Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, ekrepali είπε

@walex

Μάλλον είναι η έκτπωση που ανακοινώνουν εκ των υστέρων... βάζουν υψηλές τιμές και επιστρέφουν ό,τι περισσεύει.

https://nova.gr/upload/editor/Energy-Satellite services/aithsh-oikiakwn-yphresiwn-nova-energy_sa_nov-22.pdf (τελευταία σελίδα, παράγραφος 8 )

εκεί γράφει Η ΕΚΠΤΩΣΗ θα ανακοινώνεται ως τις 22 του μήνα εφαρμογής Για παράδειγμα, η έκπτωση για την περίοδο κατανάλωσης 1η Σεπτεμβρίου έως 30 η Σεπτεμβρίου 2022, θα ανακοινωθεί στις 22.09.2022.

δεν βλέπω πουθενά να έχει ανακοινωθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, walex είπε

εκεί γράφει Η ΕΚΠΤΩΣΗ θα ανακοινώνεται ως τις 22 του μήνα εφαρμογής Για παράδειγμα, η έκπτωση για την περίοδο κατανάλωσης 1η Σεπτεμβρίου έως 30 η Σεπτεμβρίου 2022, θα ανακοινωθεί στις 22.09.2022.

δεν βλέπω πουθενά να έχει ανακοινωθεί?

Mην ασχολείσαι μωρέ... αν έδωσαν πότε 25% έκτπωση λογικά θα ήταν για κάποιο μήνα που είχανε ανακοινώσει κοντά στο 1 ευρώ τη κιλοβατώρα. Για Νοέμβρη αν δεις το τιμολόγιο της Volton είναι 0.41 συν 5% συνέπεια και δε πρόκειται να μπει επιπλέον έκπτωση μετέπειτα. Λογικά ακολούθησαν τις συστάσεις της ΡΑΕ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

συστάσεις της ΡΑΕ?
ποιες ειναι;;; και τι γινεται αν δε τις τηρουν; και γιατι ειναι συστασεις και οχι επιβολες;;;

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, akaloith είπε

συστάσεις της ΡΑΕ?
ποιες ειναι;;; και τι γινεται αν δε τις τηρουν; και γιατι ειναι συστασεις και οχι επιβολες;;;

Γιατί είμαστε χώρα τσίρκο... γράφουν για "υποχρέωση" και οι πάροχοι συνεχίζουν να κάνουν του κεφαλιού τους.

https://www.rae.gr/anakoinoseis/46301/

Η elpedison τήρησε τις συστάσεις κι άλλαξε τον τρόπο που ανακοινώνει το loyalty pass.... κι απ΄ότι φαίνεται απ'τον τιμοκατάλογο Νοεμβρίου κι η Volton συμμορφώθηκε.

Eκεί που δεν έχει συμμορφωθεί σχεδόν κανείς (κι ούτε πρόκειται) είναι ο χρόνος ανακοινώσεων των τιμολογίων... θα μας παίρνει κάθε φορά περασμένα μεσάνυχτα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

@walex

Μάλλον είναι η έκτπωση που ανακοινώνουν εκ των υστέρων... βάζουν υψηλές τιμές και επιστρέφουν ό,τι περισσεύει.

https://nova.gr/upload/editor/Energy-Satellite services/aithsh-oikiakwn-yphresiwn-nova-energy_sa_nov-22.pdf (τελευταία σελίδα, παράγραφος 8 )

ναι όντως , ευτυχώς καταργήθηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά,

Σε παροχή Elpedison χωρίς κατανάλωση,πότε είναι φρονιμότερο να αρχίσει να καταναλώνει χωρίς να έχει θέμα με αναδρομικές χρεώσεις και άλλα διάφορα τεχνάσματα νόμιμης κλοπής εισοδήματος;

Να υποθέσω από τον επόμενο εκκαθαριστικό και μετά,σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Greekunter είπε

Καλημέρα παιδιά,

Σε παροχή Elpedison χωρίς κατανάλωση,πότε είναι φρονιμότερο να αρχίσει να καταναλώνει χωρίς να έχει θέμα με αναδρομικές χρεώσεις και άλλα διάφορα τεχνάσματα νόμιμης κλοπής εισοδήματος;

αν δεν είχες κατανάλωση τότε δε θα έχεις και αναδρομική ρήτρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εγώ αρχίσω να καταναλώνω σήμερα και η καταμέτρηση του Δεδδηε είναι γύρω στις 8/12 ,δε θα μοιράσει την κατανάλωση αναλογικά στους 4 προηγούμενους μήνες και θα έχουμε θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Greekunter είπε

Αν εγώ αρχίσω να καταναλώνω σήμερα και η καταμέτρηση του Δεδδηε είναι γύρω στις 8/12 ,δε θα μοιράσει την κατανάλωση αναλογικά στους 4 προηγούμενους μήνες και θα έχουμε θέμα;

καταρχάς συμβουλή μου είναι να φύγεις απο τη συγκεκριμένη εταιρία για τους γνωστούς λόγους

τώρα , απο τη στιγμή που η αναδρομική ρήτρα αφορά κατανάλωση πριν τις 1/8/22 ,δλδ μέχρι 31/7/22 , αν δεν είχες κατανάλωση ,τότε και (θεωρητικά) δεν υπάρχει περίπτωση να χρεωθείς κάτι για αυτό το 4μηνο κατανάλωσης αφού πλέον η ρήτρα περιλαμβάνεται στη βασική τιμή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς συμβουλή μου είναι να φύγεις απο τη συγκεκριμένη εταιρία για τους γνωστούς λόγους

τώρα , απο τη στιγμή που η αναδρομική ρήτρα αφορά κατανάλωση πριν τις 1/8/22 ,δλδ μέχρι 31/7/22 , αν δεν είχες κατανάλωση ,τότε και (θεωρητικά) δεν υπάρχει περίπτωση να χρεωθείς κάτι για αυτό το 4μηνο κατανάλωσης αφού πλέον η ρήτρα περιλαμβάνεται στη βασική τιμή

Οκ,Λάθος μου για τις αναδρομικές χρεώσεις, εννοούσα για τον τρόπο έκπτωσης μέσω loyalty pass.

Αν κατάλαβα καλά,από τον Νοέμβριο και έπειτα η τιμή της θα είναι ξεκάθαρη πλέον ή λάθος κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Greekunter είπε

Οκ,Λάθος μου για τις αναδρομικές χρεώσεις, εννοούσα για τον τρόπο έκπτωσης μέσω loyalty pass.

Αν κατάλαβα καλά,από τον Νοέμβριο και έπειτα η τιμή της θα είναι ξεκάθαρη πλέον ή λάθος κάνω;

πλέον είναι , για Αυγ αφαιρείς 0,25 και Σεπ 0,4 , τα λέει στο site στον τιμοκατάλογο

απο Οκτ και μετά είναι ενιαία χωρίς αλχημείες 

βέβαια στο μέλλον απο κάπου αλλού θα προσπαθήσει να τα φάει , είναι πολυμήχανοι 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτησουλα. Ο δεδδηε δεν πέρναγε από τους δικούς μου. Έχουν Ήρων. Τελευταίος εκαθαριστικος του μαϊου αν δεν κάνω λάθος. Τώρα που το έμαθα τους έκανα ηλεκτρονικά. Έβγαλε περίπου 900kwh πάνω από τα έναντι την διαφορά. Αυτό σημαίνει ότι θα πληρώσουν τα πάντα η παίζει να πάρουν κάποια έκπτωση μιας και 900kwh έγιναν από τότε μέχρι τώρα.

 

Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, logo15 είπε

Αυτό σημαίνει ότι θα πληρώσουν τα πάντα η παίζει να πάρουν κάποια έκπτωση μιας και 900kwh έγιναν από τότε μέχρι τώρα.

θα σπάσει αναλογικά μέχρι 31/7 όπου και θα έχουν διαφημιζόμενη/παραπλανητική τιμή συν ρήτρα για το διάστημα αυτό

μείον ΤΕΜ (αναλογικά ανα μήνα)

μετά σπάει απο 1/8 μέχρι ημερομηνία που έδωσες με τις βασικές τιμές . Δυστυχώς θα έρθει τσιμπημένο μιας και η συνέπεια θα μπει στον επόμενο (βέβαια θα αφαιρεθούν τα έναντι)

Φυσικά παραμένει και το χειρότερο σενάριο να τους βάλανε στο ακριβό Protect Home και όχι Generous (απο 1/8), τσέκαρέ το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ, αν έχει κανείς την καλοσύνη, γιατί ήρθε και η δική μου η σειρά να τρελαθώ: Εκκαθαριστικός Ιούνιος Οκτώβριος στην Elpedison, 460e. Έχω ήδη πληρώσει 3 έναντι, συνολικά 300ε, άρα σύνολο για ρεύμα πλήρωσα 790ε αυτό το τετράμηνο. Τώρα το ωραίο: κιλοβατώρες? 1.597!!! Ούτε 400 το μήνα!!

Πείτε μου κάποια/κάποιος: είναι λογικό;;; (ξέρω την εποχή στην οποία ζούμε αλλά πώς το βρίσκετε;;;)

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, korakios είπε

θα σπάσει αναλογικά μέχρι 31/7 όπου και θα έχουν διαφημιζόμενη/παραπλανητική τιμή συν ρήτρα για το διάστημα αυτό

μείον ΤΕΜ (αναλογικά ανα μήνα)

μετά σπάει απο 1/8 μέχρι ημερομηνία που έδωσες με τις βασικές τιμές . Δυστυχώς θα έρθει τσιμπημένο μιας και η συνέπεια θα μπει στον επόμενο (βέβαια θα αφαιρεθούν τα έναντι)

Φυσικά παραμένει και το χειρότερο σενάριο να τους βάλανε στο ακριβό Protect Home και όχι Generous (απο 1/8), τσέκαρέ το

Κάνανε ακριβώς αυτό. Καλα δεν πρέπει να ενημερώσουν πρώτα;

Μπορώ να τους το αλλάξω στο generous και να διεκδικήσουν την διαφορά πίσω;

Επεξ/σία από logo15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...