Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

Εννοώ ότι είχα σταθερό πρόγραμμα μέχρι τον Απρίλιο χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής...

φφφφφφφφ

δώσε ημερομηνία κατάργησης του fixed ....

άκυρο , κάηκα για σήμερα , μπορείς αν δεις προηγούμενο ποστ μου πως υπολογίζεται

Για "συστημικό" λάθος το κόβω ....

  το πρόβλημα είναι  1300 vs 400 , δεν έχει σχέση με εκκαθαριστικό ή όχι αν οι κιλοβατώρες που έδινες ήταν σωστές στα έναντι

37 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

τώρα έρχονται.και μου χρεώνουν με τον εκκαθαριστικό λογαριασμό από Ιανουάριο 1300€ περίπου ρήτρα αναπροσαρμογής...

VS

9 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

ό Απρίλιο που  καταργησαν το fix μου χρέωσαν περίπου 400€ ρήτρα αναπροσαρμογής, τα οποία αφαίρεσαν από τον εκκαθαριστικό 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι κιλοβατώρες που έδινα είναι σωστές...άρα έκαναν λάθος;; Κανονικά πόσο θα έπρεπε να είναι η ρήτρα;πάω ραε ή κάνω αμφισβήτηση....;;πως κινουμε τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, xristaras78 είπε

Κανονικά πόσο θα έπρεπε να είναι η ρήτρα;

"ακριβώς" όσο χρέωναν στους έναντι

Λεπτομέρεια : Η NRG έχει τις "Αποκλίσεις" στον τύπο υπολογισμού οι οποίες οριστικοποιούνται αργότερα , αλλά οι διαφορές είναι πολύ μικρές , δε δικαιολογεί τέτοια διαφορά

κάνε μια αμφισβήτηση λογαριασμού ζήτα ανάλυση της ρήτρας (περίοδο κατανάλωσης και αριθμό κιλοβατώρων της περιόδου που χρεώθηκες ρήτρα) και ανέφερε τη λεπτομερια με τη ΡΑΕ για το 50%

τονίζεις πως για την ίδια περίοδο ~Απρίλιο έως 31/7  είχες πληρώσει 400€ (τα οποία επιστράφηκαν στον εκκαθαριστικό αλλά είναι άσχετο) γιατί τώρα χρέωσαν 1296,62€ ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Thanos119 είπε

απ' ότι βλέπω έχεις επιδότηση 0,628?

Spoiler

https://cdn-bb-eu1.insomnia.gr/file/insomnia-s3/monthly_2022_11/image.png.5c43b7ce56b84857ec33106d2a224ec9.png

Για τις πρώτες αναλογικά 2000 κιλοβατώρες (1677kw)  έχει 0,23+0,168=0,398 που είναι σωστά για έξτρα ΤΕΜ Οκτώβριο

μετά έχει υπόλοιπο 1837kw όπου παίρνει 0,23 (ΤΕΜ Οκτ , πάλι σωστά )

Για Νοέμβριο (811kw) δεν έχει τίποτα , 99,99% θα τις πιστώσουν αλλά είναι μλκ η φάση να ασχολείσαι

Θύμισέ μου , εσύ σε ποιον πάροχο είσαι?

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thanos119 είπε

Έχω μπερδευτεί , we blue Γ22  ≤35 kVa  η επιδότηση Οκτωβρίου δεν είναι 0,398 ???  

ναι , (0,23+0,168=0,398) , γιατί μπερδεύτηκες ? Επειδή είναι σπαστή ? το αποτέλεσμα το ίδιο είναι ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Thanos119 είπε

σε εμένα και άλλους 5 γνωστούς -Γ22  ≤35 kVa- 

οι γνωστοι σου σε ποιο πάροχο είναι ? παίρνουν κανονικά τις έξτρα ΤΕΜ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Thanos119 είπε

we blue Γ22  ≤35 kVa , ναι κανονικά μέχρι τώρα 

Αν πήραν κανονικά και για Νοέμβρη, τότε σίγουρα του φίλου πιο πάνω είναι συστημικό λάθος και θα το διορθώσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπειρίες σας με WATT+VOLT zero+ ; 

  • ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ με βάση την τιμή/kWh
  • ΧΩΡΙΣ πάγια και συνδρομές
  • ΧΩΡΙΣ δέσμευση
  • Με ΠΛΗΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ στις κρατικές επιδοτήσεις

Οι τιμές κιλοβατώρας δείχνουν αρκετά δελεαστικές 

 

ΥΓ είμαι elpedison

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vNeverMore είπε

Εμπειρίες σας με WATT+VOLT zero+ ; 

  • ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ με βάση την τιμή/kWh
  • ΧΩΡΙΣ πάγια και συνδρομές
  • ΧΩΡΙΣ δέσμευση
  • Με ΠΛΗΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ στις κρατικές επιδοτήσεις

Οι τιμές κιλοβατώρας δείχνουν αρκετά δελεαστικές 

 

ΥΓ είμαι elpedison

Καλησπέρα.. Τα ίδια χάλια και οι δυο εταιρείες.. Κοίταξε πιο πισω 5-7 σελίδες.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vNeverMore είπε

Εμπειρίες σας με WATT+VOLT zero+ ;

    ΞΕΚΑΘΑΡΗ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ με βάση την τιμή/kWh
    ΧΩΡΙΣ πάγια και συνδρομές
    ΧΩΡΙΣ δέσμευση
    Με ΠΛΗΡΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ στις κρατικές επιδοτήσεις

Οι τιμές κιλοβατώρας δείχνουν αρκετά δελεαστικές


ΥΓ είμαι elpedison

 

στα καλύτερα ήσουν 😁

πλην της παπάντζας που ξεγελούσε κόσμο με το "χωρις ρήτρα αναπροσαρμογής" κομπλέ απο έκδοση λογαριασμών .

Φυσικά τώρα με το μηχανισμό ,φάνηκε το πραγματικό κόστος , δες 1ο ποστ , 1η σελίδα του νήματος αν συμφέρει ή όχι

Γραπτώς (δύσκολο μιας και δεν απαντάνε αλλά ζητάνε και παίρνουν τηλ ) πάρε οτι δε θα έχεις συνδρομές , ρήτρες αποχώρησης κτλ όταν λήξει ο μηχανισμός , αν σε πάρουν τηλ κλείστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Καθώς διαβάζω τις προηγούμενες σελίδες, για να πιάσω το νόημα του νήματος και των άλλων για ΔΕΗ κ.λ.π

σας στέλνω ένα λογαριασμό έναντι, που αφορά την περίοδο από 21/09 έως 26/10 ( 36 ημέρες ) για να μου πείτε τι βλέπετε εσείς. Αν είναι οκ, δηλαδή. Ευχαριστώ.Screenshot_2022-11-15-14-09-48-969_com.google.android_apps_docs.jpg.cb315b7bf70414db727f357a8c96f35a.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρε, πριν λίγο, μία κοπέλα από Ζενιθ (call center λογικά) και μου έδωσε το Power Home Basic και τόνισε ότι επειδή η ενέργεια είναι 100% ανανεώσιμη από αιολικά πάρκα, δεν θα υπάρχει η πρόσθετη χρέωση ΕΤΜΕΑΡ που είναι στα 15€ και στον Ήρωνα που είμαι τώρα υπάρχει. Τα σχόλια δικά σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mdendrin είπε

Με πήρε, πριν λίγο, μία κοπέλα από Ζενιθ (call center λογικά) και μου έδωσε το Power Home Basic και τόνισε ότι επειδή η ενέργεια είναι 100% ανανεώσιμη από αιολικά πάρκα, δεν θα υπάρχει η πρόσθετη χρέωση ΕΤΜΕΑΡ που είναι στα 15€ και στον Ήρωνα που είμαι τώρα υπάρχει. Τα σχόλια δικά σας..

Και εγώ πες της είμαι αστροναύτης..., απορώ αν σηκώνουν καταγγελία όλοι αυτοί..

Οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις είναι κοινές σε όλους.., δεν γίνεται να μην πληρώνεις εσύ κάποιες, βλακείες σου λένε, τελείως ανυπόστατα πράγματα..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, mdendrin είπε

Με πήρε, πριν λίγο, μία κοπέλα από Ζενιθ (call center λογικά) και μου έδωσε το Power Home Basic και τόνισε ότι επειδή η ενέργεια είναι 100% ανανεώσιμη από αιολικά πάρκα, δεν θα υπάρχει η πρόσθετη χρέωση ΕΤΜΕΑΡ που είναι στα 15€ και στον Ήρωνα που είμαι τώρα υπάρχει. Τα σχόλια δικά σας..

 

κάπου είχα διαβάσει (σύμπτωση ακριβώς ένας χρόνος πριν ) απο ΡΑΕ οτι θα παίξει κάποια στιγμή αυτό με την ΕΤΜΕΑΡ ανάλογα τον πάροχο

15€ δεν είναι , μπορεί στο δικό σου λογαριασμό , πάντως η ΕΤΜΕΑΡ είναι 0,017€/kw

Φυσικά ζήτα το γραπτώς 😁

3 ώρες πριν, Green Dragon είπε

σας στέλνω ένα λογαριασμό έναντι, που αφορά την περίοδο από 21/09 έως 26/10 ( 36 ημέρες ) για να μου πείτε τι βλέπετε εσείς. Αν είναι οκ, δηλαδή. Ευχαριστώ.

οκ είναι , το ακριβότερο πρόγραμμα της αγοράς έχεις δηλαδή , δες στο excel ιστορικό τιμών και θα καταλάβεις

Επεξ/σία από korakios
link
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...