Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Άρα έχουμε επιβεβαιωμένα elpedison , elin , we , nrg , elin (και ΔΕΗ) , για τις έξτρα επιδοτήσεις

(επαγγελματικών)

Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνεις,έχει βοηθήσει πολύ κόσμο.

Στο excel, συμπληρώνω Κιλοβατώρες ανα έτος την υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωσή μου (περίπου 5000 στην περίπτωσή μου). Στο απο κάτω cell ((Γ22) Kw ισχύος  ανα έτος ->) τι βάζω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, iparou είπε

Στο απο κάτω cell ((Γ22) Kw ισχύος  ανα έτος ->) τι βάζω ?

εδώ είναι πρόβλημα , μιας και ο πάροχος που είσαι (όπως αρκετοί) δεν έχουν χρέωση ισχύος και δεν γράφουν στο λογαριασμό τις κιλοβατώρες

αν ήσουν παλιά στη ΔΕΗ ή σε άλλο πάροχο που χρεώνει, μπορείς να κοιτάξεις να βγάλεις ετήσιο

3 λεπτά πριν, iparou είπε

Στο excel, συμπληρώνω Κιλοβατώρες ανα έτος την υπολογιζόμενη ετήσια κατανάλωσή μου (περίπου 5000 στην περίπτωσή μου)

απλά , όπως καταλαβαίνεις ο υπολογισμός έτους είναι αναλογικά με τις τρέχουσες τιμές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 1comment είπε

Το μεηλ δεν το είδαν καν, την αίτηση αλλαγής είδαν. Αίτηση έκανα στη we την Πέμπτη βράδυ και μου είπαν ότι θα μου έρθει sms όταν γίνει η αλλαγή. Τσεκάρω και στο δεδδηε, δεν έχει αλλάξει ο αριθμός.

Πολύ περίεργο ότι ο προηγούμενος πάροχος γνωρίζει ότι φεύγεις.. Υποτίθεται πως αυτό ήταν απαιτούμενο για τον "Τειρεσία" του ρεύματος όπου θα ενημερώνεται ο πάροχος και θα μπορεί να σε μπλοκάρει αν χρωστάς, αλλά αυτό δεν έχει μπει ακόμα σε εφαρμογή. Τέσπα.

6 ώρες πριν, 1comment είπε

Άρα, λες ακόμα και το 30αρι μπορεί να είναι στα λόγια, όπως και όλα τα άλλα. Θα τα ζητήσω γραπτώς σε κάθε περίπτωση.

Δε νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη εγκαίρως... βασικά σε ξαναπήρανε τηλ ή παπάρια; Αυτά τα πράγματα σηκώνουν αποφάσεις της στιγμής (ηχογράφηση, καταγραφή στοιχείων υπαλλήλου και μελλοντικές αμφισβητήσεις). Καταλαβαίνω όμως ότι σ'έπιασαν απροετοίμαστο.

  Νομίζω ο @HERTHAN είχε παρόμοια φάση στο αέριο.... του υποσχέθηκαν τηλεφωνικώς 50 ευρώ δώρο για τη σύμβαση (ενώ ίσχυε κανονικά μόνο για το e-contract). Τα πήρε νομίζω μετά από αμφισβήτηση;

6 ώρες πριν, 1comment είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καίγονται τόσο πολύ να παραμείνει ένας πελάτης που δεν έχει λάβει καν λογ/σμο, ούτε έχει πληρώσει για να δουν αν τουλάχιστον είναι συνεπής κλπ. Τόσο απελπισμένοι είναι εκεί στον ήρωνα;... 

Κερδίζουν έδαφος απ'την Elpedison και θέλουν να το διατηρήσουν, δεν είναι περίεργο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε νομίζω ότι θα βγάλεις άκρη εγκαίρως... βασικά σε ξαναπήρανε τηλ ή παπάρια; Αυτά τα πράγματα σηκώνουν αποφάσεις της στιγμής (ηχογράφηση, καταγραφή στοιχείων υπαλλήλου και μελλοντικές αμφισβητήσεις). Καταλαβαίνω όμως ότι σ'έπιασαν απροετοίμαστο.

Με ξαναπήρανε και μόλις τους είπα να μου τα στείλουν γραπτά σε μεηλ με τα στοιχεία της εταιρίας, ξεκίνησε ο εξής διάλογος: "Τι να σας στείλουμε; Για την πίστωση των 30Ε;". "Όχι μόνο αυτό. Να μου γράψετε ότι το ΤΕΜ θα πιστώνεται κανονικά στους λογ/σμούς ανεξαρτήτως πότε και αν θα εκδοθεί η ΚΥΑ. Να μου γράψετε και σε ποιό λογ/σμο (πρώτο ή δεύτερο) θα πιστωθούν τα 50 του econtract". Ακολούθησε παύση αρκετών δευτερολέπτων και στη συνέχεια μου λέει ότι θα το διαβιβάσει στο αρμόδιο τμήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Με ξαναπήρανε και μόλις τους είπα να μου τα στείλουν γραπτά σε μεηλ με τα στοιχεία της εταιρίας, ξεκίνησε ο εξής διάλογος: "Τι να σας στείλουμε; Για την πίστωση των 30Ε;". "Όχι μόνο αυτό. Να μου γράψετε ότι το ΤΕΜ θα πιστώνεται κανονικά στους λογ/σμούς ανεξαρτήτως πότε και αν θα εκδοθεί η ΚΥΑ. Να μου γράψετε και σε ποιό λογ/σμο (πρώτο ή δεύτερο) θα πιστωθούν τα 50 του econtract". Ακολούθησε παύση αρκετών δευτερολέπτων και στη συνέχεια μου λέει ότι θα το διαβιβάσει στο αρμόδιο τμήμα. 

Για το θέμα του ΤΕΜ έχουν πλέον υποσημείωση τι ισχύει (πίστωση χρημάτων μετά τη ΚΥΑ). Για τους προηγούμενους μήνες μπορούμε να κάνουμε αμφισβήτηση όπως ανέφερα χτες. Ακόμα κι αν σου γράψουνε εσένα ότι θα σου πιστώνουν την έξτρα επιδότηση εγκαίρως, αυτό δεν πρόκειται να συμβεί αυτόματα συστεμικά αφού όπως έχουμε χιλιοαναφέρει, ο ΗΡΩΝ δεν έχει μηχανογράφηση. Θα έπαιρνες δηλαδή λογαριασμό με τη κανονική επιδότηση και μετά θα έκανες αμφισβήτηση παραθέτοντας όσα σου υποσχέθηκαν (αν και δε νομίζω να σου απαντήσουν γραπτώς κάτι που έρχεται σε αντίθεση με τον επίσημο τιμοκατάλογο του Νοεμβρίου).

Για το 50άρικο του econtract δε χρειάζεται να σου πούνε γραπτώς ότι θα το πάρεις στο 1ο λογαριασμό, αυτό πρέπει να είναι αυτονόητο εφόσον το γράφουν οι όροι της σύμβασης και η ιστοσελίδα. Και σ'αυτή τη περίπτωση κάνεις αμφισβήτηση και δε δέχεσαι σε καμία περίπτωση ότι θα πιστωθεί σε επόμενο λογαριασμό.

Το έμπλεξες πολύ το πράγμα... το θέμα ήταν να πάρεις γραπτή απάντηση για το 30άρι. Δε νομίζω να σου απαντήσουν εγκαίρως (ειδικά για όλα όσα ζήτησες)... προβλέπω να ολοκληρώνεται η αίτηση στη WE νωρίτερα. Και σε περίπτωση που ακυρώσεις την αίτηση στη WE, κανείς δε σου εξασφαλίζει ότι ο ΗΡΩΝ θα κάνει αυτό που περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το έμπλεξες πολύ το πράγμα... το θέμα ήταν να πάρεις γραπτή απάντηση για το 30άρι. Δε νομίζω να σου απαντήσουν εγκαίρως (ειδικά για όλα όσα ζήτησες)

μα δεν τον καίει το 30άρι κρίνοντας απο τα 1 δις ποστς 😁. Τα έξτρα ΤΕΜ θέλει στον επόμενο (πρώτο) λογαριασμό

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το έμπλεξες πολύ το πράγμα... το θέμα ήταν να πάρεις γραπτή απάντηση για το 30άρι. Δε νομίζω να σου απαντήσουν εγκαίρως (ειδικά για όλα όσα ζήτησες)... προβλέπω να ολοκληρώνεται η αίτηση στη WE νωρίτερα. Και σε περίπτωση που ακυρώσεις την αίτηση στη WE, κανείς δε σου εξασφαλίζει ότι ο ΗΡΩΝ θα κάνει αυτό που περιμένεις.

Το 30αρι τι να το κάνω αν η εταιρία εξακολουθεί να μην πιστώνει τα ΤΕΜ και να κάνει όλα αυτά που γράφονται εδώ; Μου φαίνεται ελαχιστότατο για να κάτσω και να υποστώ όλη αυτή την ταλαιπωρία, γι αυτό και δεν έδωσα βάση στα 30. Θα πρεπε να μου πει για 100+ ώστε να  μου καλύπτει χασούρες 2μηνου-3μηνου με τη διαφορά της ΤΕΜ που θα μου φάει-καθυστερήσει. Δεν ακυρώνω αίτηση της We. Εκεί πηγαίνω σούμπιτος. 

11 λεπτά πριν, korakios είπε

μα δεν τον καίει το 30άρι κρίνοντας απο τα 1 δις ποστς 😁. Τα έξτρα ΤΕΜ θέλει στον επόμενο (πρώτο) λογαριασμό

Ακριβώς! Το 30 το προσπέρασα χαλαρά. Αν και να σου πω την αλήθεια, πέρα από το ΤΕΜ, με ξίνισε και η ιστορία με τους έναντι που δεν είχα σκεφτεί τότε που έκανα αίτηση. Στην ουσία, συνήθισα με τους εκκαθαριστικούς της We και θέλω να παραμείνω με αυτό το σύστημα. Άλλο ένα τεράστιο +.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

 Νομίζω ο @HERTHAN είχε παρόμοια φάση στο αέριο.... του υποσχέθηκαν τηλεφωνικώς 50 ευρώ δώρο για τη σύμβαση (ενώ ίσχυε κανονικά μόνο για το e-contract). Τα πήρε νομίζω μετά από αμφισβήτηση;

Οχι δεν ειχα κανει αμφισβητηση για το 50αρι αλλα μου το ειχαν βαλει διπλο.:P

Αμφισβητησεις,διαφορα email και zanax ηταν για αλλους λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι δεν ειχα κανει αμφισβητηση για το 50αρι αλλα μου το ειχαν βαλει διπλο.:P

Αυτή η εταιρία ή που θα σου χρωστάει ή που θα σε κάνει πλούσιο 🤣

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Αυτή η εταιρία ή που θα σου χρωστάει ή που θα σε κάνει πλούσιο 🤣

Ολοι ειναι καλοι και ολοι ειναι κακοι οπως εχει αποδειχθει.Απο εκει και περα ο καθενας κρινει τι τον συμφερει και τι θελει πραγματικα απο εναν παροχο και αποφασιζει.

Εγω ηθελα να με κανει ηρεμο γι'αυτο εφυγα απο τα οικιακα σε ρευμα και αεριο και γι'αυτο δεν πηγα και τα επαγγελματικα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπέρα,

Σε διαδικασία 1ης ενεργοποίησης και εγώ. 

Μελετώντας το forum κινούμε προς:

NRG Prime: Εστειλα μειλ και αναμένω για το αν τα 75 ευρώ συνδρομής χρεώνονται κάποια στιγμή στο μέλλον (πχ 12 μήνες δωρεάν και χρέωση στον 13ο λογαριασμο)

Heron Generous: Ζυγίζοντας τα 50ευρώ+20% με τα προβλήματα μηχανογράφησης και λαθών στους λογαριασμούς που αναφέρετε. 

3η εναλλακτική το Φυσικό Αέριο, καθώς βλέπω πως έχει ανταγωνιστικές χρεώσεις και δεν βρήκα κάτι αρνητικό, πέραν της ετήσιας συνδρομής. 

Θα ήθελα, επίσης, να ρωτήσω το εξής: 

Βλέπω πως σχεδόν όλες οι εταιρίες προσφέρουν τη δυνατότητα να δίνεις την κατανάλωσή σου μέσω εφαρμογής. Ποιες είναι οι πιο αξιόπιστες/δοκιμασμένες πως όντως χρεώνουν βάσει μέτρησης που έστειλες και όχι με έναντι? 

Επεξ/σία από CHRISpros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

Ποιες είναι οι πιο αξιόπιστες/δοκιμασμένες πως όντως χρεώνουν βάσει μέτρησης που έστειλες και όχι με έναντι? 

NRG απο υπηρεσίες ήμουν αρκετά ικανοποιημένος στο παρελθόν , δυστυχώς δε θυμάμαι το πως κάνανε την εκκαθάριση 4μήνου  μιας και ήμουν σε σταθερό (δλδ αν το σπάνε αναλογικά)

άρα σε κάθε πάροχο ρώτα και αυτό (γραπτώς/email)

4 λεπτά πριν, CHRISpros είπε

3η εναλλακτική το Φυσικό Αέριο, καθώς βλέπω πως έχει ανταγωνιστικές χρεώσεις και δεν βρήκα κάτι αρνητικό, πέραν της ετήσιας συνδρομής. 

μπορεί και να μην ισχύει , αλλά να τη φορέσουν αν καταργηθεί ο μηχανισμός (το ρωτάς γραπτώς και αυτό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CHRISpros είπε

Βλέπω πως σχεδόν όλες οι εταιρίες προσφέρουν τη δυνατότητα να δίνεις την κατανάλωσή σου μέσω εφαρμογής. Ποιες είναι οι πιο αξιόπιστες/δοκιμασμένες πως όντως χρεώνουν βάσει μέτρησης που έστειλες και όχι με έναντι? 

Η we energy που το γράφει κιόλας στο πρόγραμμα we blue και αποδεδειγμένα το κάνει. Δίνεις στη σελίδα τη μέτρηση και βγαίνουν μόνο εκκαθαριστικοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/10/2022 στις 8:23 ΜΜ, korakios είπε

είχες αναφέρει οτι είχες και επαγγελματικό στην ελπε , μπορείς να ανεβάσεις λογαριασμό ?

αν δεν κάνεις (για την αναδρομική ρήτρα και παραπλάνηση του loyal pass Αυγ που δεν ήταν 0,40 αλλά 0,25 ) , σίγουρα δε θα κερδίσεις κάτι

ο καθένας με τις απόψεις του και κινείται όπως καταλαβαίνει ....

ανεβαζω λογαριασμο γ22 του Σεπτεμβριου

https://i.postimg.cc/wTP42mqn/548.png

και του Οκτωμβριου

τον Οκτωμβριο τα εχει παιξει τελειως η elpedison , ενω ποτε δεν πληρωνα παγιο τωρα εβαλαν με το ετσι θελω παγιο 1,50 ευρω δεν πανε καθολου καλα ., πουθενα στο site τους δεν αναγραφει οτι εχει παγιο 1,50 ευρω!.

Τους εκανα παραπονα και πειρμενω την τεταρτη απαντηση απο την elpedison για αναλυση και θα παρω και την ραε για να κανω και καταγγελια , δεν ειναι αυτες τιμες για ρευμα . 5821 ευρω με τοση μεγαλη ρητρα αναπροσαρμογης! , ναι το ξερω ειναι επαγγελματικος χωρος και ειναι πολλες οι 9000 κιλοβατωρες αλλα γιατι τωρα η χρεωση της ρητρας; γιατι να μην την χρεωνε λιγο λιγο σε καθε λογαριασμο; . ευτυχως που εφυγα σε nrg . Πολλες αυθεραιτες κινησεις χωρις καμια ενημερωση!

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους μια ερώτηση για νέα σύνδεση σε ενοικίαση σχεδόν ακατοίκητο για ελάχιστη  κατανάλωση τη προτάσεις υπάρχουν? Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...