τις επιδοτήσεις που πρέπει να δωθούν στην ενότητα 4 για το ποσό της κρατικής επιδότησης.

54 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Είσαι σίγουρος ότι έδωσαν όλη την επιδότηση από Απρίλιο και μετά; Εννοώ ταιριάζουν ακριβώς τα ποσά; Ή μήπως έκαναν το ίδιο πράγμα με τη ρήτρα αναπροσαρμογής, δηλαδή δε πλήρωσαν την έξτρα επιδότηση για το 1ο τρίμηνο και μετά βάλανε τον Απρίλιο την έξτρα επιδότηση του Γενάρη;

 

Ναι οι επιδοτήσεις ταιριάζουν ακριβώς στα ποσά από Απρίλιο μέχρι Σεπτέμβριο που έφυγα, αλλά Ιανουαρίου - Φεβρουαρίου - Μαρτίου τις έβαλε λειψες χωρίς την πρόσθετη επιδότηση και ούτε και αργότερα την έβαλε 

Επεξ/σία από marios1515
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Έχω επαγγελματικό Γ21 σταθερό protergia που λήγει μέσα στον Δεκέμβρη. Ήμουν ανάμεσα σε ζενίθ και φυσικό αέριο γιατί από όσο έχω δει, είναι σταθερά απ' τις φθηνότερες κάθε μήνα αλλά τώρα βλέπω το 0,285 της ελίν και προβληματίστηκα. Δεν την ξέρω καθόλου σαν πάροχο, τι γνώμη έχετε εσείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα χθες αίτηση μέσω e-contract στον Ήρων, αλλά το σκέφτομαι ακόμα μήπως πάω ελιν. υπάρχει πρόβλημα να κάνω ταυτόχρονη αίτηση και στην ελιν ή θα γίνει μπέρδεμα με την εκπροσώπηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, walex είπε

Έκανα χθες αίτηση μέσω e-contract στον Ήρων, αλλά το σκέφτομαι ακόμα μήπως πάω ελιν. υπάρχει πρόβλημα να κάνω ταυτόχρονη αίτηση και στην ελιν ή θα γίνει μπέρδεμα με την εκπροσώπηση?

Το econtract είναι δήλωση ενδιαφέροντος. Αν δεν υπογραψεις τη σύμβαση που θα σου στείλουν δε προχωράει η αίτηση.

 

59 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Καλημέρα. Έχω επαγγελματικό Γ21 σταθερό protergia που λήγει μέσα στον Δεκέμβρη. Ήμουν ανάμεσα σε ζενίθ και φυσικό αέριο γιατί από όσο έχω δει, είναι σταθερά απ' τις φθηνότερες κάθε μήνα αλλά τώρα βλέπω το 0,285 της ελίν και προβληματίστηκα. Δεν την ξέρω καθόλου σαν πάροχο, τι γνώμη έχετε εσείς;

Καλά παιδιά είναι, λίγο πέρυσι το καλοκαίρι με τις απανωτές τροποποιήσεις τα έκαναν πουτανα αλλά ήταν γενικό το κακό σε όλους τους παρόχους. Καλή εξυπηρέτηση έχουν, δήλωση μετρήσεων μηνιαίως θα σου εξηγήσουν πώς. Επιδοτήσεις μέχρι Σεπτέμβρη που έχουμε εικόνα για έβαζαν ολόκληρες. Φυσικά τον άλλο μήνα μπορεί να έχουν ακριβότερη τιμή προμήθειας και να πρέπει να φύγουμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, washcloud είπε

(όχι δεν τον "ξέχασαν" - για κάποιον λόγο, όπως υποθέτει ο ίδιος, "τους συμφέρει" και κρατήσανε κάποια σταθερά συμβόλαια στις ίδιες τιμές. Κάτι με τα "φορολογικά" τους. Τους είχε ρωτήσει όταν είχε λάβει επιστολή, και του είχαν πει να την αγνοήσει.

εκτός απο το οτι μετράνε σα ζημιές στην φορολόγηση των "υπερκερδών" είχα στείλει και το κείμενο της ΡΑΕ

Αναφορά σε κείμενο


    Η μονομερής τροποποίηση από τους προμηθευτές των όρων τιμολόγησης – ενδεχόμενη κατάχρηση: Υπό την παρούσα συγκυρία, η αύξηση του κόστους της χονδρεμπορικής αγοράς εύλογα -ως έναν βαθμό- συντείνει στην τροποποίηση των συμβάσεων προμήθειας της Χαμηλής Τάσης (βλ. και την αρχή της κοστοστρέφειας στο Παράρτημα 2 του ΚΠΗΕ). Ωστόσο, το δικαίωμα των Προμηθευτών να τροποποιούν -βάσει της ανωτέρω διαδικασίας- τους συμβατικούς όρους ελέγχεται ως προς την καταχρηστική του άσκηση. Στο πλαίσιο αυτό, πρακτικές Προμηθευτών να προσφέρουν ιδιαιτέρως ελκυστικούς όρους και, εν συνεχεία, να τους αναθεωρούν, αφενός δύνανται να θεωρηθούν ως καταχρηστικές στρατηγικές μεγέθυνσης του πελατολογίου, αφετέρου επιτείνουν κλίμα ανασφάλειας στους πελάτες τους, περιάγοντάς τους είτε σε διαρκή αναζήτηση προμηθευτή είτε σε αποδοχή δυσμενέστερων όρων. Η ΡΑΕ, στη βάση συγκεντρωτικών στοιχείων από την εν γένει λειτουργία της αγοράς, εξετάζει τις συμπεριφορές των Προμηθευτών και υπό αυτό το πρίσμα.

Τέλος, είναι σαφές ότι η άσκηση από τη ΡΑΕ των κυρωτικών της αρμοδιοτήτων είναι αυτονόητη και αποτελεσματική εφόσον εκκινεί από τη διαπίστωση ικανού πλήθους αναφορών – παραπόνων – καταγγελιών από καταναλωτές για τροποποίηση των συμβατικών όρων, χωρίς την τήρηση της διαδικασίας που προδιαγράφεται στον Κώδικα Προμήθειας.

φυσικά ανα πάσα στιγμή μπορεί να μου έρθει ειδοποίηση αλλαγής

πάντως απο τότε , σταμάτησαν τις υποσημειώσεις τροποποιήσεων (τα ψιλά γράμματα στους λογαριασμούς)  και ξεκίνησαν οι επιστολές , sms κτλ (ατομική ειδοποίηση) , ίσως ήταν η μόνη παρέμβαση που έκανε η ΡΑΕ (συν την εφαρμογή της μη ρήτρας αποχώρησης σε κυμαινόμενα πριν το μηχανισμό)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, walex είπε

Έκανα χθες αίτηση μέσω e-contract στον Ήρων, αλλά το σκέφτομαι ακόμα μήπως πάω ελιν. υπάρχει πρόβλημα να κάνω ταυτόχρονη αίτηση και στην ελιν ή θα γίνει μπέρδεμα με την εκπροσώπηση?

Εγω περιμενω το συμβολαιο για Elin Power On! Home Comfort  φοβουμενος αυτα που λενε για Hρων

Εχει κανεις εμπειρια απο ELIN?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, adi32 είπε

Εγω περιμενω το συμβολαιο για Elin Power On! Home Comfort  φοβουμενος αυτα που λενε για Hρων

Εχει κανεις εμπειρια απο ELIN?

Καλά παιδιά είναι, λίγο πέρυσι το καλοκαίρι με τις απανωτές τροποποιήσεις τα έκαναν πουτανα αλλά ήταν γενικό το κακό σε όλους τους παρόχους. Καλή εξυπηρέτηση έχουν, δήλωση μετρήσεων μηνιαίως θα σου εξηγήσουν πώς. Επιδοτήσεις μέχρι Σεπτέμβρη που έχουμε εικόνα για έβαζαν ολόκληρες. Φυσικά τον άλλο μήνα μπορεί να έχουν ακριβότερη τιμή προμήθειας και να πρέπει να φύγουμε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

Ως άλλος ένας συνδρομητής Home enter που σιγά σιγά το συμβόλαιό του λήγει (15/12) ήθελα να ρωτήσω σε γενικές γραμμές πόσο εφικτό είναι το να αλλάζεις κάθε μήνα (στο χειρότερο σενάριο) πάροχο, ειδικά για εμένα που λήγει μέσα του μηνός. Πιο ειδικά το ερώτημα είναι εάν η διαφαινόμενη γραφειοκρατεία (απόδειξη εξόφλησης λογαριασμού προηγούμενου παρόχου, πόσο γρήγορα θα εκδοθεί ο λογαριασμός για να μπορείς να τον πας στον επόμενο ως "εξοφλημένο", νέα συμβόλαια, κτλ) επιτρέπει στην πράξη τέτοιες αλλαγές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Καλησπέρα σας,

Ως άλλος ένας συνδρομητής Home enter που σιγά σιγά το συμβόλαιό του λήγει (15/12) ήθελα να ρωτήσω σε γενικές γραμμές πόσο εφικτό είναι το να αλλάζεις κάθε μήνα (στο χειρότερο σενάριο) πάροχο, ειδικά για εμένα που λήγει μέσα του μηνός. Πιο ειδικά το ερώτημα είναι εάν η διαφαινόμενη γραφειοκρατεία (απόδειξη εξόφλησης λογαριασμού προηγούμενου παρόχου, πόσο γρήγορα θα εκδοθεί ο λογαριασμός για να μπορείς να τον πας στον επόμενο ως "εξοφλημένο", νέα συμβόλαια, κτλ) επιτρέπει στην πράξη τέτοιες αλλαγές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας :)

Η ταχύτητα αλλαγής παίζει ανάλογα τον πάροχο και το φόρτο , δεν υπάρχει κάτι στάνταρ

Όσο για τον τελευταίο λογαριασμό εξοφλημένο , δέχονται και προηγούμενο αν είναι μηνιαίος και δεν έχει προλάβει να εκδοθεί

Σε περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί κανένας λογαριασμός (πχ πας απο τον πάροχο Α , στον πάροχο Β και μετά απο ένα μήνα θες να πας στον Γ χωρίς να έχει εκδόσει λογαριασμό ο Β) , κάποιοι δέχονται και με απλή βεβαίωση εκπροσώπησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, killer_instinct είπε

Καλησπέρα σας,

Ως άλλος ένας συνδρομητής Home enter που σιγά σιγά το συμβόλαιό του λήγει (15/12) ήθελα να ρωτήσω σε γενικές γραμμές πόσο εφικτό είναι το να αλλάζεις κάθε μήνα (στο χειρότερο σενάριο) πάροχο, ειδικά για εμένα που λήγει μέσα του μηνός. Πιο ειδικά το ερώτημα είναι εάν η διαφαινόμενη γραφειοκρατεία (απόδειξη εξόφλησης λογαριασμού προηγούμενου παρόχου, πόσο γρήγορα θα εκδοθεί ο λογαριασμός για να μπορείς να τον πας στον επόμενο ως "εξοφλημένο", νέα συμβόλαια, κτλ) επιτρέπει στην πράξη τέτοιες αλλαγές.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας :)

16/12 πας σε κατάστημα της ΔΕΗ και υπογράφεις Γ1 (για να μην ανανεωθεί αυτόματα).

20/12 ανακοινώνονται τα νέα τιμολόγια, θα επιλέξεις ένα πάροχο που να έχει φτηνό τιμολόγιο το Δεκέμβρη και το Γενάρη.

Η αλλαγή παρόχου κανονικά γίνεται με την ένδειξη του πελάτη (έτσι ορίζει ο ΚΠΗΕ), σε μερικές περιοχές ο ΔΕΔΔΗΕ ταλαιπωρεί αδίκως τον κόσμο με έκτακτη καταμέτρηση προκειμένου να ολοκληρωθεί η αλλαγή παρόχου.

Ο χρόνος της αλλαγής εξαρτάται κατά κύριο λόγο απ'το πόσο γρήγορα θα ελέγξει τα δικαιολογητικά, πόσο γρήγορα θα στείλει τη σύμβαση προς υπογραφή και πόσο γρήγορα θα προωθήσει την αίτηση εκπροσώπησης στο ΔΕΔΔΗΕ. Είναι παρατηρημένο ότι στα φυσικά καταστήματα που βαράνε μύγες, όλη αυτή η διαδικασία γίνεται γρηγορότερα... βέβαια υπάρχουν περιπτώσεις όπως πχ του ΗΡΩΝ όπου η σύμβαση μέσω e-contract  δίνει bonus 50άρικο... αλλά μπορεί να καθυστερήσει απίστευτα η διαδικασία.

Η εξόφληση δεν απαιτείται για αλλαγή παρόχου αν δεν έχει λήξει ο λογαριασμός.

Σε περίπτωση που θες να φύγεις μέσα σε μικρό διάστημα από ένα πάροχο και δεν έχει εκδωθεί λογαριασμός, ζητάς βεβαίωση εκπροσώπησης. Ο ΗΡΩΝ τη βγάζει αυτόματα μέσα απ'το app, εμένα την έβγαζε σωστά. Άλλοι συμφορουμήτες είχαν πρόβλημα, έβγαιναν κενά κάποια σημαντικά πεδία στο pdf.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...