Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, korakios είπε

Το νου σας με We επαγγελματικό μιας και είδα λογαριασμό και εκτός απο ένα μικρολαθάκι για Οκτ που έχει 31 μέρες και σπάει αλλιώς η αναλογία με τα όρια

Μου φάνηκε περίεργο να προέκυψε έτσι ξαφνικά αυτό το λάθος... κοίταξα τους παλιούς λογαριασμούς κι έχουν κάνει πατάτα στη μηχανογράφηση (ομοίως με την Ελίν), οι τελικές χρεώσεις όμως είναι σωστές.

Spoiler

 

1.jpg.f8ace258fbd965a5e116c13ca3d8aaaf.jpg

 

 

2.jpg.90b10ed1c54a01e218a0d711214f0126.jpg

 

3.jpg.46cf11beb3cf8f002a25f2d2a686ef33.jpg

 

4.jpg.880524ec510ccbb31fb9a5b688885c56.jpg

 

Οι ημέρες κατανάλωσης είναι σωστές. Οι περίοδοι κατανάλωσης αναγράφονται λάθος. 21/9 ήμουν πελάτης του ΗΡΩΝ.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Μου φάνηκε περίεργο να προέκυψε έτσι ξαφνικά αυτό το λάθος... κοίταξα τους παλιούς λογαριασμούς κι έχουν κάνει πατάτα στη μηχανογράφηση.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

1.jpg.f8ace258fbd965a5e116c13ca3d8aaaf.jpg

 

2.jpg.90b10ed1c54a01e218a0d711214f0126.jpg

 

3.jpg.46cf11beb3cf8f002a25f2d2a686ef33.jpg

 

4.jpg.880524ec510ccbb31fb9a5b688885c56.jpg

 

ναι , δεν υπολογίζουν μια μέρα , αλλά αν προσέξεις έχουν στην περίοδο κατανάλωσης πχ

31/5-21/6 και μετά 21/6-22/7 ,δλδ η 21/6  είναι διπλή , άρα "σωστά" έχουν μια μέρα λιγότερη

 

με την ευκαιρία ένα ωραίο εργαλείο για υπολογισμό ημερών απο περίοδο κατανάλωσης είναι

https://www.calculator.net/day-counter.html

χρήσιμο μιας και κάθε μήνας μπορεί να μην έχει 30 μέρες

(τσεκάρετε την επιλογή "include ... ")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/11/2022 στις 10:32 ΠΜ, 1comment είπε

Εσένα που απ' ότι κατάλαβα σε ενοχλεί η διαδικασία των έναντι (όπως κι εμένα, θέλω να πληρώνω για ό,τι καίω) θα σε συνέφερε το we blue της we energy που με τις ενδείξεις σου, πληρώνεις μόνο εκκαθαριστικούς λογ/σμους. Το γράφει κιόλας. Ένα χρόνο που ειμουν (και τώρα ξαναπάω), έναντι δεν ήξερα τι σημαίνει. 

Μπήκα σε αυτή την εταιρεία που λες και συγκρίνω τιμές Νοεμβρίου με Elpedison που είμαι τώρα. Μεγάλη διαφορά υπέρ της Elpedison. Εν ολίγοις, αν κάψω πάλι 390kwH το μήνα, στην WeEnergy θα μου βγει 65,93€ και στην Elpedison 49€ περίπου. Ενδεικτικά, τελική τιμή κιλοβατώρας στην WeEnergy είναι 0,162 και στην Elpedison είναι 0,1147 η ημερήσια και 0,1080 η νυχτερινή. Άρα με βλέπω να κάθομαι έναν μήνα ακόμα Elpedison, προσευχόμενος να μην δω πάλι καμιά απρόβλεπτη δυσάρεστη έκπληξη αν και το call center μου είπε ότι μετά την αναδρομική εκκαθάριση της ρήτρας που μου έκαναν και με ξετίναξαν, τώρα πλέον θα πληρώνω ΜΟΝΟ ό,τι καίω...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ToucHDowN είπε

τώρα πλέον θα πληρώνω ΜΟΝΟ ό,τι καίω...

μέχρι να ανακαλύψουν νέο τρόπο αφαίμαξης 😛

2 λεπτά πριν, ToucHDowN είπε

αν και το call center μου είπε

ότι και να σου είπε εννοείται δεν το παίρνεις στα σοβαρά (ανεξάρτητα πάροχου)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ToucHDowN είπε

Ενδεικτικά, τελική τιμή κιλοβατώρας στην WeEnergy είναι 0,162 και στην Elpedison είναι 0,1147 η ημερήσια και 0,1080 η νυχτερινή. 

Εγώ βλέπω 0,37 τιμή στη we και 0,374 στην ελπε για επαγγελματικό. Η επιδότηση είναι ίδια, άρα; Δίνει κάποια παραπάνω έκπτωση η ελπε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 1comment είπε

Εγώ βλέπω 0,37 τιμή στη we και 0,374 στην ελπε για επαγγελματικό. Η επιδότηση είναι ίδια, άρα; Δίνει κάποια παραπάνω έκπτωση η ελπε;

Mάλλον μιλάει για οικιακά αυτός.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΕΣΠΕΝ: Ασφυκτική η κατάσταση για τους προμηθευτές το Σεπτέμβριο - Να διασφαλιστεί η πλήρης καταβολή των κονδυλίων της επιδότησης τους επόμενους μήνες

Εστιάζω πιο πολύ εδώ:

Εξαιρετικά σημαντικές απαιτήσεις, σε όρους ρευστότητας, έχουν ανακύψει και εξαιτίας της μη καταβολής στους προμηθευτές, έως σήμερα, οποιουδήποτε ποσού για τις πρόσθετες επιδοτήσεις μη οικιακών καταναλωτών με αγροτικές παροχές, παροχές μικρής ισχύος (έως και 35kVA) και αρτοποιεία, από την έναρξη εφαρμογής του εν λόγω μέτρου τον Απρίλιο του 2022. 

 

Επισημαίνεται ότι η υλοποίηση της προβλεπόμενης στο Νόμο 4964/2022 (άρθρο 181, παρ. 2) δυνατότητας, αναφορικά με την προκαταβολή των αναλογούντων κονδυλίων των επιδοτήσεων στους προμηθευτές ενέργειας, θα συνέβαλε καθοριστικά στην αποτελεσματικότερη διαχείριση των ιδιαιτέρως αυξημένων απαιτήσεων χρηματοοικονομικής ρευστότητας για τη χορήγηση των επιδοτήσεων στους τελικούς καταναλωτές κατά την τρέχουσα περίοδο.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα με πήραν από Ήρωνα, και ο υπάλληλος μου είπε ότι έχει πάρει πολλούς πελάτες από ΔΕΗ, επειδή ανέβασαν τιμές.

Όταν του είπα ότι έκλεισα τις παλιές σταθερές τιμές (Νοέμβριος-Δεκεμβριος 2021), είπε ότι δεν είναι και τόσο φθηνά, αφού εμείς, ο Ήρων, δίνουμε πιο χαμηλές, μετά επιδότησης.

Προσπαθούσε να με πείσει, χωρίς να μου προτείνει κάποιο πρόγραμμα, ότι η ΔΕΗ και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία δεν μπορούν να συναγωνιστούν τις τιμές τους.

Δεν τσινισε ούτε όταν του είπα ότι μου ήρθε πιστωτικός εκκαθαριστικός -136€ το καλοκαίρι.

Ο τύπος ήταν on a mission.

Όταν επιτέλους βαρέθηκα το "δασκαλεμα", έπρεπε να ακούγατε πόσο ξινά μου έκλεισε το τηλέφωνο, του στιλ "Εσύ χάνεις".

Επεξ/σία από Alexcxvtr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alexcxvtr είπε

Σήμερα με πήραν από Ήρωνα, και ο υπάλληλος μου είπε

 

5 ώρες πριν, korakios είπε

ότι και να σου είπε εννοείται δεν το παίρνεις στα σοβαρά (ανεξάρτητα πάροχου)

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Alexcxvtr είπε

Σήμερα με πήραν από Ήρωνα, και ο υπάλληλος μου είπε ότι έχει πάρει πολλούς πελάτες από ΔΕΗ, επειδή ανέβασαν τιμές.

Όταν του είπα ότι έκλεισα τις παλιές σταθερές τιμές (Νοέμβριος-Δεκεμβριος 2021), είπε ότι δεν είναι και τόσο φθηνά, αφού εμείς, ο Ήρων, δίνουμε πιο χαμηλές, μετά επιδότησης.

Προσπαθούσε να με πείσει, χωρίς να μου προτείνει κάποιο πρόγραμμα, ότι η ΔΕΗ και οποιαδήποτε άλλη εταιρεία δεν μπορούν να συναγωνιστούν τις τιμές τους.

Δεν τσινισε ούτε όταν του είπα ότι μου ήρθε πιστωτικός εκκαθαριστικός -136€ το καλοκαίρι.

Ο τύπος ήταν on a mission.

Όταν επιτέλους βαρέθηκα το "δασκαλεμα", έπρεπε να ακούγατε πόσο ξινά μου έκλεισε το τηλέφωνο, του στιλ "Εσύ χάνεις".

Με 290 kwh ΣΤΑΘΕΡΟ προτέργια συν μία μέρα κυμαινόμενο χρεώθηκα 70 ευρα λογαριασμοι. Καλό σταθερό με 0.088 με πάγια εντολή.

Με τις ίδιες kwh κυμαινόμενο Ήρων χρεώθηκα 35 ευρώ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΧΩΡΙΣ καμία συνέπεια που θα μπει μετά. Και χωρίς καμία πάγια εντολή.

Αν βάλεις και το 50 Άρι μέσα και το ΜΗΔΕΝ του Σεπτεμβρίου δεν σου λένε φουμαρα. Απλά μαθηματικά.

Φυσικά δε λέω αφήστε το σταθερό σας όπως και εγώ ξεκουμπιστηκα από προτέργια ΟΤΑΝ τελείωσε το σταθερό της.

Όλα τα μετράμε στην εξίσωση και τα μηδένικα και τα 50αρια.

Φυσικά στο 4μηνο θα δείξει καλύτερα η πλήρης εικονα.

Τουλάχιστον είναι όντως οι φθηνότεροι. Υπάρχουν άλλοι που είναι οι ακριβότεροι και κοροϊδεύουν το κοσμο. Κοντευα τότε να τη πατήσω με ΕΛΠΕ που μου πλασαραν kwh ρήτρας τάχα μου χωρίς ρήτρα. Τότε που ήταν στο μεταβατικό στάδιο Ιούλιο Αύγουστο....

Εκεί δε μιλάμε για τηλεπωληση αλλά για ξεκάθαρη Απατη

Φυσικά και θα επανέλθω στο 4μηνο για απολογισμό και σύγκριση με 4μηνου σταθερου γιατί τα τέλη μπορεί να με ξεγέλανε η δε ξέρω γω τι.

 

 

 

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, 1comment είπε

Εγώ βλέπω 0,37 τιμή στη we και 0,374 στην ελπε για επαγγελματικό. Η επιδότηση είναι ίδια, άρα; Δίνει κάποια παραπάνω έκπτωση η ελπε;

Μιλάω για οικιακό και για την κλίμακα <500kwh το μήνα. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ToucHDowN είπε

Μιλάω για οικιακό και για την κλίμακα <500kwh το μήνα. Η διαφορά είναι πολύ μεγάλη.

A γιατί έκανες παράθεση δικό μου ποστ που μιλούσα για τα επαγγελματικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι Γ22 ΔΕΗ,(αρτοποιείο)ο τωρινός πάροχος για το μηνα Οκτώβρη ,Νοέμβρη δεν έχει πιστώσει σωστά τις εκπτώσεις,Τους έχω κάνει αναφορά και στη Ραε και απάντησαν ότι το έχουν προωθήσει στο αρμόδιο τμήμα. Εγώ αν αλλάξω πάροχο πως θα βγάλω άκρη μετά με τη ΔΕΗ για τα οφειλόμενα εφόσον δε θα είμαι πελάτης της?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, moutrosl είπε

Καλησπέρα, είμαι Γ22 ΔΕΗ,(αρτοποιείο)ο τωρινός πάροχος για το μηνα Οκτώβρη ,Νοέμβρη δεν έχει πιστώσει σωστά τις εκπτώσεις

μας υποχρέωσες τώρα 😛

Άρα έχουμε επιβεβαιωμένα elpedison , elin , we , nrg , elin (και ΔΕΗ όμως πλην αρτοποιείων) , για τις έξτρα επιδοτήσεις

επαγγελματικών

12 λεπτά πριν, moutrosl είπε

Τους έχω κάνει αναφορά και στη Ραε και απάντησαν ότι το έχουν προωθήσει στο αρμόδιο τμήμα. Εγώ αν αλλάξω πάροχο πως θα βγάλω άκρη μετά με τη ΔΕΗ για τα οφειλόμενα εφόσον δε θα είμαι πελάτης της?

κανονικά θα σου έρθει έκτακτος πιστωτικός άσχετα με το αν είσαι εκεί ή όχι

Πριν υπογράψεις σε νέο πάροχο , πάρε πρώτα γραπτή απάντηση οτι αποδίδονται κανονικά οι έξτρα ΤΕΜ και όχι αναδρομικά , όχι οτι σε εξασφαλίζει , απλά βοηθά για μελλοντική αμφισβήτηση λογαριασμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...