Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας δούμε τι ισχύει με το αντίστοιχο πινακάκι τιμών του Ήρων και τι έδωσε στα επαγγελματικά. Με κόκκινο η επιδότηση που έδωσε αντί αυτής που έπρεπε να δώσει. Ερωτηματικό τι έδωσε σε αρτοποιεία και αγρότες (βάσει φεκ δεν έδωσε ούτε εκεί την επιδότηση που γράφει). Για Οκτώβρη και μετά δεν έχουν βγει φεκ οπότε άγνωστο τι θα κάνει. Πραγματική τιμή για Αυγουστο: 0,226. Πραγματική τιμή Σεπτεμβρίου 0,266. Όπως φαίνεται, στα επαγγελματικά είναι μακράν η πιο ακριβή εταιρία αφού δεν πιστώνει τις σωστές επιδοτήσεις. image.jpeg.328f254dbe24e93b8ab896c4d2ea28f5.jpeg

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω εδω μεσα προσπαθω να μοιραστω χωρις να κρυψω απολυτως τιποτα
την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου εμπειρια μου με τον ηρωνα
παντα με λογαριασμους, με αιτηματα με τα παντα
για οποιον σκεφτεται να παει
τα θεματα μου λοιπον επιλυθηκαν ΟΛΑ και αυτη ειναι η τρεχουσα κατασταση
ολα τα υπολοιπα υπαρχουν στα ποστ μου που μπορει οποισδηποτε να ανατρεξει
και σε καθε λογαριασμο θα γινεται το ιδιο ακριβως.-
image.jpeg.c620dcf12ffc9be7f6156b38ab498dff.jpeg

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

έβαλα και σε σχόλιο στο excel για πρόβλημα με την μη πίστωση των έξτρα ΤΕΜ απο Ηρών στο Generous (για επαγγελματικό)

Καλό είναι να βάλεις σε σχόλιο και ότι τα 50Ε δώρο δεν δίνονται στον 1ο λογ/σμο αλλά στον 2ο με ερωτηματικό. Για να είμαστε σωστοί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tryfos είπε

@korakios Απαντάνε ποτέ στις αμφισβητήσεις με email ή αδίκως περιμένουμε και κατευθείαν myrae;

δεν απαντάνε όλοι, αν θες πάρε τηλ αύριο να σου πούνε παπάντζες και καπάκι ΡΑΕ

σε υπερσπάνια όμως περίπτωση που απο τηλ σου πούνε οκ , όλα εντάξει και δώρο πισίνα το ζητάς γραπτώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vpanos1 είπε

δειτε τι γραφει κατω κατω ο τιμοκαταλογος τωρα

https://www.heron.gr/media/0dcatshr/protect_gr_νοε.pdf

και τι στις 19/10 που τον κατεβασα

 

Ναι, τo έχουμε αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες... απ'τη στιγμή που έχουν αναρτήσει τον τιμοκατάλογο συμπληρωμένο με τα ΤΕΜ χωρίς να έχει εκδωθεί ΚΥΑ, τότε το πρόβλημα είναι δικό τους. Ο καταναλωτής θα πρέπει να χρεωθεί με τις αναρτημένες τιμές (όπως άλλωστε ορίζει και η σύμβαση). Διαφορετικά ας είχαν αφήσει κενά τα κουτάκια, ή ας έβαζαν αστερίσκο ότι η επιδότηση θα αποδωθεί μετά τη ψήφιση των ΚΥΑ. Εγώ όταν πάρω λογαριασμό, σ'αυτό θα πατήσω.

edit: Ωχ... τώρα διαπίστωσα τι εννοείς. Zάχαρη!

444.jpg.2037ee32bbd799ab3f6e0cd66336d5a6.jpg

1 Νοεμβρίου το άλλαξαν! Ρε @korakios για αυτή τη τροποποίηση τιμοκαταλόγου, δε θα έπρεπε υποχρεωτικά να έχουν ενημερωθεί οι καταναλωτές;

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vpanos1 είπε

δειτε τι γραφει κατω κατω ο τιμοκαταλογος τωρα

https://www.heron.gr/media/0dcatshr/protect_gr_νοε.pdf

και τι στις 19/10 που τον κατεβασα

...που σύμφωνα με άλλους δεν εκδίδεται ποτέ ΚΥΑ για τις εξτρα επιδοτήσεις άρα; Βρήκαν  το τέλειο κόλπο να μην τις πιστώσουν. Και να σημειωθεί ότι μόνο ο ήρων το κάνει αυτό. Δυστυχώς για τους επαγγελματίες καταναλωτές, δεν μπορούν να πετύχουν τίποτα μέσω ΡΑΕ αφού το αναφέρουν και στον τιμοκατάλογο. Νομικά είναι κατοχυρωμένοι.

@ekrepaliετοιμάσου για 0,328€/κιλοβατώρα Οκτωβρίου 😛 Όχι μόνο εσύ βέβαια. Κι μένα με πιάνει όλος ο Οκτώβριος σε αυτή την υπέροχη και απόλυτα δίκαιη εταιρία... Εγώ πάντως, με το καλό που λάβω το λογ/σμο του Οκτωβρίου και είναι μικρότερη η επιδότηση (0,23) από την προβλεπόμενη, θα τους πληρώσω μόνο το ποσό που θα βγαίνει με την κανονική επιδότηση και φυσικά προηγουμένως θα κάνω το αντίστοιχο αίτημα μέσω ραε για να είμαι τυπικά καλυμμένος (που ξέρουμε την απάντηση). Δεν παίζει να τους πληρώσω χρήματα που αυτοί θα βάλουν στην τσέπη τους από το κράτος και δεν θα μας τα αποδώσουν. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

1 Νοεμβρίου το άλλαξαν! Ρε @korakios για αυτή τη τροποποίηση τιμοκαταλόγου, δε θα έπρεπε υποχρεωτικά να έχουν ενημερωθεί οι καταναλωτές;

εννοείται , για όσους δεν είχαν κρατήσει παλιό τιμοκατάλογο, πάρτε του Οκτ

https://www.heron.gr/media/faiapszh/generous_gr.pdf

κάτσε να το κάνω και επισύναψη μπας και τον πετάξουν

generous_gr.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν... έκανα καταγγελία στη ΡΑΕ με αιτιολογία "εμπορικές πρακτικές προώθησης της εταιρίας"

Ανέβασα τους τιμοκαταλόγους Οκτώβρη και Νοέμβρη και έγραψα το παρακάτω σεντόνι.
 

Αναφορά σε κείμενο

 

Στον τιμοκατάλογο του μήνα Οκτώβρη ανακοινώσατε επιδότηση 0,604Ε/KWH για επαγγελματικές παροχές ως 35kva και γράψατε στις υποσημειώσεις ότι: "Η μηνιαία «Κρατική Επιδότηση μέσω του Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης» και ο υπολογισμός της «Τελικής Τιμής Χρέωσης Προμήθειας μετά την Κρατική Επιδότηση» εκάστου μηνός θα αναρτώνται αμέσως μετά την έκδοση της εκάστοτε κοινής υπουργικής απόφασης των Υπουργών Οικονομικών και Ενέργειας & Περιβάλλοντος για τη χορήγηση επιδότησης από το Τ.Ε.Μ της τιμολογητέας κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας ανά κατηγορία καταναλωτών για τον αντίστοιχο μήνα."

Το παραπάνω ήταν καθαρή παραπλάνηση από πλευράς καθώς αφήσατε να εννοηθεί ότι ψηφίστηκε ΚΥΑ με επιδότηση 0.064 ευρώ τη κιλοβατώρα κι ότι θα πιστώσετε ολόκληρη.

Στον τιμοκατάλογο Νοεμβρίου τροποποιήσατε τον τιμοκατάλογο με αστερίσκους και βάλατε υποσημείωση στην σελίδα γράφετε : "Ειδικά για τους μη οικιακούς με ΣΙ ≤ 35 kVA, για τα αρτοποιεία ανεξαρτήτως ισχύος, καθώς και για τους μη οικιακούς με Αγροτικό Τιμολόγιο ανεξαρτήτως ισχύος, τα ποσά της κρατικής επιδότησης Τ.Ε.Μ. που αναγράφονται συμπεριλαμβάνουν την πρόσθετη κρατική επιδότηση Τ.Ε.Μ, όπου αυτή προβλέπεται, και η οποία θα αποδοθεί στους δικαιούχους αναδρομικά, όταν εκδοθεί η απαιτούμενη Κοινή Υπουργική Απόφαση (Κ.Υ.Α.), η οποία αναμένεται και η οποία θα εξειδικεύει την εφαρμογή της."

Αρχικά σας ενημερώσω ότι ο τρόπος της συγκεκριμένης ενημέρωσης σε μη εμφανή σημείο δε συμβαδίζει με τις επανελλημένες συστάσεις της ΡΑΕ, καθώς οι καταναλωτές θα πρέπει να λάβουν γνώση με ξεκάθαρο τρόπο ότιδε θα πιστώνετε την επιπλέον επιδότηση αν δεν εκθωθεί πρω΄τα ΚΥΑ, σε αντίθεση με άλλους παρόχους που την πιστώνουν προκαταβολικά πριν εκδωθεί ΚΥΑ.

Επίσης η αλλαγή που κάνετε δε γίνεται να έχει αναδρομική ισχύ για τους προηγούμενες μήνες, διότι μέχρι και τον τον τιμοκατάλογο του Οκτωβρίου αφήσατε να εννοηθεί ότι είχαν ήδη εκδοθεί οι αντίστοιχες ΚΥΑ και βάλατε ολόκληρη την επιδότηση στον τιμοκατάλογο, δίχως προϋποθέσεις.

Γνωρίζω ότι προσφάτως η κυβέρνηση ψήφισε επιδότηση 0.342Ε/ΚWH στο ΦΕΚ και η επιπλέον επιδότηση θα ψηφιστεί μελλοντικά, όμως επαναλαμβάνω ότι λόγω της παραπλάνησησας στον τιμοκατάλογο Οκτωβρίου αποφάσισα να παραμείνω στον πάροχο σας... ενώ θα μπορούσα να είχα επιλέξει άλλο πάροχο που πιστώνει ολόκληρη την επιδότηση προκαταβολικά.

Απαιτώ λοιπόν στον λογαριασμό που θα εκδωθεί για τη κατανάλωση Σεπτεμβρίου-Οκτωβρίου να πιστώσετε ολόκληρη την επιδότηση.

 

Όχι δεν έχω κρατήσει του Σεπτεμβρίου, αλλά ο Οκτώβρης περιλαμβάνει τους προηγούμενους μήνες χωρίς αστερίσκους.

Όσοι έχετε/είχατε επαγγελματικό ως 35kva κάντε κι εσείς αίτημα στη RAE... μόνο αν πέσουν βροχή τα αιτήματα θα γίνει δουλειά.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όσοι έχετε/είχατε επαγγελματικό ως 35kva κάντε κι εσείς αίτημα στη RAE... μόνο αν πέσουν βροχή τα αιτήματα θα γίνει δουλειά.

Εγώ μετράει να το κάνω τώρα που είμαι στη διαδικασία νέου παρόχου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Όχι δεν έχω κρατήσει του Σεπτεμβρίου, αλλά ο Οκτώβρης περιλαμβάνει τους προηγούμενους μήνες χωρίς αστερίσκους.

Βιάστηκες 😁, πάρε και ένα λινκ για Σεπ (δεν είχαν τότε pdf  ήταν φάτσα στο site, έχει και Αυγ)

αν δεν το χρησιμοποιήσετε το λινκ , επειδή σέρνεται , καλύτερα (αν έχετε περιέργεια) δείτε τα screenshots στο spoiler καλύτερα

Spoiler

image.png.e080d79f5c1435c3c8e6b1be6d851663.png

image.png.e4ab5ea672f5a9982eb4ec45beb1f0d0.png

 

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εγώ μετράει να το κάνω τώρα που είμαι στη διαδικασία νέου παρόχου;

Ναι κάντο... μήπως και τους ταρακουνήσουμε εγκαίρως πριν εκδοθούν οι λογαριασμοί. Αν απαντήσουν εγώ θα πάρω τηλ στη ΡΑΕ... απορώ πάντως πως μερικοί βγάζουν γραμμή και πόση ώρα περιμένουν στην αναμονή. Εγώ δεν έχω πιάσει ποτέ γραμμή κι έχω περιμένει μέχρι 30 λεπτά.

1 ώρα πριν, 1comment είπε

...που σύμφωνα με άλλους δεν εκδίδεται ποτέ ΚΥΑ για τις εξτρα επιδοτήσεις άρα; Βρήκαν  το τέλειο κόλπο να μην τις πιστώσουν. Και να σημειωθεί ότι μόνο ο ήρων το κάνει αυτό. Δυστυχώς για τους επαγγελματίες καταναλωτές, δεν μπορούν να πετύχουν τίποτα μέσω ΡΑΕ αφού το αναφέρουν και στον τιμοκατάλογο. Νομικά είναι κατοχυρωμένοι.

Ρε συ, το'χουμε ξαναπεί. Δεν έχει εκδωθεί ΚΥΑ, αλλά θα εκδοθεί κάποια στιγμή (άγνωστο πότε)... τα λεφτά είναι στο δρόμο. Και είναι χρήματα απ'την ΕΕ για συγκεκριμένο σκοπό... δε γίνεται να φαγωθούν ή να τα ανακατευθύνουν αλλού. https://www.taxheaven.gr/news/61063/programma-ypsoys-800-ekat-eyrw-gia-th-sthrixh-sthn-ellada-mh-oikiakwn-katanalwtwn-hlektrikhs-energeias-enekrine-h-epitroph

Στον ΗΡΩΝ θα πάρουμε πίσω χρήματα, αφού πρώτα θα έχουμε φάει το αγγούρι στον κώλο. Ελπίζω για ΜΜΕ, φούρνους, αγροτικά να ξεμπερδέψουμε σύντομα. Το χειρότερο σενάριο θα είναι να τραβήξει αυτό το βιολί μέχρι τον Φλεβάρη... διότι στο συγκεκριμένο μέτρο/κονδύλι έχουν συμπεριλάβει και τις επιπλέον επιδοτήσεις για οικιακές παροχές (για εξοικονόμηση ενέργειας) όπου οι εκκαθαρίσεις θα γίνουν τέλη Ιανουαρίου-αρχές Φλεβάρη. Οπότε αν βαριούνται και θέλουν να τα ψηφίσουν όλα μαζί, θα περιμένουμε ως τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...