Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, geodimis είπε

Όχι δεν έχω κάνει, μη αποδοχή απάντησης μόνο και νέο παράπονο πατώντας κυρίως σε παραπλάνηση καταναλωτή αφού στο ίδιο του το site ο πάροχος αναφέρει «κανονική» επιδότηση και όχι μισή πχ μέχρι. Α βγει ΦΕΚ. 

ανοιγε νεα αιτηματα :P
οταν ειδα να μην μου απαντανε περαιτέρω στα παλια ανοιγα νεα :P εκει απαντουσαν
1 απαντηση σου δινουν στο καθε αιτημα και δεν εχει περαιτέρω διαλογο

δε μου κανει καρδια να κλεισω τα δικα μου περι διορθωσης και εγγυησης (μου σιγουρεψαν οτι ειναι μηδεν). θα περιμενω το pdf.

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, akaloith είπε

και ποσο θα αντεξει μια εταιρεια με δε ξερω ποσους δεκαδες; εκατονταδες; χιλιαδες; πελατες;

σηκωνει η ελλαδιτσα 15 παροχους ρευματος δε ξερω ποσους εχουμε;;;
οσο σηκωνε και 15 εταιρειες τηλεφωνιας...
η we ξεκινησε φθηνη, τα σκατωσε και αντε γεια

Καταρχήν εσύ πού ξέρεις πόσους πελάτες έχει η κάθε εταιρία; Η we τους πρώτους δυο μήνες είχε τη φτηνότερη τιμή (δεν συμπεριλαμβάνω τα σταθερά ως Σεπτέμβρη 21 που ήταν πάρα πολύ φτηνά και τα έκανε πολύς κόσμος). Πιστεύεις δεν θα μάζεψε πάρα πολλούς πελάτες από τους άλλους; Αντίθετα, εγώ σου λέω ότι ο Ήρων και θα έχει χάσει στο παρελθόν τεράστιο αριθμό πελατών λόγω καθυστερημένων λογ/σμων και μηδενικής εξυπηρέτησης και τώρα βάζει τη φτηνότερη τιμή για να τους μαζέψει πάλι. Απόδειξη και το δώρο 50Ε που αν είχε τόσους πελάτες, γιατί να το δώσει; Και μόλις οι νέοι πελάτες καταλάβουν ότι δεν τους το πίστωσε στον 1ο λογ/σμο όπως έλεγε, το κύμα φυγής προβλέπεται τεράστιο. Και μην μου πεις ότι όλοι είναι ενήμεροι ή διαβάζουν το φορουμ για να ξέρουν περί αιτημάτων ραε κλπ. Όχι ότι ακόμα κι αυτοί τελικά δεν θα φύγουν γιατί δεν θα αντέξουν τέτοια ψέματα. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, walex είπε

Μπαίνοντας στο nova my account να δω κάτι για το πακέτο τηλεφωνίας-internet μου, βλέπω ξαφνικά «αναβάθμισε την υπηρεσία σου με nova energy” Ήρθαν οι υπηρεσίες ενέργειας Nova Energy! Τώρα έχεις 25% έκπτωση στο ηλεκτρικό ρεύμα, ανεξαρτήτως κατανάλωσης, με την εμπρόθεσμη πληρωμή του λογαριασμού σου. Βάλε Nova Energy και βγες πολλαπλά κερδισμένος! @korakios μπορούμε να το βάλουμε στο excel να δούμε εαν συμφέρει?

timokatalogos-_oikiakwn-yphresiwn-nova-energy_nov-22.pdf 691.31 kB · 4 downloads

στις σημειωσεις λεει 5) Προμηθευτής Ηλεκτρικής Ενέργειας, VOLTON A.E.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, 1comment είπε

Καταρχήν εσύ πού ξέρεις πόσους πελάτες έχει η κάθε εταιρία; Η we τους πρώτους δυο μήνες είχε τη φτηνότερη τιμή (δεν συμπεριλαμβάνω τα σταθερά ως Σεπτέμβρη 21 που ήταν πάρα πολύ φτηνά και τα έκανε πολύς κόσμος). Πιστεύεις δεν θα μάζεψε πάρα πολλούς πελάτες από τους άλλους; Αντίθετα, εγώ σου λέω ότι ο Ήρων και θα έχει χάσει τεράστιο αριθμό πελατών λόγω καθυστερημένων λογ/σμων και τώρα βάζει τη φτηνότερη τιμή για να τους μαζέψει πάλι. Απόδειξη και το δώρο 50Ε που αν είχε τόσους πελάτες, γιατί να το δώσει; Και μόλις οι νέοι πελάτες καταλάβουν ότι δεν τους το έδωσε στον 1ο λογ/σμο όπως έλεγε, το κύμα φυγής προβλέπεται τεράστιο. Και μην μου πεις ότι όλοι είναι ενήμεροι ή διαβάζουν το φορουμ για να ξέρουν περί αιτημάτων ραε κλπ. Όχι ότι ακόμα κι αυτοί τελικά δεν θα φύγουν γιατί δεν θα αντέξουν τέτοια ψέματα. 

εγω αν δεν ημουν στο forum δεν θα ειχα ακουσει ποτε τη we και ειμαι πληροφορικαριος
δεν ξερω ΜΙΣΟ ατομο εκτος φορουμ με we
φυσικοτατα και ξερω βγαινει το πελατολογιο καθε τοσο απο τους παροχους ποτε δεν ειδα την we μεσα
ο ηρων ανεβηκε στη δευτερη θεση, επεσε η ελπεντισον και απορω που καποιοι ακομα καθονται
πρεπει να παψουμε να πιστευουμε να νομιζουμε και να στελνουμε στοιχεια επιτελους εδω μεσα. αρκετα με τα εχω ακουσει, πιστευω κτλ...

εσυ "πιστευεις" οτι ολοι ξαφνικα ανακαλυψαν την we και οχι τον ηρων που ηταν ακομα φθηνοτερος και παραμενει.... δικαιωμα σου. με το καλο να δω πελατολογιο ΤΟ ΕΧΩ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ

παροχος που δεν τον ξερει η μανα του ειναι ακριβοτερος απο τη δεη...
εβαλε και συνεπεια γιατι αλλιως ειναι 0,46 .... ρε ειστε τρελοι;
επεσε εξω τον ενα μηνα,, τον δευτερο ξαναπεσε και εβγαζε νεα πινακακια.... και το παραμυθι παει συννεφο. αλλα εξυπηρετηση....

παντα μιλαω για οικιακα

Επεξ/σία από akaloith
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

nova + volton?? χαχαχαχαχαχαχα
ακομα κλαιει η κυρια με τις ρητρες που πληρωσε και το 120αρι για να φυγει αρον αρον και να τη βαλω στο δεη myhome online και να τη καβατζωσω για 2 χρονια. αν η volton εχει αλλαξει απο τοτε δεν το ξερω.... καλη τυχη

τουλαχιστον η προτεργια τοοοοτε με τις πρωτες ρητρες ΜΕ αφησε να φυγω χωρις προστιμο αλλα εγω καθησα στο fixed που παζαρεψα το οποιο με το που τελειωσε αντε γεια (10/8/22)

η volton απλα ξεζουμιζε (τη κυρια) καθε μηνα και η απαντηση ειναι οκ φυγετε 120 ευρω τα οποια και εδωσε χωρις δευτερη σκεψη ωστε να φυγει απο αυτο το καρκινο

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αρχικά είχα κάνει αίτηση για we τέλη Αυγούστου αλλά δε μου άρεσε που άλλαζε συνέχεια τα πινακάκια. Με αφορμή αυτό και τα 50 ευρώ δώρο, πήγα ήρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και γω πηρα τηλ ΚΑΙ we τοτε που την εμαθα απο το φορουμ, μη σου πω και ελπεντισον που δωσαν ψευτικες τιμες (ηταν στη μεταβαση), απατεωνια μεχρι μεδουλι
we: το πρωτο σοκ ηταν στειλτε ΟΛΑ τα χαρτια σας (σε μας που δε μας ξερετε)
και ΘΑ λαβετε το συμβολαιο
για econtract ουτε λογος, δεν ξερω αν αλλαξε, οπως και 50ευρω
μετα γαμησε και τις τιμες της, αλλαζε πινακακια, εγινε ακριβοτερη και απο ΔΕΗ, εβαλε ΚΑΙ συνεπεια με 0,46 ΧΩΡΙΣ
λετε εδω οτι στελνεις τις kwh με κειμενο πχ Μ 432423 Ν 43242 ...
και τη ξεγραψα, χιλιες φορες ΔΕΗ ΑΝ με τον ηρων τα σπασω.
ΔΕΝ σκοπευω παντως θα ελεγχω τους λογαριασμους οπως θα κανα σε ΚΑΘΕ παροχο και θα κανω αιτημα σε οτι δε συμφωνω.

υπερθετικο: ο λογαριασμος του ηρωνα ειναι ΥΠΕΡΟΧΟΣ φαινονται ολα ΞΕΚΑΘΑΡΑ
καμια σχεση με τον "νεο" της προτεργια που δυστυχως προλαβα

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, walex είπε

Μπαίνοντας στο nova my account να δω κάτι για το πακέτο τηλεφωνίας-internet μου, βλέπω ξαφνικά «αναβάθμισε την υπηρεσία σου με nova energy” Ήρθαν οι υπηρεσίες ενέργειας Nova Energy! Τώρα έχεις 25% έκπτωση στο ηλεκτρικό ρεύμα, ανεξαρτήτως κατανάλωσης, με την εμπρόθεσμη πληρωμή του λογαριασμού σου. Βάλε Nova Energy και βγες πολλαπλά κερδισμένος! @korakios μπορούμε να το βάλουμε στο excel να δούμε εαν συμφέρει?

timokatalogos-_oikiakwn-yphresiwn-nova-energy_nov-22.pdf 691.31 kB · 6 downloads

στον τιμοκατάλογο και στο site δεν αναφέρει πουθενά 25%

οι τιμές είναι ίδιες με Volton (efaenergy/Ken/nova)

μάλιστα τον Σεπτέμβριο που πήγε η Volton να περάσει κυμαινόμενη έκπτωση (aka elpedison loyal pass) αλλά έφαγε άκυρο απο ΡΑΕ και χρέωσε τελικά 0,9396-0,10 , η Nova δεν έδωσε καν τα 0,10

αν βρεις το 25% έκπτωσης στο site και σε τιμοκατάλογο ,δώσε λινκ

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, akaloith είπε

εγω αν δεν ημουν στο forum δεν θα ειχα ακουσει ποτε τη we και ειμαι πληροφορικαριος
δεν ξερω ΜΙΣΟ ατομο εκτος φορουμ με we
φυσικοτατα και ξερω βγαινει το πελατολογιο καθε τοσο απο τους παροχους ποτε δεν ειδα

Για τα οικιακά μπορεί να παραμένει φτηνότερος. Για τα επαγγελματικά, με δεδομένο ότι τρώει την έξτρα επιδότηση και δεν θα τη δώσει αν δεν βγει σε ΚΥΑ (απάντησή τους), είναι με διαφορά ακριβότερος στην πράξη. 

Έχεις στοιχεία ποσοστού πελατών για να δούμε πόσο "μικρή" είναι η we? Γιατί έτσι με τα λόγια, να χαμε να λέγαμε. Έτυχε όντως να βγει ένα μήνα ακριβότερη και τώρα άλλαξε τις τιμές. Σημασία έχει το αποτέλεσμα. Αύγ-Σεπτ. και Νοέμβριο η φτηνότερη (ή μέσα στις δυο φτηνότερες). Για τα επαγγελματικά πάντα. 

Αυτό για τις μετρήσεις που λες, δεν ξέρω πού το διάβασες κι αν ισχύει. Ένα χρόνο στη we καταχωρούσα ηλεκτρονικά μέσω της σελίδας τους τη μέτρηση και πάντα ερχόταν εκκαθαριστικός βάσει της μέτρησης. Παρασύρθηκα και έκανα αλλαγή εξαιτίας ενός μήνα που αύξησε πολύ τις τιμές και φυσικά το μετάνιωσα βλέποντας τι γίνεται με ηρων. 

Όσο για το αν ήξερες τη we, εγώ πριν ανακαλύψω το φορουμ οι μόνες εταιρίες που ήξερα είναι η Δεη και η Ελπεντισον. Καμία άλλη. Ούτε τον ήρωνα ήξερα. Φυσικά δεν ήξερα ούτε για αιτήματα ραε ούτε τους τρόπους για να διεκδικήσεις χρωστούμενα κλπ. Πολύς κόσμος δεν τα ξέρει. Μια φίλη μου που είναι ακόμα ελπεντισον δεν ήξερε καν ότι μπορεί να αλλάξει χωρίς πέναλτι. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν αλλαξω απο ΔΕΗ ειδα το πελατολογιο της καθε εταιρειας
δε θα πηγαινα σε καποια που δεν ειναι καν στο πινακα
και κατα προτιμηση θα επελεγα μια μεγαλη
οποτε ασχοληθηκα με προτεργια, ελπεντισον, ηρων
ειχα κανει αιτηση στον ηρων αλλα κατι μου ταξε τελευταια στιγμη η προτεργια (μιλαμε για 2? χρονια πριν)
ετσι πηγα προτεργια, σε black friday ειχε καλο πακετακι
ξεκινησε καλα, ηρθε η ρητρα καταγγελιες κτλ, μου παν φυγε τσαμπα η παρε fixed
πηρα fixed τελειωσε και αυτο 9/8 και 10/8 ειχα παει ηρωνα

τηλεφωνησα ελπε μου παν ψευτικες τιμες, ταζαν τιμες ρητρας ως σταθερες δηλαδη καναν μια μιξη των 2 συστηματων
τους σιχαθηκα
και μπηκα στο site του ηρωνα ειδα ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΠΙΝΑΚΑΚΙ τοτε ενω ολοι κρυβαν τις τιμες
ειδα και το 50ευρω και το θεμα ειχε τελειωσει

ασχοληθηκα και με we (απο το φορουμ και μονο) και πιο πανω εγραψα τι με χαλασε και τελικα καλως με χαλασε
 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, 1comment είπε

με δεδομένο ότι τρώει την έξτρα επιδότηση και δεν θα τη δώσει αν δεν βγει σε ΚΥΑ (απάντησή τους), είναι με διαφορά ακριβότερος στην πράξη.

μπορεί και ναι , μπορεί και όχι ,το οτι απάντησαν (σε άλο μέλος) αυτό μέσω ΡΑΕ δε λέει κάτι , σε αναμονή είναι το συγκεκριμένο θέμα

Και μιας και δε χάνεις ευκαιρία να το αναφέρεις σε κάθε σελίδα , σε ποιο στάδιο είναι η αμφισβήτηση που έκανες ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, akaloith είπε


και μπηκα στο site του ηρωνα ειδα ΞΕΚΑΘΑΡΟ ΠΙΝΑΚΑΚΙ τοτε ενω ολοι κρυβαν τις τιμες
ειδα και το 50ευρω και το θεμα ειχε τελειωσει

ασχοληθηκα και με we (απο το φορουμ και μονο) και πιο πανω εγραψα τι με χαλασε και τελικα καλως με χαλασε
 

Προσωπικά το ότι η we άλλαξε προς τα κάτω τις τιμές όταν κατάλαβε ότι είναι ακριβή, δεν με χαλάει καθόλου. Ίσα ίσα που δείχνει αντανακλαστικά στον ανταγωνισμό προς συμφέρον μου. 

Το 50αρικο για να το πάρεις όμως ταλαιπωρήθηκες και όπως καταλαβαίνεις, την ίδια ταλαιπωρία θα περάσουν και όλοι όσοι μπαίνουν. Οι μισοί θα την κοπανήσουν μόλις το πάρουν γιατί τόσο ψέμα και ταλαιπωρία με τόσο μικρές αποκλείσεις στις τιμές του ανταγωνισμού, κανείς δεν θα κάτσει να τα υποστεί. Σε συνδυασμό με: καμία απάντηση στα μεηλ, καμία έκδοση λογ/σμου σε σωστό χρόνο, μήνυμα με ποσό λογ/σμου και αναμονή 5-10 μέρες για να δεις το pdf, φάγωμα ΤΕΜ όχι μόνο στα επαγγελματικά αλλά και στα οικιακά και αντίστοιχα αιτήματα στη ραε, ανταπαντήσεις της εταιρίας κ.ο.κ. Πρέπει να είναι μαζόχας κάποιος για να υποστεί όλα αυτά!!

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αφου τοσο σε καιει το μεριδιο
we = eunice ? 0.13% σεπτεμβρης 2022
ευχαριστημενος;;; ονειρα γλυκα με τις "φαντασιες" σου

με ουτε το 1/50 των πελατων του ηρωνα μεχρι και μασαζ πρεπει να σου κανουν  εχουν δρομο μπροστα τους

image.jpeg.4b3ba9de625ecb1f09387ee185eaff9f.jpeg

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πάροχος που να μην έχει κάνει κολπάκια και δε χρειάζεται να πάει VS το θέμα γιατί πάει αρχίζει και γίνεται κουραστική η επανάληψη

 

Καλό είναι να ποστάρουμε όταν έχουμε κάποια ΝΕΑ πληροφόρηση (υποκειμενική άποψη πάντα)

1 λεπτό πριν, akaloith είπε

αφου

και φυσικά όχι τέτοια ποστ μιας και θα ξεκινήσω αναφορές

(κάνε διόρθωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...