Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Γιατί θεωρούμε ότι θα οριστεί η επιδότηση με τέτοιο τρόπο ώστε η ΔΕΗ να βγαίνει 0,16€;

Έγινε κάποια ανακοίνωση;

Όχι άλλα μέχρι στιγμής έτσι γινεται

32 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

ι σημασία έχει αν είσαι μεγάλος η μικρός; Ίδιο το ρεύμα…Ελιν και Αέριο φθηνότεροι από Ηρων χαλαρά 

Η Ελίν ήταν ακριβότερη 0.02 από ΗΡΩΝ το Νοέμβριο οπότε όποιος έχει μεγάλη κατανάλωση πρέπει να κανονίσει το timing. Επίσης ποιος ξέρει τι τιμή θα ανακοινώσουν τον άλλο μήνα.

Εγώ λέω να κάτσω ΗΡΩΝ, να λάβω τουλάχιστον 1 λογαριασμό να ξεκαθαρίσει η κατάσταση με 50αρικα κλπ και μετά θα την κάνω.

Εκτός κι αν βγάλει η we 0.25 😂

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 ώρες πριν, akaloith είπε

ΔΕΗ  0,38
protergia 0,368
elpe 0,35 ή 0,3227 με συνεπεια και 5ευρω παγιο;;; (δεν τα ξερω τα πακετα της)
ηρων 0,304 (συνεπεια)

παλι ο ηρων μακραν φθηνοτερος στους "μεγαλους"
περιμενουμε τους "μικρους"

1) τα 8 λεπτα διαφορα απο τη δεη θα φερουν καλη επιδοτηση και φθηνη kwh στον ηρων
κανα 0,084 με συνεπεια για να βγει η δεη 0,16 !

2) τα σταθερα τυπου 0,17+ ξεκαθαρα ζημειωνουν αυτον που τα κλειδωσε σε σχεση με ηρων κυμαινομενο.
στη δεη κυμαινομενο μια απο τα ιδια βγαινει, λιιιιιιιγο φθηνοτερο. παντα μιλωντας για το 5μηνο αυγουστος-δεκεμβριος οπου ο ηρων εχει ΜΕΣΗ kwh ΚΑΤΩ του 0,10 με τη παραπανω εκτιμηση (0,08-0,10 για δεκεμβριο με συνεπεια και επιδοτηση)
παντα χωρις το 50ευρω

υπενθυμιζω
αυγουστος 0,139
σεπτεμβριος 0
οκτωβριος 0,1224
νοεμβριος 0,138
----------------------------------
μεσος ορος 0,09985 & ο δεκεμβριος αναμενεται ΚΑΤΩ του 0,10 για να βγει η δεη 0,16

Η τιμή του ρεύματος δεν είναι το μόνο κριτήριο κατά τη γνώμη μου για να επιλέξει κάποιος πάροχο. Υπάρχουν και άλλα στην εξίσωση, όπως μηχανογράφηση, εξυπηρέτηση πελατών κτλ, οπότε ο καθένας να κρίνει τι τελικά είναι φαινομενικά φθηνό και τι όχι...Είναι σα να πηγαίνεις να αγοράζεις μια φτηνή κινεζιά και σε 1 βδομάδα που έχει χαλάσει να γκρινιάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, balarinio είπε

Η τιμή του ρεύματος δεν είναι το μόνο κριτήριο κατά τη γνώμη μου για να επιλέξει κάποιος πάροχο. Υπάρχουν και άλλα στην εξίσωση, όπως μηχανογράφηση, εξυπηρέτηση πελατών κτλ, οπότε ο καθένας να κρίνει τι τελικά είναι φαινομενικά φθηνό και τι όχι...Είναι σα να πηγαίνεις να αγοράζεις μια φτηνή κινεζιά και σε 1 βδομάδα που έχει χαλάσει να γκρινιάζεις.

η μηχανογραφηση της θεσπεσιας προτεργια φανηκε 1 σελιδα πισω....
και οχι δε δινουν καλυτερο ρευμα οι αλλοι ουτε χαλαει :P
επισης ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ειναι ο ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ λογαριασμος
επισης αυτο συζητηθηκε σε προηγουμενες σελιδες
anyway να πατε στη καλη μηχανογραφηση & το σιγουρο γδαρσιμο

29 λεπτά πριν, makis225 είπε

Ουσιαστικά δηλαδή αν διατηρηθεί το ύψος της επιδότησης και είσαι στο ΚΟΤ-Α με Ελιν τον Δεκέμβριο θα έχεις μηδενική τιμή στο ρεύμα? 

ναι φυσικα μπορει να υπαρχει μηδενικη τιμη στο ρευμα οπως ειχε ο ηρων το σεπτεμβριο χωρις καν ΚΟΤ Α ή Β

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Η we energy ακόμα δεν έβγαλε τιμές (21/11 09:00). Κανονικά είναι για καταγγελία στην ΡΑΕ

Τι σημασία έχει αν είσαι μεγάλος η μικρός; Ίδιο το ρεύμα…Ελιν και Αέριο φθηνότεροι από Ηρων χαλαρά 

αυγουστος 0,139
σεπτεμβριος 0
οκτωβριος 0,1224
νοεμβριος 0,138

ευχαριστως να μου συμπληρωσεις στο πινακακι του ηρωνα και τις αλλες εταιρειες που αναφερεις

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, dasnowy είπε

Ανακοίνωσε η ακατανόμαστη 0,38. Για να δούμε και οι υπόλοιπες.

Elpedison 0,3227

Elin 0,285

Αν δεν κάνω λάθος η τιμη 0.285 στην Ελιν αφορά μόνο το προγραμμα power on comfort με 4,90 πάγιο,και το επαγγελματικό power on business comfort με 5ευρω πάγιο.Το power on home  ειναι 1 ευρω πάγιο και τιμη kwh 0.31. στα παλιά προγράμματα electicon on οικιακο κ΄λ.π 0.335 και μηδενικο πάγιο.στα οικιοακο νυχτερινο 365 ,next κ.λ.π ειναι 5 ευρω πάγιο και 0.315 η kwh

https://energy.elin.gr/eksipiretisi-pelaton/enhmerosh-hreoseon-promitheias/

Επεξ/σία από Merenda7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα/Καλησπέρα.

 

Χτες βγήκε και ο δικός μου εκκαθαριστικός για την περίοδο 07/07/2022 - 08/11/2022 με συνολικό ποσό πληρωμής τα 178,16€ και συνολική κατανάλωση τις 672,00 kWh.

Αυτό το διάστημα έχω πληρώσει για την περίοδο:

(οι καταναλώσεις έχουν δηλωθεί από εμένα τον κάθε μήνα)

10/08/2022 -17/08/2022 88,20€ (κατανάλωση 237,00 kWh) 

10/09/2022 -18/09/2022 51,16€ (κατανάλωση 160,00 kWh)

10/10/2022 -19/10/2022 36,95€ (κατανάλωση 170,00 kWh)

Πράγμα που σημαίνει πως το μόνο απλήρωτο ποσό είναι των 672-(237 + 160 + 170)= 105 kWh 

Πως λοιπόν γίνεται με τις λιγότερες kWh να έχω 3 φορές πάνω ποσό πληρωμής. 

Έχει γίνει κάποιο λάθος ; Είμαι χαζός και δεν τα καταλαβαίνω; 

Εάν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει , ευχαριστώ. 

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη εάν είμαι σε λάθος νήμα και αν σας κούρασα.

ΙούλιοςEdit_compressed.pdf ΑύγουστοςEdit_compressed.pdf ΣεπτέμβριοςEdit (1)_compressed.pdf ΟκτώβριοςEdit_compressed.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρωστουσες ρήτρα αναπροσαρμογής για 3 μήνες, για αυτό. Η elpedison από πέρυσι το καλοκαιρι χρέωνε επίτηδες τη ρήτρα αναπροσαρμογής με μήνες καθυστέρησης για να νομίζουν οι πελάτες ότι πληρώνουν φτηνά. 

 

 

@xtolicc

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, θα ήθελα μια διευκρίνηση αν γνωρίζει κάποιος.

Τέλη Ιουνίου μου είχε έρθει Εκκαθαριστικός από Elpedison τον οποίο εξόφλησα πλήρως.

Στον τελευταιο εκκαθαριστικό που μου ήρθε την περασμένη βδομάδα μου έχει την εξής χρέωση:

image.png.275ab4f2b2338ade4168e5b76df077f9.png

Ρώτησα στο live chat περί τίνος πρόκειται και μου απάντησαν το εξής:

image.png.3d07586ca1c97cdff8df6ea45b837866.png

Καταρχάς οι κιλοβατώρες που αναγράφονται για την περίοδο αναπροσαρμογής δεν ταιριάζουν με αυτές που αναφέρονται στα δύο εκκαθαριστικά για το τρίμηνο που αναφέρεται (είναι οι μισές περίπου πάντα βάσει των λογαριασμών), πίεσα στο chat αλλά απάντηση δεν πήρα σε αυτό. Επίσης αρνήθηκαν να μου αποστείλουν αντίγραφο της συνομιλίας και με προέτρεψαν να κάνω screenshot (!).

Πέραν αυτών, η απορία μου είναι, στέκει αυτό που μου έγραψαν και το έχουν βρει και άλλοι συνδρομητές Elpedison στον λογαριασμό τους; Είχα την εντύπωση πως με την εξόφληση του Εκκαθαριστικού κάλυπτα όλες τις χρεώσεις για την κατανάλωση μέχρι την ημερομηνία έκδοσής του, τώρα θα έχουμε και αναδρομικές χρεώσεις για να καλύψουν οι πάροχοι την διαφορά από την τιμή χονδρικής των επόμενων μηνών; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

EDIT: ακριβώς την ίδια απορία είχε και ο προηγούμενος βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Narayan είπε

Καλημέρα, θα ήθελα μια διευκρίνηση αν γνωρίζει κάποιος.

Τέλη Ιουνίου μου είχε έρθει Εκκαθαριστικός από Elpedison τον οποίο εξόφλησα πλήρως.

Στον τελευταιο εκκαθαριστικό που μου ήρθε την περασμένη βδομάδα μου έχει την εξής χρέωση:

image.png.275ab4f2b2338ade4168e5b76df077f9.png

Ρώτησα στο live chat περί τίνος πρόκειται και μου απάντησαν το εξής:

image.png.3d07586ca1c97cdff8df6ea45b837866.png

Καταρχάς οι κιλοβατώρες που αναγράφονται για την περίοδο αναπροσαρμογής δεν ταιριάζουν με αυτές που αναφέρονται στα δύο εκκαθαριστικά για το τρίμηνο που αναφέρεται (είναι οι μισές περίπου πάντα βάσει των λογαριασμών), πίεσα στο chat αλλά απάντηση δεν πήρα σε αυτό. Επίσης αρνήθηκαν να μου αποστείλουν αντίγραφο της συνομιλίας και με προέτρεψαν να κάνω screenshot (!).

Πέραν αυτών, η απορία μου είναι, στέκει αυτό που μου έγραψαν και το έχουν βρει και άλλοι συνδρομητές Elpedison στον λογαριασμό τους; Είχα την εντύπωση πως με την εξόφληση του Εκκαθαριστικού κάλυπτα όλες τις χρεώσεις για την κατανάλωση μέχρι την ημερομηνία έκδοσής του, τώρα θα έχουμε και αναδρομικές χρεώσεις για να καλύψουν οι πάροχοι την διαφορά από την τιμή χονδρικής των επόμενων μηνών; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

EDIT: ακριβώς την ίδια απορία είχε και ο προηγούμενος βλέπω

και πολλοί άλλοι σε προηγούμενες σελίδες δυστυχώς. Είναι οι ματσακωνιές που έκανε ο συγκεκριμένος πάροχος και ένας από τους λόγους που είναι και στη δική μου μαύρη λίστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Narayan είπε

Καλημέρα, θα ήθελα μια διευκρίνηση αν γνωρίζει κάποιος.

Τέλη Ιουνίου μου είχε έρθει Εκκαθαριστικός από Elpedison τον οποίο εξόφλησα πλήρως.

Στον τελευταιο εκκαθαριστικό που μου ήρθε την περασμένη βδομάδα μου έχει την εξής χρέωση:

image.png.275ab4f2b2338ade4168e5b76df077f9.png

Ρώτησα στο live chat περί τίνος πρόκειται και μου απάντησαν το εξής:

image.png.3d07586ca1c97cdff8df6ea45b837866.png

Καταρχάς οι κιλοβατώρες που αναγράφονται για την περίοδο αναπροσαρμογής δεν ταιριάζουν με αυτές που αναφέρονται στα δύο εκκαθαριστικά για το τρίμηνο που αναφέρεται (είναι οι μισές περίπου πάντα βάσει των λογαριασμών), πίεσα στο chat αλλά απάντηση δεν πήρα σε αυτό. Επίσης αρνήθηκαν να μου αποστείλουν αντίγραφο της συνομιλίας και με προέτρεψαν να κάνω screenshot (!).

Πέραν αυτών, η απορία μου είναι, στέκει αυτό που μου έγραψαν και το έχουν βρει και άλλοι συνδρομητές Elpedison στον λογαριασμό τους; Είχα την εντύπωση πως με την εξόφληση του Εκκαθαριστικού κάλυπτα όλες τις χρεώσεις για την κατανάλωση μέχρι την ημερομηνία έκδοσής του, τώρα θα έχουμε και αναδρομικές χρεώσεις για να καλύψουν οι πάροχοι την διαφορά από την τιμή χονδρικής των επόμενων μηνών; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

EDIT: ακριβώς την ίδια απορία είχε και ο προηγούμενος βλέπω

Κοίταξε τις πισω σελίδες 10-15 που έχει ξανά αναφερθεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Narayan είπε

Καλημέρα, θα ήθελα μια διευκρίνηση αν γνωρίζει κάποιος.

Τέλη Ιουνίου μου είχε έρθει Εκκαθαριστικός από Elpedison τον οποίο εξόφλησα πλήρως.

Στον τελευταιο εκκαθαριστικό που μου ήρθε την περασμένη βδομάδα μου έχει την εξής χρέωση:

image.png.275ab4f2b2338ade4168e5b76df077f9.png

Ρώτησα στο live chat περί τίνος πρόκειται και μου απάντησαν το εξής:

image.png.3d07586ca1c97cdff8df6ea45b837866.png

Καταρχάς οι κιλοβατώρες που αναγράφονται για την περίοδο αναπροσαρμογής δεν ταιριάζουν με αυτές που αναφέρονται στα δύο εκκαθαριστικά για το τρίμηνο που αναφέρεται (είναι οι μισές περίπου πάντα βάσει των λογαριασμών), πίεσα στο chat αλλά απάντηση δεν πήρα σε αυτό. Επίσης αρνήθηκαν να μου αποστείλουν αντίγραφο της συνομιλίας και με προέτρεψαν να κάνω screenshot (!).

Πέραν αυτών, η απορία μου είναι, στέκει αυτό που μου έγραψαν και το έχουν βρει και άλλοι συνδρομητές Elpedison στον λογαριασμό τους; Είχα την εντύπωση πως με την εξόφληση του Εκκαθαριστικού κάλυπτα όλες τις χρεώσεις για την κατανάλωση μέχρι την ημερομηνία έκδοσής του, τώρα θα έχουμε και αναδρομικές χρεώσεις για να καλύψουν οι πάροχοι την διαφορά από την τιμή χονδρικής των επόμενων μηνών; Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

EDIT: ακριβώς την ίδια απορία είχε και ο προηγούμενος βλέπω

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθεστε σε τέτοιες εταιρείες. Τόσες φορές σας τα εχει πει ο κορακιος

 

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, valadsk είπε

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάθεστε σε τέτοιες εταιρείες. Τόσες φορές σας τα εχει πει ο κορακιος

 

Θα πάω Ήρωνα απ'ότι φαίνεται και ο Αλλάχ βοηθός...

Δηλαδή ήμαρτον, με όλα μέσα βγαίνει €250+ για 350 kWh μηνιαία κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Γιατί θεωρούμε ότι θα οριστεί η επιδότηση με τέτοιο τρόπο ώστε η ΔΕΗ να βγαίνει 0,16€;

Έγινε κάποια ανακοίνωση;

...διότι είναι ο παροχος με το (συντριπτικά, αναλογικά) μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς (%65, ε΄ναντι ~10% του αμέσως επόμενου "μεγαλύτερου"). Λογικό. Και είναι και "κρατική" (δεν έχει το 50+% από πέρσι πλέον ναι μεν, αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό μετοχών παραμένει υπό κρατικό έλεγχο =~35% νομίζω). Άρα, "όλα με βάση αυτήν γίνονται"....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akaloith είπε

αυγουστος 0,139
σεπτεμβριος 0
οκτωβριος 0,1224
νοεμβριος 0,138

ευχαριστως να μου συμπληρωσεις στο πινακακι του ηρωνα και τις αλλες εταιρειες που αναφερεις

Στο τετράμηνο μπορεί να είναι φθηνότερος με συνέπεια, τον Δεκέμβριο ρε φίλε δεν είναι (όπως δεν ήταν και τον Νοέμβριο)...πως να το κάνουμε τώρα;;;; Παρεμπιπτόντως, μοιράζεις και αιτήσεις ΗΡΩΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, valadsk είπε

εξής χρέωση:

....είναι μήνες τώρα (πού άρχισε την αποστολή τέτοιων "Αναδρομικών χρεώσεων" ο Κος Λάτσης....). Κάνε αναζήτηση με το όνομά της και διάβαζε ποστ....

1 ώρα πριν, xtolicc είπε

Πως λοιπόν γίνεται

...."ΕλπΉδηξον" γίνεται, Κε Ογκουνσότο μας....:-D

 

(ΦΕΥΓΑΑΑΑΑΑΑ)

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...