Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, 1comment είπε

3η φορά αμφισβήτηση εννοείς για τον ίδιο λογ/σμο; 

Οχι ειχα ξανακανει για τους δυο πρωτους γιατι δεν ειχαν βαλει τις σωστες επιδοτησεις.

Την δευτερη φορα βεβαια τις ειχαν βαλει σωστα απλα δεν ειχα πιει καφε ακομα και απο κεκτημενη ταχυτητα εστειλα μια να υπαρχει.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι ειχα ξανακανει για τους δυο πρωτους γιατι δεν ειχαν βαλει τις σωστες επιδοτησεις.

Α καλά. Και για Σεπτέμβρη και για Οκτώβρη χρειάστηκε να κάνεις αμφισβήτηση; Δηλαδή κακώς είχε ειπωθεί πιο πάνω ότι η we δίνει κανονικά τις επιδοτήσεις. Τις δίνει (έδινε) μετά από αμφισβήτηση....

Βλέπω να σπάω ρεκόρ σε αλλαγές παρόχου. Ποιός άλλος θα χει κάνει 2 χωρίς να έχει λάβει 1ο λογ/σμο;;🤣

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Και για Σεπτέμβρη και για Οκτώβρη χρειάστηκε να κάνεις αμφισβήτηση;

Μονο για τον εναν λογαριασμο εχω κανει στην ουσια.

Για τον δευτερο ηταν λαθος δικο μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 1comment είπε

Α καλά. Και για Σεπτέμβρη και για Οκτώβρη χρειάστηκε να κάνεις αμφισβήτηση; Δηλαδή κακώς είχε ειπωθεί πιο πάνω ότι η we δίνει κανονικά τις επιδοτήσεις. Τις δίνει (έδινε) μετά από αμφισβήτηση....

Έχει αναφερθεί και αυτό πολλές φορές.

  

Στις 14/10/2022 στις 5:35 ΜΜ, ekrepali είπε

Eννοείται πως η έκπτωση πάει στην αρχική τιμή.

43.jpg.e887b2dd0b3771270fec78362632826a.jpg

Η κουτσουρεμένη επιδότηση είναι άλλο φρούτο... το είδαμε και στη WeEnergy όπου επίσης έβαλαν 0.342 και μετά έβγαλαν έκτακτο λογαριασμό με την υπόλοιπη επιδότηση. Δεν υπάρχει ρευστότητα, γι'αυτό το κάνουν... το θέμα είναι αν το κάνουν αυθαίρετα ή αν έχουν κάποια ανεπίσημη ενημέρωση απ'το υπουργείο ότι θα κάνουν τα στραβά μάτια.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Έχει αναφερθεί και αυτό πολλές φορές.

Το θυμάμαι, αλλά νόμιζα ότι αφορούσε μόνο σε ένα μήνα κι ότι μετά έστρωσαν και τα πίστωναν όλα κανονικά. Τεσπα ίσως είναι συστημικό λάθος γιατί δεν πίστωσαν καθόλου επιδότηση, ούτε καν μικρότερη. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσημη απάντηση και απο Προτέργια σχετικά μη την μη ανάλυση χρεώσεων , θα μπαίνει μια χρέωση κιλοβατώρας μέσου όρου όταν περιέχει κατανάλωση απο διαφορετικούς μήνες 😂

Άρα σε μαύρη λίστα και αυτή ,μιας και είναι αδύνατη η επαλήθευση

(μαζί με elpedison για τους γνωστούς λόγους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Επίσημη απάντηση και απο Προτέργια σχετικά μη την μη ανάλυση χρεώσεων , θα μπαίνει μια χρέωση κιλοβατώρας μέσου όρου όταν περιέχει κατανάλωση απο διαφορετικούς μήνες 😂

Άρα σε μαύρη λίστα και αυτή ,μιας και είναι αδύνατη η επαλήθευση

(μαζί με elpedison για τους γνωστούς λόγους)

πως θα προκύπτει αυτή η χρέωση μέσου όρου σου εξήγησαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tempo είπε

πως θα προκύπτει αυτή η χρέωση μέσου όρου σου εξήγησαν;

σε δίπλα φόρουμ απάντησαν και μετέφερα , δεν έστειλα εγώ

προφανώς προκύπτει πχ 100kw με 10 μέρες Οκτ 0,10€/kw και Νοε 15 μέρες και 0,12€/kw

10*0,10*100/(10+15)=4€

15*0,12*100/(10+15)=7,2€

άρα μ.ο. kwh X=(4+7,2)/100 ή 0,112/kw

το ένα πρόβλημα είναι οτι στο λογαριασμό βλέπεις ξερά ένα 0,112€/kw και το δεύτερο σημαντικότερο είναι οτι αν σε λογαριασμό κάνεις επαλήθευση βγαίνει άλλο νούμερο (κοινώς φαίνεται οτι χρεώνει παραπάνω)

Αν τα είχαν αναλυτικά δε θα χρειαζόταν αμφισβήτηση (είμαι περίεργος μέσω ΡΑΕ τι θα απαντήσουν) , μπορεί δλδ να κάνουν όντως σωστό υπολογισμό το θέμα είναι να τους αναγκάσει η ΡΑΕ να τα βάζουν αναλυτικά (πιθανολογώ οτι θα γίνει το επόμενο διάστημα)

edit : φυσικά η μη ανάλυση αφορά και τις ΤΕΜ που φαίνονται απλά σαν ένα σύνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπερα παιδια. πως βλεπεται αυτους τους αριθμους;

Ειμαστε 2 ατομα σε σπιτι 70τ.μ και ειμαστε στο σπιτι απο τις 15/07/22

 

 

Μεταφερω σε αλλο νημα

 

Επεξ/σία από lorens95
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, lorens95 είπε

καλησπερα παιδια. πως βλεπεται αυτους τους αριθμους;

  

Στις 30/7/2022 στις 9:54 ΜΜ, korakios είπε

Το παρών νήμα ΔΕΝ αφορά τη ΔΕΗ και τα προγράμματά της ,κρατάμε το θέμα χωρίς να βγαίνουμε εκτός μιας και υπάρχουν αντίστοιχα θέματα για :

προγράμματα ΔΕΗ , ΥΔΕ (πιστοποιητικό εγκατάστασης), νυχτερινό τιμολόγιο, κοινωνικό τιμολόγιο ΚΟΤ, φυσικό αέριο προγράμματα , κλιματιστικά , σύγκριση κόστους θέρμανσης κτλ και πάντα διαβάζουμε τις τελευταίες 10 τουλάχιστον σελίδες απο το τέλος

κάνε ένα edit

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά και θέλω την βοήθεια σας..Μου ήρθε λογαριασμός ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ απο NRG με χρέωση αναπροσαρμογής  ποσού 1296,62€. Του ζήτησα να μου στείλουν ανάλυση και μου απαντούν πως υπολογίζεται η ρήτα (το γνωστό ποιηματάκι Κόστος Προμήθειας (€/kWh) = 1,18 * (MCP + Αποκλίσεις)+ 0,018€/kWh, ). 

Πως μπορώ να τους πιέσω να μου στείλουν την ανάλυση.. Επίσης ενώ καταχωρούσα κανονικά τις μετρήσεις μου στο site τους, έβγαλαν εκκαθαριστικό λογαριασμό μετά απο 8 μήνες ( από τον Ιανουάριο δηλαδή), και σε ερώτηση μου , τα ρίχνουν στον ΔΕΔΔΗΕ.. Βοήθεια παιδιά γιατί δεν έχω να πληρώσω αυτό το ποσό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

Του ζήτησα να μου στείλουν ανάλυση και μου απαντούν πως υπολογίζεται η ρήτα (το γνωστό ποιηματάκι

 Κόστος Προμήθειας (€/kWh) = 1,18 * (MCP + Αποκλίσεις)+ 0,018€/kWh,

βασικά τόσο ήταν (πριν απο 1/8)

9 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

Πως μπορώ να τους πιέσω να μου στείλουν την ανάλυση..

πες μου περίοδο κατανάλωσης και σύνολο κιλοβατώρας που έκαψες

9 λεπτά πριν, xristaras78 είπε

Επίσης ενώ καταχωρούσα κανονικά τις μετρήσεις μου στο site τους, έβγαλαν εκκαθαριστικό λογαριασμό μετά απο 8 μήνες ( από τον Ιανουάριο δηλαδή), και σε ερώτηση μου , τα ρίχνουν στον ΔΕΔΔΗΕ.. Βοήθεια παιδιά γιατί δεν έχω να πληρώσω αυτό το ποσό...

εδώ με μπέρδεψες , απο τη στιγμή που έδινες εσύ , τι διαφορά κιλοβατώρων παρουσιάστηκε ? Άλλα έδινες ,άλλα χρέωνε η NRG ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

βασικά τόσο ήταν (πριν απο 1/8)

πες μου περίοδο κατανάλωσης και σύνολο κιλοβατώρας που έκαψες

εδώ με μπέρδεψες , απο τη στιγμή που έδινες εσύ , τι διαφορά κιλοβατώρων παρουσιάστηκε ? Άλλα έδινες ,άλλα χρέωνε η NRG ???

μου χρεώνουν 7364kw έως 31/7, για Αύγουστο 1208KW και για Σεπτεμβριο 818kw.. o λογαριασμός γράφει εκκαθαριστικός από 24/1/22-21/9/22, ενώ εγώ δήλωνα κανονικά κάθε μήνα τις κιλοβατώρες μου. στο τηλέφωνο μου είπαν ότι φταίει ο ΔΕΔΔΗΕ που δεν ήρθε να κάνει καταμέτρηση γιαυτό έβγαλαν εκκαθαριστικό μετά από 8  μήνες

και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί μου χρεώνουν σχεδόν όλο το 8μήνο... Και πάλι όμως θέλω να μου απαντήσουν πως το βγάζουν ανά μήνα και δεν μου δίνουν τα στοιχεία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, xristaras78 είπε

ενώ εγώ δήλωνα κανονικά κάθε μήνα τις κιλοβατώρες μου. στο τηλέφωνο μου είπαν ότι φταίει ο ΔΕΔΔΗΕ που δεν ήρθε να κάνει καταμέτρηση γιαυτό έβγαλαν εκκαθαριστικό μετά από 8  μήνες

το είπαμε αυτό , δεν παίζει ρόλο απο τη στιγμή που έδινες εσύ μέτρηση κάθε μήνα , εννοείται οτι δεν ξαναπληρώνεις τα ποσά που έδινες το 8μηνο .....

2 ώρες πριν, xristaras78 είπε

μου χρεώνουν 7364kw έως 31/7, για Αύγουστο 1208KW και για Σεπτεμβριο 818kw.. o λογαριασμός γράφει εκκαθαριστικός από 24/1/22-21/9/22

Δες καταρχάς αν είναι σωστός ο αναλογικός επιμερισμός κιλοβατώρων (σύνολο kw επι αριθμό ημερών της κάθε περιόδου δια το συνολικό αριθμό ημερών)

edit: λάθος περίοδος κατανάλωσης άρα λάθος υπολογισμός

απο 24/1 έως 31/7 , στο περίπου απο ΑΔΜΗΕ ,οι αποκλίσεις είναι 2,6 και  ΤΕΑ απο εκεί

Spoiler

image.png.bef317a1ecfb63bfabaf28033bf6aa73.png

βγαίνει 275,05

άρα με άνω όριο 52 (υποθέτω στο smart ή basic ήσουν, δεν είπες πρόγραμμα) , έχεις προσαύξηση 0,2936 (στο περίπου)

αν ήσουν στο Prime είχες 0,009 τη βασική χρέωση συν 0,3589 (περίπου) δλδ 0,3679€/kw

με ΤΕΜ άντε να βγάλεις άκρη ....

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

 

Δες καταρχάς αν είναι σωστός ο αναλογικός επιμερισμός κιλοβατώρων (σύνολο kw επι αριθμό ημερών της κάθε περιόδου δια το συνολικό αριθμό ημερών)

21*1208/31 = 818

189*1208/31 = 7364

Oι κιλοβατώρες έχουν σπάσει σωστά...

@xristaras78

Στους έναντι που έπαιρνες, τι από τα παρακάτω ισχύει;

- Έβαζαν μικρότερη κατανάλωση από αυτή που δήλωνες ή

- Έβαζαν τη κατανάλωση που δήλωνες και σου χρέωναν μόνο 1-2 cents τη κιλοβατώρα χωρίς τη ρήτρα αναπροσαρμογής;

Αν έκαναν το 2ο είναι ίδια περίπτωση με Elpedison, που χρέωνε λιγότερα απ'όσα έπρεπε και μετά τα χρέωσε όλα μαζεμένα... κι έχασαν και το power pass οι καταναλωτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...