Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, akaloith είπε

ΜΗ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΕ KWH ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ, ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΤΕ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ SITE, δεν τις εμπιστευομαι΄ή αργουν ή δε τους δινω καν σημασια 

Γιατί αυτό; Δυο συνεχόμενους μήνες έχω πάρει έγκαιρα Viber μήνυμα για δυνατότητα καταχώρησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, 1comment είπε

Έλαβε κανείς άλλος sms από Ηρων σχετικά με το τεμ; Αυτά που ξέρουμε γράφει (περι ΚΥΑ) αλλά λέω μήπως το έστειλαν μόνο σε μενα.

Σχετικά με το PDF Οκτωβρίου λένε ότι:

"Η Εταιρεία μας ανακοίνωσε τις τιμές προσβλέποντας στην ενημέρωση του καταναλωτή αναφορικά με την πίστωση που αναμένεται να πραγματοποιηθεί για τους μη οικιακούς με ΣΙ ≤ 35 kVA, για τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος, καθώς και για τους μη οικιακούς με Αγροτικό Τιμολόγιο ανεξαρτήτως ισχύος. Δεν αναιρούνται οι ανακοινωθείσες τιμές αλλά ο χρόνος απόδοσης τους καθώς εξαρτάται από την έκδοση της απαιτούμενης Κοινής Υπουργικής Απόφασης (Κ.Υ.Α.), η οποία αναμένεται και η οποία θα εξειδικεύει την εφαρμογή της. Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία, παραμένουμε στη διάθεση σας".

Κλασικά τους επανέλαβα ότι στον τιμοκατάλογο Οκτωβρίου έγραψαν στην υποσημείωση ότι οι επιδοτήσεις θα αναρτώνται όταν εκδοθεί ΚΥΑ, άρα εφόσον είχαν αναρτήσει τις επιδοτήσεις στα πινακάκια άφησαν την εντύπωση πως η ΚΥΑ είχε ήδη εκδοθεί και είναι υποχρεωμένοι να δώσουν ολόκληρες τις επιδοτήσεις μέχρι τον Οκτώβρη. Εντάξει, δε περιμένω να συμφωνήσουν, απλά κουβέντα να γίνεται... κάτι πρέπει να γράψω ώστε να μην αποδεχτώ την απάντηση τους. Έχω πατήσει και το κουμπάκι της υποστήριξης, αλλά σιγά μη παρέμβει η ΡΑΕ. Επόμενο βήμα είναιο να πάρω τηλέφωνο τη ΡΑΕ... κι εκεί είναι που σκαλώνει το πράγμα για μένα, γιατί δε γίνεται να δουλεύω και ταυτόχρονα να περιμένω στην αναμονή μήπως και το σηκώσει κανένας. Αν βρω ευκαιρία θα πάρω τηλ στο ΥΠΕΝ, να μάθω αν τους έχουν δώσει τα χρήματα ή όχι.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, geodimis είπε

Γιατί αυτό; Δυο συνεχόμενους μήνες έχω πάρει έγκαιρα Viber μήνυμα για δυνατότητα καταχώρησης. 

γι αυτο γραφω και το "ή δε τους δινω καν σημασια "
ΑΝ δε φτασει ή αν αργησει τι θα τους πεις;;; δε μου στειλατε υπενθυμιση;;;
προτιμω να το κοιτω myself ontime

πχ ΤΩΡΑ για τo pdf, viber δεν εχω λαβει
το pdf ειναι ηδη ετοιμο παρολα αυτα & πληρωθηκε
η καταχωρηση kwh εχει πιο στενο οριο χρονου, θα το τσεκαρω στο επομενο

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, akaloith είπε

γι αυτο γραφω και το "ή δε τους δινω καν σημασια "
ΑΝ δε φτασει ή αν αργησει τι θα τους πεις;;; δε μου στειλατε υπενθυμιση;;;
προτιμω να το κοιτω myself

Στα 2+ χρόνια που είχα παροχές στον ΗΡΩΝΑ πράγματι 2-3 φορές δεν ήρθε μήνυμα. Είχα κρατήσει όμως τις μέρες του μήνα που ανοίγει και όντως όταν έμπαινα δεν ήταν διαθέσιμη η δυνατότητα. Όταν του μα εκραξα μια από αυτές έδωσα μετρήσεις τηλεφωνικά και τις πέρασαν εκείνοι. 
το συμπέρασμα που έβγαλα τότε ήταν ότι τις φορές που δεν ήρθε ενημέρωση ούτε το σύστημα άνοιξε και κάποιες φορές δεν εκδόθηκε καν λογαριασμός του μήνα. 

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Σχετικά με το PDF Οκτωβρίου λένε ότι:

 

Τα ίδια και τα ίδια λένε. Εντωμεταξύ είναι ο μόνος πάροχος που το κάνει αυτό. Να το καναν και οι άλλοι άντε πες οκ. 

Έχεις πάρει λογ/σμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, geodimis είπε

Στα 2+ χρόνια που είχα παροχές στον ΗΡΩΝΑ πράγματι 2-3 φορές δεν ήρθε μήνυμα. Είχα κρατήσει όμως τις μέρες του μήνα που ανοίγει και όντως όταν έμπαινα δεν ήταν διαθέσιμη η δυνατότητα. Όταν του μα εκραξα μια από αυτές έδωσα μετρήσεις τηλεφωνικά και τις πέρασαν εκείνοι. 
το συμπέρασμα που έβγαλα τότε ήταν ότι τις φορές που δεν ήρθε ενημέρωση ούτε το σύστημα άνοιξε και κάποιες φορές δεν εκδόθηκε καν λογαριασμός του μήνα. 

δεν αμφιβαλω. εγω απλα δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στην "υπενθυμιση" ΚΑΝΕΝΟΣ παροχου
μου αρκει του κινητου μου :P 
και καλυτερα να το δω ΕΝΤΟΣ χρονου και να τους ειδοποιησω και να τις δωσω τηλεφωνικα παρα να περιμενω... και να τους πωωωω αα δεν ελαβα υπενθυμιση

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα το παράθυρο για καταχώρηση άνοιξε 4-7/10 και 3-8/11. Δεν έχω καταλάβει πως τα βγάζουν. Αναμένω τον λογαριασμό τώρα την επόμενη εβδομάδα. Αν μπουν όλες οι ΤΕΜ και το 50άρι τον υπολογίζω να έρθει 225 ευρώ για 920kwh. Και έκπτωση συνέπειας 130 ευρώ στον επόμενο.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όχι, στις 21 κλείνω 2 μήνες. Τώρα είναι νωρίς ακόμα για τα δεδομένα του ΗΡΩΝ. 😆

 

10/8 μπηκα 
14/10 εκδοθηκε ο 1ος
5 μερες μετα φανηκε το ποσο
7 μερες μετα 26/10 το pdf
& 31/10 εκδοθηκε ο διορθωτικος

& αν κρινω ΚΑΙ απο το διορθωτικο αυτες ειναι οι μερες περιπου αναμεσα στην εκδοση - ποσο - pdf
ειδοποιηση δεν εχω λαβει & αυτο δε λεει τιποτα σε μενα, μπαινω site και τα βλεπω

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akaloith είπε

10/8 μπηκα 
14/10 εκδοθηκε ο 1ος

Στις 14/10 είχες ήδη κλείσει 2μηνο. Εγώ στις 14/11 θα έχω κλείσει 53 μέρες και μπορεί η τιμολόγηση μου να πάει ακόμα 1 μήνα παραπίσω. Το'χω ξαναδεί το έργο πέρυσι... ξεκίνησε η εκπροσώπηση 23/7 και πήρα λογαριασμό 29/10. Ό,τι συνέβη λοιπόν σε σένα δε θα συμβεί απαραίτητα σε όλους.

Αρκετά ασχολήθηκα με τον ΗΡΩΝ σήμερα, από μένα καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

ξεκίνησε η εκπροσώπηση 23/7 και πήρα λογαριασμό 29/10

Μη μου λές τέτοια και μετά περιμένουν να πάρει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ τέλη Δεκεμβρίου και έρθει ο λογαριασμός τον Ιανουάριο για 4 μήνες όλα μαζί. Η δική μου εκπροσώπηση ξεκίνησε 14/9.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Μη μου λές τέτοια και μετά περιμένουν να πάρει μέτρηση ο ΔΕΔΔΗΕ τέλη Δεκεμβρίου και έρθει ο λογαριασμός τον Ιανουάριο για 4 μήνες όλα μαζί. Η δική μου εκπροσώπηση ξεκίνησε 14/9.

ο λογαριασμος που εκδοθηκε 14/10 ειχε περιοδο καταναλωσης 10/8-29/9
ΔΕΝ εκλεισε 2μηνο αλλα 51 μερες καταναλωσης
ΕΚΔΟΘΗΚΕ στο 2μηνο
αλλο καταναλωση, αλλο εκδοση
φυσικα καταχωρω kwh

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akaloith είπε

ο λογαριασμος που εκδωθηκε ειχε περιοδο καταναλωσης 10/8-29/9
ΔΕΝ εκλεισε 2μηνο αλλα 51 μερες καταναλωσης
ΕΚΔΟΘΗΚΕ στο 2μηνο

Μακάρι να είναι όπως τα λες. Εμένα αν μου έρθει ο πρώτος λογαριασμός λάθος θα ζητήσω διορθωτικό και θα τους δώσω μια ευκαιρία. Αν βγει και ο δεύτερος λάθος, με το που πάρω διορθωτικό πάω αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δεν υπαρχει μακαρι, αναφερω ΓΕΓΟΝΟΤΑ με ολα τα pdf 
δεν αναφερω τι ακουσα τι γραψαν τι πιστευω
2μηνο η εκδοση
και καταναλωση ο αυγουστος οι μερες που απεμειναν και ο σεπτεμβρης ΩΣ τη καταχωρηση των kwh μου (29/9)

ναι ξερω ολοι καιγομαστε να πληρωσουμε... αλλα ο ηρων ΑΡΓΕΙ να ζητησει τα λεφτα του... η χαρα του ελληνα δηλαδη
ειχα μεχρι 29/11 το περιθωριο να πληρωσω τον αυγουστο σεπτεμβριο
τα πληρωσα σημερα παρολα αυτα γιατι ειμαι σπασικλας σε αυτα

απο την ολη ιστορια εμαθα διαφορα εδω μεσα που δεν ηξερα, πετυχα εξαιρετες τιμες, βγαλαν διορθωτικο οπου καναν λαθος και σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ παροχο και να ειμαι θα αναλυω τη καθε χρεωση που μπορω να ελεγξω

μπορω να γινω ο καλυτερος πελατης, πληρωνω ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ τους ΣΩΣΤΟΥΣ λογαριασμους
αλλα και pain in the ass οταν βλεπω εστω και το παραμικρο λαθος

παραμενει απορια: αραγε ο επομενος θα βγει συμφωνα με τις ημερομηνιες του πρωτου (14/10) ή του διορθωτικου (31/10);;; προτιμω φυσικα του ΠΡΩΤΟΥ γιατι οπως ειπαμε ειμαι σπασικας σε αυτα

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι ενδιαφέρονται να πάνε Φυσικό Αέριο Ελλάδος μπορώ να αναφέρω πως έχουν πολύ καλή εξυπηρέτηση. Είχα ένα αρνητικό υπόλοιπο στη παροχή φυσικού αερίου και επειδή ήταν καλοκαίρι ζήτησα να το μεταφέρουν στο ρεύμα. Επειδή περίμενα να το μεταφέρουν άφησα τον λογαριασμό Ιουλίου απλήρωτο και στον λογαριασμό Αυγούστου χρεώθηκε η έκπτωση συνέπειας του Ιουλίου. Επειδή όμως κατάλαβαν ότι περίμενα να μεταφέρουν το υπόλοιπο, στον λογαριασμό Σεπτεμβρίου έβαλαν ΜΟΝΟΙ τους ως επιπλέον έκπτωση τη συνέπεια του Ιουλίου. Και μηνιαίοι εκκαθαριστικοί στην ώρα τους. Όμως να ξέρετε δεν αξίζει το maxi free με τα 60 ευρώ ΑΒ με 2 δόσεις των 30 στον 12ο και 24ο μήνα γιατί είναι πιο ακριβό κατά 0,012/kwh και μέχρι να πάρετε τα λεφτά, θα έχετε πληρώσει παραπάνω στις χρεώσεις ενέργειας.

18 λεπτά πριν, akaloith είπε

παραμενει απορια: αραγε ο επομενος θα βγει συμφωνα με τις ημερομηνιες του πρωτου (14/10) ή του διορθωτικου (31/10);;; προτιμω φυσικα του ΠΡΩΤΟΥ γιατι οπως ειπαμε ειμαι σπασικας σε αυτα

Λογικά του πρώτου αφού ο διορθωτικός είχε την ίδια περίοδο κατανάλωσης με τον πρώτο.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...