Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενεργοποίησα την πάγια εντολή στον Ήρων μέσω τράπεζας. Ο πρώτος λογαριασμός θα πληρωθεί με πάγια εντολή η πρέπει να τον πληρώσω χειροκίνητα; 

4 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@akaloith για βοήθα εδώ πέρα... (τα παλιά αγνόησε τα, η εκπροσώπηση ξεκίνησε 21/9)

4343.png.3b306239f2b553408d8d5a846b2073b6.png

Αυτή η παύλα και το γεγονός ότι στο κεντρικό μενού λέει ότι δεν έχω λογαριασμούς σε εκκρεμότητα, σημαίνει ότι έχει εκδωθεί και 2ος λογιαριασμός που δεν έχει φανεί ακόμα;

Το έπαθα και εγώ αυτό. Ή το βράδυ ή αύριο θα φύγει η παύλα και θα σε αφήνει να πληρώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

email απαντηση απο ελιν σε ερώτηση αν πιστώνουν ολόκληρη την ΤΕΜ η περιμένουν ΚΥΑ

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ακολουθούμε πάντοτε τις οδηγίες του Υπουργείου και η τιμολόγηση πραγματοποιείται σε συνέχεια της μηνιαίας έκδοσης Υπουργικής Απόφασης για το ποσό των επιδοτήσεων ώστε να εφαρμόζονται ορθά στη τιμολόγηση του πελατολογίου μας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vpanos1 είπε

email απαντηση απο ελιν σε ερώτηση αν πιστώνουν ολόκληρη την ΤΕΜ η περιμένουν ΚΥΑ

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ακολουθούμε πάντοτε τις οδηγίες του Υπουργείου και η τιμολόγηση πραγματοποιείται σε συνέχεια της μηνιαίας έκδοσης Υπουργικής Απόφασης για το ποσό των επιδοτήσεων ώστε να εφαρμόζονται ορθά στη τιμολόγηση του πελατολογίου μας.

 

Αν η επιδότηση δινόταν σε συνέχεια της έκδοσης υπουργικής απόφασης, τότε θα έδιναν 0.342 τον Σεπτέμβρη και όχι 0.604. Κάπου τα έχουν μπλέξει... αλλά αν συνεχίζουν να δίνουν ακόμα ολόκληρη την επιδότηση (θα το μάθουμε στους επόμενους λογαριασμούς) δε χρειάζεται να το σκαλίσουμε περαιτέρω με επιπλέον ερωτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Ενεργοποίησα την πάγια εντολή στον Ήρων μέσω τράπεζας. Ο πρώτος λογαριασμός θα πληρωθεί με πάγια εντολή η πρέπει να τον πληρώσω χειροκίνητα; 

αν την ενεργοποίησες εγκαίρως ναι θα πληρωθεί με πάγια. Για το "εγκαίρως" απλά μην είναι 5-10 μέρες πριν τη λήξη.

Σε μένα έτρεξε από τον 1ο λογαριασμό Για να είμαι σίγουρος είχα στείλει mail με screenshot της πάγιας και τους ζητούσα να μου επιβεβαίωσουν ότι θα τρέξει! Μου απάντησαν θετικά και όντως έτρεξε

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Αν η επιδότηση δινόταν σε συνέχεια της έκδοσης υπουργικής απόφασης, τότε θα έδιναν 0.342 τον Σεπτέμβρη και όχι 0.604. Κάπου τα έχουν μπλέξει... αλλά αν συνεχίζουν να δίνουν ακόμα ολόκληρη την επιδότηση (θα το μάθουμε στους επόμενους λογαριασμούς) δε χρειάζεται να το σκαλίσουμε περαιτέρω με επιπλέον ερωτήσεις.

Απ'οτι φαινεται την δινουν ολοκληρη με βαση τον λογαριασμο που ειδαμε.Τωρα τους επομενους μηνες αν δεν δουμε λογαριασμο δεν μπορουμε ξερουμε.Απλα το κανει σπαστα οπως το κανει και η We κι εκει ειναι λιγο μπερδεμα για καποιον που δεν ξερει.Τουλαχιστον δεν κανουν την μλκια που κανει ο ΗΡΩΝ.

Δεν ξερω αν θα το ρισκαρω σιγουρα για Elin.Θα το σκεφτω παντως μεσα στην εβδομαδα και θ'αποφασισω.Θα περιμενω κιολας μηπως ανεβασει ο @vpanos1 κανεναν αλλο λογαριασμο απο Oκτωβριο και Νοεμβριο κι αν εχουν ολες τις επιδοτησεις τοτε μπορει να παω.

1 ώρα πριν, vpanos1 είπε

εγω ειμαι ηρων 

ο λογαριασμος αυτος ειναι του αδερφού μου που εχει ζαχαροπλαστείο

δεν  υπαρχει οριο τον Σεπτέμβριο απο το Οκτώβριο μπηκε οριο

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.jpeg.ac540d0715ddbe4a1f2ecd09c331661a.jpeg

 

Υπαρχει μηπως ο επομενος λογαριασμος(Οκτωβριου-Νοεμβριου) του αδερφου σου απο αυτον που ηδη ανεβασες?

1 ώρα πριν, korakios είπε

βγήκε και εκκαθαριστικός απο Volterra , όλα καλά προς το παρών με παλιές καλές τιμές

Σε προσελαβαν μηπως στην Volterra κι εχεις ακομα αυτες τις τιμες?:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Οσο για την αλλαγή παρόχου ο λογαριασμός του προηγούμενου παρόχου είναι απαραίτητος... της εξήγησα όμως τι συμβαίνει με τον ΗΡΩΝ και την καθυστέρηση του PDF (σήμερα εκδόθηκε ο λογαριασμός) και καταλήξαμε ότι θα γίνει δεκτή η βεβαίωση εκπρόσωπηση, μαζί με screenshot απ'τη καρτέλα MyHeron και απόδειξη εξόφλησης. Αν και στο τέλος με παρότρυνε πάλι να πάρω τηλέφωνο τον ΗΡΩΝ και να ζητήσω να μου στείλουν το PDF με mail... καλά κρασιά δηλαδή αφού ούτε κι εκείνοι δεν έχουν πρόσβαση.

Κι εγώ που ρώτησα με τηλ. Ελίν για αλλαγή παρόχου με βεβαίωση εκπροσώπης αντί λογαριασμού, μου είπε ένα φαρδύπλατο "ΒΕΒΑΙΩΣ" την δεχόμαστε...Χωρίς "αν" και "ifs" και "παροτρύνσεις"....Bγάλε δηλαδή συμπέρασμα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vpanos1 είπε

email απαντηση απο ελιν σε ερώτηση αν πιστώνουν ολόκληρη την ΤΕΜ η περιμένουν ΚΥΑ

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι ακολουθούμε πάντοτε τις οδηγίες του Υπουργείου και η τιμολόγηση πραγματοποιείται σε συνέχεια της μηνιαίας έκδοσης Υπουργικής Απόφασης για το ποσό των επιδοτήσεων ώστε να εφαρμόζονται ορθά στη τιμολόγηση του πελατολογίου μας.

Και πολύ σωστά απάντησαν. Για την ακρίβεια θα πρέπει να δημοσιευτεί η ΚΥΑ με ΦΕΚ για να έχει αξία. Ο ΔΑΠΕΕΠ να γνωρίζεται πως ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ προς προμηθευτές καμία επιδότηση που έχει δημοσιευτεί αλλά δεν έχει αναρτηθεί σε Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Και πολύ σωστά απάντησαν. Για την ακρίβεια θα πρέπει να δημοσιευτεί η ΚΥΑ με ΦΕΚ για να έχει αξία. Ο ΔΑΠΕΕΠ να γνωρίζεται πως ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ προς προμηθευτές καμία επιδότηση που έχει δημοσιευτεί αλλά δεν έχει αναρτηθεί σε Εφημερίδα της Κυβερνήσεως. 

Συμφωνω κι εγω απλα ψαχνουμε να δουμε(εγω βασικα μιας και μ'ενδιαφερει αμεσα) αν δινουν ολη την επιδοτηση καθε μηνα και δεν κανουν οπως κανει ο ΗΡΩΝ.

Η We την δινει ολη αλλα αν ειναι καθε λιγο και λιγακι να κανω αμφισβητησεις και ν'ασχολουμαι καθε μηνα με λογαριασμους δεν την παλευω(τουλαχιστον αυτη τη στιγμη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από φίλο με μπαρ...παίζει ωραία ροκάκια

Η κατανάλωση είναι 11/10-11/11, οπότε έχει και Οκτώβριο και Νοέμβριο. Επιδοτήσεις σωστές και με όριο 2000 στην υψηλή ΤΕΜ τον Νοέμβριο.

image.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Από φίλο με μπαρ...παίζει ωραία ροκάκια

Η κατανάλωση είναι 11/10-11/11, οπότε έχει και Οκτώβριο και Νοέμβριο. Επιδοτήσεις σωστές και με όριο 2000 στην υψηλή ΤΕΜ τον Νοέμβριο.

Ευχαριστω πολυ εισαι ωραιος ρε αδερφε.

Μαλλον θα την κανω για Ελιν και για τις δυο παροχες με Γ22.

Ευχαριστω και παλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σκέφτομαι από ΔΕΗ Γ1Ν να το γυρίσω στον Ήρωνα στο generous. Διάβασα ότι υπάρχουν κάποια θεματακια με μηχανογράφηση κ με το δώρο. Δηλαδή οντως κάνουν τόσα λάθη στους λογαριασμούς και δεν πιστώνουν το 50ρικο δώρο η κάτι δεν κατάλαβα καλά;

Επεξ/σία από kokas10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, kokas10 είπε

Δηλαδή οντως κάνουν τόσα λάθη στους λογαριασμούς

ναι αλλά και καθυστερήσεις εκδόσεων

15 λεπτά πριν, kokas10 είπε

και δεν πιστώνουν το 50ρικο δώρο

σε κάποιους όχι άμεσα αλλά αργότερα, σε κάποιους δίνουν 100 κτλ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εγώ έχω ξεμείνει από πέρσι με efa energy fix.

Πλέον έχει αλλάξει τιμολόγηση και χρεώνει 0,266 το ημερήσιο και 0,235 το νυχτερινό χωρίς ΟΤΣ βέβαια και παγιο15 ευρώ.

Αξίζει να παραμείνω στο ίδιο πρόγραμμα και αν όχι τι μου προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, davarisx είπε

Αξίζει να παραμείνω στο ίδιο πρόγραμμα και αν όχι τι μου προτείνετε?

περίμενε να βγούνε οι επιδοτήσεις και μετά συμπληρώνεις το

excel σύγκρισης προγραμμάτων (το κατεβάζετε & ανοίγετε αντίγραφο)

3 λεπτά πριν, davarisx είπε

Πλέον έχει αλλάξει τιμολόγηση και χρεώνει 0,266 το ημερήσιο και 0,235 το νυχτερινό χωρίς ΟΤΣ βέβαια και παγιο15 ευρώ.

βάζεις αυτές τις τιμές στο πεδίο "Το Πρόγραμμά σας" του 1ου φύλλου με τα σταθερά προγράμματα  και κρατάς τελική τιμή , μετά ,όταν βγούνε οι επιδοτήσεις πας στο φύλλο με κυμαινόμενα και βλέπεις τιμές,

φυσικά άγνωστο απο Ιανουάριο τι θα παίζει στα κυμαινόμενα μιας και πάνε απο μήνα σε μήνα

__________________________

μέχρι τώρα τι τιμές είχες ?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kokas10 είπε

Καλησπέρα, σκέφτομαι από ΔΕΗ Γ1Ν να το γυρίσω στον Ήρωνα στο generous. Διάβασα ότι υπάρχουν κάποια θεματακια με μηχανογράφηση κ με το δώρο. Δηλαδή οντως κάνουν τόσα λάθη στους λογαριασμούς και δεν πιστώνουν το 50ρικο δώρο η κάτι δεν κατάλαβα καλά;

Εμένα ο πρώτος λογαριασμός ήρθε ολόσωστος. Και οι υπόλοιποι που πήραν λογαριασμό αυτόν τον μήνα, είναι σωστοί (εκτός από τη μη πίστωση έξτρα ΤΕΜ στα επαγγελματικά). Αν έχεις και ΚΟΤ υπάρχουν πιθανότητες να δώσει 100 ευρώ αντί για 50 ευρώ δώρο. 

8 λεπτά πριν, davarisx είπε

Καλησπέρα.

Εγώ έχω ξεμείνει από πέρσι με efa energy fix.

Πλέον έχει αλλάξει τιμολόγηση και χρεώνει 0,266 το ημερήσιο και 0,235 το νυχτερινό χωρίς ΟΤΣ βέβαια και παγιο15 ευρώ.

Αξίζει να παραμείνω στο ίδιο πρόγραμμα και αν όχι τι μου προτείνετε?

Τι κατανάλωση έχεις; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...