Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτησω τι μπορω να κανω με αυτην την ηρων , παμε για 3 μηνες και δεν εχουν στειλει ακόμη πρώτο λογαριασμο. Μιλησαμε στο chat 2 φορες και μου ειπαν οτι αργει ο πρώτος λογαριασμος. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, davarisx είπε

παγιο15 ευρώ

...αυτό και μόνο είναι λόγος να την κοπανήσεις.

Κατά τ' άλλα αν έχεις χαμηλή κατανάλωση τον χειμώνα (200-300kWh/μήνα πχ), και να αλλάξεις σε κυμαινόμενο (της Φ.Α.), ναι μεν προφανώς θα έχεις διαφορά (χοντρικά ένα 20άρι για τον Δεκέμβρη, αν και βλέπω κάτι λέει για "συνδρομές" ο κοράκιος στο εξέλ του, πέρα από τα δώρα), αλλά από εκεί και πέρα εσύ αποφασίζεις αν θ' αφήσεις την "σιγουριά" ενός (ακριβού φυσικά) σταθερού, το οποίο είναι κι ό,τι φθηνότερο σε σταθερό αυτή τη στιγμή στην αγορά. Αν φοβάσαι μην πάνε τα πάντα κατά διαόλου τον χειμώνα με τιμές στα κυμαινόμενα και ταυτόχρονα με επιδοτήσεις, τότε σκέψου την περίπτωση να το κρατήσεις (αν σε παίρνει να πληρώνεις τις τιμές του).

"Λογικά" πάντως, αν σ' εδνιαφέρει να πληρώνεις "εδώ και τώρα" (πχ για τον Δεκέμβρη) χαμηλα, "και μετά βλέπουμε", ή περνάς σε κυμαινόμενο της Φ.Α. ή "ακόμα καλύτερα" αλλάζεις και πάροχο (πχ Ελίν που είναι "ακόμη φθηνότερη" ΓΙΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ). Πολλές βέβαια οι παράμετροι να υπολογίσεις για να σιγουρέψεις πόσο τελικά θα σου βγει στον καθένα (πχ τα "δώρα" και η πιθανή ταυτόχρονη "συνδρομή" σε κυμαινόμενο της Φ.Α., ή η εγγύηση των 100 που ζητά η Ελίν αν δεν βάλεις πάγια εντολή), και γενικά ένας μύλος...

Θα έλεγα ψάξου με την Φ.Α. που τουλάχιστον ανακοίνωσε σχετικά χαμηλή τιμή για Δεκέμβρη, για να μην έχεις και τα των εγγυήσεων λόγω αλλαγής παρόχου, να δεις αυτά που προφέρουν συμφέρουν (ξεκαθάρισμα περί "συνδρομής" και αν τυχόν σε βάζουν να πληρώσεις κάτι σχετικό αν φύγεις τον άλλο μήνα - και δεν εννοώ "ποινή προωρης αποχώρησης" που πλέον δεν υφίσταται σε κανένα κυμαινόμενο).

Γενικά από 'δω και πέρα (αν αφήσεις το σταθερό) θα πρέπει να ψάχνεσαι κάθε μήνα που ανακοινώνονται νέες τιμές πάντως. Για να δεις αν θα σε συμφέρει να παραμείνεις εκεί που είσαι ή ίσως να πρέπει να (ξανα)φύγεις γι' αλλού....

5 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Να ρωτησω τι μπορω να κανω με αυτην την ηρων , παμε για 3 μηνες και δεν εχουν στειλει ακόμη πρώτο λογαριασμο. Μιλησαμε στο chat 2 φορες και μου ειπαν οτι αργει ο πρώτος λογαριασμος. Ισχύει;

...αν βάλεις "ήρων" στην αναζήτηση, θα δεις ότι το μεγάλο τους θέμα αυτό είναι...

Γενικά αν πεις να μείνεις "εσαεί" εκεί, ε ΚΑΠΟΙΑ στιγμή θα βγάλουν λογαριασμό - οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Να ρωτησω τι μπορω να κανω με αυτην την ηρων , παμε για 3 μηνες και δεν εχουν στειλει ακόμη πρώτο λογαριασμο. Μιλησαμε στο chat 2 φορες και μου ειπαν οτι αργει ο πρώτος λογαριασμος. Ισχύει;

4-5 άτομα εδώ πέρα, πήραμε όλοι κοντά στο 2μηνο. Εγώ εκπροσωπήθηκα 21/9, βγήκε σήμερα λογαρισαμός για περίοδο 21/9 - 10/10 (στις 10/10 είχα δώσει ένδειξη στο Myheron). Aν δεν έχεις δώσει ένδειξη μπορεί να περάσει κανένας μήνας ακόμα μέχρι να σου βγάλουν λογαριασμό... το τράβηξα αυτό τη τελευταία φορά που ήμουν πελάτης. Να κάνεις κάτι δε μπορείς... θα πάρεις απαντήσεις του στυλ ότι θα βγει λογαριασμός 'σύντομα', 'τις επόμενες μέρες' κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωριζουμε αν το πιστωτικο η ΗΡΩΝ το δινει πίσω ή πόσο και τι "πριξημο" θελουν για να το δωσουν; Ειναι πολυ μεγαλο ποσο σε σχεση με τους μελλοντικους 5 λογαριασμους,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Jason13 είπε

Γνωριζουμε αν το πιστωτικο η ΗΡΩΝ το δινει πίσω ή πόσο και τι "πριξημο" θελουν για να το δωσουν; Ειναι πολυ μεγαλο ποσο σε σχεση με τους μελλοντικους 5 λογαριασμους,

Γρήγορα το έδωσαν σε μένα, πρέπει να τους στείλεις mail με τα στοιχεία σου (ονοματεπώνυμο, παροχή, αφμ, IBAN & ποια τράπεζα). Προτιμάς Πειραιώς γιατί στις άλλες χρεώνεσαι 3 ευρώ προμήθεια. Κι εννοείται ζητάς να πάρεις και την έκπτωση συνέπειας του τελικού λογαριασμού... μετά ξανά αποστολή IBAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, teodgeor είπε

Να ρωτησω τι μπορω να κανω με αυτην την ηρων , παμε για 3 μηνες και δεν εχουν στειλει ακόμη πρώτο λογαριασμο. Μιλησαμε στο chat 2 φορες και μου ειπαν οτι αργει ο πρώτος λογαριασμος. Ισχύει;

άνοιξε αίτημα στο myrae , το τρίμηνο άνετα γίνεται 5μηνο+ (έχει συμβεί)

_______________________

επίσης δες αν είναι , πότε είναι/ήταν η προγραμματισμένη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

άνοιξε αίτημα στο myrae , το τρίμηνο άνετα γίνεται 5μηνο+ (έχει συμβεί)

Nαι... αν η εκπροσώπηση ξεκινήσει μετά τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ και ο πελάτης δε δίνει ενδείξεις, μπορεί να περάσουν 4 μήνες μέχρι την επόμενη καταμέτρηση + 1 μήνας καθυστέρησης = 5 μέχρι να βγει λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφεροτερο προγραμμα για Δεκεμβριο σε Γ21 25kva ποιο ειναι?Εκτος απο ηρων τον οποιο εχω αποκλεισει και το excel δεν μπορω να το ελεγξω αυτη τη στιγμη δυστυχως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, elen46 είπε

Συμφεροτερο προγραμμα για Δεκεμβριο σε Γ21 25kva ποιο ειναι?Εκτος απο ηρων τον οποιο εχω αποκλεισει και το excel δεν μπορω να το ελεγξω αυτη τη στιγμη δυστυχως

Spoiler

image.png.83c88ee230064c294df4c9dbe49368ae.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Γρήγορα το έδωσαν σε μένα, πρέπει να τους στείλεις mail με τα στοιχεία σου (ονοματεπώνυμο, παροχή, αφμ, IBAN & ποια τράπεζα). Προτιμάς Πειραιώς γιατί στις άλλες χρεώνεσαι 3 ευρώ προμήθεια.

Είμαστε σίγουροι ότι στην Πειραιώς δεν χρεώνεσαι την προμήθεια; Γιατί τότε που παραπονέθηκα για την προμήθεια σε άλλη τράπεζα μου ανέφεραν ότι όλες την ίδια πολιτική έχουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, geodimis είπε

Είμαστε σίγουροι ότι στην Πειραιώς δεν χρεώνεσαι την προμήθεια; Γιατί τότε που παραπονέθηκα για την προμήθεια σε άλλη τράπεζα μου ανέφεραν ότι όλες την ίδια πολιτική έχουνε.

Σίγουρα ναι, δεν έχει προμήθεια στη Πειραιώς.

Spoiler


1.jpg.c77c3176fdc0aa37ee6457d55ea829d4.jpg2.jpg.870e10a37c8436a0ee1904b8229bdd48.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

4-5 άτομα εδώ πέρα, πήραμε όλοι κοντά στο 2μηνο. Εγώ εκπροσωπήθηκα 21/9, βγήκε σήμερα λογαρισαμός για περίοδο 21/9 - 10/10 (στις 10/10 είχα δώσει ένδειξη στο Myheron). Aν δεν έχεις δώσει ένδειξη μπορεί να περάσει κανένας μήνας ακόμα μέχρι να σου βγάλουν λογαριασμό... το τράβηξα αυτό τη τελευταία φορά που ήμουν πελάτης. Να κάνεις κάτι δε μπορείς... θα πάρεις απαντήσεις του στυλ ότι θα βγει λογαριασμός 'σύντομα', 'τις επόμενες μέρες' κλπ

 

 

4 ώρες πριν, ekrepali είπε

Nαι... αν η εκπροσώπηση ξεκινήσει μετά τη καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ και ο πελάτης δε δίνει ενδείξεις, μπορεί να περάσουν 4 μήνες μέχρι την επόμενη καταμέτρηση + 1 μήνας καθυστέρησης = 5 μέχρι να βγει λογαριασμός.

Εχω δωσει ενδειξη απο τον πρωτο μήνα και τώρα ειμαστε στους 2μιση και μου λένε θα ερθει. Θα περιμενω καμια εβδομαδα και μετα ραε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά οι εταιρείες την κρατική επιδότηση την έδωσαν ολόκληρη στα επαγγελματικά για Μάιο, Ιουνίο, Ιουλίο ή υπολείπονται αλλά 5 cent ?

Γιατί στον ήρωνα που κάλεσα να διαμαρτυρηθώ για το γνωστό θέμα με το τεμ μου είπαν όταν βγει η κυα θα αποδώσει και  υπόλοιπο 5 cent ανά κιλοβατώρα για Μάιο Ιούνιο Ιουλιο γιατί ούτε για αυτούς τους μήνες δόθηκε ολόκληρη η επιδότηση 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...