Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, akaloith είπε

αν ημουν περιπτερας θα παιρνα μονο καρτες :P ουτε ρεστα ουτε τιποτα :P

...και θα ακύρωνες κοτζάμ Κριεζή και κοτζαμάν Στράτο; :-D

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τα ΕΛΤΑ

...τα ΕΛΤΑ ας κανονίσουν να φτάνουν οι λογαριασμοί του ρεύματος στα σπίτια ΠΡΙΝ την καταληκτική ημερομηνία πληρωμής των, και μετά ας κοιτάξουν και το παροχιλίκι....:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

https://eltaenergeia.gr/times-chreosis-ypiresion-ilektrikis-e/

Τα ΕΛΤΑ φτηνότερα απ'τη ΔΕΗ για το επαγγελματικό και το ημερήσιο οικιακό.

Στο επαγγελματικό ξέχασαν πάντως να σβήσουν το "Νοέμβριος" και να το κάνουν "Δεκέμβριος", εκτός κι αν ήταν ώρα για σχόλασμα οπότε το παράτησαν έτσι. 🤣

 

Μακριά από ΕΛΤΑ ενέργεια, το όλο μαγαζί ενέργειας κλείνει σύντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, balarinio είπε

Μακριά από ΕΛΤΑ ενέργεια, το όλο μαγαζί ενέργειας κλείνει σύντομα.

όχι οτι θα πήγαινε τώρα κάποιος , αλλά αυτό ακούγεται χρόνια τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

αλλά αυτό ακούγεται χρόνια τώρα

...τί έγινε εκείνο "...ο κάθε σεκιουριτάς/καθαρίστρια/μπουφετζής/γωνιακός καναπές" :-D ;

Καιρό έχουμε να το δούμε :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Dropsreef είπε

αυτό ρώτησα πριν αλλά δεν καταλάβαινα ,υποτίθεται βέβαια οτι θα πάρουν πίσω τα υπερκέρδη αλλά μάλλον υπόθεση θα μείνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

@MasterBlaster μιας και το κατέχεις (δε βγάζω άκρη😁)

πέτυχε ή όχι ?

Το price cap πέτυχε μεν το σκοπό του (το πλαφόν στην χονδρεμπορική δηλαδή, με τρομερή αβάντα στα υδροηλεκτρικά της ΔΕΗ όμως), η δε ρήτρα όμως όπως γράψατε παρακάτω ήταν φθηνότερη κατά πολύ. Εάν είχαν επιλέξει κυμαινόμενα τιμολόγια με απολογιστική εκκαθάριση, θα βλέπαμε λογαριασμούς ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ περίπου στα 0,32 αντί των 0,60/kWh που δημοσιεύτηκαν. Ήταν νομίζω προδιαγεγραμμένο να αποτύχει η δημοσίευση των τιμών. Όσο για τα υπερκέρδη των προμηθευτών (αυτών που δεν έκαναν hedging - που είναι και οι περισσότεροι) θα φορολογηθούν κανονικότατα και η τροπολογία ψηφίστηκε από την προηγούμενη εβδομάδα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, hydra7 said:

Καλησπέρα σας,

Μου έτυχε το εξής θέμα με την Protergia... Στον τελευταίο λογαριασμό (έναντι) είναι να πληρώσω 78 ευρώ έτσι όπως αναγράφεται πάνω στο pdf και χωρίς προηγούμενο ανεξόφλητο υπόλοιπο.

Όταν μπαίνω στο My protergia όμως εκεί βλέπω έναν άλλον αριθμό... Λέει τρέχον υπόλοιπο 362 ευρώ... Και πουθενά καμία επεξήγηση... Προφανώς και δεν στέκει είναι πληρωμένοι όλοι οι λογαριασμοί από την πρώτη στιγμή...

Θα χάσω που θα χάσω τον ύπνο μου αν κάποιος μπορεί να μου εξηγήσει τι συμβαίνει θα ήμουν ευγνώμων... Εννοείται ανεβάζω και screenshots:

  Reveal hidden contents

prot1.png

  Reveal hidden contents

prot2.png

  Reveal hidden contents

prot3.png

  Reveal hidden contents

prot4.png

Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα το πρωί, ευτυχώς δεν υπήρχε καθόλου αναμονή...

Στο πρώτο τηλεφώνημα τους εξήγησα το όλο ζήτημα και σαν απάντηση έλαβα ότι δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η τιμολόγηση και να περιμένω να ολοκληρωθεί (με μία γενικότερη ασάφεια στο πότε θα ολοκληρωθεί). Σε γενικές γραμμές ένιωσα ότι η κοπέλα που σήκωσε το τηλέφωνο σαν να μην καταλάβαινε ακριβώς τι της έλεγα... Αναρωτιέμαι πώς γίνεται να μην έχει ολοκληρωθεί η τιμολόγηση και έχουν αναρτηθεί κανονικά ποσά στην πλατφόρμα (myprotergia) και ο λογαριασμός κανονικά σε μορφή pdf (με ενεργές κανονικά τις δυνατότητες πληρωμής)

Ακολούθησε δεύτερο τηλεφώνημα φυσικά και ευτυχώς έπεσα σε κάποιον ο οποίος έδειχνε να είναι "σπίρτο"... Κατάλαβε ακριβώς τι του είπα και φάνηκε να γνωρίζει το θέμα γενικότερα και μου εξήγησε ότι είναι ένα "συστημικό λάθος" και ότι ούτως ή άλλως θα ελάμβανα email με τις απαραίτητες διορθώσεις/διευκρινίσεις. Το email υποτίθεται πως θα πρέπει να το έχω λάβει μέχρι αύριο το μεσημέρι. Επίσης μου συνέστησε να μην προβώ σε καμία πληρωμή μέχρι να το λάβω.

Όσον αφορά το ζήτημα μου ανακάλυψα το εξής... αφαιρώντας το ποσό που γράφει το pdf από το ποσό που είναι στην πλατφόρμα δηλαδή 362 - 78 το νούμερο που βγαίνει είναι ο τελευταίος μου εκκαθαριστικός που είχε εκδοθεί 15/9 και είχε πληρωθεί κανονικά φυσικά (Έχω αποδείξεις τα πάντα).

Ουσιαστικά η πλατφόρμα στον υπολογισμό της τον αντιμετωπίζει τον εν λόγω εκκαθαριστικό σαν ανεξόφλητο. Φυσικά δεν υπάρχει πουθενά αυτό σαν επεξήγηση και όπως είπα στο προηγούμενο μου post, στο pdf δεν υπάρχει ανεξόφλητο υπόλοιπο.

Επεξ/σία από hydra7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dropsreef είπε

...ε ρε γλέντια που θα γίνουν προεκλογικά, ΟΛΟΙ θα τάζουν ότι αν τους ψηφίσουμε "θα επαναφέρουν την ρήτρα αναπροσαρμογής"....😄

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΗ ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΕ Γ22 ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΕΠΤΕΒΡΗ ΕΒΑΖΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗ1847217852_.png.a2d4150d87bae8713e3b923bf8720037.pngΣΕΤΕ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΒΑΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ.ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, moutrosl είπε

ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΔΕΗ ΓΙΑ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΣΕ Γ22 ΑΡΤΟΠΟΙΕΙΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΤΟΥΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΣΕΠΤΕΒΡΗ ΕΒΑΖΑΝ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗ1847217852_.png.a2d4150d87bae8713e3b923bf8720037.pngΣΕΤΕ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΒΑΖΟΥΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΤΗΡΙΑ.ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ. 

στα αρτοποιία υποτίθεται οτι δεν υπάρχει όριο στην έξτρα ΤΕΜ, τουλάχιστον έτσι νόμιζα , μπορεί να κάνω και λάθος

άκυρο , στην ισχύς ,δλδ μπορεί να είναι >35Kva

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ήξερα και εγώ.Και καλά λένε ότι είναι άτυπο δε το λέει ο υπουργός στις εξαγγελίες για να μη γκρινιάζουν οι άλλοι επιχειρηματίες. Κάποιοι  πάροχοι το αναφέρουν στα τιμολόγια τους Αλλά στο τέλος δε δίνουν την επιδότηση και σου λένε όταν βγει η Κυα. Πιάσε το αυγό και κουρευτο. Ουσιαστικά ο καθένας κάνει ό,τι θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, moutrosl είπε

Έτσι ήξερα και εγώ.Και καλά λένε ότι είναι άτυπο δε το λέει ο υπουργός στις εξαγγελίες για να μη γκρινιάζουν οι άλλοι επιχειρηματίες. Κάποιοι  πάροχοι το αναφέρουν στα τιμολόγια τους Αλλά στο τέλος δε δίνουν την επιδότηση και σου λένε όταν βγει η Κυα. Πιάσε το αυγό και κουρευτο. Ουσιαστικά ο καθένας κάνει ό,τι θέλει.

βασικά λάθος έκανα , δε σε πρόλαβα με το edit , τα αρτοποιία δεν έχουν τον περιορισμό της συμφωνημένης ισχύς

για το όριο στα kw (2000) δε βρήκα κάτι , πρέπει να βγει ΚΥΑ/ΦΕΚ αλλιώς δε βγαίνει άκρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@moutrosl

Γ21, Γ22 ως 35kv και φούρνοι έχουν όριο 2000kw το μήνα για τη μεγάλη κλίμακα και οι υπόλοιπες πάνε στη μικρή κλίμακα. Σωστός είναι ο καταμερισμός και οι επιδοτήσεις που πήρες.

Για Γ22 που δεν είναι φούρνοι ή έχουν ισχύ πάνω από 35kv, όλες οι κιλοβατώρες πάνε στη μικρή κλίμακα (0.23 για Οκτώβρη και 0.05 για Νοέμβρη)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα σας , μου ηρθε ο επομενος λογαριασμος στην elpedison που δεν εχει τωρα πια την ρητρα αναπροσαρμογης αλλα μου φαινονται παρα πολλα για 110 κιλοβατωρες ημερας και 27 νυκτας  . Ειναι σωστο να εμφανιζονται οι τιμες χονδρικης και να πολλαπλασιαζονται με την καταναλωση; . Επισης η elpedison καταργησε το loyality pass σε αυτον τον λογαριασμο  δεν υπαρχει . Νομιζω οτι με κλεβουν στις χρεωσεις. Εχω αδικο; ή οχι;. Μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπε οτι ειναι ποιο σωστος ο λογαριασμος ετσι . Επισης μου ειπε οτι καταργηθηκε η εκπτωση εμπροθεσμης εξοφλησης και δεν θα το εχω . Θα το εχω μονο αμα παω στο προγραμμα συνεπεια με 5 ευρω παγιο αλλα μου ειπε η κοπελα οτι με την καταναλωση που εχω δεν με συμφερει να κανω αλλαγη στο προγραμμα συνεπεια ναι μεν εχει χαμηλοτερη χρεωση αλλα εχει και παγιο και δεν κερδιζω κατι .

 

572.png

μου ηρθε 46,81 ευρω  και ειχε κρατικη επιδοτηση 53,60 ευρω.

δηλαδη αμα δεν ειχα κρατικη επιδοτηση θα πληρωνα 100,41 ευρω αφορα 35 ημερες απο 5/10/2022-9/11/2022.

 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...