Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, usb500ml είπε

Καλησπέρα σε όλους μια ερώτηση για νέα σύνδεση σε ενοικίαση σχεδόν ακατοίκητο για ελάχιστη  κατανάλωση τη προτάσεις υπάρχουν? Ευχαριστώ πολύ 

υπάρχουν πολλές , θα δεις στο 1ο ποστ της 1ης σελιδας και κατεβάζεις το excel και πας στο φύλλο με τα κυμαινόμενα όπου θα σου βγάλει αναλογικά με τις τρέχουσες χρεώσεις μηνός , ανα έτος

19 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

ανεβαζω λογαριασμο γ22 του Σεπτεμβριου

https://i.postimg.cc/wTP42mqn/548.png

>35kva να υποθέσω

είναι μισός λογαριασμός και δε γράφει ημερομηνία έκδοσης και γράψε λίγο απο περιέργεια πόσο δίνει το loyal pass αναλυτικά (πρέπει να το έχει σε άλλο σημείο)

θα σου φορέσει λογικά και ρητρα απο 15/6-31/7

ανάλογα τα νούμερα απο loyalpass ίσως σου πάρει πίσω έκπτωση loyal pass μιας και Αυγούστου είναι 0,25 και όχι 0,40

19 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

και του Οκτωμβριου

δεν ανέβασες

19 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

5821 ευρω με τοση μεγαλη ρητρα αναπροσαρμογης! , ναι το ξερω ειναι επαγγελματικος χωρος και ειναι πολλες οι 9000 κιλοβατωρες αλλα γιατι τωρα η χρεωση της ρητρας;

η απάντηση που θα πάρεις θα είναι αυτή

19 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

γιατι να μην την χρεωνε λιγο λιγο σε καθε λογαριασμο

"μια χαρά" σε χρέωσε και τότε , απλά αφορούσε πάλι προηγούμενη περίοδο (που η χοντρική ήταν χαμηλότερα και όλο ανέβαινε ) , δλδ δεν κατάλαβες οτι η ελπέδισον είχε απο τα ακριβότερα προγράμματα της αγοράς με διαφορά (εκεί θα πατήσεις στο οτι δεν αντιλήφθηκες το μέγεθος των χρεώσεων  ωστε να φύγεις εγκαίρως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, korakios είπε

υπάρχουν πολλές , θα δεις στο 1ο ποστ της 1ης σελιδας και κατεβάζεις το excel και πας στο φύλλο με τα κυμαινόμενα όπου θα σου βγάλει αναλογικά με τις τρέχουσες χρεώσεις μηνός , ανα έτος

>35kva να υποθέσω

είναι μισός λογαριασμός και δε γράφει ημερομηνία έκδοσης και γράψε λίγο απο περιέργεια πόσο δίνει το loyal pass αναλυτικά (πρέπει να το έχει σε άλλο σημείο)

θα σου φορέσει λογικά και ρητρα απο 15/6-31/7

ανάλογα τα νούμερα απο loyalpass ίσως σου πάρει πίσω έκπτωση loyal pass μιας και Αυγούστου είναι 0,25 και όχι 0,40

δεν ανέβασες

η απάντηση που θα πάρεις θα είναι αυτή

"μια χαρά" σε χρέωσε και τότε , απλά αφορούσε πάλι προηγούμενη περίοδο (που η χοντρική ήταν χαμηλότερα και όλο ανέβαινε ) , δλδ δεν κατάλαβες οτι η ελπέδισον είχε απο τα ακριβότερα προγράμματα της αγοράς με διαφορά (εκεί θα πατήσεις στο οτι δεν αντιλήφθηκες το μέγεθος των χρεώσεων  ωστε να φύγεις εγκαίρως)

το loyality pass του λογαριασμου του Σεπτεμβριου

549.png

ο λογαριασμος του Οκτωμβριου

550.png

το loyality pass του λογαριασμου του  Οκτωμβριου

551.png

 

τους εκανα παραπονα για την χρεωση του Οκτωμβριου που δεν υπαρχει και στο loyality pass και μου ειπανε οτι δεν θα αναγραφεται πια ετσι και θα φαινεται η κανονικη τιμη . Αρα απο οτι καταλαβα 0,5955 ευρω πρεπει να ειναι η τιμη της κιλοβατωρας η πραγματικη και καταργησαν το loyality pass που ητανε ενα χαος με κακη ενημερωση.

 

καθε 26 του μηνα βγαινε ο λογαριασμος αλλα αργει να ανεβει στο my elpedison . ναι ειναι πανωω απο 35kva !.

Επισης το και το κουλο το παγιο 1,50 ευρω που το πας;

η ρητρα εχει ξεφυγει ! .

κατι αλλο η δεη εχει ξεκινησει και εφαμοζει και εκεινη ρητρα αναπροσαρμογης και ονομαζεται χρεωσεις πριν απο 01/08.2022 εκει τα πραγματα πως πανε; στην γιαγια μου που εχει οικιακο στην δεη ειδα οτι την χρεωσαν στον εκκαθαριστικο, αρα υπαρχει και στην δεη η ρητα αναπροσαρμογης και ονομαζεται διαφορετικα .

 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

τους εκανα παραπονα για την χρεωση του Οκτωμβριου που δεν υπαρχει και στο loyality pass και μου ειπανε οτι δεν θα αναγραφεται πια ετσι και θα φαινεται η κανονικη τιμη

ναι ισχύει

1 ώρα πριν, johnmegarythmos είπε

και καταργησαν το loyality pass που ητανε ενα χαος με κακη ενημερωση.

τυχερός είσαι μιας και για τις 4643kwh Αυγ με ονομασία Σεπ (προκαταβολή) δεν τις πήραν πίσω (κάνοντας τη διαφορά 0,40-0,25)

θα δεις βέβαια και τον τελικό

την αναδρομική ρήτρα τελικά στη φόρεσαν βέβαια

άρα ξεκινάς με αμφισβήτηση αναδρομικών και σε αναμονή για τελικό όπου αν σου πάρουν πίσω μέρος του loyal pass κάνεις και για αυτό αμφισβήτηση

για το πάγιο , οκ έχεις δίκαιο και ας είναι 1,5€ , δες όμως στους τιμοκαταλόγους (χαμηλά) αν έβαλαν στο άγνωστο πρόγραμμα που είσαι μήπως χρεώθηκες αναλογικά στην άγνωστη περίοδο κατανάλωσης

και επιβεβαίωσε αν έχεις >35kva παροχή ή όχι :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Επισης το και το κουλο το παγιο 1,50 ευρω που το πας;

5000 σου ήρθε, το 1,50 κοιτάς;;;😮

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, 1comment είπε

Η we energy που το γράφει κιόλας στο πρόγραμμα we blue και αποδεδειγμένα το κάνει. Δίνεις στη σελίδα τη μέτρηση και βγαίνουν μόνο εκκαθαριστικοί. 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. 

Δεν ειναι μέσα στις επιλογές μου. Αδύναμο Brand (ακόμη). Πολλές φορές δεν τη συμπεριλαμβάνουν καν στις ειδήσεις με τις τιμές που ανακοινώνουν οι εταιρίες. 

Στο site της ΡΑΕ που βρήκα τις χρεώσεις της, είδα τρομερές αυξομειώσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Δεν ειναι μέσα στις επιλογές μου. Αδύναμο Brand (ακόμη). Πολλές φορές δεν τη συμπεριλαμβάνουν καν στις ειδήσεις με τις τιμές που ανακοινώνουν οι εταιρίες. 

Σορυ, αυτοί οι λόγοι μου φαίνονται αστείοι. Οι ειδήσεις αναφέρουν συχνά την Elpedison που χρέωνε αναδρομικές ρήτρες και ήταν μακράν η ακριβότερη επί χρόνια. Όσο για το αδύναμο brand, τι σημασία έχει εφόσον μπορείς να φύγεις αζημίως; Εγώ είμουν ένα χρόνο χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Τεσπα, πολλές επιλογές δεν έχεις εφόσον θες να μην βγαίνουν έναντι. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση σχετικα με Heron.

Ο διακανονισμος λογαριασμου εφοσον τον πληρωνω στην ωρα του διατηρει το δικαιωμα για 20% εκπτωση συνεπειας; Στο τηλεφωνο μου το διαβεβαιωσε αλλα δεν εμπιστευομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, θα ήθελα την γνώμη & βοήθεια σας.

Είμαι στην EFA ακόμη με το πρόγραμμα Fix Power Home, ήμουν από τους τυχερούς που είχαν κλειδώσει το 0,075€ πέρυσι τον Ιούλιο.  Μου είχαν στείλει ειδοποίηση για αλλαγή σε 0,32 μετά από 60 ημέρες, αυτή η αλλαγή δεν έγινε ποτέ και είδα μετά στους λογαριασμούς ότι έβγαινε 0,12-0,14 οπότε πάλι καλά ήταν.
Στο λογαριασμό που έλαβα σήμερα όμως βλέπω ότι μετά από 60 μέρες θα πάει στα 0,75€ σταθερά και μου δίνουν επιλογές είτε να αλλάξω πρόγραμμα στους ίδιους ή να κάνω καταγγελία αζημίως.

Να πάω στο Restart Power  ή να προχωρήσω σε κάποια άλλη εταιρεία;

Η κατανάλωση μου το 4μηνο είναι 800 kw, 600 μέρα - 200 νύχτα.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Jason13 είπε

Ερωτηση σχετικα με Heron.

Ο διακανονισμος λογαριασμου εφοσον τον πληρωνω στην ωρα του διατηρει το δικαιωμα για 20% εκπτωση συνεπειας; Στο τηλεφωνο μου το διαβεβαιωσε αλλα δεν εμπιστευομαι.

Δε νομίζω για τα ποσά που κανεις διακανονισμό , για τα επόμενα ναι 

Παρε γραπτή απάντηση 

Μόλις τώρα, mrgeox23 είπε

Να πάω στο Restart Power  ή να προχωρήσω σε κάποια άλλη εταιρεία;

Ξεκοκάλισε το περιθώριο και βλέπεις τότε τιμές στο excel 

Επισης πρόσεξε αν το δικαίωμα αποχώρησης αζημίως είναι 60 ή 30 μερες 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγινε η μετακόμιση στη we! Μέσα σε 3 μέρες! Και για να δείτε για πόσο άμεση εξυπηρέτηση μιλάμε (μιας και για πολλούς είναι σημαντικό), παραθέτω εικόνα μεηλ σχετικά με ερώτηση για το πότε να καταχωρώ ενδείξεις για εκκαθαριστικό. Εντός 10λεπτου η απάντηση. 

Spoiler

image.png.2a4b8cd1f41fdd17555ff7d6cb58a8c4.png

 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

To συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν υπάρχει στο excel του Φορουμ?

κελί J22

Αναφορά σε κείμενο

"ίδια χρέωση με efaenergy restart power home"

γενικά να διαβάζετε τα σχόλια της στήλης αλλά και στα κελιά (αν περιέχουν, υπάρχει ένδειξη όταν υπάρχει σχόλιο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας, 

Τελικά Αγαπητοί, 

ποιος παροχος ειναι η καλυτερη λυση με τα τωρινα δεδομένα,

και βεβαίως με γνώμονα ποιός έχει δείξει επι του πρακτέου και τον περισσότερο Αδαμάντινο χαρακτήρα !

Σε οικιακο ρεύμα και επαγγελματικο !

Για να ακούσουμε απόψεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...