Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, teodgeor είπε

 

Εχω δωσει ενδειξη απο τον πρωτο μήνα και τώρα ειμαστε στους 2μιση και μου λένε θα ερθει. Θα περιμενω καμια εβδομαδα και μετα ραε.

Εγώ είχα αίτημα στη ΡΑΕ εδώ και 25 μέρες αλλά δε νομίζω να έπαιξε ρόλο.

Το μόνο πλέον που μπορώ να σκεφτώ και ίσως έχει λογική είναι να πλοιρούνται 3 κριτήρια:

1) Να έχει περάσει δίμηνο

2) Να έχει δώσει ο πελάτης ενδείξεις

3) Να συμπέσει η ημερομηνία τιμολόγησης με τη περίοδο καταμετρήσεων του ΔΕΔΔΗΕ.

Νομίζω το τελευταίο είναι ο λόγος που σε άλλους βγήκε λογαριασμός πχ στις 10 του μήνα, κι εμένα βγήκε σήμερα... γιατί ο ΔΕΔΔΗΕ μετράει κάθε 4μηνο στην παροχή μου γύρω στις 23-25 του μήνα. Και ο ΗΡΩΝ έχει τη κλασική μαλακία πχ να παίρνει καταμέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ στις 24/1, κι αυτοί στέλνουν έναντι στις 23/1 για τη περίοδο 23/11 - 23/12.

Κοίτα λίγο τους προηγούμενους εκκαθαριστικούς και κοίτα ποιες μέρες έρχεται σε σένα ο ΔΕΔΔΗΕ;

50 λεπτά πριν, marios1515 είπε

Παιδιά οι εταιρείες την κρατική επιδότηση την έδωσαν ολόκληρη στα επαγγελματικά για Μάιο, Ιουνίο, Ιουλίο ή υπολείπονται αλλά 5 cent ?

Γιατί στον ήρωνα που κάλεσα να διαμαρτυρηθώ για το γνωστό θέμα με το τεμ μου είπαν όταν βγει η κυα θα αποδώσει και  υπόλοιπο 5 cent ανά κιλοβατώρα για Μάιο Ιούνιο Ιουλιο γιατί ούτε για αυτούς τους μήνες δόθηκε ολόκληρη η επιδότηση 

Ξεκίνα να διαβάζεις από εδώ... κάποιοι πάροχοι τις δίνουν προκαταβολικά, κάποιοι τις δίνουν με καθυστέρηση, ο ΗΡΩΝ λέει θα περιμένει τη ΚΥΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι άσχετος απο παρόχους ρεύματος , κιλοβατώρες κτλ

Πριν 10 μέρες έκανα μισθωτήριο για το πρώτο μου διαμέρισμα που νοικιάζω. Ρωτώντας κανα δυο γνωστούς κατέληξα στο γεγονός να βάλω ΔΕΗ Γ1 οικιακό στο οποίο δικαιούμαι και επιδότηση ρεύματος αλλά και κοινωνικό τιμολόγιο. Επίσης έβαλα και νυχτερινό ρεύμα.

Σήμερα με πήρανε απο την elpedison και μου είπανε οτι έχουν τις χαμηλότερες χρεώσεις κάτι που διαπίστωσα και με ενα πρόχειρο ψάξιμο στο διαδίκτυο. Μάλιστα μου είπαν οτι και για τον Δεκέμβριο θα έχουν απ'οτι φαίνεται τις χαμηλότερες χρεώσεις και οτι δεν με δεσμεύουν με κάτι αν δεν μείνω ικανοποιημένος μπορώ να φύγω.
Μου είπαν οτι η διαφορά νυχτερινού ρεύματος με το ημέρας είναι πάρα πολύ μικρή, οτι το κοινωνικό τιμολόγιο μπορεί να γίνει και σε αυτούς , οτι ισχύει η επιδότηση ρεύματος και οι μου δίνουν και κάτι 50άρια δώρω κτλ + λόγω του οτι έτσι κι αλλιώς πληρώνω με κάρτα θα παίρνω πίσω το 3% του κάθε λογαριασμού μου λόγω του προγράμματος "επιστροφή" της eurobank.
Γενικώς μάλλον με συμφέρει. Μου είπε επίσης οτι είναι 25 στον πρώτο λογαριασμό και 25 στον δευτερο η εγγύηση.

Και ρωτώ εγώ πέραν της γενικής αποψής σας για την περίπτωση μου.

-Τι είναι και γιατί υπάρχει αυτή η εγγύηση;
-ΚΟΤ Β (κοινωνικό τιμολόγιο) θα πρέπει να ξανακάνω ; Δεν θα έχω πρόβλημα με αυτό έτσι ;-Αξίζει να δώσω τα 42 ευρώ που θέλει ο ΔΕΔΗΕ για νυχτερινό με αυτά τα δεδομένα. Υπόψιν οτι ακόμα και στην ΔΕΗ που είμαι δεν έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό μου.
-Θέλω την γενικότερη γνώμη σας καθώς νομίζω πως μάλλον με συμφέρει

 

ΕΔΙΤ- ρίχνοντας μια ματιά στις χρεώσεις για τον Δεκέμβριο εδω: Τιμές Ρεύματος Δεκεμβρίου 2022 › Γ1/Γ1Ν (google.com) δεν μου φαίνεται και τόσο μεγάλο το κέρδος απο την elpedison... Βέβαια ειναι και το 3% της επιστροφής με κάρτα eurobank...

Επεξ/σία από ethnik471
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαινω myheron σήμερα, δεν εμφανιζε ούτε λογαριασμούς, ούτε καταχωρήσεις, ούτε καν τη παροχή μου. Κάνω logout και τώρα μου βγάζει αδυναμία πρόσβασης στο login. Και στο site και στην εφαρμογή το πρόβλημα. Είναι γενικό σε όλους η μόνο σε μένα γαμηθηκε;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ethnik471 είπε

Σήμερα με πήρανε απο την elpedison και μου είπανε

ότι και να σου είπανε μη δίνεις σημασία

κάνε μια αναζήτηση το νήμα και θα καταλάβεις , είναι εταιρία που έχει τις περισσότερες παγίδες με διαφορά

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μπαινω myheron σήμερα, δεν εμφανιζε ούτε λογαριασμούς, ούτε καταχωρήσεις, ούτε καν τη παροχή μου. Κάνω logout και τώρα μου βγάζει αδυναμία πρόσβασης στο login. Και στο site και στην εφαρμογή το πρόβλημα. Είναι γενικό σε όλους η μόνο σε μένα γαμηθηκε;

θα κάνουν αναβάθμιση 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μπαινω myheron σήμερα, δεν εμφανιζε ούτε λογαριασμούς, ούτε καταχωρήσεις, ούτε καν τη παροχή μου. Κάνω logout και τώρα μου βγάζει αδυναμία πρόσβασης στο login. Και στο site και στην εφαρμογή το πρόβλημα. Είναι γενικό σε όλους η μόνο σε μένα γαμηθηκε;

 

 

 

Κι εμενα το ιδιο.. Οποτε προφανως ειναι γενικοτερο το προβλημα.

Screenshot 2022-11-24 at 10-33-15 myΗΡΩΝ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεω να φυγω απο Protergia να παω ΗΡΩΝ αλλα με αυτα που ακουω φοβαμαι 

Θελω λογαριασμο καθε μηνα και να ξερω τι χρεωνομαι και τι πληρωνω

Τι αλλο παιζει με καλο συστημα χρεωσης ανα μηνα?

Ελίν Power On! Home?

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε και το PDF και δεν βλέπω κάτι περίεργο στις χρεώσεις. Ρίξτε κι εσείς μια ματιά μήπως μου διαφεύγει κάτι. Εννοείται πως το 20% θα φανεί στον επόμενο. Δυστυχώς δεν ήξερα για τα 50€ του e-contract αφού ξεκίνησα να παρακολουθώ το νήμα ενώ είχα κάνει την αίτηση αλλαγής στο allazorevma.gr τέλη Αυγούστου.

Capture.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, korakios είπε

 

θα κάνουν αναβάθμιση 😁

προνόησα χτες να κατεβάσω φρέσκια βεβαίωση εκπροσώπησης και να τραβήξω screenshot τη καρτέλα που δείχνει την έκδοση και ημερομηνία λήξης του λογαριασμού. Είχα κακό προαίσθημα.

 

 

 

 

1 λεπτό πριν, mdendrin είπε

Βγήκε και το PDF και δεν βλέπω κάτι περίεργο στις χρεώσεις. Ρίξτε κι εσείς μια ματιά μήπως μου διαφεύγει κάτι. Εννοείται πως το 20% θα φανεί στον επόμενο. Δυστυχώς δεν ήξερα για τα 50€ του e-contract αφού ξεκίνησα να παρακολουθώ το νήμα ενώ είχα κάνει την αίτηση αλλαγής στο allazorevma.gr τέλη Αυγούστου.

 

Φύγε Ελίν το Δεκέμβρη και ξαναγυρνα Γενάρη να πάρεις το 50αρικο. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

Ειμαι χρονια στην προτεργια για ρευμα και φ. αεριο (Double MVP) και τελη Σεπτεμβρη ειχα κανει αιτηση για να αλλαξω στο MVP plus που ξεκινουσε τον Οκτωβριο.

Τωρα καταλαβα οτι αυτο εγινε μονο για το ρευμα και στο φ. αεριο με εχουν αφησει στο παλιο προγραμμα (50% εκπτωση + ρητρα TTF), και μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω 60ε ρητρα για να αλλαξω στο καινουργιο προγραμμα και για το φ. αεριο. Ισχυει οντως αυτο;

Τι με συμβουλευετε; Δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την εξυπηρετηση της προτεργια. Αλλ αντ αλλα μου λενε καθε φορα στο τηλεφωνο. Και δεν βγαζω ακρη με τις τιμες του φ.αεριου. Σε καθε site δινουν αλλες τιμες... 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, tharis είπε

Τωρα καταλαβα οτι αυτο εγινε μονο για το ρευμα και στο φ. αεριο με εχουν αφησει στο παλιο προγραμμα (50% εκπτωση + ρητρα TTF), και μου ειπαν οτι πρεπει να πληρωσω 60ε ρητρα για να αλλαξω στο καινουργιο προγραμμα και για το φ. αεριο. Ισχυει οντως αυτο;

πόσταρε στο άλλο νήμα για αέριο (είσαι σε "κόκκινο" απαγορευτικό πρόγραμμα)

για ρεύμα απο ότι είδες στους λογαριασμούς σου δεν έχει ανάλυση χρεώσεων , δλδ απο που προκύπτει η χρέωση της κιλοβατώρας

Επεξ/σία από korakios
λινκ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν βγαζω ακρη με προτεργια και θα ηθελα να αλλαξω σε καποιον πιο αξιοπιστο παροχο.

Ρευμα εχω χαμηλη καταναλωση περιπου 1800kw το χρονο

Φ. αεριο περσυ ημουν περιπου στις 7000kw αλλα φετος εχω μετακομισει στα διπλα τμ (2οροφο) και περιμενω μεγαλη αυξηση.

Ποιες εταιριες μου προτεινεις να κοιταξω? 

Θα δω και το θεμα για το αεριο. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tharis είπε

Ρευμα εχω χαμηλη καταναλωση περιπου 1800kw το χρονο

Ποιες εταιριες μου προτεινεις να κοιταξω? 

για αρχή διάβασε τις τελευταίες 10-15 σελίδες όπου θα δεις τα θεματάκια με μηχανογράφηση του Ηρών, κάνε search το νήμα γιατί όχι elpedison. (για τη μη ανάλυση χρεώσεων της Προτέργιας το κατάλαβες ο ίδιος)

και επίσης δες το excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Παιδιά καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι άσχετος απο παρόχους ρεύματος , κιλοβατώρες κτλ

Πριν 10 μέρες έκανα μισθωτήριο για το πρώτο μου διαμέρισμα που νοικιάζω. Ρωτώντας κανα δυο γνωστούς κατέληξα στο γεγονός να βάλω ΔΕΗ Γ1 οικιακό στο οποίο δικαιούμαι και επιδότηση ρεύματος αλλά και κοινωνικό τιμολόγιο. Επίσης έβαλα και νυχτερινό ρεύμα.

Σήμερα με πήρανε απο την elpedison και μου είπανε οτι έχουν τις χαμηλότερες χρεώσεις κάτι που διαπίστωσα και με ενα πρόχειρο ψάξιμο στο διαδίκτυο. Μάλιστα μου είπαν οτι και για τον Δεκέμβριο θα έχουν απ'οτι φαίνεται τις χαμηλότερες χρεώσεις και οτι δεν με δεσμεύουν με κάτι αν δεν μείνω ικανοποιημένος μπορώ να φύγω.
Μου είπαν οτι η διαφορά νυχτερινού ρεύματος με το ημέρας είναι πάρα πολύ μικρή, οτι το κοινωνικό τιμολόγιο μπορεί να γίνει και σε αυτούς , οτι ισχύει η επιδότηση ρεύματος και οι μου δίνουν και κάτι 50άρια δώρω κτλ + λόγω του οτι έτσι κι αλλιώς πληρώνω με κάρτα θα παίρνω πίσω το 3% του κάθε λογαριασμού μου λόγω του προγράμματος "επιστροφή" της eurobank.
Γενικώς μάλλον με συμφέρει. Μου είπε επίσης οτι είναι 25 στον πρώτο λογαριασμό και 25 στον δευτερο η εγγύηση.

Και ρωτώ εγώ πέραν της γενικής αποψής σας για την περίπτωση μου.

-Τι είναι και γιατί υπάρχει αυτή η εγγύηση;
-ΚΟΤ Β (κοινωνικό τιμολόγιο) θα πρέπει να ξανακάνω ; Δεν θα έχω πρόβλημα με αυτό έτσι ;-Αξίζει να δώσω τα 42 ευρώ που θέλει ο ΔΕΔΗΕ για νυχτερινό με αυτά τα δεδομένα. Υπόψιν οτι ακόμα και στην ΔΕΗ που είμαι δεν έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό μου.
-Θέλω την γενικότερη γνώμη σας καθώς νομίζω πως μάλλον με συμφέρει

 

ΕΔΙΤ- ρίχνοντας μια ματιά στις χρεώσεις για τον Δεκέμβριο εδω: Τιμές Ρεύματος Δεκεμβρίου 2022 › Γ1/Γ1Ν (google.com) δεν μου φαίνεται και τόσο μεγάλο το κέρδος απο την elpedison... Βέβαια ειναι και το 3% της επιστροφής με κάρτα eurobank...

...ξεκινάμε με το "αθώο ψεμματάκι" που σου είπαν (βασικά αυτός που σου το είπε, που μπορεί καν αν μην ήταν υπάλληλος ΕΛΠΕ αλλά "εξωτερικός συνεργάτης" κτλ), ότι "για Δεκέμβρη είναι οι φθηνότεροι" (...ΔΕΝ είναι. Έχει και φθηνότερους). Το οποίο είναι απλώς ενδεικτικό για να την αποφύγεις (αν και, "από όλους" και αν σε πάρουν, τί θα πούνε; Ότι έχουν "το φθηνότερο" θα πούνε....Τεσπα), καθώς όπως ήδη σου είπε ο korakios, αν χρησιμοποιήσεις το πεδίο "αναζήτηση" στην κορφή της σελίδας με όρο elpedison ή ελπέντισον, θα βρεις πρόσφατα ποστ από τα οποία θα καταλάβεις γιατί δεν θα πρέπει να ΜΠΛΕΞΕΙΣ με αυτούς που έχουν πολύ συγκεκριμένο ιστορικό,,,,ξετινάγματος των πελατών τους. Πολύ πρόσφατη η συγκεκριμένη ιστορία που εννοώ (εδώ και κάποιους μήνες ξεκίνησε), και ταυτόχρονα υπάρχει και προηγούμενο ιστορικό με χίλιες-δυο άλλες ιστορίες τους. Να μην μπαίνω σε λεπτομέρειες, αλλά κράτα το ζουμί: ΜΑΚΡΥΑ από δαύτους, μέχρι τουλάχιστον να δώσουν από εδώ και πέρα (καθώς τους ΕΧΕΙ μπει ένα "χέρι" και ολίγον τί έχουν πια αναγκαστικά "μαζευτεί", αλλά "ο λύκος κι αν εγέρασε...." θα έλεγα εγώ) δείγματα ότι πια "στρώσανε" (που δεν το νομίζω, όταν "το 'χει η κούτρα σου να κατεβάζει ψείρες").

Κατά τ' άλλα : γενικά οι εναλλακτικοί, από πέρσι που ξεκίνησαν τα όργανα "με την ενεργεια", έχουν ΟΛΟΙ κάνουν διάφορα. ΚΑΙ η ΔΕΗ έχει κάνει, αλλά εν συγκρίσει με τα των εναλλακτικών θα έλεγα ότι είναι "η λιγότερο χειρότερη". Οι εναλλακτικοί γενικά σου τάζουν "τυράκια" για να πας σε αυτούς, αλλά με τον έναν ή τον άλλον τρόπο, ή μέχρι πίσω θα στα πάρουν, ή την ψυχή θα σου βγάλουν για να στα δώσουν, ή έστω έμμεσα θα βρουν τρόπους να σε "εγκλωβίσουν" σε αυτούς, ώστε να μην τους φύγεις, και πρακτικά να ακυρώσουν το δικαίωμά σου από 1/8/22 να φεύγεις χωρίς ποινή πρόωρης αποχώρησης. Η ΔΕΗ από την άλλη, ενώ από πέρσι έως και τον Αύγουστο φέτος, ήταν και η πιο οικονομική και η πιο "ασφαλής" επιλογή, πλέον ανακοινώνει τιμές πιο πάνω από αρκετούς από τους εναλλακτικούς. Πχ η Ελίν ανακοίνωσε προχθές τιμές 0,285, δηλαδή σχεδόν 0,10 πιο κάτω από ΔΕΗ για τον Δεκέμβρη. Στην περίπτωση βέβαια του ΚΟΤ που έχεις, δλδ -0,045 το ΚΟΤ -(πιθανώς) 0,04 η "ενισχυμένη" επιδότηση (λόγω ΚΟΤ), αν όντως δοθεί επιδότηση ~0,26 (για ΚΟΤ) που περιμένουμε, θα σου βγει απλά "μηδενική χρέωση προμήθειας ρεύματος" (κι όχι -0,015, διότι δεν επιτρέπεται "αρνητική χρέωση"). Το οποίο σημαίνει ότι στην ΔΕΗ θα έχεις τελική τιμή κιλοβατώρας 0,38 - 0,26 - 0,045 (έκπτωση ΚΟΤ) = 0,075. Αν θεωρείς ότι αυτά τα 7.5 ευρωλεπτά είναι αρκετά (εξαρτάται και από το πόση κατανάλωση θα κάνεις τον ΔΕΚΕΜΒΡΗ) για να μεταβείς στον φθηνότερο εναλλακτικό (=Ελίν), καν' το (θα πρέπει όμως να δώσεις κι 100€ για εγγύηση, ΕΚΤΟΣ κι αν βάλεις πάγια εντολή εξόφλησης οπότε εγγύηση = 0. Κι επειδή ρώτησες, η εγγύηση είναι μια "εξασφάλιση" ότι δεν θα φύγεις αφήνοντας χρέος). Επίσης στην Ελίν δεν θα έχεις διαφορά στην χρέωση του νυχτερινού, το οποίο μπακάλικα σημαίνει γύρω στα 0,02 λιγότερες "απώλειες" αν πας ΔΕΗ. Πρακτικά δηλάδή σημαίνει 0,06 "χασούρα" (Στη ΔΕΗ, σε σχέση με Ελίν). Αν έχεις γύρω στις 300 κιλοβατώρες τον Δεκέμβρη, αυτό σημαίνει γύρω στο 20άρικο. Αν λοιπόν θεωρείς ότι ΑΞΙΖΕΙ να μπεις στην,,,περιπέτεια να πας σε εναλλακτικό, για ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ (καθώς δεν αποκλείεται Γενάρη ν' ανεβάσει πάλι τιμές η Ελίν και να ξαναπάει κοντά στης ΔΕΗ, όπως πριν ήταν), και μετά να ξαναψάχνεις να φύγεις,,,,καν' το.

Εγώ θα σου πρότεινα να πας μια κι έξω ΔΕΗ (Γ1/Ν ΚΟΤ), να μείνεις (παρακολουθώντας όμςω τιμές κάθε μήνα στις 20 για τον επόμενο) και καλύτερα απλά να προσπαθήσεις να κάνεις εξοικονόμηση στην κατανάλωση, αν ζορίζεσαι οικονομικά...Το κυνήγι των χαμηλότερων τιμών στους εναλλακτικούς, είναι σαν να προσπαθείς να παίξεις στοίχημα.....Και με τις τιμές ν' αλλάζουν κάθε μήνα, δεν υπάρχει βεβαιότητα για το "ποια είναι η καλύτερη επιλογή". Από τον Αύγουστο που ξεκίνησε αυτό το σύστημα, ο πιο σταθερός (σε τιμές) εναλλακτικός είναι ο Ήρωνας, αλλά αυτός για να σου δώσει τις τιμές που σου δίνει, το κάνει μέσω "συνέπειας εξόφλησης", το οποίο είναι δυνητική παγίδα, αν πεις κάποια στιγμή να φύγεις από αυτόν. Άσε που καθυστερεί με την έκδοση λογαριασμών, ειδικά του πρώτου, κι επειδή θα χρειαστεί λογαριασμό για ν' αλλάξεις πάροχο (αν πχ τους την βαρέσει και τον Γενάρη ανακοινώσουν πολύ ψηλές τιμές και δεν συμφέρει), μάλλον θα,,,μπλέξεις. Αν λοιπόν ΔΕΝ θες μπλεξίματα, πας ΔΕΗ και κάθεσαι εκεί....

Τέλος, το νυχτερινό (ειδικά σε συνδυασμό με ΚΟΤ), ναι, συνεχίζει να "συμφέρει", αν και όχι τόσο πολύ πλέον (από άποψη "εκπτώσεων"), αλλά αν είναι να μείνεις τουλάχιστον 2 χρόνια στο νέο σπίτι, ναι, δώσε τα 42. Ας επίσης πούμε ότι αν πας ΔΕΗ, θα σε συμφέρει κάπως περισσότερο. Αλλά κυρίως (όπου και να πας), θα σε βοηθήσει να μην περνάς ΤΟ ΟΡΙΟ του ΚΟΤ (δεν ξέρω πόσο έχεις), καθώς οι "νυχτερινές" kWh ΔΕΝ προσμετρούνται για το όριο (όσο περισσότερες νυχτερινές καις, τόσο καλύτερα λοιπόν. Δες και τα ωράρια, καθ΄ςω διαφέρουν και κατά εποχή αλλά και κατά περιοχή. Για περισσότερα αν έχεις να ρωτήσεις, στο σχετικό thread του ΚΟΤ όμως, όχι εδώ). Αρκεί φυσικά να μην κάνουν κα'να χρόνο από τον ΔΕΔΔΗΕ να το βάλουν....

2 ώρες πριν, tharis είπε

πιο αξιοπιστο παροχο.

...πάνε ΔΕΗ Γ1 (αφού έχεις και λίγη κατανάλωση), που είναι "η λιγότερο χειρότερη"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ethnik471 είπε

Παιδιά καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς είμαι άσχετος απο παρόχους ρεύματος , κιλοβατώρες κτλ

Πριν 10 μέρες έκανα μισθωτήριο για το πρώτο μου διαμέρισμα που νοικιάζω. Ρωτώντας κανα δυο γνωστούς κατέληξα στο γεγονός να βάλω ΔΕΗ Γ1 οικιακό στο οποίο δικαιούμαι και επιδότηση ρεύματος αλλά και κοινωνικό τιμολόγιο. Επίσης έβαλα και νυχτερινό ρεύμα.

Σήμερα με πήρανε απο την elpedison και μου είπανε οτι έχουν τις χαμηλότερες χρεώσεις κάτι που διαπίστωσα και με ενα πρόχειρο ψάξιμο στο διαδίκτυο. Μάλιστα μου είπαν οτι και για τον Δεκέμβριο θα έχουν απ'οτι φαίνεται τις χαμηλότερες χρεώσεις και οτι δεν με δεσμεύουν με κάτι αν δεν μείνω ικανοποιημένος μπορώ να φύγω.
Μου είπαν οτι η διαφορά νυχτερινού ρεύματος με το ημέρας είναι πάρα πολύ μικρή, οτι το κοινωνικό τιμολόγιο μπορεί να γίνει και σε αυτούς , οτι ισχύει η επιδότηση ρεύματος και οι μου δίνουν και κάτι 50άρια δώρω κτλ + λόγω του οτι έτσι κι αλλιώς πληρώνω με κάρτα θα παίρνω πίσω το 3% του κάθε λογαριασμού μου λόγω του προγράμματος "επιστροφή" της eurobank.
Γενικώς μάλλον με συμφέρει. Μου είπε επίσης οτι είναι 25 στον πρώτο λογαριασμό και 25 στον δευτερο η εγγύηση.

Και ρωτώ εγώ πέραν της γενικής αποψής σας για την περίπτωση μου.

-Τι είναι και γιατί υπάρχει αυτή η εγγύηση;
-ΚΟΤ Β (κοινωνικό τιμολόγιο) θα πρέπει να ξανακάνω ; Δεν θα έχω πρόβλημα με αυτό έτσι ;-Αξίζει να δώσω τα 42 ευρώ που θέλει ο ΔΕΔΗΕ για νυχτερινό με αυτά τα δεδομένα. Υπόψιν οτι ακόμα και στην ΔΕΗ που είμαι δεν έχει ενεργοποιηθεί το νυχτερινό μου.
-Θέλω την γενικότερη γνώμη σας καθώς νομίζω πως μάλλον με συμφέρει

 

ΕΔΙΤ- ρίχνοντας μια ματιά στις χρεώσεις για τον Δεκέμβριο εδω: Τιμές Ρεύματος Δεκεμβρίου 2022 › Γ1/Γ1Ν (google.com) δεν μου φαίνεται και τόσο μεγάλο το κέρδος απο την elpedison... Βέβαια ειναι και το 3% της επιστροφής με κάρτα eurobank...

Αν έχεις κοτ, βάλε νυχτερινό και πήγαινε ΔΕΗ. Απο όσο ξέρω, η ΔΕΗ είναι η μόνη που δε σε αφήνει να ξεπεράσεις τις kwh του κοτ, αφού τις μετράει όλες σαν ημερήσιες για να έχεις την έκπτωση του κοτ, και τις υπόλοιπες που είναι πάνω από το όριο τις μετράει σαν νυχτερινές για να μη χάσεις την έκπτωση του κοτ και την έξτρα επιδότηση. Αν το κάνουν και άλλες εταιρείες αυτό, με ενδιαφέρει και εμένα να μάθω μιας και έχω παροχές με κοτ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν είναι θέμα των παρόχων, θέμα του ΔΕΔΔΗΕ είναι (οι νυχτερινές). Οπότε ναι, και στις άλλες (εάν δέχονται ΚΟΤ σε συγκεκριμένα προγράμματα) το ίδιο είναι.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...