Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ιδια απάντηση του ηρων και στο myrae

έχουν γίνει εξαγγελίες  από την Πολιτεία, ωστόσο έως σήμερα δεν έχει εκδοθεί η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ), η οποία θα προβλέπει τους όρους και προϋποθέσεις εφαρμογής της πρόσθετης επιδότησης, στους διακιούχους.  
Ασφαλώς μόλις εκδοθεί η ΚΥΑ και εφόσον πληρούνται οι  σχετικές προϋποθέσεις , ο ΗΡΩΝ θα πιστώσει άμεσα την επιδότηση και για το χρονικό διάστημα που τη δικαιούστε, όπως άλλωστε η Εταιρεία πράττει έως σήμερα και με όλες τις λοιπές κρατικές επιδοτήσεις από την αρχή εφαρμογής τους. 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία, παραμένουμε στη διάθεση σας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για ποιο λόγο;

γιατί δεν έχουν την τελευταια μέτρηση του παλιού μετρητή, την ημέρα της αλλαγής σε ηλεκτρονικό.

η μέτρηση που φαίνεται και στο myhrwn και τηλεφωνικα που μίλησα, είναι η εκκαθαριστική κατά την αλλαγή παρόχου, όταν άλλαξα πάροχο απο δεη και τους την δήλωσα εγώ.

στη συνέχεια στο μέτρα μόνο σου έχουν ακόμη μια που είχα δηλώσει εγώ, κάποιες μέρες πριν την αλλαγή του μετρητη.

και η ηρών τηλεφωνικά μου είπε ότι όταν θα περάσουν για καταμέτρηση στις 18.1 από εκεί και μετά θα μπορώ. 

ο δεδηε μου λέει δοκίμασε να βάλεις την ένδειξη του ηλεκτρονικού μετρητή στη πλατφόρμα μας που για την παροχή σας ανοίγει 8/11

μην με παρασυρεις, ειμαστε offtopic θα με κραξει ο κορακιος 😛

Επεξ/σία από valadsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vpanos1 είπε

ιδια απάντηση του ηρων και στο myrae

έχουν γίνει εξαγγελίες  από την Πολιτεία, ωστόσο έως σήμερα δεν έχει εκδοθεί η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ), η οποία θα προβλέπει τους όρους και προϋποθέσεις εφαρμογής της πρόσθετης επιδότησης, στους διακιούχους.  
Ασφαλώς μόλις εκδοθεί η ΚΥΑ και εφόσον πληρούνται οι  σχετικές προϋποθέσεις , ο ΗΡΩΝ θα πιστώσει άμεσα την επιδότηση και για το χρονικό διάστημα που τη δικαιούστε, όπως άλλωστε η Εταιρεία πράττει έως σήμερα και με όλες τις λοιπές κρατικές επιδοτήσεις από την αρχή εφαρμογής τους. 

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία, παραμένουμε στη διάθεση σας 

τα κλασσικά , απόρριψη , επισύναψη τιμοκαταλόγου ζητώντας και απο ΡΑΕ να επέμβει....υποστήριξη -> σχετικά με το αίτημά μου .... τηλ email στη ΡΑΕ .... ΣτΠολίτη κατά ΡΑΕ .....

ή αλλάζεις απο τώρα πάροχο αν πιστεύεις οτι θα καθυστερήσει η φάση και δε σε παίρνει οικονομικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, korakios είπε

υποστήριξη -> σχετικά με το αίτημά μου .... τηλ email στη ΡΑΕ .... ΣτΠολίτη κατά ΡΑΕ .....

 

Αυτό το σχετικά με το αίτημα μου το έκανα σήμερα. Έχει δουλέψει ποτέ απάντηση από εκεί;

τηλ/mail ΡΑΕ τι φάση; Παίρνω και τους λέω/γράφω τα ίδια;

Το ΣτΠ για τη διαδικασία/χαρτούρα μόνο που έχει δεν το έχω επιχειρήσει. 
 

και νέο myrae άνοιξα χθες στα πρότυπα του @akaloith αλλά δεν κινήθηκαν άμεσα όπως άλλες φορές. 

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, geodimis είπε

Αυτό το σχετικά με το αίτημα μου το έκανα σήμερα. Έχει δουλέψει ποτέ απάντηση από εκεί;

κανένας δεν το προχώρησε μέχρι στιγμής, ο πρώτος είσαι 😁

3 λεπτά πριν, geodimis είπε

τηλ/mail ΡΑΕ τι φάση; Παίρνω και τους λέω/γράφω τα ίδια;

ναι , κοινώς τους πρήζεις να πάρουν θέση

3 λεπτά πριν, geodimis είπε

Το ΣτΠ για τη διαδικασία/χαρτούρα μόνο που έχει δεν το έχω επιχειρήσει. 

υποθέτω απλή φόρμα θα είναι όπως του ΣτΚ , αλλά αν δε βγάλεις άκρη θα το ψάξω (αχρείαστο να είναι)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

υποθέτω απλή φόρμα θα είναι όπως του ΣτΚ , αλλά αν δε βγάλεις άκρη θα το ψάξω (αχρείαστο να είναι)

Έτσι είναι απλά είναι κωλοword και βαρέθηκα να το ολοκληρώσω συν ότι οι χρόνοι ανταπόκρισης νομίζω ότι θα φτάσουν μετά την κατάργηση του σημερινού συστήματος κυμαινόμενων τιμολογίων. 
Γιατί κάτι μου λέει ότι ο ΣτΠ θα δηλώσει...αναρμόδιος για θέματα ΡΑΕ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geodimis είπε

Γιατί κάτι μου λέει ότι ο ΣτΠ θα δηλώσει...αναρμόδιος για θέματα ΡΑΕ;

βασικά άγνωστο , παίζει με απλό email να ρωτήσεις ?

(θα στείλω και εγώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, ToucHDowN είπε

Έδινα ναι. Έγραφαν ένδειξη. Βάζω τον τελευταίο έναντι, πριν τον εκκαθαριστικό που σήκωσα παρακάτω.

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 

Δεν καταλαβαίνω το εξής. Ο τελευταίος έναντι λέει ένδειξη ημέρας 40247 (τελευταία). Ο εκκαθαριστικός που ακολούθησε λέει προηγούμενη ένδειξη 39467. Αυτό λάθος δεν είναι; Δεν θα έπρεπε ο εκκαθαριστικός να αναγράφει την τελευταία ένδειξη που ήταν στον προηγούμενο λογ/σμο; Αν είναι σωστό, γράψε ακυρο. 

4 ώρες πριν, valadsk είπε

η ηρών μου είπε ότι δεν θα μπορέσει ποτέ ξανά να καταχωρηθε΄θι ένδειξη αν δεν στείλει ο ΔΕΔΔΗΕ.

 

Α τόσο καλά. Από όπου και να την πιάσεις αυτή την εταιρία, μόνο αρνητικά βλέπεις.

37 λεπτά πριν, vpanos1 είπε

ιδια απάντηση του ηρων και στο myrae

έχουν γίνει εξαγγελίες  από την Πολιτεία, ωστόσο έως σήμερα δεν έχει εκδοθεί η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ), η οποία θα προβλέπει τους όρους και προϋποθέσεις εφαρμογής της πρόσθετης επιδότησης, στους διακιούχους.  
Ασφαλώς μόλις εκδοθεί η ΚΥΑ και εφόσον πληρούνται οι  σχετικές προϋποθέσεις ,

Καταρχήν δύσκολο να εκδοθεί τέτοια ΚΥΑ, όπως έχει ειπωθεί. Άρα, όποιος πηγαίνει ήρων, θα πρέπει να θεωρεί δεδομένη παραπάνω χρέωση στα επαγγελματικά γιατί δεν αποδίδονται οι εξτρα επιδοτήσεις. Το χειρότερο είναι ότι με αυτή την απάντηση, νομικά είναι καλυμμένοι γιατί όντως το φεκ δεν γράφει για την εξτρα επιδότηση. Γράφει ένα ποσό για όλους χωρίς εξαίρεση...

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ξέρει κάποιος να μου πει γιατί σε λογαριασμό Σεπτεμβρίου  ΗΡΩΝ η πίστωση ΤΕΜ 

είναι 0,342 αντί 0,604

αφορά επαγγελματικό

Επεξ/σία από Helen118
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Helen118 είπε

το ίδιο έπαθα και εγώ στον ΗΡΩΝ και μου είπαν ότι δεν έχουν πάρει την  ΚΥΑ

 

52 λεπτά πριν, korakios είπε

τα κλασσικά , απόρριψη , επισύναψη τιμοκαταλόγου ζητώντας και απο ΡΑΕ να επέμβει....υποστήριξη -> σχετικά με το αίτημά μου .... τηλ email στη ΡΑΕ .... ΣτΠολίτη κατά ΡΑΕ .....

ή αλλάζεις απο τώρα πάροχο αν πιστεύεις οτι θα καθυστερήσει η φάση και δε σε παίρνει οικονομικά

εσύ σε ποιο στάδιο είσαι ?

επίσης απο πότε είσαι στον Ηρών ? Έχεις πάρει απο αρχές του έτους έξτρα επιδότηση (αν δικαιούσαι) ?

Άλλος με επαγγελματικό έχει πάρει καταρχάς γραμμή οτι οι έξτρα επιδοτήσεις τρέχουν απο αρχές του έτους?

Δυστυχώς δεν κράτησα ιστορικό για επαγγελματικά και προϋποθέσεις , πχ ένα ποστ παλιό που βρήκα στο προηγούμενο νήμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, korakios είπε

 

εσύ σε ποιο στάδιο είσαι ?

επίσης απο πότε είσαι στον Ηρών ? Έχεις πάρει απο αρχές του έτους έξτρα επιδότηση (αν δικαιούσαι) ?

Άλλος με επαγγελματικό έχει πάρει καταρχάς γραμμή οτι οι έξτρα επιδοτήσεις τρέχουν απο αρχές του έτους?

Δυστυχώς δεν κράτησα ιστορικό για επαγγελματικά και προϋποθέσεις , πχ ένα ποστ παλιό που βρήκα στο προηγούμενο νήμα

από 12/9

ήμουν ΔΕΗ και έπαιρνα  τις επιδοτήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, αλλάζουμε σπίτι με την κοπέλα μου και είμαστε στη διαδικασία σύνδεσης του ρεύματος.Μέχρι τώρα μέναμε σε σπίτια τα οποία είχαν μετρητή ρεύματος (δεν είχαν δικό τους ρολόι δηλαδή) και δεν είχαμε ασχοληθεί ποτέ με παρόχους, ρήτρες κλπ.

Ποιος από τους παρόχους θεωρείται αξιόπιστος; Κάναμε αίτηση στην Elpedison και παρατήρησα στο συμβόλαιο το παρακάτω. 

Διορθώστε με εάν κάνω λάθος, τώρα δε μπορείς να αποχωρήσεις από το πάροχο σου οποιαδήποτε στιγμή θες; Το συμβόλαιο αναφέρει 24μηνη διάρκεια. Επίσης, αναγράφεται ότι υπόκειται σε ρήτρα αναπροσαρμογής ενώ ο τύπος τιμολόγησης είναι "Κυμαινόμενος χωρίς όρια διακύμανσης". Άρα από τα 12-13 λεπτά που αναφέρουν στους καταλόγους Νοεμβρίου μπορεί ανά πάσα στιγμή να σε χρεώσουν 20-30 λεπτά; 

elpedison.PNG

Επεξ/σία από Kostas1344
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Kostas1344 είπε

Ποιος από τους παρόχους θεωρείται αξιόπιστος;

κανένας φυσικά ,με την elpedison η χειρότερη με διαφορά

16 λεπτά πριν, Kostas1344 είπε

τώρα δε μπορείς να αποχωρήσεις από το πάροχο σου οποιαδήποτε στιγμή θες;

ναι

17 λεπτά πριν, Kostas1344 είπε

Το συμβόλαιο αναφέρει 24μηνη διάρκεια.

ναι , τόση είναι , δεν έχει σχέση με ρήτρα αποχώρησης

18 λεπτά πριν, Kostas1344 είπε

Επίσης, αναγράφεται ότι υπόκειται σε ρήτρα αναπροσαρμογής ενώ ο τύπος τιμολόγησης είναι "Κυμαινόμενος χωρίς όρια διακύμανσης". Άρα από τα 12-13 λεπτά που αναφέρουν στους καταλόγους Νοεμβρίου μπορεί ανά πάσα στιγμή να σε χρεώσουν 20-30 λεπτά; 

μετά την κατάργηση του μηχανισμού που ισχύει απο 1/8/22, τώρα όχι δε μπορούν να κάνουν τίποτα ,

προσπαθούν βέβαια , όλο και κόλπα ανακαλύπτουν 😁 (κάνε search το νήμα με τον όρο elpedison και θα καταλάβεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...