Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Ελπίζω να καταλάβει κάποιος πως τα κυμαινόμενα απολογιστικά τιμολόγια είναι η μόνη λύση στην ενεργειακή μπανανία που ζούμε

Αυτό μπορεί να ισχύει για τον πρώτο μήνα τιμολόγησης. Αλλά αν το πραγματικό κόστος του Αυγούστου αποδειχθεί μικρότερο από αυτό που προϋπολόγισαν οι προμηθευτές, μπορούν κάλλιστα να μετακυλίσουν το όποιο πλεόνασμα προς όφελος των πελατών τους κατά τον δεύτερο μήνα. Όπως τόσα χρόνια δηλαδή μετακύλιαν το όποιο έλλειμμά τους (συγκριτικά με τις διαφημίσεις των εικονικών χρεώσεων 0,05 €/kWh) εις βάρος των πελατών τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έλαβα γραπτή διαβεβαίωση από την Volterra που λέει:

"....Σε συνέχεια και της χθεσινής μας επικοινωνίας, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε πως όσα προγράμματα μέχρι και την 31/07/2022 ήταν με σταθερή τιμή KWH και χωρίς ρήτρα προσαρμογής, θα συνεχίσουν ως έχουν και τον μήνα Αύγουστο του 2022.
 
Σε αυτά τα προγράμματα εντάσσεται και η παροχή σας με αριθμό ΧΧΧΧΧΧΧ-ΧΧ."
 
Έκανα  λοιπόν προχθές υπαναχώρηση από ΔΕΗ - συμβόλαιο μέσω της ΤΡ- και πριν λίγο πήρε τηλέφωνο μια κυρία από ΔΕΗ (!!) και άρχισε τα παραμύθια για να με τρομοκρατήσει ότι θα πληρώσω για τον Αύγουστο 67 λεπτά την  Kwh στη Volterra!! Όλα τα συμβόλαια καταργούνται λέει από 1η -8ου.
Αυτό ισχύει για τα κυμαινόμενα της είπα όχι για τα σταθερά. Είπα να της κλείσω το τηλέφωνο αλλά κρατήθηκα και την άφησα να λέει με υφάκι και με αναφορά σε νόμους και προφήτες ασυναρτησίες. Στο τέλος έβαλα τα γέλια και της είπα ο Θεός βοηθός με αυτά που ακούμε!!!
 
Τόσο πολύ πονάει το 20άρικο;
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Έτσι κι αλλιώς δε γίνεται να κάνουν τροποποίηση του σταθερού χωρίς να ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν

Δε μπορούν όμως να κάνουν τροποποίηση τιμής προμήθειας με άμεση ισχύ;

Μη σας πετάξουν δηλαδή σε κάνα ακριβό σταθερό χωρίς επιδότηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε μπορούν όμως να κάνουν τροποποίηση τιμής προμήθειας με άμεση ισχύ;

Μη σας πετάξουν δηλαδή σε κάνα ακριβό σταθερό χωρίς επιδότηση...

αυτό είναι ένα (κάκιστο) σενάριο , αλλά τουλάχιστον δεν έχει εμπορικά διαθέσιμα σταθερά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, korakios είπε

αυτό είναι ένα (κάκιστο) σενάριο , αλλά τουλάχιστον δεν έχει εμπορικά διαθέσιμα σταθερά

Δεν είναι ανάγκη να έχουν εμπορικά διαθέσιμα σταθερά... μπορούν να το κάνουν όπως στο Εlectricon της Elin και το 0.10 να γίνει πχ 0.40.

Ή μπορούν να πατήσουν στη νομοθετική ρύθμιση και με άμεση ειδοποίηση να σας πετάξουν στα νέου τύπου επιδοτούμενα τιμολόγια τα οποία είναι "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής", οπότε δεν αλλάζει κάτι στους όρους της σύμβασης.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

Έτσι κι αλλιώς δε γίνεται να κάνουν τροποποίηση του σταθερού χωρίς να ειδοποιήσουν 60 μέρες πριν

Το περίεργο είναι πως η συγκεκριμένη παροχή είχε προγραμματιστεί για αλλαγή τιμολόγησης σε κυμαινόμενο από το τέλος του περασμένου Μαΐου πράγμα που δεν έγινε. Μάλλον ισχύει αυτό που έγραψες εσύ, ότι κάτι κάνουν με τα τιμολόγια τους και γλυτώνουν φόρους καταγράφοντας ζημιές. Αυτοί ξέρουν εμείς υποθέσεις κάνουμε.

Και δεν πωλείται πλέον η εταιρεία λέει ο ΑΒΑΞ.

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν είναι ανάγκη να έχουν εμπορικά διαθέσιμα σταθερά... μπορούν να το κάνουν όπως στο Εlectricon της Elin και το 0.10 να γίνει πχ 0.40.

Ή μπορούν να πατήσουν στη νομοθετική ρύθμιση και με άμεση ειδοποίηση να σας πετάξουν στα νέου τύπου τιμολόγια τα οποία είναι "χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής", οπότε δεν αλλάζει κάτι στους όρους της σύμβασης.

Εννοείται ότι θα γίνει τότε και άμεση αποχώρηση για ό,τι καλύτερο υπάρχει τη δεδομένη στιγμή.

Εγώ αυτό που βλέπω παιδιά με όλα αυτά, είναι πως ζούμε πρωτόγνωρες καταστάσεις και τύφλα να χουν τα λόγια του "Εθνάρχη" που έλεγε για απέραντο φρενοκομείο, όπλα παρά πόδας κλπ. Είμαστε όλοι με όπλα επί σκοπόν!!!

Τέλος το off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξενοικιαζω τέλη Αυγούστου από σπίτι όπου είχα elpedison και πάω σε ακίνητο όπου μέχρι πρόσφατα είχα elpedison το οποίο γυρησα σε ΔΕΗ.

Με χρέωση 1€/κιλόβατορα προβλέπω τον τελικό εκκαθαριστικό να ερθει φωτιά. Ενώ loyalty pass τον επόμενο μήνα σιγά μην πάρω αφού κλείσει η παροχή.

Ερώτηση: αν πιστολιάσω και δεν πληρώσω τίποτα υπάρχει περίπτωση να μου κόψουν το ρεύμα στο άλλο ακίνητο όπου πληρώνεται κανονικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, giorgosxax είπε

Ξενοικιαζω τέλη Αυγούστου από σπίτι όπου είχα elpedison και πάω σε ακίνητο όπου μέχρι πρόσφατα είχα elpedison το οποίο γυρησα σε ΔΕΗ.

Με χρέωση 1€/κιλόβατορα προβλέπω τον τελικό εκκαθαριστικό να ερθει φωτιά. Ενώ loyalty pass τον επόμενο μήνα σιγά μην πάρω αφού κλείσει η παροχή.

Ερώτηση: αν πιστολιάσω και δεν πληρώσω τίποτα υπάρχει περίπτωση να μου κόψουν το ρεύμα στο άλλο ακίνητο όπου πληρώνεται κανονικά?

Γιατι να το κανεις αυτο..Δεν ειναι σωστο.. Δεν πρεπει να λεγονται αυτα..Μπορει να γινει και η αποκοπη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, giorgosxax είπε

Ερώτηση: αν πιστολιάσω και δεν πληρώσω τίποτα υπάρχει περίπτωση να μου κόψουν το ρεύμα στο άλλο ακίνητο όπου πληρώνεται κανονικά?

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά ενώ το χρέος  αφορά το ΑΦΜ σου, νομίζω δεν να μπορούν να ζητήσουν να διακοπεί η "άσχετη" παροχή (αυτή που την έχεις γυρίσει σε ΔΕΗ. Υποτίθεται επίσης ότι η συγκεκριμένη διαδικασία = κόψιμο παροχής ενώ έχεις πάει σε άλλο πάροχο, έχει ανασταλλεί από τον Φλεβάρη, ελέω απόφασης του ΣΤΕ, αν και ποτέ δεν ξέρεις). Για να το σιγουρέψεις, αν μπορείς γύρνα το ρεύμα σε άλλο όνομα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν δεν μπορέσουν να σου κόψουν το ρεύμα ως μέτρο πίεσης, θα σε πάνε δικαστικά κάποια στιγμή (αν μιλάμε για "εύλογο" ποσό = πάνω από 3 κατοστάρικα ξερωγώ, άρα "τους συμφέρει"), και στο τέλος θα σου βγει να πληρώσεις παραπάνω μαζί με τα δικαστικά έξοδα (και ανάλογα τα περιουσιακά σου, διακινδυνεύεις να σου βγάλουν κάτι στο σφυρί, αν ούτε τότε πληρώσεις...). 

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgosxax είπε

Ερώτηση: αν πιστολιάσω και δεν πληρώσω τίποτα υπάρχει περίπτωση να μου κόψουν το ρεύμα στο άλλο ακίνητο όπου πληρώνεται κανονικά?

υπάρχει ασάφεια , κινείσαι με δικιά σου ευθύνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giorgosxax είπε

 

Με χρέωση 1€/κιλόβατορα προβλέπω τον τελικό εκκαθαριστικό να ερθει φωτιά. Ενώ loyalty pass τον επόμενο μήνα σιγά μην πάρω αφού κλείσει η παροχή.

 

Το παρακάτω είναι ο μπούσουλας διεκδίκησης έκπτωσης συνέπειας του τελικού λογαριασμού (ο ΗΡΩΝ τουλάχιστον συμμορφώνεται πάντα). Όταν έρθει η ώρα σουλούπωσε το ανάλογα με το πως θα πασάρει η elpedison το loyalty pass.

Eιδικά αυτά που έχω με bold δε γίνεται να τα αγνοήσουν.

Spoiler

Zητώ να εκδωθεί Έκτακτος λογαριασμός ώστε να πιστωθεί ή έκπτωση συνέπειας της Τελικής Κατανάλωσης.

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με εκπρόσωπο σας, μου είπε ότι δε δικαιούμαι καμία έκπτωση συνέπειας επειδή δεν είμαι πλέον πελάτης σας... κι ότι δε γίνεται να εκδωθεί νέος λογαριασμός μετά τον Τελικό.

Σας ενημερώνω ότι αυτό είναι λάθος, κι έρχεται αντίθετα σε όσα ορίζει ο Κώδικας Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας. Συγκεκριμένα:

Ο ΚΠΗΕ αναφέρει το Παράρτημα ΙΙ, Άρθρο 2, παράγραφος 5δ ότι “Για προϊόντα ή χρεώσεις όπου προσφέρονται εκπτώσεις, πρέπει να διευκρινίζεται με απόλυτη σαφήνεια το ύψος της έκπτωσης και που εφαρμόζεται αυτή, τα κριτήρια εφαρμογής, η διάρκεια ισχύος, οι όροι ακύρωσης ή άρσης της έκπτωσης, με πιστή τήρηση και της βασικής αρχής της μη−διακριτικής μεταχείρισης μεταξύ πελατών της ίδιας κατηγορίας.

Στους ειδικούς όρους της σύμβασης δεν είχατε αναγράψει με απόλυτη σαφήνεια ότι δεν παρέχεται έκπτωση συνέπειας μετά τη λήξη εκπροσώπησης. Επιπλέον δε γίνεται να μη δώσετε έκπτωση συνέπειας σε εμένα που έφυγα και να δώσετε έκπτωση συνέπειας σε πελάτες που παρέμειναν, καθώς έτσι δημιουργείτε διακριτική μεταχείρηση μεταξύ πελατών για την ίδια περίοδο κατανάλωσης.

Επιπλέον ο ΚΠΗΕ στο Άρθρο 38, παράγραφος2 αναφέρει ότι ο Προμηθευτής υποχρεούται να προβαίνει σε διορθώσεις λογαριασμών ακόμα και μετά τη λύση εκπροσώπησης.

Παρακαλώ λοιπόν όπως εκδώσετε έκτακτο λογαριασμό.

Εννοείται πως για να διεκδικίσεις έκπτωση θα πρέπει να εξοφλήσεις το λογαριασμό εμπρόθεσμα, όχι να ρίξεις πιστόλι.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

η elpedison

 

Eιδικά αυτά που έχω με bold δε γίνεται να τα αγνοήσουν.

🤣

 

...σε καλό σου απογευματιάτικα....😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2022 στις 8:17 ΜΜ, BigJim34 είπε

Το περίεργο είναι πως η συγκεκριμένη παροχή είχε προγραμματιστεί για αλλαγή τιμολόγησης σε κυμαινόμενο από το τέλος του περασμένου Μαΐου πράγμα που δεν έγινε. Μάλλον ισχύει αυτό που έγραψες εσύ, ότι κάτι κάνουν με τα τιμολόγια τους και γλυτώνουν φόρους καταγράφοντας ζημιές. Αυτοί ξέρουν εμείς υποθέσεις κάνουμε.

Το σήριαλ με την Volterra έληξε σήμερα μετά από τον τελικό λογαριασμό που έβγαλαν. Απεδείχθη τελικά ότι είχαν κάνει λάθος και είχαν ξεχάσει αυτή την παροχή στο παλιό σταθερό πρόγραμμα V1.

Με την αστεία δικαιολογία ότι η ΔΕΗ δεν προώθησε την υπαναχώρηση που αυτοί μου υπέδειξαν (!!) και λέγοντας ψέματα ότι δήθεν έγινε άμεσα καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ .(που δεν έγινε ΠΟΤΕ)

Και η αίτηση που έχει περιθώριο 14 ημερών του λέω; Ναι ισχύει αλλά αφού είστε ήδη στη ΔΕΗ θεωρήστε για μας νέος πελάτης και δεν μπορούμε να σας βάλουμε σε παλιό πρόγραμμα. Θα πήγαινα δλδ στο 67λεπτο.

Τώρα που πήραμε και το έργο Μπράλος - Άμφισσα θα έλεγε από μέσα του, θα ασχολούμαστε με πενταροδεκάρες;

Τις πενταροδεκάρες όμως εγώ δεν θα  τις χαρίσω γιατί έχουμε και την έκπτωση συνέπειας που νομίζουν ότι θα την γλυτώσουν!

Μπορεί να σπρώχνουν την πελατεία τους - όσους έχουν απομείνει ακόμη - στη ΔΕΗ μετά τα φωτοβολταϊκά πάρκα που της πούλησαν.

Αυτοί είναι, ή μάλλον ήταν, οι εναλλακτικοί προμηθευτές : της αρπαχτής!!

"Καληνύχτα Ελλάδα" που λέει και το τραγούδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...