Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

21*1208/31 = 818

189*1208/31 = 7364

Oι κιλοβατώρες έχουν σπάσει σωστά...

@xristaras78

Στους έναντι που έπαιρνες, τι από τα παρακάτω ισχύει;

- Έβαζαν μικρότερη κατανάλωση από αυτή που δήλωνες ή

- Έβαζαν τη κατανάλωση που δήλωνες και σου χρέωναν μόνο 1-2 cents τη κιλοβατώρα χωρίς τη ρήτρα αναπροσαρμογής;

Αν έκαναν το 2ο είναι ίδια περίπτωση με Elpedison, που χρέωνε λιγότερα απ'όσα έπρεπε και μετά τα χρέωσε όλα μαζεμένα... κι έχασαν και το power pass οι καταναλωτές.

Μα εγώ θέλω αυτοί να μου στείλουν τον υπολογισμό ανά μήνα ή ανά ημέρα και δεν μου απαντούν,.πως θα το τσεκαρω; Θέλω τρόπο να τους πιέσω να απαντήσουν...;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

Μα εγώ θέλω αυτοί να μου στείλουν τον υπολογισμό ανά μήνα ή ανά ημέρα και δεν μου απαντούν,.πως θα το τσεκαρω; Θέλω τρόπο να τους πιέσω να απαντήσουν...;;

0. (βαριέμαι να αλλάζω τα νούμερα 😛) . Ο υπολογισμός έγινε ανα μήνα κανονικά όσο έδινες κιλοβατώρες

α) αντιστοιχεί η κατανάλωση , ναι ή όχι?

β) εξαρτάται το πρόγραμμα που έχεις και δεν είπες ακόμα , για το πως θα κάνεις επαλήθευση

1. τα νούμερα του εκκαθαριστικού συμβαδίζουν που σου έδωσα ?

2. αφαιρέθηκαν τα ποσά που ήδη είχες πληρώσει στον εκκαθαριστικό ?

3. ποιο πρόγραμμα έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

Μα εγώ θέλω αυτοί να μου στείλουν τον υπολογισμό ανά μήνα ή ανά ημέρα και δεν μου απαντούν,.πως θα το τσεκαρω; Θέλω τρόπο να τους πιέσω να απαντήσουν...;;

Eίπαμε, είναι σωστό το σπάσιμο της κατανάλωσης. Απάντησε στο άλλο που σε ρώτησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

0. (βαριέμαι να αλλάζω τα νούμερα 😛) . Ο υπολογισμός έγινε ανα μήνα κανονικά όσο έδινες κιλοβατώρες

α) αντιστοιχεί η κατανάλωση , ναι ή όχι?

β) εξαρτάται το πρόγραμμα που έχεις και δεν είπες ακόμα , για το πως θα κάνεις επαλήθευση

1. τα νούμερα του εκκαθαριστικού συμβαδίζουν που σου έδωσα ?

2. αφαιρέθηκαν τα ποσά που ήδη είχες πληρώσει στον εκκαθαριστικό ?

3. ποιο πρόγραμμα έχεις ?

είχα NRG save 40% σταθερό μέχρι τον Απρίλιο, το καταργήσανε μονομερώς τον Απρίλιο, τους έκανα καταγγελία στη ραε, έγραψαν ότι δεν ενημερώθηκα λόγω λάθους συστημικού και για να με ικανοποιησουν, θα μου έδιναν 50% μειωση στην χρέωση αναπροσαρμογής "μέχρι σήμερα" ,δηλαδή μέχρι 29/7...και τώρα έρχονται.και μου χρεώνουν με τον εκκαθαριστικό λογαριασμό από Ιανουάριο 1300€ περίπου ρήτρα αναπροσαρμογής...για αυτό  τους ζητάω να μου στείλουν αναλυση ανά μήνα για να τους πω ότι είχα σταθερό πρόγραμμα και σύμφωνα με το εμαιλ τους στην ραε θα πρέπει να έχω ,50% μείωση....ποια πρέπει να είναι τα επόμενα βήματα μου;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Μου ήρθε λογαριασμός ρεύματος Νοεμβρίου και έχει ακόμα ΥΚΩ 0,0069. 

μη με βάζετε να ξαναλλάζω το excel , κάποια στιγμή θα αλλάξει 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

μη με βάζετε να ξαναλλάζω το excel , κάποια στιγμή θα αλλάξει 😂

Μέχρι να στείλει ο ηρων σωστό λογαριασμό θα έχει αλλάξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, xristaras78 είπε

και τώρα έρχονται.και μου χρεώνουν με τον εκκαθαριστικό λογαριασμό από Ιανουάριο 1300€ περίπου ρήτρα αναπροσαρμογής...για αυτό  τους ζητάω να μου στείλουν αναλυση ανά μήνα για να τους πω ότι είχα σταθερό πρόγραμμα και σύμφωνα με το εμαιλ τους στην ραε θα πρέπει να έχω ,50% μείωση....

 

2 ώρες πριν, korakios είπε

έχεις προσαύξηση 0,2936 (στο περίπου)

δλδ 7364*0,2936=2162€ περίπου είναι η ρήτρα , όντως δε βγαίνει 50% το 1300€ (φαντάζομαι χωρίς ΦΠΑ)

  

1 ώρα πριν, xristaras78 είπε

είχα NRG save 40%

edit δε θυμάμαι άνω όριο του save στον υπολογισμό ρήτρας , αν ήταν 52 , οκ , αν ήταν μικρότερο η ρήτρα βγαίνει παραπάνω

 

1 ώρα πριν, xristaras78 είπε

, τους έκανα καταγγελία στη ραε, έγραψαν ότι δεν ενημερώθηκα λόγω λάθους συστημικού και για να με ικανοποιησουν, θα μου έδιναν 50% μειωση στην χρέωση αναπροσαρμογής "μέχρι σήμερα" ,δηλαδή μέχρι 29/7

Καλή φάση

1 ώρα πριν, xristaras78 είπε

ποια πρέπει να είναι τα επόμενα βήματα μου;;

ΡΑΕ και ζητάς ανάλυση , αν και ίσως να τα βγάλανε σωστά , εσύ μόνο ξέρεις ακριβώς το σύνολο της ρήτρας

Αλλά γιατί σκάλωσες με τη μέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ δεν κατάλαβα , ούτε απάντησες στον  @ekrepali

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λογαριασμό ΗΡΩΝ GENEROUS HOME που μου ήρθε για 03/08 έως 29/08 μου βάζουν έκπτωση συνέπειας 45%. Αυτή δεν καταργήθηκε από Αύγουστο και μετά (όχι ότι με χαλάει);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Σε λογαριασμό ΗΡΩΝ GENEROUS HOME που μου ήρθε για 03/08 έως 29/08 μου βάζουν έκπτωση συνέπειας 45%. Αυτή δεν καταργήθηκε από Αύγουστο και μετά (όχι ότι με χαλάει);

Προφανώς η έκπτωση συνέπειας αφορά το λογαριασμό του Ιουλίου.

edit: Nωρίς θυμήθηκαν πάντως να σου στείλουν λογαριασμό. :wacko:

edit: Στάκα λίγο να καταλάβω... από πότε είσαι πελάτης στον ΗΡΩΝ; Τον περασμένο μήνα (Οκτώβρη) σου έστειλαν λογαριασμό για τον Ιούλιο; Γράψε λίγο τις ημερομηνίες έκδοσης των προηγούμενων λογαριασμών, ποιες περιόδους αφορά κι αν έδωσες ενδείξεις ή όχι;

 

Επί τη ευκαιρία που ανέφερες ΗΡΩΝ:

- Το αίτημα σχετικά με την επιπλέον επιδότηση ΤΕΜ έκλεισε χωρίς συμφωνία λόγω πολλών απαντήσεων. Η τελευταία απάντηση του ΗΡΩΝ (πριν πατήσω τελευταία φορά το κόκκινο) ήταν ότι "η τοποθέτηση μας επί του αιτήματος του κυρίου xxxxxxxxxxx έχει πλήρως δοθεί στις προηγηθείσες απαν΄τησεις μας. Σας ευχαριστούμε"

- Στο αίτημα σχετικά με τη έκδοση λογαριασμού σε μηνιαία βάση, αποφεύγουν να αναφέρουν ότι η τιμολόγηση τους έχει τουλάχιστον 1 μήνα καθυστέρηση. Γράφουν ασαφείς και αόριστες απαντήσεις του στυλ "οι ενδείξεις αναμένεται να τιμολογηθούν", "μετά την έκδοση θα υπάρξει συστημική ενημέρωση", "παρακαλείται ο κύριος xxxxx όπως αναμένει την ΄΄εκδοση του πρώτου λογαριασμού". Ζήτησα την επιβολή ποινικής ρήτρας όπως ορίζει ο ΚΠΗΕ, έχω στείλει και στην υποστήριξη αλλά δε βλέπω να γίνεται τίποτα. Αν δε πάρω λογαριασμό μέχρι τέλος Νοέμβρη, τότε θα πάρω τη ΡΑΕ τηλέφωνο να το προχωρήσω.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να πω ότι μόνο η nrg, βλέποντας το λογ/σμο του πατέρα μου, γράφει λεπτομερειακά για κάθε μήνα ξεχωριστά την επιδότηση και ποιό μήνα αφορά. Κάτι πολύ απλό που δεν καταλαβαίνω γιατί να μην το κάνουν όλοι οι πάροχοι. Για να κλέψουν; Άλλη εξήγηση δεν δίνω. Εκτός αν απολαμβάνουν να έχουν συνέχεια αμφισβητήσεις, μη πληρωμές λόγω μπερδεμάτων και το τηλεφωνικό τους να απασχολείται συνέχεια για τέτοια θέματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ekrepali είπε

21*1208/31 = 818

189*1208/31 = 7364

Oι κιλοβατώρες έχουν σπάσει σωστά...

@xristaras78

Στους έναντι που έπαιρνες, τι από τα παρακάτω ισχύει;

- Έβαζαν μικρότερη κατανάλωση από αυτή που δήλωνες ή

- Έβαζαν τη κατανάλωση που δήλωνες και σου χρέωναν μόνο 1-2 cents τη κιλοβατώρα χωρίς τη ρήτρα αναπροσαρμογής;

Αν έκαναν το 2ο είναι ίδια περίπτωση με Elpedison, που χρέωνε λιγότερα απ'όσα έπρεπε και μετά τα χρέωσε όλα μαζεμένα... κι έχασαν και το power pass οι καταναλωτές.

Μου έβαζαν αυτό που δήλωνα, είχα NRG fixed χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής το οποίο κατάργησαν μονομερώς και έκανα καταγγελία στην ραε,  απάντησαν ότι έγινε συστημικό λάθος και μου αφαιρούν το 50% της ρήτρας "'εως σήμερα", δηλαδή 29/7, από Απρίλιο που  καταργησαν το fix μου χρέωσαν περίπου 400€ ρήτρα αναπροσαρμογής, τα οποία αφαίρεσαν από τον εκκαθαριστικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tony316 είπε

Σε λογαριασμό ΗΡΩΝ GENEROUS HOME που μου ήρθε για 03/08 έως 29/08 μου βάζουν έκπτωση συνέπειας 45%. Αυτή δεν καταργήθηκε από Αύγουστο και μετά (όχι ότι με χαλάει);

αυτά είναι και τα τυχερά με τη μηχανογράφηση του Ηρών , κάνεις την πάπια αν όντως αφορά κατανάλωση Αυγ και όχι προηγούμενη

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Προφανώς η έκπτωση συνέπειας αφορά το λογαριασμό του Ιουλίου.

νόμιζα την έβαζε απευθείας (κάτι σαν το αέριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

Επί τη ευκαιρία που ανέφερες ΗΡΩΝ:

Τι τα θελες και ξαναπήγες αφού τα ήξερες από προηγούμενη φορά... Τώρα φαίνεται ότι είναι ακόμα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, korakios είπε

 

δλδ 7364*0,2936=2162€ περίπου είναι η ρήτρα , όντως δε βγαίνει 50% το 1300€ (φαντάζομαι χωρίς ΦΠΑ)

  

edit δε θυμάμαι άνω όριο του save στον υπολογισμό ρήτρας , αν ήταν 52 , οκ , αν ήταν μικρότερο η ρήτρα βγαίνει παραπάνω

 

Καλή φάση

ΡΑΕ και ζητάς ανάλυση , αν και ίσως να τα βγάλανε σωστά , εσύ μόνο ξέρεις ακριβώς το σύνολο της ρήτρας

Αλλά γιατί σκάλωσες με τη μέτρηση απο ΔΕΔΔΗΕ δεν κατάλαβα , ούτε απάντησες στον  @ekrepali

Εννοώ ότι είχα σταθερό πρόγραμμα μέχρι τον Απρίλιο χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής...κανονικά δεν πρέπει να μου χρεώσουν ρήτρα για αυτούς τους μηνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...