Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα ούτε καν στον κόπο να το διαβάσουν μπήκαν εδώ και 5 μήνες ! Μιλάμε η απόλυτη παρακμή! Απροστάτευτοι πλήρως!

 

Screenshot_3.jpg

Επεξ/σία από IBAGASA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Spoiler
3 λεπτά πριν, IBAGASA είπε

Εμένα ούτε καν στον κόπο να το διαβάσουν μπήκαν! Μιλάμε η απόλυτη παρακμή! Απροστάτευτοι πλήρως!

 

Screenshot_3.jpg

πχ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/796374-εναλλακτικοί-πάροχοι-ενέργειας-αποκλειστικά-και-μόνο/?do=findComment&comment=59351475

ή

Στις 7/8/2022 στις 5:20 ΜΜ, korakios είπε

υποστήριξη-->σχετικά με το αίτημά μου ? πήρες κανα τηλ ? αν ναι και δεν , τότε αναγκαστικά Συνήγορο του Πολίτη κατα ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε εύκολο τρόπο και χωρίς χρεώσεις θα πρέπει να παρέχουν οι εταιρείες ηλεκτρικής ενέργειας τους καταναλωτές με βάση το νέο νομοσχέδιο του ΥΠΕΝ..

 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nemesiskp είπε

Ειμαι σε protergia mvp και συμφωνα με τις νεες τιμες στον Αυγουστο θα ειμαστε μαζι με την επιδοτηση 0,337 στα 0,21 λεπτα η kwh και 5 ευρω παγιο.

Απο οτι βλεπω συμφερει το ΔΕΗ Γ1Ν με τελικη τιμη με την επιδοτηση στα 0,149 η kwh και 3,5 ευρω παγιο.

Η επιδοτηση θα ειναι σταθερη για ολο αυτο το διαστημα μεχρι 7/2023 ή θα αλλάζει;

Επισης 20 του μηνα που θα αναρτουται οι νεες τιμες "προλαβαινεις" να αλλαξεις παροχο ή θα ειναι μπλεξιμο;

Εγω λεω αυτο το μηνα να το κρατησω protergia μιας και φτασαμε στα μισα σχεδον.

Αν η καταστηση μεινει ιδια σε τιμες τον Σεπτεμβριο λεω να το γυρισω σε ΔΕΗ Γ1Ν.

Πας ΔΕΗ και μένεις ΔΕΗ. Τέλος. ΤΟΣΟ απλό...(διότι λογικά, θα παραμείνει η φθηνότερη. Και όχι μόνο.)

(...η δε αλλαγή παρόχου, ανάλογα την,,,τύχη σου, παίρνει από μερικές μέρες - στην καλύτερη - έως μια βσομάδα με 10, κι από 'κει και πέρα δεν έχει να κάνει με την τύχη, αλλά με την,,,ατυχία σου...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, korakios είπε

κάτσε να κλείσει ο μήνας και τότε βλέπουμε ακριβώς τα ποσά

Σίγουρα οι πρώτες 10 ημέρες δεν είναι αντιπροσωπευτικές παρά μόνο στο 33,33%...επειδή όμως δεν βλέπω την αγορά στα 450€ μεσοσταθμικά για τις υπόλοιπες 20 ημέρες το αποτέλεσμα της ανόητης (κατ εμέ) τροπολογίας θα είναι:

1. Υψηλότερες τιμές λιανικής για τους πελάτες

2. Ανάγκη υψηλότερων επιδοτήσεων

3. Μεταφορά χρημάτων σε Traders του εξωτερικού για την εξασφάλιση μέσω χρηματοοικονομικών προϊόντων

Ελπίζω να καταλάβει κάποιος πως τα κυμαινόμενα απολογιστικά τιμολόγια είναι η μόνη λύση στην ενεργειακή μπανανία που ζούμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυσκολο αυτο που ζητάς.. Υπάρχουν πολλοί παράμετροι για τους παρόχους.. 

www.energycost.gr

https://www.imerisia.gr/oikonomia/49921_reyma-deite-kai-sygkrinete-bima-bima-ola-ta-nea-timologia

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/8/2022 στις 7:16 ΜΜ, ekrepali είπε

Mα δεν ισχύει η δέσμευση και η ρήτρα αποχώρησης απ'τη στιγμή που ο πάροχος κατήγγειλε το σταθερό πρόγραμμα. Mετά τη τροποποίηση δεν ισχύει τίποτα από τους ειδικούς όρους που είχες υπογράψει στο fixed.

Αυτοί οι γελοίοι θεωρούν ότι:

α) το liberty δεν το είχες σαν αορίστου αλλά σε κλειστό συμβόλαιο και

β) ότι η Νομοθετική Ρύθμιση υπερισχύει της απόφασης ΡΑΕ, δηλαδή:

- Μέχρι τη ψήφιση της Νομοθετικής Ρύθμισης (3/7/22) μπορούσες να φύγεις αζημίως βάσεις της απόφασης ΡΑΕ

- Απ'τις 4/7/22 ως 31/7/22 δε μπορούσες να φύγεις αζημίως γιατί η Νομοθετική Ρύθμιση λέει ότι μπορείς να φύγεις αζημίως από 1/8/22.

- Απ'τις 1/8/22 και μετά μπορείς να φύγεις αζημίως.

Δε στέκει αυτό στη λογική, αλλά είτε τόσο ζώα και στη ΡΑΕ και στο ΥΠΕΝ που τα κάνουν πάντα πουτάνα στη διατύπωση και οι πάροχοι βρίσκουν παραθυράκια να παρανομούν.

Στην Φυσικό Αέριο Ελλάδος καταγγελία σύμβασης (για διακοπή όχι αλλαγή παρόχου) στις 13/07 και ο τελικός λογαριασμός εκδώθηκε στις 08/08 με ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και ρήτρα αναπροσαρμογής...τι δεν καταλαβαίνω;

 

 

καταγγελία.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Omnio3 είπε

Στην Φυσικό Αέριο Ελλάδος καταγγελία σύμβασης (για διακοπή όχι αλλαγή παρόχου) στις 13/07 και ο τελικός λογαριασμός εκδώθηκε στις 08/08 με ρήτρα πρόωρης αποχώρησης και ρήτρα αναπροσαρμογής...τι δεν καταλαβαίνω;

 

 

καταγγελία.jpg

Η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι νόμιμη (από 1/8 δεν ισχύει). Η ρήτρα αποχώρησης δεν ισχύει σε κυμαινόμενα προγράμματα σύμφωνα την Απόφαση 409/2020 της ΡΑΕ. Κάνε αμφισβήτηση.

2 ώρες πριν, kostaskontis είπε

υπαρχει καποιο site που να ενυμερωνεται και να βλεπουμε την τιμη kWh ανα μηνα σε ολες τις εταιριες?

Το excel του κοράκιου στη 1η σελίδα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Omnio3 είπε

Μέσω της ΡΑΕ γίνεται; Έχω διαμαρτυρηθεί ήδη στον πάροχο.

Γινεται και εκει..Αλλα περιμενε να δεις τι θα σου απαντησει ο παροχος σου..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Omnio3 είπε

Μέσω της ΡΑΕ γίνεται; Έχω διαμαρτυρηθεί ήδη στον πάροχο.

Εννοείται πως γίνεται, ίσως απαντήσουν και πιο γρήγορα εκεί.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα τρωμε τον Αυγουστο και απο Σεπτεμβριο ΔΕΗ Γ1Ν. 

Στον Ηρων που μιλησα πριν λιγο μου ειπαν οτι δεν εχουν νυχτερινη χρεωση στο προγραμμα και περιμενουν ΦΕΚ για να δουν αν θα βαλουν. Εξωφρενικα πραγματα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, james9tito είπε

Αρα τρωμε τον Αυγουστο και απο Σεπτεμβριο ΔΕΗ Γ1Ν. 

Στον Ηρων που μιλησα πριν λιγο μου ειπαν οτι δεν εχουν νυχτερινη χρεωση στο προγραμμα και περιμενουν ΦΕΚ για να δουν αν θα βαλουν. Εξωφρενικα πραγματα......

Μάλλον πλεον δεν του συμφέρει το νυχτερινό να το δίνουν.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, takoulou είπε

Μάλλον πλεον δεν του συμφέρει το νυχτερινό να το δίνουν.. 

Στη ΔΕΗ ομως εχει. Αρα θα χασουν πελατες. Ειναι μπερδεμενη η κατασταση , δε διαφωνω, απλα καποις κινησεις των παροχων ειναι οτι ναναι , σπασμωδικες κινησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...