Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Στον ΗΡΩΝ θα πάρουμε πίσω χρήματα

πάντως απο όσο κατάλαβα απο το ποστ, τις έξτρα ΤΕΜ τις έπαιρνε μέχρι Αυγουστο

Απο Σεπτέμβρη θα ξέμειναν 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

πάντως απο όσο κατάλαβα απο το ποστ, τις έξτρα ΤΕΜ τις έπαιρνε μέχρι Αυγουστο

Απο Σεπτέμβρη θα ξέμειναν 😁

Mπορεί τον Αύγουστο να του έβαλαν 0.25 αντί για 0.30 και να μη το κατάλαβε.... @vpanos1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρήματα της επιδότησης δε βγαίνουν από το ταμείο ενεργειακής μετάβασης; Τι τον νοιάζει τον ήρων αν θα δώσει παραπάνω επιδότηση; Τα ίδια λεφτά δε παίρνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dasnowy είπε

Τα χρήματα της επιδότησης δε βγαίνουν από το ταμείο ενεργειακής μετάβασης; Τι τον νοιάζει τον ήρων αν θα δώσει παραπάνω επιδότηση; Τα ίδια λεφτά δε παίρνει;

H έξτρα επιδότηση για μικρομεσαίες επιχειρήσεις, φούρνους, αγροτικά... είναι από κονδύλι της ΕΕ (κυριολεκτικά 2 posts παραπάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

H έξτρα επιδότηση για μικρομεσαίες επιχειρήσεις, φούρνους, αγροτικά... είναι από κονδύλι της ΕΕ (κυριολεκτικά 2 posts παραπάνω)

Εννοώ πως τα χρήματα δε βγαίνουν από την τσέπη του. Άρα τι τον νοιάζει αν θα πιστώσει μεγαλύτερη επιδότηση;

Όπως και να 'χει καταλήγουμε στο ότι ο ήρων είναι απαγορευτικός στα επαγγελματικά. Αν μου βγάζει και εμένα συνέχεια λάθος λογαριασμούς στο οικιακό την κάνω για αλλού. Αλλίως αφού είμαι ήδη στον ήρων, κάθομαι όσο είναι φτηνότερος από ΔΕΗ.

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Εννοώ πως τα χρήματα δε βγαίνουν από την τσέπη του. Άρα τι τον νοιάζει αν θα πιστώσει μεγαλύτερη επιδότηση;

ίιιισως να μην τα έχουν πάρει ακόμα , θα δείξει (φυσικά δεν έχει σχέση με τη διαδικασία αμφισβήτησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ρε @korakios για αυτή τη τροποποίηση τιμοκαταλόγου, δε θα έπρεπε υποχρεωτικά να έχουν ενημερωθεί οι καταναλωτές;

Δεν είμαι σίγουρος ότι υποχρεούνται σε ενημέρωση για μήνες τιμές αφού πρακτικα δεν άλλαξαν την ανακοινωμένη αρχική τιμή τους!

Δεν τους δικαιολογώ φυσικά κι εγώ παθών είμαι όποτε φεύγει 3ο σερί myrae αύριο πρωί πρωί αν κι έχω αναφέρει στα προηγούμενα μου και την απάντηση τους που είναι αντίθετη πε το προηγούμενο pdf τους (και το έχω επισυνάψει φυσικά στην καταγγελία). 

Αυτό που δεν έχω συγκρατήσει από τις προηγούμενες σελίδες αν αναφέρθηκε είναι αν κάποιος πάροχος αποδίδει το σύνολο της κρατικής επιδότησης στα επαγγελματικά ακόμα και χωρίς ΦΕΚ ώστε να αναφερθεί στην καταγγελία (όχι ότι έχει σοβαρό νόημα αλλά λέμε τώρα)

 

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, geodimis είπε

Δεν είμαι σίγουρος ότι υποχρεούνται σε ενημέρωση για μήνες τιμές αφού πρακτικα δεν άλλαξαν την ανακοινωμένη αρχική τιμή τους!

 

Γι'αυτό απέφυγα να το αναφέρω στο αίτημα και πάτησα μόνο στο θέμα της παραπλάνησης. Έγραφαν στο PDF του Οκτώβρη ότι "οι επιδοτήσεις ΤΕΜ θα αναρτώνται αμέσως μετά την έκδοση ΚΥΑ" οπότε ανάρτησαν όλη την επιδότηση, άφησαν τους καταναλωτές να νομίζουν ότι εκδώθηκε ΚΥΑ. 😉

19 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αυτό που δεν έχω συγκρατήσει από τις προηγούμενες σελίδες αν αναφέρθηκε είναι αν κάποιος πάροχος αποδίδει το σύνολο της κρατικής επιδότησης στα επαγγελματικά ακόμα και χωρίς ΦΕΚ ώστε να αναφερθεί στην καταγγελία (όχι ότι έχει σοβαρό νόημα αλλά λέμε τώρα)

 

ΔΕΗ, ΝRG, WeEnergy τα έδωσαν... για άλλους δε ξέρουμε. Εδώ οι περισσότεροι δε συμμετέχουν όταν όλα πάνε καλά, αλλά όταν όταν πάνε στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ρε συ, το'χουμε ξαναπεί. Δεν έχει εκδωθεί ΚΥΑ, αλλά θα εκδοθεί κάποια στιγμή (άγνωστο πότε)... τα λεφτά είναι στο δρόμο. Και είναι χρήματα απ'την ΕΕ για συγκεκριμένο σκοπό...

Το ακούω αυτό αλλά γιατί οι άλλες εταιρίες, που ούτε κι αυτές έχουν πάρει τα λεφτά (ακόμα) τα δίνουν κανονικά και μόνο αυτή η εταιρία να κάνει του κεφαλιού της; 

2 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΔΕΗ, ΝRG, WeEnergy τα έδωσαν... για άλλους δε ξέρουμε. Εδώ οι περισσότεροι δε συμμετέχουν όταν όλα πάνε καλά, αλλά όταν όταν πάνε στραβά.

Θα πρέπει να υποθέσουμε ότι όλοι οι πάροχοι τα δίνουν (πλην Ηρων) αλλιώς όλο και κάποιος θα είχε γράψει παράπονο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε εξελίξεις στο θέμα Ήρων - επαγγελματική επιδότηση

Μόλις με κάλεσαν σχετικά με το αίτημα αλλαγής παρόχου που είδαν ότι έκανα προς We. Με ρώτησαν το λόγο αποχώρησης, τους είπα τα γνωστά και μου απάντησαν ότι έχουν λάβει αυτό το έκτακτο κονδύλι από το κράτος και θα ξεκινήσουν να το αποδίδουν με διορθωτικούς λογ/σμους. Του επισήμανα ότι ΚΥΑ δεν έχει βγει και απέφυγε (ή δεν ήξερε) να μου απαντήσει. Για τους άλλους παρόχους που το έδωσαν, λέει, το "έδωσαν με δικά τους λεφτά" ενώ ο Ήρων περίμενε να πάρει τα λεφτά από το κράτος (ότι έλεγες @ekrepali). Έτσι όπως μου τα είπε, κατάλαβα ότι είναι θέμα ημερών να τα πιστώσει (αν έλεγε αλήθεια). Για το 50αρικο και πότε αποδίδεται, μάλλον ήταν ανενημέρωτος. Δεν ήξερε αν μπαίνει στον πρώτο ή στο δεύτερο λογ/σμο. 

Σχετικά με το αίτημα αλλαγής παρόχου, μου είπε αν επιθυμώ να το ακυρώσω (να παραμείνω σε αυτούς) και θα μου δώσουν έξτρα δώρο 30€ πίστωση. Προϋπόθεση ήταν να με ηχογραφήσει και να του λέω ότι δεν επιθυμώ αλλαγή παρόχου. Ομολογώ ότι τέτοιες κλήσεις (διεκδίκησης) έχω λάβει μόνο από εταιρίες τηλεφωνίας όταν έβλεπαν αίτημα αλλαγής. Με ρεύμα δεν έχω διαβάσει κάτι αντίστοιχο τουλάχιστον πρόσφατα που όλοι αλλάζουν όποτε θέλουν. Φαίνεται ότι καμία εταιρία δεν θέλει να χάσει πελάτη. 

Στο θέμα μου, δεν του απάντησα "ναι". Του είπα να το σκεφτώ και να με καλέσει το μεσημέρι. Τι λέτε να κάνω; Τι πιθανότητες υπάρχουν να λέει αλήθεια ως προς το κονδύλι κι ότι θα το βάλουν χωρίς να έχει βγει ΚΥΑ;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, 1comment είπε

Έχουμε εξελίξεις στο θέμα Ήρων - επαγγελματική επιδότηση

Μόλις με κάλεσαν ......

Τι λέτε να κάνω; 

Παρακολουθείς προσεκτικότερα τις τελευταίες σελίδες όπου κάποιων η γλώσσα έχει μαλλιάσει να μη βασιζόμαστε σε προφορικές επικοινωνίες:

Κοινώς τα ζητάς εγγράφως για να αποσύρεις την αίτηση αλλαγής παρόχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, geodimis είπε

Κοινώς τα ζητάς εγγράφως για να αποσύρεις την αίτηση αλλαγής παρόχου.

Το σκέφτηκα αφού κλείσαμε. Έχεις δίκιο, αυτό θα του πω.

Τουλάχιστον ας κρατήσουν οι ενδιαφερόμενοι ότι είπε ότι έλαβαν το κονδύλι και θα το πιστώσουν. Μέχρι τώρα δεν υπήρχε τέτοια απάντηση στα τηλέφωνα. Έλεγαν μόνο περι έκδοσης ΚΥΑ. Είναι κάτι διαφορετικό. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...