Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, runner1 είπε

Επειδή έτυχε και μίλησα πριν λίγες μέρες για ένα λάθος τους μου είπαν ότι κανονικά ισχύει η έκπτωση συνέπειας κ.α.!!!Αλλά μπορώ να τους ζητήσω και γραπτώς φυσικά για σιγουριά

η έκπτωση είναι το ένα σκέλος , το άλλο επίσης βασικό είναι σε ποιο πρόγραμμα είσαι και ποιες οι χρεώσεις (γραπτώς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έτσι για την φάση:

ΤΕΑ Αυγούστου μέχρι σήμερα = 372,01€

Ας πάρουμε ένα τυχαίο τιμολόγιο π.χ. Protergia MVP Γ1

Ρήτρα Αναπροσαρμογής = 1,18*372,01+13-50 = 402,08€

Χρέωση Προγράμματος = 55,14€

Σύνολική τιμή με ρήτρα = 457,22€ (ή 0,45722€/kWh + 3,95€ πάγιο)

Δημοσιευμένη τιμή για το ίδιο πρόγραμμα = 549,13€ (ή 0,54913€/kWh + 5€ πάγιο)

Εάν είχε παραμείνει το σύστημα με τις ρήτρες αναπροσαρμογής (ή αν τουλάχιστον η συνολική χρέωση ήταν κυμαινόμενη και απολογιστικά υπολογιζόμενη) θα είχαμε φθηνότερο ρεύμα κατά 92€/mWh...

ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΟΙ TRADERS (ήτοι αυτοί που πουλάνε συμβόλαια hedging στους προμηθευτές) ! 

Υ.Γ. Αν αφαιρεθεί και η επιδότηση θα μιλούσαμε για τιμή = 0,12€/kWh (ή 0,08722 για τους ΚΟΤ)

Επεξ/σία από MasterBlaster
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω φροντισει εδω και μηνες να φουσκωνω την καταναλωση μου κατα πολυ ωστε τωρα που ληγει το καλο πρόγραμμα της προτεργια να εχω καμια 1500-2000 kw αβάντζο στον μετρητή(βάζω εγώ τις μετρήσεις στο myprotergia). Θα βάλω το protergia mvp και όταν καταναλώσω και τις περίσιες kw τότε θα το γυρίσω σε Γ1Ν. Το ερώτημα ειναι για αλλαγή σε πρόγραμμα μέσα στην προτεργια ζητάνε ένδειξη μετρητή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Το ερώτημα ειναι για αλλαγή σε πρόγραμμα μέσα στην προτεργια ζητάνε ένδειξη μετρητή?

Δε νομίζω να ζητάνε ένδειξη, λογικά κάνουν αναλογική χρέωση.

Δε νομίζω να καταφέρεις κάτι μ'αυτό που κάνεις πάντως. Όταν έρθει ο ΔΕΔΔΗΕ να πάρει μέτρηση (Σεπτέμβρη ή Γενάρη αν το τραβήξεις κι άλλο)... η εκκαθαριστική τους μέτρηση θα σπάσει αναλογικά διά των ημερών απ'τη τελευταία καταμέτρηση τους.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MasterBlaster είπε

Έτσι για την φάση:

ΤΕΑ Αυγούστου μέχρι σήμερα = 372,01€

Ας πάρουμε ένα τυχαίο τιμολόγιο π.χ. Protergia MVP Γ1

Ρήτρα Αναπροσαρμογής = 1,18*372,01+13-50 = 402,08€

Χρέωση Προγράμματος = 55,14€

Σύνολική τιμή με ρήτρα = 457,22€ (ή 0,45722€/kWh + 3,95€ πάγιο)

Δημοσιευμένη τιμή για το ίδιο πρόγραμμα = 549,13€ (ή 0,54913€/kWh + 5€ πάγιο)

Εάν είχε παραμείνει το σύστημα με τις ρήτρες αναπροσαρμογής (ή αν τουλάχιστον η συνολική χρέωση ήταν κυμαινόμενη και απολογιστικά υπολογιζόμενη) θα είχαμε φθηνότερο ρεύμα κατά 92€/mWh...

ΤΩΡΑ ΘΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΛΕΦΤΑ ΟΙ TRADERS (ήτοι αυτοί που πουλάνε συμβόλαια hedging στους προμηθευτές) ! 

Υ.Γ. Αν αφαιρεθεί και η επιδότηση θα μιλούσαμε για τιμή = 0,12€/kWh (ή 0,08722 για τους ΚΟΤ)

Μέχρι πρότινος έβγαινε τέλος του μήνα η μέση ΟΤΣ και υπολογίζονταν η ρήτρα. Τώρα, πρέπει ο πάροχος να "μαντέψει" την ρήτρα του επόμενου μήνα, για να δημοσιεύσει τιμή από τον προηγούμενο. Προφανώς, αφού ο πάροχος δεν μπορεί τέλη Ιουλίου να ξέρει πώς θα κλείσει ο Αύγουστος, θα κάνει μια εκτίμηση, θα βάλει ένα "καπέλο" για ασφάλεια και θα δημοσιεύσει την τιμή του. Η διαφορά που προκύπτει (92€/MWh) είναι το "καπέλο" ασφαλείας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cyberguy είπε

εχω φροντισει εδω και μηνες να φουσκωνω την καταναλωση μου κατα πολυ ωστε τωρα που ληγει το καλο πρόγραμμα της προτεργια να εχω καμια 1500-2000 kw αβάντζο στον μετρητή(βάζω εγώ τις μετρήσεις στο myprotergia). Θα βάλω το protergia mvp και όταν καταναλώσω και τις περίσιες kw τότε θα το γυρίσω σε Γ1Ν. Το ερώτημα ειναι για αλλαγή σε πρόγραμμα μέσα στην προτεργια ζητάνε ένδειξη μετρητή?

Συνηθως στις αλλαγες που γινονται περναει ο Δεδδηε και δινει την ενδειξη για την αυτη την αλλαγη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως απ' ότι βλέπω, στην protergia οικιακό βγαίνει 0.11 τελική. Πως γίνεται αυτό με υψηλότερη τιμή αγοράς (0,56814 €/kWh) μείον την επιδότηση?

Επεξ/σία από cv01302
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, cv01302 είπε

Πάντως απ' ότι βλέπω, στην protergia οικιακό βγαίνει 0.11 τελική. Πως γίνεται αυτό με υψηλότερη τιμή αγοράς (0,56814 €/kWh) μείον την επιδότηση?

το 0,11 ήταν η παλιά παραπλανητική τιμή και έβαζαν τη ρήτρα, εδώ βλέπεις τις νέες:

https://www.protergia.gr/el/pricesres

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, ekrepali είπε

Είναι φανερό απ'τη στάση τους ότι θέλουν να σε ταλαιπωρήσουν...

 

Σήμερα στο αρχικό αίτημα που φαινόταν παγωμένο 5 μέρες τώρα, ήρθε μια ευγενική απάντηση από την ίδια εκπρόσωπο της εταιρείας που είχε απαντήσει πως δεν δίνουν έκπτωση συνέπειας στους πελάτες που φεύγουν, πως το θέμα μου εξετάζεται και θα λάβω απάντηση σύντομα. Διακρίνω αλλαγή στάσης. Θα δείξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, cinrtc είπε

Σήμερα στο αρχικό αίτημα που φαινόταν παγωμένο 5 μέρες τώρα, ήρθε μια ευγενική απάντηση από την ίδια εκπρόσωπο της εταιρείας που είχε απαντήσει πως δεν δίνουν έκπτωση συνέπειας στους πελάτες που φεύγουν, πως το θέμα μου εξετάζεται και θα λάβω απάντηση σύντομα. Διακρίνω αλλαγή στάσης. Θα δείξει. 

θα στο πασάρουν "Στα πλαίσια καλής συνεργασίας κτλ" , δηλαδή οτι χαριστικά θα τη δώσουν επειδή είναι ευγενικοί ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ekechagi είπε

Μέχρι πρότινος έβγαινε τέλος του μήνα η μέση ΟΤΣ και υπολογίζονταν η ρήτρα. Τώρα, πρέπει ο πάροχος να "μαντέψει" την ρήτρα του επόμενου μήνα, για να δημοσιεύσει τιμή από τον προηγούμενο. Προφανώς, αφού ο πάροχος δεν μπορεί τέλη Ιουλίου να ξέρει πώς θα κλείσει ο Αύγουστος, θα κάνει μια εκτίμηση, θα βάλει ένα "καπέλο" για ασφάλεια και θα δημοσιεύσει την τιμή του. Η διαφορά που προκύπτει (92€/MWh) είναι το "καπέλο" ασφαλείας.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως η προ-ενημέρωση των τιμών έχει φέρει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. 

Η αγορά είναι στο 370€ και οι προμηθευτές (όσοι έκαναν hedging) εξασφαλίστηκαν στα 410-420€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Αυτό που θέλω να πω είναι πως η προ-ενημέρωση των τιμών έχει φέρει τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα. 

Η αγορά είναι στο 370€ και οι προμηθευτές (όσοι έκαναν hedging) εξασφαλίστηκαν στα 410-420€

κάτσε να κλείσει ο μήνας και τότε βλέπουμε ακριβώς τα ποσά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε protergia mvp και συμφωνα με τις νεες τιμες στον Αυγουστο θα ειμαστε μαζι με την επιδοτηση 0,337 στα 0,21 λεπτα η kwh και 5 ευρω παγιο.

Απο οτι βλεπω συμφερει το ΔΕΗ Γ1Ν με τελικη τιμη με την επιδοτηση στα 0,149 η kwh και 3,5 ευρω παγιο.

Η επιδοτηση θα ειναι σταθερη για ολο αυτο το διαστημα μεχρι 7/2023 ή θα αλλάζει;

Επισης 20 του μηνα που θα αναρτουται οι νεες τιμες "προλαβαινεις" να αλλαξεις παροχο ή θα ειναι μπλεξιμο;

Εγω λεω αυτο το μηνα να το κρατησω protergia μιας και φτασαμε στα μισα σχεδον.

Αν η καταστηση μεινει ιδια σε τιμες τον Σεπτεμβριο λεω να το γυρισω σε ΔΕΗ Γ1Ν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...