Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πριν απαντήσω, έχεις ήδη υπογράψει στη we ή όχι;

Ναι, μου έστειλαν τη σύμβαση και τα υπέγραψα ηλεκτρονικά. Λέει ότι αν με ηχογραφήσει να λέω για ακύρωση της αίτησης, είμαι οκ. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σας,

Ήμουν elpedison μεχρι τον Ιούλιο, δεν μου άρεσε καθόλου το concept με το Loyalty pass που είχαν το οποίο εντέλει αποδείχθηκε φθηνότερο από ΔΕΗ.
Πήγα στην ΔΕΗ, και τώρα με πήραν τηλέφωνο από elpedison και πάλι.

Πέρα από τις τιμές που ξέρουμε ότι ανακοινώνονται κάθε μήνα μου δίνουν 150 ευρώ δώρο.
1. Τα πρώτα 100 είναι 20  ευρώ Χ 5 μήνες τα οποία είναι μη επιστρέψιμα αν αποφασίσω να ξαναφύγω.

2, Τα υπόλοιπα 50 είναι το κλασσικό 2,08 ευρώ Χ 24 μήνες.

Οι τελικές τιμές της ελπέντισον τους τελευταίους μήνες είναι καλύτερες από ΔΕΗ.

Τι λέτε; Να προχωρήσω;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

Τι λέτε; Να προχωρήσω;

αν διαβάσεις το νήμα ξέρεις τη εταιρία είναι

αναδρομικές ρήτρες στον τελικό δε σου χρέωσαν ?

5 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

με πήραν τηλέφωνο από elpedison

μόνο γραπτώς φυσικά για τα δώρα , ποιο πρόγραμμα?

6 λεπτά πριν, dimitris_dimos είπε

αποδείχθηκε φθηνότερο από ΔΕΗ

όχι , σαν μέσο όρο ποιο ακριβή είναι μέχρι στιγμής (δες ιστορικό τιμών στο excel)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ναι, μου έστειλαν τη σύμβαση και τα υπέγραψα ηλεκτρονικά. Λέει ότι αν με ηχογραφήσει να λέω για ακύρωση της αίτησης, είμαι οκ. 

  

1 ώρα πριν, 1comment είπε

με κάλεσαν σχετικά με το αίτημα αλλαγής παρόχου που είδαν ότι έκανα προς We.

Πώς γίνεται να είδε ο ΗΡΩΝ ότι έκανες αίτημα αλλαγής στη WE, ενώ η αίτηση είναι σε εκκρεμότητα; Εκτός κι αν εννοείς ότι είδαν το mail σου, όπου τους ενημερώνεις για τη πρόθεση αποχώρησης. Πότε έκανες βασικά το αίτημα στη We; Αν το ολοκληρώσει ο ΔΕΔΔΗΕ με τη δική σου ένδειξη, είναι πιθανό να έχει γίνει η αλλαγή άμεσα και να μην έχει ενημερωθεί η WE συστεμικά ότι είσαι ήδη πελάτης τους. Τσέκαρε εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/ μήπως έχει αλλάξει ο αριθμός παροχής.

Κατά τ'αλλα δε ξέρω τι να κάνεις με το θέμα του ΗΡΩΝ... πώς γίνεται να έχουν πάρει ήδη τα λεφτά, αλλά να μη τα δίνουν μέχρι να βγει η ΚΥΑ; Δε βγαίνει νόημα. Το "θέμα ημερών να τα πιστώσουν", είναι απ'τις γνωστές αόριστες απαντήσει... του στυλ "θα εκδοθεί λογαριασμός σύντομα". Έτσι απαντάνε όταν δε ξέρουν τι να απαντήσουν.

Για τα 30 ευρώ, το σωστό θα ήταν να στο στείλουν γραπτώς... αλλά μέχρι να το κάνουν μπορεί να περάσουν μέρες και να προχωρήσει η αίτηση της WE (αν δεν έχει ολοκληρωθεί ήδη). Δε ξέρω πραγματικά, είναι μπλέξιμο η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ekrepali είπε

πώς γίνεται να έχουν πάρει ήδη τα λεφτά, αλλά να μη τα δίνουν μέχρι να βγει η ΚΥΑ; Δε βγαίνει νόημα.

υποθέτω όπως με όλους τους πάροχους , απλά μάλλον όντως ξέμεινε ο Ηρών απο λεφτά

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το "θέμα ημερών να τα πιστώσουν", είναι απ'τις γνωστές αόριστες απαντήσει... του στυλ "θα εκδοθεί λογαριασμός σύντομα". Έτσι απαντάνε όταν δε ξέρουν τι να απαντήσουν.

το παλικάρι τίποτα δε διαβάζει τελικά και η μλκ στο site είναι βλέπω απο τις παραθέσεις

22 ώρες πριν, korakios είπε

δεν απαντάνε όλοι, αν θες πάρε τηλ αύριο να σου πούνε παπάντζες και καπάκι ΡΑΕ

σε υπερσπάνια όμως περίπτωση που απο τηλ σου πούνε οκ , όλα εντάξει και δώρο πισίνα το ζητάς γραπτώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  Πώς γίνεται να είδε ο ΗΡΩΝ ότι έκανες αίτημα αλλαγής στη WE, ενώ η αίτηση είναι σε εκκρεμότητα;

Το μεηλ δεν το είδαν καν, την αίτηση αλλαγής είδαν. Αίτηση έκανα στη we την Πέμπτη βράδυ και μου είπαν ότι θα μου έρθει sms όταν γίνει η αλλαγή. Τσεκάρω και στο δεδδηε, δεν έχει αλλάξει ο αριθμός.

Άρα, λες ακόμα και το 30αρι μπορεί να είναι στα λόγια, όπως και όλα τα άλλα. Θα τα ζητήσω γραπτώς σε κάθε περίπτωση.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καίγονται τόσο πολύ να παραμείνει ένας πελάτης που δεν έχει λάβει καν λογ/σμο, ούτε έχει πληρώσει για να δουν αν τουλάχιστον είναι συνεπής κλπ. Τόσο απελπισμένοι είναι εκεί στον ήρωνα;... 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, korakios είπε

αν διαβάσεις το νήμα ξέρεις τη εταιρία είναι

αναδρομικές ρήτρες στον τελικό δε σου χρέωσαν ?

μόνο γραπτώς φυσικά για τα δώρα , ποιο πρόγραμμα?

όχι , σαν μέσο όρο ποιο ακριβή είναι μέχρι στιγμής (δες ιστορικό τιμών στο excel)

Ξέρω τι εταιρεία είναι γι αυτό ρωτάω κι εδώ.

Αναδρομικές ρήτρες με χρέωσαν για την περίοδο 1/3 - 1/5 το οποίο δεν το έψαξα παραπάνω.

Τα έχω ζητήσει γραπτώς για να δω κρυφούς όρους καθώς φαίνονται ελκυστικά. Πάω για το "συνέπεια" αλλά τα δώρα ίσχυαν και για το home.

Έχεις δίκιο για το μέσο όρο. Ήταν ο Αύγουστος πολυ πιο χαμηλός στην ΔΕΗ που τα φέρνει στα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λήγει η σύμβαση με την ΕΛΠΕΔΙΣΟΝ και προσπαθώ με τηλέφωνα, live chat και email να έρθω σε απαφή μαζί τους (για να ανανεώσω ή να διακόψω), αλλά δεν απαντά ποτέ κανείς. Αστεία εταιρεία. Ποια από τις εναλλακτικές εταιρείς είναι η πιο επαρκής στο support (i.e. να σηκώνουν τα τηλέφωνα !!) ? Θα έκανα ΑΜΕΣΑ αλλαγή παρόχου αλλά θέλω να ρωτήσω ποιο θα είναι το penalty από την ελπεδισον μιας και ακούω διάφορα (π.χ. να με αναγκάσουν να πληρώσω εκ των υστέρων το Loyalty Bonus κτλ).

Έχω 2 παροχές Γ22, κατανάλωση 400 kWh/μήνα η πρώτη και 200 kWh/μήνα η δεύτερη.

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, iparou είπε

Ποια από τις εναλλακτικές εταιρείς είναι η πιο επαρκής στο support (i.e. να σηκώνουν τα τηλέφωνα !!) ?

Η we energy με διαφορά. Στα συν ότι απαντάει και στα μεηλ γρήγορα. Στα επίσης συν ό,τι: είναι από τους φτηνότερους παρόχους (στα επαγγελματικά η φτηνότερη) και ότι βγάζει μόνο εκκαθαριστικούς με τις ενδείξεις σου (ξεχνάς τα έναντι). Εδώ οι τιμές. Για Γ22  0,37 η τιμή του μήνα και 2,75Ε πάγιο. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η we energy με διαφορά. Στα συν ότι απαντάει και στα μεηλ γρήγορα. Στα επίσης συν ό,τι: είναι από τους φτηνότερους παρόχους (στα επαγγελματικά η φτηνότερη) και ότι βγάζει μόνο εκκαθαριστικούς με τις ενδείξεις σου (ξεχνάς τα έναντι). Εδώ οι τιμές. Για Γ22  0,37 η τιμή του μήνα και 2,75Ε πάγιο. 

** Για επαγγελματικές παροχές με ≤35 kVa & 0-2000 kWh 0,200 €/kWh (προφανώς εννοεί η επιδότηση) -> τελική τιμή 0.17 ευρώ/kW στην WE

ELPEDISON Νοεμβρίου

ElectricityBusiness 2 (που είμαι τώρα) : 0,1628 ευρώ ανά kWh αλλά με 5 ευρώ πάγιο.

Δεν είναι μεγάλες οι διαφορές, η Ελπέδισον είναι η πιο οικονομική τους τελευταίους μήνες, με εκνευρίζει που δεν μπορώ ποτέ να βρώ κανέναν στην υποστήριξη πελατών αν χρειαστεί, γι' αυτό θέλω να φύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, iparou είπε

Θα έκανα ΑΜΕΣΑ αλλαγή παρόχου αλλά θέλω να ρωτήσω ποιο θα είναι το penalty από την ελπεδισον μιας και ακούω διάφορα (π.χ. να με αναγκάσουν να πληρώσω εκ των υστέρων το Loyalty Bonus κτλ).

πλέον γεύγεις χωρίς πέναλτι κτλ

εκ τον υστέρων αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής για κατανάλωση έως 31/7/22 πληρώνεις , δεν το αποφεύγεις

και

1 ώρα πριν, dimitris_dimos είπε

Αναδρομικές ρήτρες με χρέωσαν για την περίοδο 1/3 - 1/5 το οποίο δεν το έψαξα παραπάνω.

δείτε αυτό

Μόλις τώρα, iparou είπε

Δεν είναι μεγάλες οι διαφορές, η Ελπέδισον είναι η πιο οικονομική τους τελευταίους μήνες, με εκνευρίζει που δεν μπορώ ποτέ να βρώ κανέναν στην υποστήριξη πελατών αν χρειαστεί, γι' αυτό θέλω να φύγω.

δεν είναι αυτό το πρόβλημα , το θέμα είναι οτι η συγκεκριμένη εταιρία αρπάζει απο όπου βρει ανοίγωντας ότι παράθυρο υπάρχει . Οκ , επιλογή σου , αλλά φυσικά τα πάντα τα παίρνεις γραπτώς και κάνε ερωτήσεις και για όταν λήξει ο μηχανισμός ενσωμάτωσης ρήτρας αν θα έχεις πέναλτι , επιστροφές εκπτώσεων κτλ

1 ώρα πριν, dimitris_dimos είπε

Τα έχω ζητήσει γραπτώς για να δω κρυφούς όρους καθώς φαίνονται ελκυστικά. Πάω για το "συνέπεια" αλλά τα δώρα ίσχυαν και για το home.

πλέον έχουν μόνο τα 50€ , δεν ξέρω αν θα ανανεώσουν το site ή σου κάνανε προσφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, korakios είπε

πλέον γεύγεις χωρίς πέναλτι κτλ

εκ τον υστέρων αναδρομική ρήτρα αναπροσαρμογής για κατανάλωση έως 31/7/22 πληρώνεις , δεν το αποφεύγεις

 

Έχω πληρώσει όλη την ρήτρα αναπροσαρμογής μέχρι 31/7, ερχόταν με 2 μήνες καθυστέρηση και η συγκεκριμένη ήρθε στον πιο πρόσφατο λογαριασμό. Πιθανότατα θα μου ζητήσουν να δώσω πίσω το Loyalty Pass 0.02 ευρώ ανά kWh, δηλαδή 8 ευρώ για κατανάλωση ενός μήνα, που προφανώς δεν με νοιάζει. Εκτός αν εφεύρουν και άλλες χρεώσεις όταν φύγω, πράγμα ελπίζω απίθανο.

Επεξ/σία από iparou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iparou είπε

Πιθανότατα θα μου ζητήσουν να δώσω πίσω το Loyalty Pass 0.02 ευρώ ανά kWh, δηλαδή 8 ευρώ για κατανάλωση ενός μήνα

δε νομίζω να το φτάνουν μέχρι εκεί 🤪

4 λεπτά πριν, iparou είπε

Έχω πληρώσει όλη την ρήτρα αναπροσαρμογής μέχρι 31/7, ερχόταν με 2 μήνες καθυστέρηση και η συγκεκριμένη ήρθε στον πιο πρόσφατο λογαριασμό.

το λινκ με τις κινήσεις το έδωσα πριν , απο εκεί και μετά κινείσαι όπως καταλαβαίνεις :)

10 λεπτά πριν, iparou είπε

ElectricityBusiness 2 (που είμαι τώρα) : 0,1628 ευρώ ανά kWh αλλά με 5 ευρώ πάγιο.

και

1 ώρα πριν, iparou είπε

Έχω 2 παροχές Γ22, κατανάλωση 400 kWh/μήνα η πρώτη και 200 kWh/μήνα η δεύτερη.

Με την ευκαιρία , οι παροχές σου είναι <=35kva ?

Αν ναι , την έξτρα ΤΕΜ επιδότησης την παίρνεις κανονικά ?

(δες το excel στο φύλλο με επαγγελματικά κάτω χαμηλά το ιστορικό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, korakios είπε

Με την ευκαιρία , οι παροχές σου είναι <=35kva ?

Αν ναι , την έξτρα ΤΕΜ επιδότησης την παίρνεις κανονικά ?

(δες το excel στο φύλλο με επαγγελματικά κάτω χαμηλά το ιστορικό)

Παίρνω κανονικά την έξτρα ΤΕΜ. Γενικά, παράπονα δεν έχω από ΕΛΠΕΔΙΣΟΝ (πληρώσαμε όσο πληρώσαμε, πλέον είναι η πιο οικονομική), απλώς εκνευρίζομαι που δεν μπορώ να βρώ κανέναν στην εξυπηρέτηση τις σπάνιες φορές που θα χρειαστεί να ρωτήσω κάτι.

Screenshot 2022-11-07 15.44.16.png

Επεξ/σία από iparou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...