Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαζή ερώτηση.

Αν δικαιουσαι ΚΟΤ, με τι κριτήριο διαλέγεις εταιρεία;

Φαντάζομαι η διαδικασία επιλογής διαφέρει με τα στάνταρ προγράμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Μια χαζή ερώτηση.

Αν δικαιουσαι ΚΟΤ, με τι κριτήριο διαλέγεις εταιρεία;

Φαντάζομαι η διαδικασία επιλογής διαφέρει με τα στάνταρ προγράμματα.

ναι , η κάθε εταιρία μπορεί να έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα για ΚΟΤ και να μη μπεις σε αυτό που ζήτησες ή να μην έχει εκπτώσεις συνέπειας κτλ , παίρνεις γραπτώς το τι ισχυει

15 ώρες πριν, valadsk είπε

επιτέλους. ο ant1+ έμεινε να μας δώσει το 20αρικο πισω 😛

Capture.JPG

καλή φάση με το 100ρικό , σε καλή μεριά 😁 , βέβαια ΚΟΤ έπρεπε να βάλουν παραπάνω κιλοβατώρες , θα φανεί αργότερα

21 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Αν ειναι κανεις απο την 01/08/22 και μετα με επαγγελματικο τιμολογιο(Γ21,Γ22) στην Ελιν ας ενημερωσει αν δινει σωστα τις επιδοτησεις.

@vpanos1 ανέβασε αν μπορείς έναν πρόσφατο λογαριασμό

Στις 6/11/2022 στις 10:37 ΜΜ, vpanos1 είπε

και η ελιν δινει ολη την επιδοτηση

άρα (?) , έξτρα ΤΕΜ έχουμε απο αναφορές μελών

elpedison , elin , we , nrg ,(και ΔΕΗ)

αν και η we δεν έβαλε ούτε έξτρα ούτε τις κανονικές σε λογαριασμό Νοεμβρίου

επομένως αν την κάνετε για κάποιο πάροχο σε επαγγελματικό ρωτάτε (γραπτώς) αν τις αποδίδουν ή περιμένουν την έκδοση ΚΥΑ (άγνωστο αν τα έχουν πάρει τα λεφτά)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ναι , η κάθε εταιρία μπορεί να έχει συγκεκριμένο πρόγραμμα για ΚΟΤ και να μη μπεις σε αυτό που ζήτησες ή να μην έχει εκπτώσεις συνέπειας κτλ , παίρνεις γραπτώς το τι ισχυει

καλή φάση με το 100ρικό , σε καλή μεριά 😁 , βέβαια ΚΟΤ έπρεπε να βάλουν παραπάνω κιλοβατώρες , θα φανεί αργότερα

και θα αλλάξω και όνομα να το πάρει ξανά η παροχή. εκανα ήδη αίτηση πάλι μέσω myhrwn 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ekrepali είπε

Η σωστή διαδικασία είναι να πληρώσεις (ώστε να μην έχεις θέματα με εντολή διακοπής στο ΔΕΔΔΗΕ) και συνεχίζεις να αμφισβητείς, κι αν ποτέ δικαιωθείς θα βγει έκτακτος πιστωτικός και θα πάρεις λεφτά σε IBAN. Eπίσης προσοχή σε περίπτωση διακανονισμού, είτε η γραπτή είτε η προφορική αποδοχή της οφειλής... ίσως ισοδυναμεί με απώλεια δικαιώματος διεκδίκησης χρημάτων μελλοντικά.

Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε μια στο εκατομμύριο να (ξανά) πληρώσω τον τελευταίο έναντι που θεώρησαν απλήρωτο, φαίνεται και από την λογιστική καρτέλα που μου έστειλαν ότι έχει εξοφληθεί κανονικά. Για τα υπόλοιπα το σκέφτομαι, έληξε σήμερα ο λογαριασμός και εκκρεμούν ακόμα οι επικοινωνίες για την αμφισβητήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vpanos1 είπε

ο λογαριασμος είναι Σεπτεμβρίου  γ22 ελιν

Επειδη ειναι μικρα τα γραμματα ειναι σωστες οι επιδοτησεις το εχεις υπολογισει?

Εχεις και για τους επομενους μηνες η εφυγες απο την Elin?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

 

άρα (?) , έξτρα ΤΕΜ έχουμε απο αναφορές μελών

elpedison , elin , we , nrg ,(και ΔΕΗ)

αν και η we δεν έβαλε ούτε έξτρα ούτε τις κανονικές σε λογαριασμό Νοεμβρίου

 

Για ΔΕΗ αν εξαιρέσουμε το λογαριασμό που ανέβασε ο HERTHAN πριν 2 μήνες, δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι ότι βάζουν ακόμα ολόκληρη την επιδότηση. Δεν έχω δει κανέναν άλλον να ποστάρει.

 

Για Ελίν επικοινώνησα τηλεφωνικα και μου είπε η εκπρόσωπος ότι:

"Για όποια επιδότηση έχουμε ενημερωθεί απ'το υπουργείο, την έχουμε πιστώσει στους πελάτες... παρόλο που που αργούν να μας στείλουν τα χρήματα". Της ανέφερα το θέμα με τις πρόσθετες επιδοτήσεις και τις ΚΥΑ που δεν έχουν βγει και δε καταλάβαινε τι της έλεγα, που σημαίνει κατά τη γνώμη μου ότι δίνουν ολόκληρες τις επιδοτήσεις και δεν έχει παραπονεθεί κανένας πελάτης (να μόλις απάντησε κι ο vpanos1 για Σεπτέμβρη... αν και καλό θα ήταν να έχουμε κάποια στιγμή εικόνα κι από Οκτώβρη-Νοέμβρη)

Στο MyElin δεν έχουν προσθέσει ακόμα self metering, αλλά μου είπε ότι μπορούμε στις 25 κάθε μήνα που δεν υπάρχει καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ να δίνουμε ένδειξη με ευδιάκριτη φωτογραφία συμπληρώντας επιπλέον τα στοιχεία μας (όνομα, παροχή, αφμ) και θα βγαίνουν λογαριασμοί εκκαθαριστικοί όπως η WE. @HERTHAN

Όσο για την αλλαγή παρόχου ο λογαριασμός του προηγούμενου παρόχου είναι απαραίτητος... της εξήγησα όμως τι συμβαίνει με τον ΗΡΩΝ και την καθυστέρηση του PDF (σήμερα εκδόθηκε ο λογαριασμός) και καταλήξαμε ότι θα γίνει δεκτή η βεβαίωση εκπρόσωπηση, μαζί με screenshot απ'τη καρτέλα MyHeron και απόδειξη εξόφλησης. Αν και στο τέλος με παρότρυνε πάλι να πάρω τηλέφωνο τον ΗΡΩΝ και να ζητήσω να μου στείλουν το PDF με mail... καλά κρασιά δηλαδή αφού ούτε κι εκείνοι δεν έχουν πρόσβαση.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, vpanos1 είπε

ο λογαριασμος είναι Σεπτεμβρίου  γ22 ελιν

image.png.5e163ef8ee4305387c5c400e2425b5a5.png

 

ωραίος αλλά άκρη δεν έβγαλα , πολλές σου βάλανε για Σεπ , μάλλον κάνανε λάθος

δλδ σωστά τα 5002*0,342 , αλλά μετά (αν ήταν η κατανάλωση για όλο το Σεπτέμβριο, δλδ όριο 2000kw) έπρεπε να πάρεις μέχρι 2000*0,604

εσένα σου πίστωσαν 5002*(0,342+0,262) δλδ όλη την κατανάλωση με 0,604 ,

έχε το νου σου

κάτσε , ερώτηση , είναι αρτοποιείο?

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ωραίος αλλά άκρη δεν έβγαλα , πολλές σου βάλανε για Σεπ , μάλλον κάνανε λάθος

δλδ σωστά τα 5002*0,342 , αλλά μετά (αν ήταν η κατανάλωση για όλο το Σεπτέμβριο, δλδ όριο 1000kw) έπρεπε να πάρεις μέχρι 1000*0,604

Aν και δεν βλεπω καλα τις 5000 τις υπολογιζουν δυο φορες.Την μια με 0,342 και την αλλη με 0,262.Οποτε ειναι σωστο μιας και το συνολο βγαινει 0,604.Οσο ηταν για Σεπτεμβριο.

Για τις υπολοιπες αν αφορουν Οκτωβριο μαλλον το κανουν αναλογικα για κατω απο 2000kwh(0.398) και πανω απο 2000kwh(0.23)......τις 200 τις υπολογιζουν δυο φορες με 0,23 και 0,168 για να βγει το συνολο 0,398 και τις υπολοιπες 317 με 0,23.

Toυς εκανα στα γρηγορα τους υπολογισμους αλλα μαλλον σωστο ειναι οπως το λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

(αν ήταν η κατανάλωση για όλο το Σεπτέμβριο, δλδ όριο 1000kw)

2000kw είναι το μηνιαίο όριο

https://www.taxheaven.gr/news/60917/epidothsh-reymatos-kai-fysikoy-aerioy-apo-1h-oktwbrioy-ta-nea-metra

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στο MyElin δεν έχουν προσθέσει ακόμα self metering, αλλά μου είπε ότι μπορούμε στις 25 κάθε μήνα που δεν υπάρχει καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ να δίνουμε ένδειξη με ευδιάκριτη φωτογραφία συμπληρώντας επιπλέον τα στοιχεία μας (όνομα, παροχή, αφμ) και θα βγαίνουν λογαριασμοί εκκαθαριστικοί όπως η WE. @HERTHAN

Δεν δινω εγω ενδειξεις ετσι κι αλλιως.Βγαζουν εκκαθαριστικο καθε μηνα σε Γ22.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

ωραίος αλλά άκρη δεν έβγαλα , πολλές σου βάλανε για Σεπ , μάλλον κάνανε λάθος

δλδ σωστά τα 5002*0,342 , αλλά μετά (αν ήταν η κατανάλωση για όλο το Σεπτέμβριο, δλδ όριο 1000kw) έπρεπε να πάρεις μέχρι 1000*0,604

εσένα σου πίστωσαν 5002*(0,342+0,262) δλδ όλη την κατανάλωση με 0,604 ,

έχε το νου σου

κάτσε , ερώτηση , είναι αρτοποιείο?

εγω ειμαι ηρων 

ο λογαριασμος αυτος ειναι του αδερφού μου που εχει ζαχαροπλαστείο

δεν  υπαρχει οριο τον Σεπτέμβριο απο το Οκτώβριο μπηκε οριο

Spoiler

image.jpeg.ac540d0715ddbe4a1f2ecd09c331661a.jpeg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vpanos1 είπε

δεν  υπαρχει οριο τον Σεπτέμβριο απο το Οκτώβριο μπηκε οριο

ναι τώρα το έκαψα , με συγχωρείς για το μπέρδεμα

_________________________________________________________________

βγήκε και εκκαθαριστικός απο Volterra , όλα καλά προς το παρών με παλιές καλές τιμές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@akaloith για βοήθα εδώ πέρα... (τα παλιά αγνόησε τα, η εκπροσώπηση ξεκίνησε 21/9)

4343.png.3b306239f2b553408d8d5a846b2073b6.png

Αυτή η παύλα και το γεγονός ότι στο κεντρικό μενού λέει ότι δεν έχω λογαριασμούς σε εκκρεμότητα, σημαίνει ότι έχει εκδωθεί και 2ος λογιαριασμός που δεν έχει φανεί ακόμα;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...