Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ekrepali ποτέ δεν ήρθε από 21/9 που ενεργοποιήθηκε η παροχή, ο δεδδηε για καταμέτρηση.

η μόνη φορά που ήρθε ο δεδδηε ήταν στις 9/10 αν θυμαμαι καλα για να αλλάξει σε ηλεκτρονικό μετρητή. Προφανώς θα πήρε εκκαθαριστική από τον παλαιό μετρητή. Δεν την είχε δώσει στην Ηρών, γιατί περίμενε να καταχωρήσω εγώ ένδειξη το διάστημα που άνοιξε για την παροχή μου στο ΔΕΔΔΗΕ  13/11 - 18/11όπως και έκανα από το νέο μετρητή για υπολογιστούν όλες μαζί και να αποσταλλούν σαν συνολο στην Ηρών, προφανώς σε επόμενο λογαριασμό.(οικιακή παροχή).

εμένα η απορία είναι στις 16/12 να περιμένω τον δεύτερο? το τηρεί η ηρών?

 

Επεξ/σία από valadsk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, dasnowy είπε

1ος λογαριασμός έναντι με περίοδο κατανάλωσης 14/09-4/10 έκδοση 16/11 με δική μου μέτρηση

Είναι λογικό να μην βλέπεις το pdf. Στη συγκεκριμένη εταιρεία το pdf εμφανίζεται 5-10 μέρες μετά την έκδοση! Ακόμα μια πρωτοτυπία by Heron!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Είναι λογικό να μην βλέπεις το pdf. Στη συγκεκριμένη εταιρεία το pdf εμφανίζεται 5-10 μέρες μετά την έκδοση! Ακόμα μια πρωτοτυπία by Heron!

Κατάλαβα. Άρα αφού εσύ έχεις pdf και εκδόθηκε 11/11, σημαίνει πως περιμένω ακόμα μια εβδομάδα. Τουλάχιστον με το ποσό μπόρεσα να υπολογίσω πως έβαλαν όλες τις ΤΕΜ και το 50αρικο.

@valadsk εσύ pdf εχεις; Υπάρχει περίπτωση να σου πίστωσαν και εσένα 100 ευρώ αντί για 50 και να βγήκε έτσι το -73.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Κατάλαβα. Άρα αφού εσύ έχεις pdf και εκδόθηκε 11/11, σημαίνει πως περιμένω ακόμα μια εβδομάδα. Τουλάχιστον με το ποσό μπόρεσα να υπολογίσω πως έβαλαν όλες τις ΤΕΜ και το 50αρικο.

@valadsk εσύ pdf εχεις; Υπάρχει περίπτωση να σου πίστωσαν και εσένα 100 ευρώ αντί για 50 και να βγήκε έτσι το -73.

οχι λεει θα είναι διαθεσιμο μολις σταλει μνμ στο κινητό.

τουλάχιστον θα έχω τη συνέπεια από τις βλακειες τους 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, valadsk είπε

οχι λεει θα είναι διαθεσιμο μολις σταλει μνμ στο κινητό.

τουλάχιστον θα έχω τη συνέπεια από τις βλακειες τους 😛

Μήπως έχεις και εσύ ΚΟΤ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Τουλάχιστον με το ποσό μπόρεσα να υπολογίσω πως έβαλαν όλες τις ΤΕΜ και το 50αρικο.

Εσύ με οικιακό μια χαρά είσαι που πήρες τις ΤΕΜ. Όσοι είναι με επαγγελματικό θα την πατήσουν άσχημα και ειδικά όσοι έχουν μεγάλη κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, valadsk είπε

ναι εκείνη την περίοδο του λογαριασμού.

Αν σου πίστωσαν όντως 100 ευρώ αντί για 50, τότε ή είναι τυχαίο ή σε ΚΟΤ δίνουν 100 ευρώ δώρο αντί για 50. Και στον @scarface5323 που έχει ΚΟΤ έδωσαν 100 ενώ σε εμάς που δεν έχουμε ΚΟΤ έδωσαν 50.

7 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εσύ με οικιακό μια χαρά είσαι που πήρες τις ΤΕΜ. Όσοι είναι με επαγγελματικό θα την πατήσουν άσχημα και ειδικά όσοι έχουν μεγάλη κατανάλωση.

Αν είχα επαγγελματικό ηρων θα την είχα κάνει με τις πρώτες προειδοποιήσεις ότι δεν πιστωνει τις έξτρα ΤΕΜ. Είναι απαγορευτικός με αυτές τις τιμές. Βέβαια υποτίθεται ότι όταν εκδοθεί η ΚΥΑ, θα τα δώσει πίσω σε όλους. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα! 

***Αν λανθασμένα ανεβάζω εδώ τις απορίες μου ας σβηστεί.***

2 ερωτήσεις :

1)Προκειται να μετακομίσω σε γκαρσονιέρα 40τμ και λόγω του ότι δουλεύω σε μαγαζί σπαστό, θα πηγαίνω στο σπίτι μονάχα βράδια (μετά τις 10μμ) και το σκ που σημαίνει ότι η κατανάλωση θα είναι πολύ μικρή. Αξίζει να ψαχτώ σε εναλλακτικους παροχους? Θα έχω και ρεύμα και φυσικό αέριο, αν παίζει ρόλο. 

2)Σε λιγότερο από μήνα τελειώνει το συμβόλαιο με πρωτεργια για το σπίτι της οικογένειας μου (είμαστε πενταμελής οικογένεια). Αν ζητήσω "συνδυαστική" προσφορά (και για τα δύο σπίτια) παίζει να πετύχω χαμηλότερη τιμή και για τα δύο? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, splinterace είπε

Καλημέρα στην παρέα! 

***Αν λανθασμένα ανεβάζω εδώ τις απορίες μου ας σβηστεί.***

2 ερωτήσεις :

1)Προκειται να μετακομίσω σε γκαρσονιέρα 40τμ και λόγω του ότι δουλεύω σε μαγαζί σπαστό, θα πηγαίνω στο σπίτι μονάχα βράδια (μετά τις 10μμ) και το σκ που σημαίνει ότι η κατανάλωση θα είναι πολύ μικρή. Αξίζει να ψαχτώ σε εναλλακτικους παροχους? Θα έχω και ρεύμα και φυσικό αέριο, αν παίζει ρόλο. 

2)Σε λιγότερο από μήνα τελειώνει το συμβόλαιο με πρωτεργια για το σπίτι της οικογένειας μου (είμαστε πενταμελής οικογένεια). Αν ζητήσω "συνδυαστική" προσφορά (και για τα δύο σπίτια) παίζει να πετύχω χαμηλότερη τιμή και για τα δύο? 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων! 

1) Το μόνο double που αξίζει είναι του ΗΡΩΝ με πιο φτηνές χρεώσεις στο ρεύμα και 100 ευρώ δώρο συνολικά. Στο αέριο είναι άγνωστος ο τρόπος υπολογισμού, αλλά μέσα στην πρώτη εβδομάδα του κάθε μήνα ανανεώνουν το pdf στο site και μέχρι τώρα είναι φτηνότερος από τους υπόλοιπους. Έχει και η elpedison δώρο 350 ευρώ στο double αλλά έχει κάνει πολλά στο παρελθόν. 

2) Το μόνο συνδυαστικό που έχει η protergia είναι το "εξοχικό" με 2,5 ευρώ πάγιο και 6 μήνες δωρεάν πάγια για ενεργοποίηση δεύτερης παροχής στο ίδιο αφμ. Το double της protergia λέει δίνει 400 ευρώ δώρο τμηματικά (100 ευρώ ρεύμα και 300 ευρω αέριο).

Γενικά κοίτα και το excel και περισσότερες ερωτήσεις για αέριο στο άλλο νήμα. 

Επεξ/σία από dasnowy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν είχα επαγγελματικό ηρων θα την είχα κάνει με τις πρώτες προειδοποιήσεις ότι δεν πιστωνει τις έξτρα ΤΕΜ. Είναι απαγορευτικός με αυτές τις τιμές. Βέβαια υποτίθεται ότι όταν εκδοθεί η ΚΥΑ, θα τα δώσει πίσω σε όλους. 

Εγώ αυτό έκανα. Έφυγα πριν καν βγουν λογ/σμοι. Και οκ είχα μικρή κατανάλωση, δεν "καίγομαι". Ας αναλογιστούν όσοι έχουν μεγάλη κατανάλωση ότι για Οκτώβρη χρέωση 0.468 με το τεμ.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σημαντικές πληροφορίες που οι περισσότεροι δε γράφετε, και ψαχνόμαστε να βγάλουμε άκρη.

@dasnowy @scarface5323 @valadsk @akaloithEίχε έρθει και σε εσάς ο ΔΕΔΔΗΕ για προγραμματισμένη καταμέτρηση μετά την εκροσώπηση;

Ίσως εμένα να μη βγήκε λογαριασμός γιατί η εκπροσώπηση συνέπεσε με την εκκαθαριστική καταμέτρηση του ΔΕΔΔΗΕ στις 21/9.

Άγνωστο από εμένα  αν πέρασε ο δεδδηε για καταμέτρηση μετά την εκπροσώπηση ,(δεν θα έβγαινε εκκαθαριστικος? Η έστω οι σωστές κιλοβατορες αν είχε περάσει ?)

Όσο αφορά γιατί πιστώθηκαν 100€ αντί για 50€, μάλλον θα έχει να κάνει,στο ότι γράφει και εγγύηση στην αρχή του λογαριασμού 50€ ,την οποία κάπως πρέπει να την αφαιρέσουν εφόσον είναι δωρεάν..και λογικά βάζουν -100 αντί για -50€ του δώρου 

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

Άγνωστο από εμένα  αν πέρασε ο δεδδηε για καταμέτρηση μετά την εκπροσώπηση ,(δεν θα έβγαινε εκκαθαριστικος? Η έστω οι σωστές κιλοβατορες αν είχε περάσει ?)

Όσο αφορά γιατί πιστώθηκαν 100€ αντί για 50€, μάλλον θα έχει να κάνει,στο ότι γράφει και εγγύηση στην αρχή του λογαριασμού 50€ ,την οποία κάπως πρέπει να την αφαιρέσουν εφόσον είναι δωρεάν..και λογικά βάζουν -100 αντί για -50€ του δώρου 

Σε έχουν χρεώσει εγγύηση σε κάποιο σημείο του λογαριασμού; Γενικά οι παροχοι χρεώνουν εγγύηση στον δεύτερο λογαριασμό για να δώσουν περιθώριο στους πελάτες να ενεργοποιήσουν πάγια εντολή με την οποία δεν υπάρχει εγγύηση. Αλλιώς την χρεώνουν και την επιστρέφουν μόλις ενεργοποιηθεί η πάγια, αν δεν την κάνουν δώρο εξαρχής. Ο Ήρων δίνει την εγγύηση δώρο μόνο με πάγια εντολή. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Σε έχουν χρεώσει εγγύηση σε κάποιο σημείο του λογαριασμού; Γενικά οι παροχοι χρεώνουν εγγύηση στον δεύτερο λογαριασμό 

Εμένα στο δεύτερο τη χρέωσαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Σε έχουν χρεώσει εγγύηση σε κάποιο σημείο του λογαριασμού; Γενικά οι παροχοι χρεώνουν εγγύηση στον δεύτερο λογαριασμό για να δώσουν περιθώριο στους πελάτες να ενεργοποιήσουν πάγια εντολή με την οποία δεν υπάρχει εγγύηση. Αλλιώς την χρεώνουν και την επιστρέφουν μόλις ενεργοποιηθεί η πάγια, αν δεν την κάνουν δώρο εξαρχής. Ο Ήρων δίνει την εγγύηση δώρο μόνο με πάγια εντολή. 

Ναι στην αρχή του λογαριασμού μόνο ,δεν ξέρω αν υπολογίζεται  αυτόματα στις χρεώσεις παρακάτω η στο τελικό σύνολο η όχι ,στην ανάλυση πάντως  δεν την χρεώνει 

 

https://ibb.co/WydMYkW

Επεξ/σία από scarface5323
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...