Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εμένα στο δεύτερο τη χρέωσαν. 

και πως ενεργοποιουμε παγια εντολή? μεσα στο myhrvn απο pc δεν βρισκω τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, valadsk είπε

και πως ενεργοποιουμε παγια εντολή? μεσα στο myhrvn απο pc δεν βρισκω τπτ

Εγώ που είχα ρωτήσει μου είχαν πει μόλις εκδοθεί ο πρώτος λογαριασμός,και μέχρι την λήξη του να καλέσω να την ενεργοποιήσουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, splinterace είπε

2)Σε λιγότερο από μήνα τελειώνει το συμβόλαιο με πρωτεργια για το σπίτι της οικογένειας μου (είμαστε πενταμελής οικογένεια)

αν εννοείς σταθερό οκ , αλλιώς απο 1/8 μπορούσες να φύγεις οποιαδήποτε στιγμή χωρίς ρήτρα αποχώρησης

Υπόψιν η Προτέργια δεν έχει ανάλυση της χρέωσης κιλοβατώρας ούτε των ΤΕΜ στους λογαριασμούς

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Ναι στην αρχή του λογαριασμού μόνο ,δεν ξέρω αν υπολογίζεται  αυτόματα στις χρεώσεις παρακάτω η στο τελικό σύνολο η όχι ,στην ανάλυση πάντως  δεν την χρεώνει 

 

https://ibb.co/WydMYkW

Δεν υπολογίζεται αυτόματα. Θα χρεωθεί στον επόμενο λογαριασμό αν δε βάλεις πάγια εντολή. Άρα πήρες 100 ευρώ δώρο. Μου κάνει εντύπωση το generous home bonus που γράφει ως πρόγραμμα. Και στους υπόλοιπους έτσι είναι;

27 λεπτά πριν, valadsk είπε

και πως ενεργοποιουμε παγια εντολή? μεσα στο myhrvn απο pc δεν βρισκω τπτ

Πάγια τραπεζική εντολή ενεργοποιείς από το e-banking της τράπεζας σου και πάγια εντολή με κάρτα ενεργοποιείς μέσω του ηρων. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, dasnowy είπε

 

Πάγια τραπεζική εντολή ενεργοποιείς από το e-banking της τράπεζας σου και πάγια εντολή με κάρτα ενεργοποιείς μέσω του ηρων. 

Εννοείται το 1ο για να μπορείτε να την απενεργοποιήσετε εύκολα σε περίπτωση που σκάσει κανένας τρελός λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Εννοείται το 1ο για να μπορείτε να την απενεργοποιήσετε εύκολα σε περίπτωση που σκάσει κανένας τρελός λογαριασμός.

παντως πληρωνετε μεσω πειραιως αν γινεται
με yellow κανει εξτρα εκπτωση

5 ώρες πριν, 1comment είπε

1) Έχω πάει We φίλε μου. Από 4-11 έναρξη εκπροσώπησης. 2) Φυσικά δεν έμεινα. Δεν ξέρω πώς το συμπέρανες. 3) Καλώς λύσαξα κι εγώ και άλλοι γιατί πολλοί διαμαρτυρήθηκαν ότι δεν το έδινε στον 1ο. Ακριβώς επειδή διαμαρτυρηθήκαμε πολλοί σε μεηλ, τώρα φαίνεται ότι κάνει το σωστό. 4) Τσέκαρε παρακάτω. Φυσικά δεν είναι υψηλοί οι λογ/σμοι λόγω λίγων ημερών και κατανάλωσης αλλά φαίνεται η πανάκριβη κιλοβατώρα εξαιτίας των λειψών επιδοτήσεων του Ηρωνα.  

Κι όμως. 11/11 και δύο λογαριασμοί παρακαλώ. 

1ος λογ/σμος εκκαθαριστικός έκδοση 11-11 περίοδος 26-9 ως 4-10 (επιδότηση 0,342 αντι 0,604)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.1f68ade8409f29f3ce904bea02817350.png

 

2ος λογ/σμος έκδοση 11-11 περίοδος 5-10 ως 21-10 έναντι (επιδότηση 0,23 αντι 0,398)

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.ca8517b1b0dff71773b9d403a35e139e.png

και περιμένω και τελικό.

το τελικο ποσο αρνητικο και σενα;;;;
να γι αυτο το λογο ΔΕΝ πρεπει τελικα να δινει το 50ευρω στο 1ο λογαριασμο & να το παιρνει πισω οταν φευγεις
γιατι υπαρχει κοσμος που παει και με το 50ευρω βγαζει ενα τσαμπα μηνα και φευγει....
και αυτο ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ για τους υπολοιπους που δεν κανουμε surfing παροχων
χρεωθηκες λοιπον 25,27 με μειωμενη επιδοτηση, και πιστωθηκες 50. υπολογισε λοιπον τη τελικη kwh και τα λεμε


φυσικα στο οικιακο δεν υπαρχει απλα καμια συγκριση ο ηρων με τους αλλους
και στο επαγγελματικο εχει γινει το γνωστο θεμα με το τι εταξε το κρατος & οτι αλλα ψηφισε τελικα
δεν τρωει παντως χρηματα απλα δε βαζει απο τη τσεπη του επειδη το κρατος αλλα ταζει και αλλα ψηφιζει.

Επεξ/σία από akaloith
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, splinterace είπε

Καλημέρα στην παρέα! 

***Αν λανθασμένα ανεβάζω εδώ τις απορίες μου ας σβηστεί.***

2 ερωτήσεις :

1)Προκειται να μετακομίσω σε γκαρσονιέρα 40τμ και λόγω του ότι δουλεύω σε μαγαζί σπαστό, θα πηγαίνω στο σπίτι μονάχα βράδια (μετά τις 10μμ) και το σκ που σημαίνει ότι η κατανάλωση θα είναι πολύ μικρή. Αξίζει να ψαχτώ σε εναλλακτικους παροχους? Θα έχω και ρεύμα και φυσικό αέριο, αν παίζει ρόλο. 

2)Σε λιγότερο από μήνα τελειώνει το συμβόλαιο με πρωτεργια για το σπίτι της οικογένειας μου (είμαστε πενταμελής οικογένεια). Αν ζητήσω "συνδυαστική" προσφορά (και για τα δύο σπίτια) παίζει να πετύχω χαμηλότερη τιμή και για τα δύο? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Το ότι θα έχεις μικρή κατανάλωση, εκ των πραγμάτων σημαίνει ότι ό,που και να πας, μικρούς λογαριασμούς θα έχεις.

...αλλά δες λίγο πριν το ποστ σου όπως και μετά, άλλα ποστ που λένε "τί γίνεται με εναλλακτικούς", και βγάλε συμπέρασμα...(Καλύτερα πάνε ΔΕΗ, στο Γ1, για ρεύμα, και πάνε και το πατρικό εκεί. Και ο λόγος είναι ότι πιθανώς, αργά ή γρήγορα, με τους "εναλλακτικούς", θα μπλέξεις...Σε διάφορα ζητήματα, οικονομικά και όχι μόνο. Είναι μεγάλη η λίστα για να γράφω ώστε να "πειστείς", οπότε απλά σου λέω τη σούμα). 

Τα "συνδυαστικά" προγράμματα έχουν το κακό ότι είναι δεσμευτικά. Αν πχ χρειαστεί ν' αλλάξεις πάροχο (καθόλου απίθανο, αφού ανακοινώνουν τιμές κάθε μήνα στις 20 για τον επόμενο, και κάθε μήνα δεν αποκλείεται να υπάρχουν "εκπλήξεις" - γι' αυτό και ΔΕΗ να πας, παρακολούθα τις τιμές όλων που ανακονώνονται κάθε μήνα), θα χάσεις την όποια έκπτωση. Γι' αυτό γενικά καλό είναι να τ' αποφεύγεις, για να έχεις ευελιξία, και να μην πηγαίνεις για την όποια έκπτωση (συνήθως μικρή) που προσφέρουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, akaloith είπε

γιατι υπαρχει κοσμος που παει και με το 50ευρω βγαζει ενα τσαμπα μηνα και φευγει....
και αυτο ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΚΟ για τους υπολοιπους που δεν κανουμε surfing παροχων
χρεωθηκες λοιπον 25,27 με μειωμενη επιδοτηση, και πιστωθηκες 50. υπολογισε λοιπον τη τελικη kwh και τα λεμε

Δεν είχα σκοπό να κάτσω ένα μήνα. Ίσα ίσα που θα ήθελα να κάτσω  αν ήταν σωστή εταιρία ως προς την επιδότηση όπως είναι άλλοι πάροχοι. Αυτό που λες ότι με το 50αρικο που είναι δώρο εγγραφής (δεν έχει σχέση με κατανάλωση) βγαίνει πιο χαμηλά η κιλοβατώρα, αν πούμε μπακαλίστικα ότι ισχύει, ισχύει το πολύ για 1-2 μήνες. Μετά σίγουρα θα βγαίνει πολύ αρνητική διαφορά για τον επαγγελματία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...κάπου λίγο εσείς οι δυο να καταλάβετε ότι ο ένας "στηρίζει" Ήρωνα έχοντας ΟΙΚΙΑΚΟ και ο άλλος "χώνει" έχοντας ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ....Καλά κάνει και ο ένας και ο άλλος από τη μεριά του, αλλά μη ανακευτεύετε μήλα με πορτοκάλια ρε παίδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
5 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...κάπου λίγο εσείς οι δυο να καταλάβετε ότι ο ένας "στηρίζει" Ήρωνα έχοντας ΟΙΚΙΑΚΟ και ο άλλος "χώνει" έχοντας ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ....Καλά κάνει και ο ένας και ο άλλος από τη μεριά του, αλλά μη ανακευτεύετε μήλα με πορτοκάλια ρε παίδες....

ξεκίνησαν πάλι ? κάντε αναφορά αν το ξανατραβήξουν , τους έχω σε αγνόηση μιας και με κούρασαν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ξεκίνησαν πάλι ? κάντε αναφορά αν το ξανατραβήξουν , τους έχω σε αγνόηση μιας και με κούρασαν ....

Spoiler

Δεν είμαστε εκτός θέματος. Σταμάτα να θεωρείς τον εαυτό σου διαχειριστή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

^...κάπου λίγο εσείς οι δυο να καταλάβετε ότι ο ένας "στηρίζει" Ήρωνα έχοντας ΟΙΚΙΑΚΟ και ο άλλος "χώνει" έχοντας ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ....Καλά κάνει και ο ένας και ο άλλος από τη μεριά του, αλλά μη ανακευτεύετε μήλα με πορτοκάλια ρε παίδες....

Ο φίλος που έχει Ήρωνα επαγγελματικο, να κάνει και οικιακό για να 'ρεφαρει'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,,,δεν "θεωρεί τον εαυτό του διαχειριστή", τί κουβέντες λες, μεγάλος άνθρωπος. Για το καλό του θρεντ λέει ό,τι λέει. Το ότι εσείς οι δυο τρώγεστε μεταξύ σας για κάτι χωρίς νόημα θα έπρεπε να σ' απασχολεί, κι όχι ποιος κάνει επίσημα διαχείριση ή απλά σας μιλάει λογικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, washcloud είπε

,,,δεν "θεωρεί τον εαυτό του διαχειριστή", τί κουβέντες λες, μεγάλος άνθρωπος. 

Spoiler

1) Όταν λέει "τους έχω σε αγνόηση" νομίζοντας ότι κρεμόμαστε από τα χείλη του και 2) όταν συνέχεια λέει κάντε αναφορά εννοώντας ότι τα ποστ μας τον ενοχλούν να τα βλέπει στο νήμα, προφανώς θεωρεί τον εαυτό του κάτι μεγάλο σαν διαχειριστή του συγκεκριμένου νήματος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...