Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 hours ago, BrokenExe said:

Ακριβώς το ίδιο έπαθα με τον ίδιο παροχο και θα πάρω τηλέφωνο μόλις σχολασω από την δουλειά. Έβγαλες άκρη η εισαι στο περίμενε; 

Το υποτιθέμενο mail το οποίο θα με ενημέρωνε ότι όλα έχουν διορθωθεί δεν έχει έρθει ακόμα...

Ωστόσο πριν λίγο που μπήκα στο MyProtergia έχουν διορθωθεί τα ποσά και είναι τα σωστά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, hydra7 είπε

Το υποτιθέμενο mail το οποίο θα με ενημέρωνε ότι όλα έχουν διορθωθεί δεν έχει έρθει ακόμα...

Ωστόσο πριν λίγο που μπήκα στο MyProtergia έχουν διορθωθεί τα ποσά και είναι τα σωστά...

και εγώ δεν έλαβα email και σε εμένα έχει γίνει η διόρθωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios @ekrepaliμου απάντησε η ελπέ σε ένα αίτημα διορθωτικού που είχα κάνει για μη επιστροφή εγγύησης, μη συνυπολογισμό τελευταίου έναντι στον τελικό λογαριασμό και για την αναδρομική ρήτρα.

Για τη ρήτρα επαναλαμβάνουν την καραμέλα, ότι έπρεπε να χρεωθεί πιο μετά μπούρου μπούρου. Αν ενδιαφέρει όμως ανεβάζω τον υπολογισμό της για 2 μήνες για να ελεγχθεί αν είναι σωστός ο τρόπος υπολογισμού. Για κατανάλωση μόλις 13Kwh παραπάνω ζητάνε 55 Ευρώ παραπάνω μόνο για τη ρήτρα.

Spoiler

1574483446_.png.93cfcb30888ea8e6175198b5e63700fd.png

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να φύγω νωρίτερα.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, tryfos είπε

ια τη ρήτρα επαναλαμβάνουν την καραμέλα, ότι έπρεπε να χρεωθεί πιο μετά μπούρου μπούρου.

αναμενόμενο , προχωράς μέσω ΡΑΕ μπας και .....

49 λεπτά πριν, tryfos είπε

Για κατανάλωση μόλις 13Kwh παραπάνω ζητάνε 55 Ευρώ παραπάνω μόνο για τη ρήτρα.

δεν καταλαβαίνω απο που είναι τα 13kw, πάντως ενδιαφέρον έχει ο τύπος αναπροσαρμογής , άλλον είχα στο excel

Για τα υπόλοιπα θα κάνουνε διόρθωση φαντάζομαι ? (εγγύηση και έναντι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

@korakios @ekrepaliμου απάντησε η ελπέ σε ένα αίτημα διορθωτικού που είχα κάνει για μη επιστροφή εγγύησης, μη συνυπολογισμό τελευταίου έναντι στον τελικό λογαριασμό και για την αναδρομική ρήτρα.

Για τη ρήτρα επαναλαμβάνουν την καραμέλα, ότι έπρεπε να χρεωθεί πιο μετά μπούρου μπούρου. Αν ενδιαφέρει όμως ανεβάζω τον υπολογισμό της για 2 μήνες για να ελεγχθεί αν είναι σωστός ο τρόπος υπολογισμού. Για κατανάλωση μόλις 13Kwh παραπάνω ζητάνε 55 Ευρώ παραπάνω μόνο για τη ρήτρα.

  Απόκρυψη περιεχομένων

1574483446_.png.93cfcb30888ea8e6175198b5e63700fd.png

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να φύγω νωρίτερα.

Σου το είχα ξαναπεί... η χονδρική είναι γνωστή σε ημερήσια βάση, το μόνο που δε γνώριζαν ήταν το ΛΠ. Αν κάνεις πχ ((250-40)*1.17+2)/1000*419... βγαινει να πληρώσεις για τον Ιούνιο 104 ευρώ ρήτρα αναπροσαρμογης βασει χονδρικής και θα εκκρεμουσε το ΛΠ άλλα 4 ευρώ! Γιατί λοιπόν δε χρέωσαν 104 ρήτρα στον έναντι και περίμεναν τόσο καιρό να χρεώσουν συνολικά 108; Αστεία πράγματα.

Το γεγονός ότι δεν ενημέρωσαν τους πελάτες ότι η ρήτρα αναπροσαρμογής χρεωνοταν με 2 μήνες καθυστέρηση και δεν είχε αντιστοιχία με τη τρέχουσα κατανάλωση είναι τεράστιο φάουλ ειδικά όταν εκδίδονταν εκκαθαριστικοί λογαριασμοί χωρίς ο πελάτης να γνωρίζει ότι δεν έχει γίνει εκκαθάριση της ρήτρας. 

Συν του ότι χάσατε ένα σωρό λεφτά στο power pass.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tempo είπε

ενημέρωσε και εμάς....εγώ τους έστειλα email και ζητάω γραπτώς να μου εξηγήσουν τι συμβαίνει με την διαφορετική χρέωση pdf και myprotergia. Επίσης τους ζητάω να μου εξηγήσουν πως προκύπτει η τιμή KWh και επιδότησης...

Μία ώρα περίπου μετά το τηλέφωνο μου διορθώθηκε στην εφαρμογή το υπόλοιπο αυτόματα. 

Από περιέργεια έκανα κ εγω μια αφαίρεση όπως έκανε ο @hydra7 και προέκυψε ότι δεν είχε υπολογιστεί η τελευταία πληρωμή του εκκαθαριστικου λογαριασμου μου ενώ είχε πληρωθεί κανονικά. 

Επίσης στο τηλέφωνο δεν μου ανέφεραν τίποτα για διορθωτικά email, μου είπαν απλά ότι "πρόκειται για ένα λάθος στο σύστημα" και μπορώ να πληρώσω ότι γράφει ο λογαριασμός χωρίς ανησυχία, τα παραπάνω χρήματα θα αφαιρεθούν από την εφαρμογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, korakios είπε

δεν καταλαβαίνω απο που είναι τα 13kw

Αν δεις την ανάλυση έχω τον Ιούνιο 419 kWh και τον Ιούλιο 432 κάτι. Και βγήκε 55 ευρώ διαφορά στην ρήτρα!

40 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το γεγονός ότι δεν ενημέρωσαν τους πελάτες ότι η ρήτρα αναπροσαρμογής χρεωνοταν με 2 μήνες καθυστέρηση και δεν είχε αντιστοιχία με τη τρέχουσα κατανάλωση είναι τεράστιο φάουλ ειδικά όταν εκδίδονταν εκκαθαριστικοί λογαριασμοί χωρίς ο πελάτης να γνωρίζει ότι δεν έχει γίνει εκκαθάριση της ρήτρας. 

Συν του ότι χάσατε ένα σωρό λεφτά στο power pass.

Η μεγαλύτερη αλητεία είναι αυτό το τελευταίο που γράφεις. Και συνεχίζουν να μας δουλεύουν. Είχα κάθε μήνα 100-120, άντε 150 και στον τελικό μου χωσανε 500, λες και με περίμεναν στη γωνία, δεν έχει ξαναγίνει αυτό.

1 ώρα πριν, korakios είπε

Για τα υπόλοιπα θα κάνουνε διόρθωση φαντάζομαι ? (εγγύηση και έναντι)

Μου στείλανε την 'λογιστική καρτέλα μου', σα να μου λένε ψαχτα μόνος σου. Ο έναντι στην καρτέλα φαίνεται πληρωμένος και το υπόλοιπο σωστό, πλην όμως διορθωτικό δεν βλέπω να βγάζουν. Η εγγύηση βλέπω χρεώσεις-πιστώσεις 2-3 φορές από το 2016 (δεν θυμάμαι τι γινόταν) αλλά θα την κυνηγήσω γιατί υπάρχει ακόμα γραμμένο στον τελικό το 100αρικο.

Το θέμα είναι πληρώνω όσα θεωρώ σωστά ή πιέζω κι άλλο για τελικό; Λήγει στις 31 και δεν θέλω έξτρα κουστούμια. Αρκετά με λήστεψαν.

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Αν δεις την ανάλυση έχω τον Ιούνιο 419 kWh και τον Ιούλιο 432 κάτι. Και βγήκε 55 ευρώ διαφορά στην ρήτρα!

ναι γιατί ξέφυγε η χοντρική αν δεις τα νούμερα

επαλήθευση μπορείς να κάνεις εδώ , βλέπω άλλα νούμερα βέβαια 😁

Spoiler

image.png.bb4f4795edd71d102f9f7cd4059ce524.png

δυστυχώς απο πάντα πλήρωνες παραπάνω στην elpedison συγκριτικά με όλους τους άλλους πάροχους

για τα αναδρομικά αναγκαστικά στην κοιμωμένη ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, korakios είπε

βλέπω άλλα νούμερα βέβαια 😁

Να φανταστω υπέρ μου, εεε; 😃 

Είμαι εκτός δυστυχώς και δεν μπορώ να υπολογίσω. Βασικά βαρέθηκα να χάνω ώρες για να βρω τι ανακάλυψαν πάλι για να με κλέψουν.

Αυτό με την ρήτρα 4 μήνες μετά είναι μεγάλη αλητεία, μας καταστρέψανε.

 

Επεξ/σία από tryfos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Το θέμα είναι πληρώνω όσα θεωρώ σωστά ή πιέζω κι άλλο για τελικό; Λήγει στις 31 και δεν θέλω έξτρα κουστούμια. Αρκετά με λήστεψαν.

Η σωστή διαδικασία είναι να πληρώσεις (ώστε να μην έχεις θέματα με εντολή διακοπής στο ΔΕΔΔΗΕ) και συνεχίζεις να αμφισβητείς, κι αν ποτέ δικαιωθείς θα βγει έκτακτος πιστωτικός και θα πάρεις λεφτά σε IBAN. Eπίσης προσοχή σε περίπτωση διακανονισμού, είτε η γραπτή είτε η προφορική αποδοχή της οφειλής... ίσως ισοδυναμεί με απώλεια δικαιώματος διεκδίκησης χρημάτων μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βγήκε και το pdf του ήρων.

Spoiler

image.png.4f5ba4ed843cf0b9e7fbfc177b35f1c8.png

Το 50άρι το πίστωσαν στις συμπληρωματικές χρεώσεις.

Spoiler

image.png.8c00f07638b5710aa33f705cce1efaf6.png

Μια χαρά φαίνεται. Βλέπω πίστωσαν και την έξτρα ΤΕΜ για την εξοικονόμηση. Αν υπολογίσω και το 50άρικο, η συνολική χρέωση προμήθειας βγαίνει 0,0551/kwh.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο χαιρομαι που ερχονται ωραιοι λογαριασμοι απο ηρωνα και ανεβαινουν τα screenshots
αυτο ειναι η καλυτερη αποδειξη απαντηση για το τι πραγματικα ισχυει

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...