Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια εμενα ο ΗΡΩΝ μου εστειλε λογαριασμο διμηνο σχεδον 57 μερες για να καλυψει την καθυστερηση μου ειπαν ειναι υποχρεωμενοι απ τη νομοθεσια..τι εγινε, μηπως απ τις καταγγελιες;

Tι περίοδο κατανάλωσης;

Είσαι νέος πελάτης ή παλιός;

Επίσης ο προηγούμενος λογαριασμός πότε εκδόθηκε και με τι περίοδο κατανάλωσης;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, energy52 είπε

ειμαι χρονια σ αυτους, το δωρο ειναι για νεες αιτησεις φανταζομαι..

Δεν σου έχουν προτείνει ποτέ δώρο 50-100€ για να συνεχίσεις μαζί τους; Περίεργο γιατί εμένα σε παροχές που είχα εκεί όταν έληγε το συμβόλαιο μου προσέφεραν τέτοια «δωράκια».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, energy52 είπε

ειμαι χρονια σ αυτους, το δωρο ειναι για νεες αιτησεις φανταζομαι..

ok, αλλά σηκώνουν παζάρι αν το ζητήσεις

επίσης τυχερός είσαι που σε βάλανε στο Generous και όχι στο Protect Home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Tι περίοδο κατανάλωσης;

Είσαι νέος πελάτης ή παλιός;

Επίσης ο προηγούμενος λογαριασμός πότε εκδόθηκε και με τι περίοδο κατανάλωσης;

04/08  εως 30/09, αρα 58 ημερες..

ο προηγουμενος 30/09  εκδοθηκε  κι ηταν απο 08/07 εως 03/08..τι θες να δεις;

 

2 λεπτά πριν, korakios είπε

ok, αλλά σηκώνουν παζάρι αν το ζητήσεις

επίσης τυχερός είσαι που σε βάλανε στο Generous και όχι στο Protect Home

εισαι καλα; τους πηρα τηλ εγκαιρα και το ζητησα και μετα απο μερικες μερες ξανα τηλ. για επιβεβαιωση..

Λες να ζητησω το δωρο τωρα;😄

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, energy52 είπε

Λες να ζητησω το δωρο τωρα;😄

εννοείται , σοβαρά μιλάω

8 λεπτά πριν, energy52 είπε

04/08  εως 30/09, αρα 58 ημερες..

ο προηγουμενος 30/09  εκδοθηκε  κι ηταν απο 08/07 εως 03/08..τι θες να δεις;

πετάγομαι σφήνα , άρα γιαυτό καθυστερεί και σε νέες αιτήσεις την έκδοση , συνεχίζει να είναι μήνα+ πίσω η τιμολόγηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, energy52 είπε

04/08  εως 30/09, αρα 58 ημερες..

ο προηγουμενος 30/09  εκδοθηκε  κι ηταν απο 08/07 εως 03/08..τι θες να δεις;

Προς το παρών έτσι όπως το έγραψες πάνω ότι σου έστειλαν μαζεμένους 2 μήνες... φαντάστηκα ότι άρχισαν να βγαίνουν οι λογαριασμοί εγκαίρως. Αμ δε...

45-60 μέρες καθυστέρηση έχεις... αν ήσουν WeEnergy, ΔΕΗ ή σε όποιον άλλο πάροχο τιμολογεί εγκαίρως, τώρα θα πλήρωνες τον έναντι του Οκτώβρη.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Προς το παρών έτσι όπως το έγραψες πάνω ότι σου έστειλαν μαζεμένεους 2 μήνες... φαντάστηκα ότι άρχισαν να βγαίνουν οι λογαριασμοί εγκαίρως. Αμ δε...

45-60 μέρες καθυστέρηση έχεις... αν ήσουν WeEnergy, ΔΕΗ ή σε όποιον άλλο πάροχο τιμολογεί εγκαίρως, τώρα θα πλήρωνες τον έναντι του Οκτώβρη.

Πάντως πέρα από το πρόβλημα που δημιουργεί ο 1ος τελικά ίσως και να μην είναι κακή η καθυστέρηση, κάτι σαν πίστωση ενός μήνα ένα πράγμα…

Πρακτικα αν έχεις πάγια με πιστωτική, πληρώνεις την κατανάλωση του Οκτώβρη έως και τέλη Δεκεμβρίου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Προς το παρών έτσι όπως το έγραψες πάνω ότι σου έστειλαν μαζεμένους 2 μήνες... φαντάστηκα ότι άρχισαν να βγαίνουν οι λογαριασμοί εγκαίρως. Αμ δε...

45-60 μέρες καθυστέρηση έχεις... αν ήσουν WeEnergy, ΔΕΗ ή σε όποιον άλλο πάροχο τιμολογεί εγκαίρως, τώρα θα πλήρωνες τον έναντι του Οκτώβρη.

ότι πρέπει για αλλαγή όρων και εκπτώσεων και συστημικό λάθος η τιμολόγηση της καθυστερημένης περιόδου με νέες χρεώσεις  , κάτσε τώρα είδα στον καφέ κατάργηση μηχανισμού 20% στη χρέωση προμήθειας 0,05 και 0,25 η ρήτρα 🤪

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ότι πρέπει για αλλαγή όρων και εκπτώσεων και συστημικό λάθος η τιμολόγηση της καθυστερημένης περιόδου με νέες χρεώσεις  , κάτσε τώρα είδα στον καφέ κατάργηση μηχανισμού 20% στη χρέωση προμήθειας 0,05 και 0,25 η ρήτρα 🤪

Δε κατάλαβα τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε κατάλαβα τίποτα...

ουτε κι εγω😄 Βασικα αντε πες 15 μερες καθυστερηση εχω τωρα, τελος Νοεμβρη ειναι να πληρωσω!

@korakios αν μου δωσουντα 50 ευρω..τι γινεται αν στραβωσει η δουλεια και θελω να φυγω; θα τα ζητανε πισω...

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

ουτε κι εγω😄 Βασικα αντε πες 15 μερες καθυστερηση εχω τωρα, τελος Νοεμβρη ειναι να πληρωσω!

46 μέρες ρεύμα έχεις κάψει από 30/9 - 15/11 χωρίς να έχεις τιμολογηθεί, κι ακόμα δεν έχεις ξοφλήσει Αύγουστο - Σεπτέμβριο. Κάτι σαν άτοκο δάνειο που λέει κι ο geodimis, εμένα προσωπικά δε μ'αρέσει αυτό το πράγμα και προτιμώ να έχω στην άκρη τα λεφτά που τους χρωστάω (γύρω στα 700 ευρώ)... γιατί αν θέλω να αλλάξω πάροχο θα σκάσουν όλα μαζεμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε κατάλαβα τίποτα...

 

1 λεπτό πριν, energy52 είπε

ουτε κι εγω😄

πχ

1/12/22 καταργείται ο μηχανισμός ενσωμάτωσης ρήτρας

2/12/22 βγαίνει λογαριασμός Generous , περιόδου 15/9-/15/10, όλα κομπλέ

1/1/23 βγαίνει λογαριασμός Generous , περιόδου 16/10-30/11 , "συστημικό λάθος"  20% έκπτωση στην προμήθεια συν ρήτρα αναπροσαρμογής (το παλιό σύστημα δλδ)

νταξ , μια υπόθεση έκανα να περάσει η ώρα ,πωωωπωωω 😁

 

 

10 λεπτά πριν, energy52 είπε

@korakios αν μου δωσουντα 50 ευρω..τι γινεται αν στραβωσει η δουλεια και θελω να φυγω; θα τα ζητανε πισω...

πάρτα εσύ και βλέπεις μετά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

46 μέρες ρεύμα έχεις κάψει από 30/9 - 15/11 χωρίς να έχεις τιμολογηθεί, κι ακόμα δεν έχεις ξοφλήσει Αύγουστο - Σεπτέμβριο. Κάτι σαν άτοκο δάνειο που λέει κι ο geodimis, εμένα προσωπικά δε μ'αρέσει αυτό το πράγμα και προτιμώ να έχω στην άκρη τα λεφτά που τους χρωστάω (γύρω στα 700 ευρώ)... γιατί αν θέλω να αλλάξω πάροχο θα σκάσουν όλα μαζεμένα.

Ε και λοιπον; οχι δε θελω τοσο γρηγορους λογαριασμους😄,  σοβαρα τωρα δηλ. η ΔΕΗ ποτε θα εστελνε για ρευμα μεχρι 15/11;  ωπα κατσε εχω του πατερα μου που ναι στη ΔΕΗ λοιπον βλεπω περιοδος καταναλωσης 20/09- 19/10 με ημερομηνια εκδοσης 20/10 και εξοφληση εως 11/11..

Προηγειται 19 ημερες ή κανω λαθος τσπ το θεμα ειναι πως σιγα σιγα το μαζευει ο ΗΡΩΝ..Αυτο που κραταω ειναι αυτο ¨γιατί αν θέλω να αλλάξω πάροχο θα σκάσουν όλα μαζεμένα." Εκει εχουμε θεμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

1/12/22 καταργείται ο μηχανισμός ενσωμάτωσης ρήτρας

2/12/22 βγαίνει λογαριασμός Generous , περιόδου 15/9-/15/10, όλα κομπλέ

1/1/23 βγαίνει λογαριασμός Generous , περιόδου 16/10-30/11 , "συστημικό λάθος"  20% έκπτωση στην προμήθεια συν ρήτρα αναπροσαρμογής (το παλιό σύστημα δλδ)

Η έκπτωση συνέπειας 20% μπαίνει στη τιμή προμήθειας του προηγούμενου λογαριασμού, οπότε δε παίζει να γίνει αυτό που λες. Εκτός κι αν βγει μικτός λογαριασμός με κατανάλωση πχ 15/12 - 15/1 και στον επόμενο έναντι "ξεχάσουν" να βάλουν το 20% για το Generous και βάλουν μόνο το 20% του νέου προγράμματος. Δε νομίζω πάντως, είπαμε έχουν μπουρδέλο μηχανογράφηση αλλά όχι κι έτσι. 😝

  

27 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ε και λοιπον; οχι δε θελω τοσο γρηγορους λογαριασμους😄,  σοβαρα τωρα δηλ. η ΔΕΗ ποτε θα εστελνε για ρευμα μεχρι 15/11;  ωπα κατσε εχω του πατερα μου που ναι στη ΔΕΗ λοιπον βλεπω περιοδος καταναλωσης 20/09- 19/10 με ημερομηνια εκδοσης 20/10 και εξοφληση εως 11/11..

Αφού εσύ έχεις 46 μέρες καθυστέρηση στην έκδοση και ο πατέρας σου 1 μέρα καθυστέρηση, προηγείται 45 μέρες στη τιμολόγηση.

27 λεπτά πριν, energy52 είπε

 

Αυτο που κραταω ειναι αυτο ¨γιατί αν θέλω να αλλάξω πάροχο θα σκάσουν όλα μαζεμένα." Εκει εχουμε θεμα..

Να προσθέσω... θα σκάσουν όλα μαζεμένα στην αρχική τιμή (με τη συνέπεια απ'το προηγούμενο λογαριασμό)... και μόνο αν πληρώσεις εμπρόθεσμα θα μπορέσεις μετά να ζητήσεις έκτακτο λογαριασμό για τη συνέπεια του τελικού.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ekrepali είπε

 

Να προσθέσω... θα σκάσουν όλα μαζεμένα στην αρχική τιμή (με τη συνέπεια απ'το προηγούμενο λογαριασμό)... και μόνο αν πληρώσεις εμπρόθεσμα θα μπορέσεις μετά να ζητήσεις έκτακτο λογαριασμό για τη συνέπεια του τελικού.

Εδω δε σε πιανω..τι εννοεις ολα μαζεμενα στην αρχικη; Αφου θα πληρωσω εμπροθεσμα τον εναντι ο επομενος που ναι ο εκκαθαριστικος θα περιλαμβανει και την συνεπεια μεσα+ μια εξτρα τιμολογηση για 11 μερες..10/10 εγινε η καταμετρηση απ τον ΔΕΔΗΕ..Γι αυτες τις 11 μερες λες; 

 

Επεξ/σία από energy52
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...