Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Green Dragon είπε

για να μου πείτε τι βλέπετε εσείς. Αν είναι οκ, δηλαδή

....νόμιμα όλα, αλλά....:-D

(...το "αν είναι ΟΚ", εξαρτάται από τα γούστα σου...😁)

(...στο έχω ήδη πει τις προάλλες: αν θες την "ησυχία" σου και φθηνότερα από ΒολΤΕΡΑΣ, πάνε ΔΕΗ...)

1 ώρα πριν, mdendrin είπε

δεν θα

...τα έχει ήδη πει άλλος, εδώ και δεκαετίες...😁

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Kαλησπέρα και προκαταβολικά συγνώμη αν το θέμα είναι Off topic. Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο Forum. 

Νέα πολυκατοικία, το θέμα του ρεύματος πήγε πίσω και έτσι μένουμε τα διαμερίσματα προσωρινά με εργολαβικό. 

Εντός των ημερών ολοκληρώνεται η διαδικασία και από όσο γνωρίζω η ΔΕΔΗΕ θα έρθει μια μέρα και θα κόψει το εργολαβικό, με τον καθένα πλέον να έχει το δικό του. 

Συνεπώς αν κάποιος αργήσει να κάνει τη διαδικασία και οι άλλοι τρέξουν, κινδυνεύει να μείνει στο σκοτάδι. 

Ερώτηση: Σε αυτή τη φάση πρέπει όλοι να επιλέξουμε τον ίδιο πάροχο (όχι υποχρεωτικά) για να αποφύγουμε κάποιος να είναι γρηγορότερος από τον άλλο; 

Αν όχι, ποιες είναι οι safe επιλογές για γρήγορη διαδικασία;

Πχ ο Hρων με τα προβλήματα μηχανογράφησης που συχνά αναφέρετε, υπάρχει περίπτωση να καθυστερήσει τα έντυπα/διαδικασία και να μείνω με το... κερί στο χέρι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το σπίτι στο χωριό, ψάχνω εταιρεία με μηδενικό πάγιο.

Βλέπω 2 επιλογές: wat k volt και solar S1.

Είναι κάποιος ΗΔΗ πελάτης των προγραμμάτων αυτών να μου πει μια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Πχ ο Hρων με τα προβλήματα μηχανογράφησης που συχνά αναφέρετε, υπάρχει περίπτωση να καθυστερήσει τα έντυπα/διαδικασία και να μείνω με το... κερί στο χέρι; 

ναι , φυσικά το ίδιο μπορεί να γίνει και με την ακατανόμαστη 😛 , δεν είναι κάτι σίγουρο ,προσωπικά θα πήγαινα στην ακατανόμαστη σε κατάστημα για αίτηση και με την 1η έκδοση λογαριασμού θα έκανα αίτηση ηλεκτρονικά στον Ηρών με το Generous για το 50ρικο δώρου . Ή δες και για NRG prime αλλά πάρε γραπτώς οτι δε θα φορέσουν τη συνδρομή αργότερα πχ με την κατάργηση του μηχανισμού ενσωμάτωσης ρήτρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Kαλησπέρα και προκαταβολικά συγνώμη αν το θέμα είναι Off topic. Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο στο Forum. 

Νέα πολυκατοικία, το θέμα του ρεύματος πήγε πίσω και έτσι μένουμε τα διαμερίσματα προσωρινά με εργολαβικό. 

Εντός των ημερών ολοκληρώνεται η διαδικασία και από όσο γνωρίζω η ΔΕΔΗΕ θα έρθει μια μέρα και θα κόψει το εργολαβικό, με τον καθένα πλέον να έχει το δικό του. 

Συνεπώς αν κάποιος αργήσει να κάνει τη διαδικασία και οι άλλοι τρέξουν, κινδυνεύει να μείνει στο σκοτάδι. 

Ερώτηση: Σε αυτή τη φάση πρέπει όλοι να επιλέξουμε τον ίδιο πάροχο (όχι υποχρεωτικά) για να αποφύγουμε κάποιος να είναι γρηγορότερος από τον άλλο; 

Αν όχι, ποιες είναι οι safe επιλογές για γρήγορη διαδικασία;

Πχ ο Hρων με τα προβλήματα μηχανογράφησης που συχνά αναφέρετε, υπάρχει περίπτωση να καθυστερήσει τα έντυπα/διαδικασία και να μείνω με το... κερί στο χέρι; 

Στο Φυσικό Αέριο Ελλάδος που είχα κάνει νέα παροχή τον Φεβρουάριο πήρε λιγότερο από εβδομάδα. Πάρε γραπτώς όμως ότι δεν ισχύει η συνδρομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dasnowy είπε

Στο Φυσικό Αέριο Ελλάδος που είχα κάνει νέα παροχή τον Φεβρουάριο πήρε λιγότερο από εβδομάδα. Πάρε γραπτώς όμως ότι δεν ισχύει η συνδρομή. 

και οτι δε θα τον χρεώσουν αργότερα με την κατάργηση του μηχανισμού ενσωμάτωσης ρήτρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

και οτι δε θα τον χρεώσουν αργότερα με την κατάργηση του μηχανισμού ενσωμάτωσης ρήτρας

Ας πάει τώρα κάπου γρήγορα και μέχρι τον Ιούλιο έχουμε ακόμα. Εγώ θα την αφήσω εκεί την παροχή και αν χρεώνουν συνδρομή μετά την κατάργηση του μηχανισμού θα αλλάξω προμηθευτή ένα μήνα πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. 

Μάλλον θα πάω στη safe λύση του καταστήματος και με την έκδοση λογαριασμού να κάνω τότε την αλλαγή

NRG έστειλα 2 μέιλ με ερωτήσεις και δεν έλαβα ποτέ απάντηση. Συνεπώς δεν πρόκειται να προχωρήσω μαζί τους. 

Φυσικό Αέριο η συνδρομή θα χρεωθεί κανονικά τον Ιούλιο, το αναφέρουν οι όροι ξεκάθαρα (https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2022/08/HR_MainPricelist_ExtraServices_v8_3A.pdf) δεν χρειάζεται κάποια ερώτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CHRISpros είπε

Φυσικό Αέριο η συνδρομή θα χρεωθεί κανονικά τον Ιούλιο, το αναφέρουν οι όροι ξεκάθαρα (https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2022/08/HR_MainPricelist_ExtraServices_v8_3A.pdf) δεν χρειάζεται κάποια ερώτηση. 

ναι , το θέμα είναι μήπως κάνουν "προσφορά" εξατομικευμένα δλδ για να μην έχεις το νου σου συνέχεια

2 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

NRG έστειλα 2 μέιλ με ερωτήσεις και δεν έλαβα ποτέ απάντηση. Συνεπώς δεν πρόκειται να προχωρήσω μαζί τους. 

περίεργο ,όταν ήμουν παλιότερα είχε καλή εξυπηρέτηση , βασικά το chat ήταν σούπερ (με επιλογή να σταλθεί η συνομιλία στο email) , μπορεί να έτυχε μπορεί και όντως να "χάλασε"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εμενα ο ΗΡΩΝ μου εστειλε λογαριασμο διμηνο σχεδον 57 μερες για να καλυψει την καθυστερηση μου ειπαν ειναι υποχρεωμενοι απ τη νομοθεσια..τι εγινε, μηπως απ τις καταγγελιες; Δεν μου αρεσε βασικα γιατι ειναι ψιλοφουσκωμενος (2 εναντι) αλλα θεωρω καποια στιγμη θα γινοταν..ο επομενος εκκαθαριστικος θα ειναι πιστωτικος μου ειπαν κι εκει ηρεμησα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, energy52 είπε

Παιδια εμενα ο ΗΡΩΝ μου εστειλε λογαριασμο διμηνο σχεδον 57 μερες για να καλυψει την καθυστερηση μου ειπαν ειναι υποχρεωμενοι απ τη νομοθεσια..τι εγινε, μηπως απ τις καταγγελιες; Δεν μου αρεσε βασικα γιατι ειναι ψιλοφουσκωμενος (2 εναντι) αλλα θεωρω καποια στιγμη θα γινοταν..ο επομενος εκκαθαριστικος θα ειναι πιστωτικος μου ειπαν κι εκει ηρεμησα..

το δώρο το ξέχασαν πάνω στη βιασύνη τους να εκδώσουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο δώρο; παντως τις επιδοτησεις κανονικα τις εβαλαν το τσεκαρα αλλα αυτη τη ρημαδα εκπτωση συνεπειας μονο στον επομενο κι ας εχω παγια εντολη, τους την ειπα αλλα δε βγαζεις ακρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ποιο δώρο;

κατάλαβα 😁

αν έκανες ηλεκτρονικά αίτηση υποτίθεται οτι παίρνεις 50 δώρο

5 λεπτά πριν, energy52 είπε

αλλα αυτη τη ρημαδα εκπτωση συνεπειας μονο στον επομενο κι ας εχω παγια εντολη, τους την ειπα αλλα δε βγαζεις ακρη..

η συνέπεια πάει στον επόμενο άσχετα με πάγια εντολή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, energy52 είπε

Ποιο δώρο; παντως τις επιδοτησεις κανονικα τις εβαλαν το τσεκαρα αλλα αυτη τη ρημαδα εκπτωση συνεπειας μονο στον επομενο κι ας εχω παγια εντολη, τους την ειπα αλλα δε βγαζεις ακρη..

Το δώρο των 50€, εφόσον έκανες αίτηση μέσω του site τους. 
Συνέπεια δε γίνεται να σου βάλουν εφόσον δεν είσαι…συνεπής στην πληρωμή του λογαριασμού, το λέει και η ίδια η λέξη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

αν έκανες ηλεκτρονικά αίτηση υποτίθεται οτι παίρνεις 50 δώρο , η συνέπεια πάει στον επόμενο άσχετα με πάγια εντολή

ειμαι χρονια σ αυτους, το δωρο ειναι για νεες αιτησεις φανταζομαι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...