Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

image.jpeg.dcf593e4030f13e1de7c6257fc29d0aa.jpegοριστε ολο γκρινια ηρων δε τα δινει δε τα δινει ....
διορθωτικος ηρων απο  125,54 -> 35,03
26/10 παραπονα
31/10 εκδοση διορθωτικου
2/11 διορθωτικο ποσο στο site
καθηστε εσεις στα "σιγουρα" για σιγουρο γδαρσιμο
οτι βγηκε ΠΑΡΑΚΑΤΩ απο αυτα που υπολογιζα κατα 3 ευρω με ανησυχει :P
 

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, akaloith είπε

image.jpeg.dcf593e4030f13e1de7c6257fc29d0aa.jpegοριστε ολο γκρινια ηρων δε τα δινει δε τα δινει ....
διορθωτικος ηρων απο  125,54 -> 35,03
26/10 παραπονα
31/10 εκδοση διορθωτικου
2/11 διορθωτικο ποσο στο site
καθηστε εσεις στα "σιγουρα" για σιγουρο γδαρσιμο
οτι βγηκε ΠΑΡΑΚΑΤΩ απο αυτα που υπολογιζα κατα 3 ευρω με ανησυχει :P
 

Ένοιωσα μια ανακούφιση που βγάζουν διορθωτικούς. Τουλάχιστον ξέρω ότι αν βγει λογαριασμός χωρίς τεμ, δεν θα χάσω τη συνέπεια και δε θα μείνω και άφραγκος. 

Πάντως μέχρι τώρα οι εναλλακτικοί με έχουν εξυπηρετήσει καλύτερα από ότι οι "κύριοι" πάροχοι σε ρεύμα, αέριο, ίντερνετ. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σε μενα η διαφορα ηταν τεραστια επειδη εχω λιγες kwh
δεν μπορεις να λες του  αλλου πληρωσε τα 3πλασια και θα τα παρεις πισω σε επομενο
κοινη λογικη
ας δουμε και το pdf οταν βγει (κανα 7ημερο απο την εμφανιση του ποσου)

το καλο ειναι οτι ο λογαριασμος ειναι ξεκαθαρος και φαινεται ΑΜΕΣΑ η πατατα
και φυσικα περνατε kwh ποτε δεν εμπιστευτηκα τα "εναντι"
μια χαρα τις δεχεται μεσω του site του, και μη περιμενετε ειδοποιηση, μπειτε στις ημερομηνιες στο site και δειτε ποτε θα εμφανιστει το πεδιο
και οσο γινεται προς το τελος του μηνα, αρχη του επομενου ωστε να μη πεφτει μαγειρεμα στο διαμοιρασμο των kwh, ιδανικα 30, 31

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

εντύπωση μου κάνει , συνήθως ένα χρόνο ελάχιστο είναι

όχι , αν έληγε οφείλανε να στείλουν ατομική ειδοποίηση πριν τη λήξη

αν σε συμφέρει οκ , άλλο θέμα , αλλά να ξέρεις γενικά 60 μέρες πριν οφείλουν να ειδοποιήσουν για τυχών αλλαγές

ηταν το we yellow, (σταθερη τιμη 0,23€) που ανεφερε ξεκαθαρα "διαρκεια προνομιακης τιμης 6 μηνες). Εγω μπερδευτηκα με τον ορο στα κυμαινομενα περι διατηρησης της τιμης για τουλαχιστον 6 μηνες. Σε καθε περιπτωσ ολοκληρωσα την αλλαγη προγραμματος, αφου οπως ειπα συγκυριακα για τον Νοεμβριο μου ερχεται και φθηνοτερα. Μετα βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skiace είπε

ηταν το we yellow, (σταθερη τιμη 0,23€) που ανεφερε ξεκαθαρα "διαρκεια προνομιακης τιμης 6 μηνες). Εγω μπερδευτηκα με τον ορο στα κυμαινομενα περι διατηρησης της τιμης για τουλαχιστον 6 μηνες

σε όλα τα προγράμματα το 6μηνο είναι υποχρεωτικό βάσει νομοθεσίας (και στα σταθερά δλδ ,δεν μπορούσε να είναι μικρότερη) , απλά με το μηχανισμό τα κυμαινόμενα διαφοροποιούνται πλέον ανα μήνα

4 λεπτά πριν, skiace είπε

Σε καθε περιπτωσ ολοκληρωσα την αλλαγη προγραμματος, αφου οπως ειπα συγκυριακα για τον Νοεμβριο μου ερχεται και φθηνοτερα. Μετα βλεπουμε.

μια χαρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, akaloith είπε

σε μενα η διαφορα ηταν τεραστια επειδη εχω λιγες kwh
 

Τι σου χρώσταγαν; ΤΕΜ οικιακού ή επαγγελματικού και για ποιο μήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geodimis είπε

Τι σου χρώσταγαν; ΤΕΜ οικιακού ή επαγγελματικού και για ποιο μήνα;

οικιακο Αυγούστου

η έξτρα επιδότηση επαγγελματικού είναι άλλο κεφάλαιο , εσύ έκανες απόρριψη και έστειλες μήνυμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

 εσύ έκανες απόρριψη και έστειλες μήνυμα ?

Ναι και τώρα σκέφτομαι ΡΑΕ τηλ ή ΥΠΕΝ για το υποτιθέμενο ΦΕΚ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, akaloith είπε

και φυσικα περνατε kwh ποτε δεν εμπιστευτηκα τα "εναντι"
μια χαρα τις δεχεται μεσω του site του, και μη περιμενετε ειδοποιηση, μπειτε στις ημερομηνιες στο site και δειτε ποτε θα εμφανιστει το πεδιο
και οσο γινεται προς το τελος του μηνα, αρχη του επομενου ωστε να μη πεφτει μαγειρεμα στο διαμοιρασμο των kwh, ιδανικα 30, 31

Εμένα δυστυχώς με αφήνει να περνάω μετρήσεις 4-7 του μήνα οπότε την αναλογική χρέωση δε τη γλιτώνω. Το θέμα είναι να βγάζει λογαριασμούς κάθε μήνα (πέρα από τον πρώτο) ώστε να μην έρχονται μαζεμένα στο 2μηνο και να μη βγάζει συνέχεια λάθος λογαριασμούς. Δε γίνεται κάθε μήνα να κάνεις διαδικασίες για διορθωτικούς. Και φυσικά να έχει φτηνές χρεώσεις. 

Επεξ/σία από dasnowy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, akaloith είπε

image.jpeg.dcf593e4030f13e1de7c6257fc29d0aa.jpegοριστε ολο γκρινια ηρων δε τα δινει δε τα δινει ....
διορθωτικος ηρων απο  125,54 -> 35,03
26/10 παραπονα
31/10 εκδοση διορθωτικου
2/11 διορθωτικο ποσο στο site
καθηστε εσεις στα "σιγουρα" για σιγουρο γδαρσιμο
οτι βγηκε ΠΑΡΑΚΑΤΩ απο αυτα που υπολογιζα κατα 3 ευρω με ανησυχει :P
 

Μας θυμίζεις συνοπτικά τι θέμα είχες και πως κινηθηκες αποτελεσματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Είμαι κι εγώ στον ΉΡΩΝ κι είχα το ίδιο πρόβλημα και το έχω ποστάρει εδώ πριν λίγες μέρες, που δεν μου έδωσαν το ΤΕΜ Αυγούστου για τις 126 KWh που δήλωσα μόνος μου την ένδειξη , ούτε τα 50 ευρώ δώρο για το e-contract. Έκανα τηλεφωνική παρέμβαση και βγήκε διορθωτικός ο οποίος τελικά είναι πιο ακριβός κατά 5 ευρώ, διότι ναι μεν μου έδωσαν πίσω το ΤΕΜ Αυγούστου αλλά με χρέωσαν με ΕΓΓΥΗΣΗ 50 ευρώ επιπλέον επειδή ο διορθωτικός λογαριασμός κατ'αυτούς είναι ο 2ος λογαριασμός και επειδή είναι δέυτερος μπαίνει μέσα και η εγγύηση. Μου είπαν να μην ανησυχώ, να πληρώσω τον αυξημένο αυτό λογαριασμό και μόλις βάλω πάγια εντολή θα που επιστραφεί το 50ρικο. Ο αρχικός λογαριασμός μου εκδόθηκε 14/10 και έληγε 14/11 και ο διορθωτικός εκδόθηκε 31/10 και μου έβαλαν νέα ημερομηνία λήξης 23/11. Υπόψιν δεν μπορώ να δω ανάλυση του διορθωτικού, μου είπαν στο τηλέφωνο ότι μπορεί να περάσουν 14 μέρες να δω αναλυτικά το pdf. Είναι όμως σωστό να μου βάλουν να πληρώσω την εγγύηση; Προσπαθούν δλδ εμάς τους νέους πελάτες με τέτοια κόλπα να μας κρατήσουν  πολλούς μήνες όμηρους να περιμένουμε σαν ζητιάνοι τα 50ευρα της εγγύησης και το 50ρικο δώρο;

ARXIKOS-HRON.jpg

DIORTHOTIKOS-HRON.jpg

arxikOTIKOS-HRON.jpg

Επεξ/σία από guest8888
προσθήκη νέας εικόνας
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, guest8888 είπε

Είναι όμως σωστό να μου βάλουν να πληρώσω την εγγύηση; Προσπαθούν δλδ εμάς τους νέους πελάτες με τέτοια κόλπα να μας κρατήσουν  πολλούς μήνες όμηρους να περιμένουμε σαν ζητιάνοι τα 50ευρα της εγγύησης και το 50ρικο δώρο;

σωστό όχι , αλλά η κατάσταση με τον Ηρών είναι χρόνια έτσι , άρα ή κάθεσαι ή φεύγεις

5 λεπτά πριν, guest8888 είπε

Ο αρχικός λογαριασμός μου εκδόθηκε 14/10 και έληγε 14/11 και ο διορθωτικός εκδόθηκε 31/10 και μου έβαλαν νέα ημερομηνία λήξης 23/11

λόγω της γνωστής μηχανογράφησης , καλό είναι να πληρώσεις πριν τις 14/11 αν γίνεται ωστε να μη γίνει κανα μπέρδεμα και δει το σύστημα εκπρόθεσμο και ψάχνεσαι για τη συνέπεια στο μεθεπόμενο

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

σωστό όχι , αλλά η κατάσταση με τον Ηρών είναι χρόνια έτσι , άρα ή κάθεσαι ή φεύγεις

λόγω της γνωστής μηχανογράφησης , καλό είναι να πληρώσεις πριν τις 14/11 αν γίνεται ωστε να μη γίνει κανα μπέρδεμα και δει το σύστημα εκπρόθεσμο και ψάχνεσαι για τη συνέπεια στο μεθεπόμενο

αν φυσικά μέχρι τις 14/11 έχει ανοίξει το αναλυτικό PDF να δω όντως ότι πληρώνω 50 ευρώ επιπλέον λόγω της εγγύησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, guest8888 είπε

αν φυσικά μέχρι τις 14/11 έχει ανοίξει το αναλυτικό PDF να δω όντως ότι πληρώνω 50 ευρώ επιπλέον λόγω της εγγύησης

όντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, geodimis είπε

Τι σου χρώσταγαν; ΤΕΜ οικιακού ή επαγγελματικού και για ποιο μήνα;

 

7 ώρες πριν, tryfos είπε

Μας θυμίζεις συνοπτικά τι θέμα είχες και πως κινηθηκες αποτελεσματικά;

Μου φαγαν την τεμ αυγουστου και το 50αρι
περιοδο καταναλωσης λεει
92+200kwh 10/8-29/9
[email protected] ΟΧΙ μια κοπελιτσα εκει ειναι του αχρηστου, ας μη πω ονομα
τη ξεχεσα και απαντησε αλλη οτι θα δω την απαντηση στο rae
οι υπολοιποι μπορει να ειναι καλυτεροι απο τη μια που ειδε τη τεμ στη πρωτη σελιδα και μου λεει να τη πηρατε (του σεπτεμβριου).
myrae αιτηματα διαφορα που προφανως τα κλεινω με το που λυνονται
ετσι οπως παω δε θα εχω κανενα :P
οικιακο

η εγγυηση σε οσους ειναι να ρθει θα ρχοταν, βρηκε τον 2ο (διορ8ωτικο) και φορτωθηκε
οποιος ειναι να βαλει παγια εντολη θα βαλει για να ξεφορτωθει την εγγυηση
εγω εχω μηδεν οπως και στη προτεργια
δεν με κοβω να βαζω παγια, ειδικα με τη μηδεν μου εγγυηση
και εχω κανει και γι αυτο αιτημα να μου σιγουρεψουν οτι ειναι οντως μηδεν

πρωτος λογαριασμος
το ποσο 5 μερες μετα την εκδοση
και το pdf βγηκε 7 μερες μετα το ποσο
σιγουρα θα εχει βγει μεχρι 14/11 το pdf για οποιον ανησυχει με βαση τα προηγουμενα

παμε στο διορθωτικο
31/10 εκδοση
2/11 εμφανιση ποσου και θα ενημερωσω για το pdf
και φυσικα με νεα ημερομηνια ληξεως
 

9 ώρες πριν, dasnowy είπε

Εμένα δυστυχώς με αφήνει να περνάω μετρήσεις 4-7 του μήνα οπότε την αναλογική χρέωση δε τη γλιτώνω. Το θέμα είναι να βγάζει λογαριασμούς κάθε μήνα (πέρα από τον πρώτο) ώστε να μην έρχονται μαζεμένα στο 2μηνο και να μη βγάζει συνέχεια λάθος λογαριασμούς. Δε γίνεται κάθε μήνα να κάνεις διαδικασίες για διορθωτικούς. Και φυσικά να έχει φτηνές χρεώσεις. 

θα καταθετεις στις 4. το νωριτερο ωστε να πεφτει λιγοτερο μαγειρεμα
λογαριασμοι θα βγαινουν με περιοδο μηνος, ο πρωτος ηταν ως γνωστον 2μηνος
Tο ξερα οταν εκλεινα το πακετο, δε το κρυψαν

αντε κ ενα τελευταιο

βαλαν αναποδα τα ποσα :P
ενω στην αναλυση εχει τα σωστα, και με τις σωστες ημερομηνιες
θεωρω οτι καθως προχωραει το pdf, θα διορθωθει

εγω απλα τα κοιταω νωρις
χαριτωμενα bugs....


τα βαζω bold μη χαρουν αδικα οι haters :P οτι μου ρθε 3πλασιος διορθωτικος
ειναι τ αναποδα!

 

image.jpeg.64a0607a3cfef8b1ac633ed269b9d32a.jpeg

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...