Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

Εχω αδικο;

ναι

____________________

άσχετα με αυτό καταλαβαίνετε οτι κάθεστε σε μια εταιρία που ξεζούμισε τους καταναλωτές το προηγούμενο διάστημα και έχει σπάσει κάθε ρεκόρ σε "πρωτοτυπίες"...

___________________________________________________

έτοιμο και το excel , μπήκε και ιστορικό τιμών στα επαγγελματικά  (κάτω χαμηλά στο ίδιο φύλλο), μένουν να ανακοινωθούν και οι επιδοτήσεις

Spoiler

παραμένουν λανθασμένες στις ρυθμιζόμενες οι ΥΚΩ μιας και δεν άλλαξαν όπως είχαν ανακοινώσει 1/11/22 και θα ξαναβάλω τις κλίμακες αργότερα

Επεξ/σία από korakios
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

καλησπερα σας , μου ηρθε ο επομενος λογαριασμος στην elpedison που δεν εχει τωρα πια την ρητρα αναπροσαρμογης αλλα μου φαινονται παρα πολλα για 110 κιλοβατωρες ημερας και 27 νυκτας  . Ειναι σωστο να εμφανιζονται οι τιμες χονδρικης και να πολλαπλασιαζονται με την καταναλωση; . Επισης η elpedison καταργησε το loyality pass σε αυτον τον λογαριασμο  δεν υπαρχει . Νομιζω οτι με κλεβουν στις χρεωσεις. Εχω αδικο; ή οχι;. Μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπε οτι ειναι ποιο σωστος ο λογαριασμος ετσι . Επισης μου ειπε οτι καταργηθηκε η εκπτωση εμπροθεσμης εξοφλησης και δεν θα το εχω . Θα το εχω μονο αμα παω στο προγραμμα συνεπεια με 5 ευρω παγιο αλλα μου ειπε η κοπελα οτι με την καταναλωση που εχω δεν με συμφερει να κανω αλλαγη στο προγραμμα συνεπεια ναι μεν εχει χαμηλοτερη χρεωση αλλα εχει και παγιο και δεν κερδιζω κατι .

 

572.png

μου ηρθε 46,81 ευρω  και ειχε κρατικη επιδοτηση 53,60 ευρω.

δηλαδη αμα δεν ειχα κρατικη επιδοτηση θα πληρωνα 100,41 ευρω αφορα 35 ημερες απο 5/10/2022-9/11/2022.

 

Καλημερα... Να διαβασεις τις πισω σελιδες 12-17  τι εχει αναφερθει για την αυτη την εταιρεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9Καλημέρα. Λογαριασμός κοτ β εκκαθαριστικός 8μηνου. Παρακαλώ πολύ τα σχόλια σας για το εάν έχουν γίνει παρατυπίες στις χρεώσεις. Προφανεστατα και από αυτά που διάβασα ήταν λάθος μου η επιλογή του συγκεκριμένου παρόχου. 

εκκαθαριστικός elpedison .pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/11/2022 στις 11:51 ΜΜ, Alexcxvtr είπε

Οπότε πού έχει την καλύτερη έκπτωση;

Βέβαια, το πρόγραμμα του συγγενή είναι Ζενίθ Power Home Max.

Φαντάζομαι δεν υφίσταται πια.

Π.χ. Τα 971 ευρω στο ΔΕΗ Γ1 είναι ετήσιο όφελος;

Ή το ερμηνεύω λανθασμένα;

Edit: Όπα, λάθος. 1 ευρώ είναι το κέρδος;

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

new_revma_1.jpg

Με τις τιμές Δεκεμβρίου μας το χάλασε η ΔΕΗ. Έτσι;

Spoiler

image.jpeg.ff680371e41b901134155d0ed1f4a5ed.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, hydra7 είπε

Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί, ευτυχώς δεν υπήρχε καθόλου αναμονή...

Στο πρώτο τηλεφώνημα τους εξήγησα το όλο ζήτημα και σαν απάντηση έλαβα ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η τιμολόγηση και να περιμένω να ολοκληρωθεί (με μία γενικότερη ασάφεια στο πότε θα ολοκληρωθεί). Σε γενικές γραμμές ένιωσα ότι η κοπέλα που σήκωσε το τηλέφωνο σαν να μην καταλάβαινε ακριβώς τι της έλεγα... Αναρωτιέμαι πώς γίνεται να μην έχει ολοκληρωθεί η τιμολόγηση και έχουν αναρτηθεί κανονικά ποσά στην πλατφόρμα (myprotergia) και ο λογαριασμός κανονικά σε μορφή pdf (με ενεργές κανονικά τις δυνατότητες πληρωμής)

Ακολούθησε δεύτερο τηλεφώνημα φυσικά και ευτυχώς έπεσα σε κάποιον ο οποίος έδειχνε να είναι "σπίρτο"... Κατάλαβε ακριβώς τι του είπα και φάνηκε να γνωρίζει το θέμα γενικότερα και μου εξήγησε ότι είναι ένα "συστημικό λάθος" και ότι ούτως ή άλλως θα ελάμβανα email με τις απαραίτητες διορθώσεις/διευκρινίσεις. Το email υποτίθεται πως θα πρέπει να το έχω λάβει μέχρι αύριο το μεσημέρι. Επίσης μου συνέστησε να μην προβώ σε καμία πληρωμή μέχρι να το λάβω.

Όσον αφορά το ζήτημα μου ανακάλυψα το εξής... αφαιρώντας το ποσό που γράφει το pdf από το ποσό που είναι στην πλατφόρμα δηλαδή 362 - 78 το νούμερο που βγαίνει είναι ο τελευταίος μου εκκαθαριστικός που είχε εκδοθεί 15/9 και είχε πληρωθεί κανονικά φυσικά (Έχω αποδείξεις τα πάντα).

Ουσιαστικά η πλατφόρμα στον υπολογισμό της τον αντιμετωπίζει τον εν λόγω εκκαθαριστικό σαν ανεξόφλητο. Φυσικά δεν υπάρχει πουθενά αυτό σαν επεξήγηση και όπως είπα στο προηγούμενο μου post, στο pdf δεν υπάρχει ανεξόφλητο υπόλοιπο.

Ακριβώς το ίδιο έπαθα με τον ίδιο παροχο και θα πάρω τηλέφωνο μόλις σχολασω από την δουλειά. Έβγαλες άκρη η εισαι στο περίμενε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dfi77 είπε

9Καλημέρα. Λογαριασμός κοτ β εκκαθαριστικός 8μηνου. Παρακαλώ πολύ τα σχόλια σας για το εάν έχουν γίνει παρατυπίες στις χρεώσεις. Προφανεστατα και από αυτά που διάβασα ήταν λάθος μου η επιλογή του συγκεκριμένου παρόχου. 

εκκαθαριστικός elpedison .pdf 1.57 MB · 10 downloads

περίοδος καταναλωσεις 04/03/2022 - 04/11/2022.

γιατί λέει ρήτρα αναπροσαρμογής απο 01/01/22 και οχι απο 04/03/2022 

@korakios ειναι σωστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους.

Σε λογαριασμό που αφορά περίοδο Οκτωβρίου σε πρόγραμμα ΗΡΩΝ Generous Small Business,  υπάρχει αυτή η ανάλυση πίστωσης, επειδή διαβάζω ότι στα επαγγελματικά δεν κάνει την σωστά την πίστωση του ταμείου ενεργειακής μετάβασης, είναι σωστή η ανάλυση;

Επίσης, η εταιρεία μου χρέωσε 13 ημέρες (μετάβαση από άλλο πάροχο) και δεν μου έστειλε μήνυμα καταμέτρησης.

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-11-22, 11.38.51 πμ.png

Επεξ/σία από clam86
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρώτος λογαριασμός από τις 06/09 που πήγα στο Ήρωνα (Generous Home) είναι έναντι σύμφωνα με την μέτρηση που έδωσα στις 03/10.

Εννοείται πως περιμένω το pdf για να ενημερώσω για τυχόν παρατυπίες. 

Συνολικό ποσό

109,87€

Ημερομηνία έκδοσης λογαρ.

16/11/2022

Περίοδος κατανάλωσης

06/09/2022 - 03/10/2022

Ημέρες

28

Επεξ/σία από mdendrin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, clam86 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Σε λογαριασμό που αφορά περίοδο Οκτωβρίου σε πρόγραμμα ΗΡΩΝ Generous Small Business,  υπάρχει αυτή η ανάλυση πίστωσης, επειδή διαβάζω ότι στα επαγγελματικά δεν κάνει την σωστά την πίστωση του ταμείου ενεργειακής μετάβασης, είναι σωστή η ανάλυση;

Επίσης, η εταιρεία μου χρέωσε 13 ημέρες (μετάβαση από άλλο πάροχο) και δεν μου έστειλε μήνυμα καταμέτρησης.

 

Στιγμιότυπο οθόνης 2022-11-22, 11.38.51 πμ.png

Δυστυχώς είναι σωστή η ανάλυση. Αυτή είναι η χρέωση Οκτωβρίου λόγω της κουτσουρεμένης επιδότησης. 0,468. Έκανα και αίτημα στη ραε και απάντησαν το ίδιο που απαντούν σε όλους. Νομικά είναι καλυμμένοι και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα γιατί δεν έχει βγει ΚΥΑ για την εξτρα επιδότηση. Λένε πως όταν με το καλό βγει, θα την πιστώσουν. Αυτό άγνωστο πότε θα γίνει. Για το τελευταίο που λες, δεν ξέρω.

Φύγε όσο είναι νωρίς για εταιρία που βάζει όλη την επιδότηση κανονικά. 

5 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Πρώτος λογαριασμός από τις 06/09 που πήγα στο Ήρωνα είναι έναντι σύμφωνα με την μέτρηση που έδωσα στις 03/10.

 

Πόσες ώρες δήλωσες; Οικιακό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, lazarnik είπε

περίοδος καταναλωσεις 04/03/2022 - 04/11/2022.

γιατί λέει ρήτρα αναπροσαρμογής απο 01/01/22 και οχι απο 04/03/2022 

@korakios ειναι σωστο?

Έχει εξηγηθεί πολλές φορές πχ εδώ

Χρέωναν τη ρήτρα αναπροσαρμογής με 2 μήνες καθυστέρηση επειδή αργεί να κοινοποιήσει ο ΑΔΜΗΕ τις τελικές τιμές των ΛΠ (λογαριασμών προσαυξήσεων). Κανονικά θα έπρεπε να χρεώνουν τη ρήτρα αναπροσαρμογής στην ώρα της καθώς το 95% του κόστους αφορά τη χονδρική τιμή (ΤΕΑ) η οποία είναι γνωστή σε ημερήσια βάση κι αν ήθελαν ας έκαναν εκκαθάριση αργότερα για τα ΛΠ.

Πέρα απ'αυτό το γνωστό πρόβλημα της Elpedison, δε πήρε και ο ΔΕΔΔΗΕ καταμέτρηση στη παροχή σου το καλοκαίρι (δεν είχαν πρόσβαση στο μετρητή; ) και σου ήρθανε τώρα όλα μαζεμένα ενώ αν είχαν βγει στην ώρα τους οι λογαριασμοί δε θα είχες πληρώσει σχεδόν τίποτα (έχασες δηλαδή μεγάλο μέρος του power pass)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, clam86 είπε

επειδή διαβάζω ότι στα επαγγελματικά δεν κάνει την σωστά την πίστωση του ταμείου ενεργειακής μετάβασης, είναι σωστή η ανάλυση;

εκεί που διάβασες δεν είδες και ποια πρέπει να είναι ? Δες το excel και στο φύλλο με κυμαινόμενα επαγγελματικά απο κάτω έχει τις επιδοτήσεις

2 ώρες πριν, dfi77 είπε

9Καλημέρα. Λογαριασμός κοτ β εκκαθαριστικός 8μηνου. Παρακαλώ πολύ τα σχόλια σας για το εάν έχουν γίνει παρατυπίες στις χρεώσεις. Προφανεστατα και από αυτά που διάβασα ήταν λάθος μου η επιλογή του συγκεκριμένου παρόχου. 

εκκαθαριστικός elpedison .pdf 1.57 MB · 14 downloads

πάλι τυχερός είσαι , λίγα σου φόρεσε , δηλαδή είχες επιβάρυνση

769,27/2826=0,272€/kw ενώ κανονικά έπρεπε 0,3243€/kw

τα υπόλοιπα τα είπε ο @ekrepali

Διάβασε και αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Πόσες ώρες δήλωσες; Οικιακό; 

466Kwh δήλωσα ενώ στην πραγματικότητα ήταν 366Kwh και το πρόγραμμα είναι το Generous home.

Επεξ/σία από mdendrin
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Έχει κανείς ΕΛΙΝ; Εντυπώσεις; 

απο μέλη που είχαν κομπλέ ήταν σε γενικές γραμμές  , έπεσε μια δικαιολογημένη γκρίνια παλιότερα γιατί ενώ κανανε ειδοποίηση πριν αυξήσεις τιμών σε κάποιους την εφάρμοσαν αναδρομικά ενός μήνα

σε κολλητό μου κομπλέ ήταν , πλην του οτι για ένα διάστημα έβγαινε έναντι κολλητά με εκκαθαριστικό και ήταν ψιλομπέρδεμα (βέβαια δεν έδινε ενδείξεις ο ίδιος), αλλά μετά έστρωσε

πρόσφατη εικόνα δεν έχω (μετά 1/8/22)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, BrokenExe είπε

Ακριβώς το ίδιο έπαθα με τον ίδιο παροχο και θα πάρω τηλέφωνο μόλις σχολασω από την δουλειά. Έβγαλες άκρη η εισαι στο περίμενε; 

ενημέρωσε και εμάς....εγώ τους έστειλα email και ζητάω γραπτώς να μου εξηγήσουν τι συμβαίνει με την διαφορετική χρέωση pdf και myprotergia. Επίσης τους ζητάω να μου εξηγήσουν πως προκύπτει η τιμή KWh και επιδότησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...