Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν το κάνουν και άλλες εταιρείες αυτό, με ενδιαφέρει και εμένα να μάθω μιας και έχω παροχές με κοτ. 

εννοείται οτι το κάνουν ,δεν παίζει ρόλο ο πάροχος στον υπολογισμό και τις εκπτώσεις του ΚΟΤ Α,Β

αλλά υπάρχει ξεχωριστό νήμα για απορίες σχετικά με ΚΟΤ (λινκ στην 1η σελίδα του νήματος)

όπως και για νυχτερινό και ΔΕΗ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας. Με σώσατε γιατί είμαι στον ήρων και εγκρίθηκε η αίτηση που έκανα για κοτ και είχα βγάλει εκτός εξίσωσης τα κλιματιστικά για να μη ξεπεράσω τις kwh του κοτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας. Με σώσατε γιατί είμαι στον ήρων και εγκρίθηκε η αίτηση που έκανα για κοτ και είχα βγάλει εκτός εξίσωσης τα κλιματιστικά για να μη ξεπεράσω τις kwh του κοτ. 

σου απαντώ στο άλλο θέμα για ΚΟΤ

όταν λες Ηρών , φαντάζομαι εννοείς το Generous

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...υπ' όψιν - τώρα που πρόσεξα το πιο πάνω ποστ σου καλύτερα - αυτό που στην ουσία λέμε κερδίζεις (αναφορικά με το όριο του ΚΟΤ), είναι ότι όταν έχεις νυχτερινό, απλώς δεν καταναλώνεις τις του νυχτερινού ως ημερήσιες. Το όριο συνεχίζει να ισχύει για τις ημερήσιες που θα κάψεις, δεν σε "βοηθάει" καμμιά ΔΕΗ και κανένας πάροχος να μην το ξεπεράσεις. Μόνος σου μπορείς να σε βοηθήσεις, καίγοντας, πρακτικά, όσο περισσότερο ρεύμα μπορείς, εντός των ωραρίων του νυχτερινού....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συμφορουμίτες.

Παρακολούθησα το θέμα παλαιότερα και δεν είμαι ενήμερος για τις αλλαγές ύστερα και από τις καλοκαιρινές περιπέτειες των αναπροσαρμογών. Υπάρχει εξοχικό, κύρια κατοικία με δύο διαμερίσματα, ένα σπίτι στο χωριό καθώς και δύο διαμερίσματα προς ενοικίαση σε πολυκατοικία.

Σε όλα είχε γίνει πρόγραμμα my home enter της ΔΕΗ το οποίο έφτασε στην λήξη δέσμευσης. Η μοναδική εταιρεία εναλλακτικής παροχής που δοκίμασα ήταν η ελιν στο σταθερό πρόγραμμα home και αυτό για τρεις μήνες προς εξυπηρέτηση καινούργιου ενοικιαστή μέχρι να τακτοποιηθεί οικονομικά και να γυρίσει την παροχή στο όνομά του. Έμεινε πολύ ικανοποιημένος από χρεώσεις.

Θα ήθελα να ρωτήσω επειδή πραγματικά έχω χάσει την μπάλα μέσα από το θέμα: παραμένει συγκριτικά ο φθηνότερος πάροχος; Παραμένει μηδενική ρητρα αναπροσαρμογης στο συγκεκριμένο πρόγραμμα; Πιστεύετε ότι για εξοχικό και χωριό στα οποία ειδικά τους χειμερινούς μήνες πληρώνεται στη ΔΕΗ μόνο το πάγιο κυρίως καθώς οι επισκέψεις είναι ελάχιστες, θα συνέφερε η μετάβαση; Θα ήθελα να δοκιμάσω πιλοτικά εναλλακτικό πάροχο για δοκιμή στα δύο αυτά σπίτια προκειμένου να σιγουρευτώ αν αξίζει και η αλλαγή στην κύρια κατοικία. (Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι στην ελιν το οποίο μου διαφεύγει). 

Υπάρχει μήπως κάποια πιο συμφέρουσα πλέον επιλογή;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον χαλάσει λίγο χρόνο προς ενημέρωση μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sexotik είπε

Υπάρχει μήπως κάποια πιο συμφέρουσα πλέον επιλογή;;

δες το ποστ με το excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση που κάνω καταγγελία για το παρακάτω θέμα.

 

Εχω μαγαζί από το Πάσχα και δεν μου είχαν κάνει μέτρηση. Τον Αύγουστο με με όλη αυτή τη βαβούρα, πήγα στην elpedison την μέτρηση ώστε να πληρωθούν οι κιλοβατώρες από Πάσχα μέχρι Αύγουστο με νορμαλ τιμές. Μου βγήκαν 900 κάτι κιλοβατώρες, επι 0.07 έπρεπε να μου βγει κάπου στα 60€. Μου το βγάλανε 200 κάτι με ρήτρα αντί 60€. Οκ τον πλήρωσα.

τωρα μου ήρθε ένας 350€ Για 1400 κιλοβατώρες, κατι που μου έκανε εντύπωση. Καθώς κοιτάω καλά καλά, παρατηρώ πως οι 1400 κιλοβατώρες είναι από το Πάσχα μέχρι τώρα. Στον λογαριασμό με χρεώνει ξανά για τις 900 κιλοβατώρες με αλλη ρήτρα προσαρμογής. 
 

στο κατάστημα δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν για πιο λόγο γίνεται αυτό το ίδιο και στο τηλέφωνο.

 

προφανώς είναι απάτη και στηρίζεται στο οτι δεν θα πάμε δικαστικά ο καθένας μας. Εγώ θα πάω προς ΔΕΗ, αλλά θα ηθελα κάπου να το καταγγείλω.

 

 

BDC2D4E4-11EA-496B-9199-CD2C0A869ECC.png

FE929171-EB0A-4C39-9944-D43273E0D878.jpeg

Επεξ/σία από παπι
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, παπι είπε

στο κατάστημα δεν μπορούσαν να μου απαντήσουν για πιο λόγο γίνεται αυτό το ίδιο και στο τηλέφωνο.

και να στο εξηγούσαν , πάλι μη δίνεις σημασία (δλδ μόνο με email η οποιαδήποτε επικοινωνία)

διάβασε αυτό μιας και είναι γνωστή υπόθεση ,αλλά μην περιμένεις και πολλά απο ΡΑΕ (το γνωρίζουν ήδη το πρόβλημα)

δυστυχώς και ήσουν στην ακριβότερη εταιρία , αλλά και με τα περισσότερα "κολπάκια"....

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είχα συμβόλαιο με protergia που λέει για δέσμευση 24 μήνες. (Από τις 14/4/2021) Μετά από όλα αυτά που γίνανε τελικά ισχύει αυτή η δέσμευση; Άμα προσπαθήσω να αλλάξω πάροχο θα με χρεώσουν?? Τι ψηφίστηκε τελικά για τέτοια συμβόλαια

Επεξ/σία από Bark0z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Bark0z είπε

(Από τις 14/4/2021) Μετά από όλο αυτά που γίνανε τελικά ισχύει αυτή η δέσμευση;

αν είναι κυμαινόμενο  σταθερό ισχύει , αν μεταβάλλεται ανα μήνα , όχι δεν ισχύει , ευκαιρία να την κάνεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Bark0z είπε

Παιδιά είχα συμβόλαιο με protergia που λέει για δέσμευση 24 μήνες. (Από τις 14/4/2021) Μετά από όλα αυτά που γίνανε τελικά ισχύει αυτή η δέσμευση; Άμα προσπαθήσω να αλλάξω πάροχο θα με χρεώσουν?? Τι ψηφίστηκε τελικά για τέτοια συμβόλαια

protergia fixed που ημουν και πηγα να φυγω ΜΙΑ ΜΕΡΑ πριν ληξει θα βαζαν ρητρα αποχωρησης 70 ευρω
τηλεφωνικα ειπαν οτι δε θα βαζαν τιποτα και καταργηθηκε....
και μετα απο πιεση ξανα και ξανα ααααα μου λενε ναι 70 ευρω

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, korakios said:

αν είναι κυμαινόμενο ισχύει , αν μεταβάλλεται ανα μήνα , όχι δεν ισχύει , ευκαιρία να την κάνεις

Συγνώμη τι εννοείς, τα κυμαινόμενα δεν είναι αυτά που αλλάζουν κάθε μήνα? 

image.png.1e528b783dad3bffd4a2087259368b0f.png

Μπορώ να φύγω να πάω Elin Power On! Home Comfort  χωρίς χρέωση αποκοπής η πώς λέγεται;

Από ότι βλέπω τα κυμαινόμενα συμφέρουν αυτή τη στιγμή αλλά ποιος ξέρει τι θα γίνει, ζαριές ρίχνουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, korakios είπε

και να στο εξηγούσαν , πάλι μη δίνεις σημασία (δλδ μόνο με email η οποιαδήποτε επικοινωνία)

διάβασε αυτό μιας και είναι γνωστή υπόθεση ,αλλά μην περιμένεις και πολλά απο ΡΑΕ (το γνωρίζουν ήδη το πρόβλημα)

δυστυχώς και ήσουν στην ακριβότερη εταιρία , αλλά και με τα περισσότερα "κολπάκια"....

Δεν περιμένω προσωπικά να πάρω κάτι πίσω. Αν η ραε ειναι υπεύθυνη για αυτά τα θέματα, ας την ενημερώσω τότε ότι δεν είμαι κακοποιός που απλά άλλαξα πάροχο, αλλά έφυγα από συγκεκριμένο πάροχο ο οποίος κάνει άπατες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...