Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Όσοι ενδιαφέρονται να πάνε Φυσικό Αέριο Ελλάδος

και κλασσικά να πάρουν γραπτώς οτι

1. δε θα φάνε συνδρομή

2. δε θα φάνε συνδρομή όταν λήξει ο μηχανισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Λογικά του πρώτου αφού ο διορθωτικός είχε την ίδια περίοδο κατανάλωσης με τον πρώτο.

ο μεσοελληνας θα γκρινιαζε οτι παιρνει απανωτους λογαριασμους ομως
εγω παλι τους θελω :P
ετσι κ αλλιως μικρο τον κοβω ΑΝ χρεωθει σωστα με τη συνεπεια των -33 ευρω

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

και κλασσικά να πάρουν γραπτώς οτι

1. δε θα φάνε συνδρομή

2. δε θα φάνε συνδρομή όταν λήξει ο μηχανισμός

Αυτά εννοούνται. Ειδικά το πρώτο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επιτελους εβγαλα το νουμερο τους, που το εβγαζα ΠΑΡΑΠΑΝΩ σε μενα, μου στειλαν λιγοτερο λογαριασμο
στο 50ευρω βαζουν και φπα 6% αρα σου χαριζουν 53 ευρω 
και αυτο γιατι ειναι στην αριστερη στηλη των αναλυτικων χρεωσεων και σε ολες αυτες μπαινει το φπα
φανταζομαι δε θα πρεπε... αλλα δε μπορω να σκασω και γι αυτο
φανταζομαι θα δω και 2ο 50ευρω στο 2ο (3ο με το διορθωτικο) λογαριασμο γιατι τους χαλασα τη σειρα :P

4 ώρες πριν, dasnowy είπε

Αυτά εννοούνται. Ειδικά το πρώτο. 

δεν εννοουνται, δεν ηξερα καν οτι υπαρχει - υπηρχε προγραμμα με συνδρομη;;;;;;;;;

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα buggakia παραμενουν
image.jpeg.264cf08a4aac42649bee5c457f7561cf.jpeg

αυτη δεν ειναι η καταναλωση αυγουστου σεπτεμβριου που δηλωσα - πληρωσα
αλλα του σεπτεμβριου μονο
δεν επηρεαζει σε τιποτα τα ποσα
εμφανιζεται μονο σε αυτο το γραφικο και σε εναν μεσο ορο πραγματικης kwh που υπολογιζουν
** Συνολική Χρέωση Προμήθειας 200 kWh x 0,2647 €/kWh που κανονικα επρεπε να ειναι 292 x 0,1813 = το σωστα υπολογισμενο 52,94 (ρευμα + παγιο χωρις συνεπειες αυγουστου σεπτεμβριου)
οι υπολογισμοι ομως απο πανω ειναι με τις σωστες 292 που καταχωρισα
μικρο το κακο και δεν επηρεαζει τα ποσα

οποτε δεν θεωρω οτι κλεβουν αλλα οτι οντως το τμημα λογαριασμων θελει περισσοτερη προσοχη
δεν φανταζομουν οτι στο 50ευρω θα του βαζαν και φπα πχ....
αναμενοντας τον 2ο-3ο που αν ακολουθησει τον 1ο θα βγει 14/11 καπου εκει τριγυρω

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, akaloith είπε

δεν εννοουνται, δεν ηξερα καν οτι υπαρχει - υπηρχε προγραμμα με συνδρομη;;;;;;;;;

Αρκετοί χρήστες έχουν αναφέρει πως δεν εφαρμόζεται, για αυτό δεν αναφέρεται και στο site.  Το θέμα είναι τι γίνεται μετά από 9 μήνες όταν λήξει ο μηχανισμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αρκετοί χρήστες έχουν αναφέρει πως δεν εφαρμόζεται, για αυτό δεν αναφέρεται και στο site.  Το θέμα είναι τι γίνεται μετά από 9 μήνες όταν λήξει ο μηχανισμός. 

και ποσο ΗΤΑΝ αυτη η συνδρομη;;; τι δουλεια εχει συνδρομη στους παρχους ρευματος; υπαρχει το παγιο υποτιθεται
οταν ληξει ο μηχανισμος.... θα κανουμε συνδρομη στο of... για να τους πληρωνουμε αν συνεχιζουν να χρεωνουν τετοια ποσα....

δηλαδη με 292kwh... υποτιθεται μου χαρισε ο μηχανισμος.... 
image.jpeg.ee5a651f90d80778b08d005a3f6306ea.jpeg
και οτι αλλιως για 292kwh θα μου ρχοταν λογαριασμος 200 ευρω μονο οι kwh, χωρις τιποτα αλλο
κλαιωωωωω....

ο λογαριασμος θα ξαναπω τελευταια φορα, ισως, οτι ειναι ΘΕΣΠΕΣΙΟΣ
που ειναι το Α και το Ω για να καταλαβαινεις τι σε χρεωνουν και τι σου τρωνε

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, akaloith είπε

δεν υπαρχει μακαρι, αναφερω ΓΕΓΟΝΟΤΑ με ολα τα pdf 
δεν αναφερω τι ακουσα τι γραψαν τι πιστευω
2μηνο η εκδοση

Spoiler

4.jpg.447a5cd5352f1c4df314300b9090eec6.jpg

Παραθέτω κι εγώ ΓΕΓΟΝΟΤΑ. Kαλημέρα.

9 ώρες πριν, dasnowy είπε

Όσοι ενδιαφέρονται να πάνε Φυσικό Αέριο Ελλάδος μπορώ να αναφέρω πως έχουν πολύ καλή εξυπηρέτηση.

Με αυτόν που μίλησα στο τηλ, δεν ήταν ενήμερος για τη συνδρομή (μετά τη λήξη των μέτρων). Ή έχουν πάρει γραμμή να κάνουν τις πάπιες ότι δήθεν δε θα εφαρμοστεί.4.jpg.c4fcc18eca9a64119966c928904fe1b4.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τι συμπέρασμα έχει βγει με τον ήρων στα επαγγελματικά?

Το Τεμ θα μας το βάλουν κανονικά, αλλά δεν ξέρουμε το πότε η βρήκαν τρικ να μας φαν την επιδότηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τηλεφωνικά μου απάντησαν ότι ο επόμενος λογαριασμός θα βγει τέλος μήνα δηλαδή βασισμένος στον διορθωτικό και όχι στον αρχικό. Αυτή η εταιρεία δεν θέλει να παίρνει τα λεφτά της έγκαιρα και να πεις ότι είχε και ρήτρα αποχώρησης να φοβίσει;; Τίποτα.

Δηλαδή εγώ μέσα Δεκέμβρη θα πληρώνω τον Οκτώβρη και θα παίρνω τη συνέπεια Αυγούστου Σεπτεμβρίου. Και άλλοι θα σου ζητουσαν .... Συνδρομή = ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ

Άρχοντες βρε μας έχει ο Ήρων και γκρινιαζετε και πάνω 😛

 

2 ώρες πριν, ekrepali είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

4.jpg.447a5cd5352f1c4df314300b9090eec6.jpg

Παραθέτω κι εγώ ΓΕΓΟΝΟΤΑ. Kαλημέρα.

Λαμπρα οπότε περίοδος κατανάλωσης δε θα περάσει ποτέ το 2μηνο

Ε τι 51 μέρες τι 60 😛

Edit: η ειδοποίηση έκδοσης λογαριασμού ήρθε την επόμενη μέρα. Μικρό το κακό email + viber

 

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, korakios είπε

και κλασσικά να πάρουν γραπτώς οτι

1. δε θα φάνε συνδρομή

2. δε θα φάνε συνδρομή όταν λήξει ο μηχανισμός

Σύμφωνα με τους όρους, θα "φάνε" συνδρομή 1η Ιουλίου 2023. 

Νομίζω ειναι αρκετά ξεκάθαρο: https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2022/08/HR_MainPricelist_ExtraServices_v8_3A.pdf 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, marios1515 είπε

Τελικά τι συμπέρασμα έχει βγει με τον ήρων στα επαγγελματικά?

Το Τεμ θα μας το βάλουν κανονικά, αλλά δεν ξέρουμε το πότε η βρήκαν τρικ να μας φαν την επιδότηση?

Κανείς δεν ξέρει. Η εταιρία περιμένει να βγει ΚΥΑ. Οι υπόλοιπες εταιρίες τη δίνουν κανονικά!

Το πρακτικό της υπόθεσης είναι ότι ειδικά στον 1ο λογ/σμο πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη γιατί και θα χρεωθείς πολύ ακριβή κιλο/ωρα (αφού δεν θα έχει όλη την επιδότηση) και δεν θα έχεις έκπτωση συνέπειας και πιθανώς ούτε το 50αρικο. Υπολόγισε και μια ωραιότατη χρέωση εγγύησης. 

Τραγικά τα πράγματα για τα επαγγαλμετικά της Ηρων. Ελπίζω να μην κάνουν το λάθος και μπουν νέοι πελάτες σε περιπέτειες. 

Επεξ/σία από 1comment
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με ΡΑΕ (έπιασα γραμμή σε 10 δευτερόλεπτα!)

- Aυτό που κατάλαβα είναι ότι κατηγοριοποιούν τις καταγγελίες, κι αν υπάρχουν πολλές για ένα πάροχο ή για συγκεκριμένο ζήτημα, γίνονται ανάλογες συστάσεις / παρεμβάσεις (όπως τη περίπτωση της Elpedison για το loyalty pass). Πέρα απ'το κουμπάκι της υποστήριξης που ζήτησα να παρέμβουν στα αιτήματα μου, δεν το ζήτησα τηλεφωνικώς. Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να το πράξουν ούτως ή άλλως... οπότε αν είναι να γίνω πιεστικός, προτιμώ να το φυλάξω για κάτι πιο σημαντικό που μπορεί να προκύψει στο μέλλον.

- Για το θέμα των επιπλέων επιδοτήσεων ως 35kva έχουν παράπονα για ΗΡΩΝ, Φυσικό Αέριο, Volton, Volterra, W&V, Elpedison. Δε θυμόταν να μου πει σίγουρα για Protergia.

Mετά μίλησα με ΥΠΕΝ:

Σχετικά με το άρθρο που είχα αναφέρει... τα χρήματα δεν είναι τελικά απ'την Ευρωπαϊκή ένωση. Είναι χρήματα απ'το δικό μας κρατικό προϋπολογισμένο και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή έδωσε έγκριση να εκταμιευτούν. Δεν έχουν αποδωθεί ακόμα στους παρόχους, όποιοι πάροχοι τα δίνουν (ΝRG, ΔΕΗ, WE, Eλίν) το κάνουν απ'τη τσέπη τους. Για τα χρήματα αυτά δεν είναι υπεύθυνο το ΥΠΕΝ, αλλά το Υπουργείο Οικονομικών... εκεί έχει σκαλώσει η δουλειά.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νου σας με We επαγγελματικό μιας και είδα λογαριασμό και εκτός απο ένα μικρολαθάκι για Οκτ που έχει 31 μέρες και σπάει αλλιώς η αναλογία με τα όρια  , δεν έδωσε ΤΕΜ για Νοέμβριο (καθόλου , όχι μόνο τις έξτρα)

σίγουρα θα το διορθώσουν , αλλά θέλει προσοχή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...