Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

 

τελος μου τονισε οτι οταν αλλαζεις παροχο απαγορευεται ρητα να αναγραψουνε οι ιδιοι την μετρηση απο αυτην που στελνεις πρεπει να μετρησει οπωσδηποτε ο δεδδηε. Διοτι καποιοι παροχοι τους δινεις μαζι με τα δικαιολογητικα και την μετρηση και την φουσκωνουνε και την στελνουνε στον παλιο προμηθευτει κια βγαινει ενας μεγαλος λογαριασμος και μετα πρεπει να γινει επιστροφη στο νεο παροχο και γινεται ενας χαμος . 

 

Eδώ σου είπε χαζομάρες...η ένδειξη που δίνεις στο νέο πάροχο αναγράφεται πάνω στη σύμβαση που υπογράφεις. Επίσης υπάρχει παράγραφος στον ΚΠΗΕ που λέει ότι:

444.jpg.f106611ce2c0e0ce0057dcec43ae5ad6.jpg

Όσο για τις συμβουλές που σου έδωσε... έπρεπε να τη ρωτήσεις τι γίνεται μετά την απάντηση κομπόστα που θα πάρεις απ'την Elpedison; Γιατί δε παρεμβαίνουν οι ίδιοι στα αιτήματα στη πλατφόρμα myrae;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

41 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εμένα με ενοχλεί να κυνηγάω μια εταιρία για να πάρω τα λεφτά μου πίσω και να φτάνει το θέμα μήνες. 

Τα είπαμε και χθες: άποψη σου

42 λεπτά πριν, 1comment είπε

. Και με άγνωστο αποτέλεσμα. 

Το αποτέλεμα είναι γνωστό μετά το κυνήγι:

τα δίνει τα λεφτά ο ΗΡΩΝ πήγαινε σελίδες πίσω να διαβάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, geodimis είπε

Τα είπαμε και χθες: άποψη σου

Το αποτέλεμα είναι γνωστό μετά το κυνήγι:

τα δίνει τα λεφτά ο ΗΡΩΝ πήγαινε σελίδες πίσω να διαβάσεις. 

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι ηδη τα εχουν παραδεχτει μεσω myrae
δε το παιξαν τρελιτσα
"Το δώρο εγγραφής αλλά και η Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης που αφορά τον μήνα Αύγουστο αναμένεται να πιστωθούν σε επόμενο λογαριασμό που θα εκδοθεί για την παροχή. 

Το αίτημα ελέγχεται ήδη από το τμήμα τιμολ΄όγησης της Εταιρείας μας.

Απολογούμεθα για την αναστάτωση."

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. 
Προσωπικά από το 2017 που βρέθηκα για 1η φορά σε εναλλακτικό (Protergia με το Promo Night 6+6 τότε) για διάφορες παροχές -ακολούθησαν ΗΡΩΝ και ΔΕΗ- με όλους αντάλλαξα αλληλογραφίες διεκδικώντας πιστώσεις από λάθη τους. 
Στην Ελλάδα είμαστε και με το χαλαρό νομοθετικό πλαίσιο για τον καταναλωτή σε όλα τα επίπεδα αν έχεις το χρόνο κυνηγάς και διεκδικείς. 
Αν όχι μένεις στην ασφάλεια του κυρίου παρόχου -ρεύματος ή τηλεφωνίας- πληρώνοντας κατά τις ακριβότερα τις υπηρεσίες του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έχω Γ22 με μηνιαία κατανάλωση γύρω στις 25000kw.Εναλλακτικός πάροχος μου έκανε προσφορά με Συμφωνηθεισα τιμη= Μεσοσταθμικη τιμή αγοράς* Συντελεστής απωλειών δικτύου + 0,008€/kwh. 

Συμφέρει κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, moutrosl είπε

Καλησπέρα έχω Γ22 με μηνιαία κατανάλωση γύρω στις 25000kw.Εναλλακτικός πάροχος μου έκανε προσφορά με Συμφωνηθεισα τιμη= Μεσοσταθμικη τιμή αγοράς* Συντελεστής απωλειών δικτύου + 0,008€/kwh. 

Συμφέρει κάτι τέτοιο?

πάροχος αποκλείεται να σου έκανε τέτοια προσφορά , "επαγγελματίας fb" συνεργάτης ίσως μιας και έχει καταργηθεί αυτό το σύστημα

κατέβασε το excel στην 1η σελίδα του νήματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

, "επαγγελματίας fb" συνεργάτης ίσως 

Είναι φοβερό αυτό με τους συνεργάτες των παρόχων πλέον:

πρόγραμμα μεγάλου παρόχου χτυπάς στο google πχ ΗΡΩΝ generous και τα πρώτα αποτελέσματα είναι από συνεργαζόμενες εταιρείες τους. Μάλιστα αν μπεις σε κάποιον από αυτούς έχουν πολύ παρόμοιο site template με του παρόχου που προωθούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Spoiler
1 ώρα πριν, geodimis είπε

Τα είπαμε και χθες: άποψη σου

Το αποτέλεμα είναι γνωστό μετά το κυνήγι:

τα δίνει τα λεφτά ο ΗΡΩΝ πήγαινε σελίδες πίσω να διαβάσεις. 

Spoiler

Από τη μια γράφεις αυτό, από την άλλη μας παραθέτεις την απάντηση του Ηρων στο myrae που ξεκάθαρα εκθέτει την εταιρία. Αποφάσισε τελικά. Στηρίζεις την εταιρία ή όχι; Και πώς γίνεται να είσαι σε μια εταιρία (και να μην φεύγεις για άλλη εφόσον δεν υπάρχει πέναλτι και υπάρχει ίδια τιμή σε άλλο πάροχο) ενώ αντιμετωπίζεις τόσα προβλήματα με αυτήν και να σου λένε ότι δεν θα σου τα λύσουν; Φάσκεις κι αντιφάσκεις λίγο δε νομίζεις; 

Όσο αν τα δίνει τα λεφτά ο Ήρων, αυτό να το αποδείξεις με τις κατάλληλες παραθέσεις αντίστοιχων ποστ. Από τον Αύγουστο και πέρα που άλλαξε το σύστημα επιδοτήσεων, δεν έχω δει κανέναν να πει ότι πήρε τα λεφτά του (όλη την επιδότηση). Ούτε έναν. Κι έχουν περάσεις δύο μήνες με αντίστοιχες εκδόσεις λογ/σμων. Πριν έφασκες, εδώ ψεύδεσαι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 1comment είπε

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου
  Απόκρυψη περιεχομένων

Αποφάσισε τελικά. Στηρίζεις την εταιρία ή όχι; Και πώς γίνεται να είσαι σε μια εταιρία (και να μην φεύγεις για άλλη εφόσον δεν υπάρχει πέναλτι και υπάρχει ίδια τιμή σε άλλο πάροχο) ενώ αντιμετωπίζεις τόσα προβλήματα με αυτήν και να σου λένε ότι δεν θα σου τα λύσουν; Φάσκεις κι αντιφάσκεις λίγο δε νομίζεις; 

Όσο αν τα δίνει τα λεφτά ο Ήρων, αυτό να το αποδείξεις με τις κατάλληλες παραθέσεις αντίστοιχων ποστ. Από τον Αύγουστο και πέρα που άλλαξε το σύστημα επιδοτήσεων, δεν έχω δει κανέναν να πει ότι πήρε τα λεφτά του (όλη την επιδότηση). Ούτε έναν. Κι έχουν περάσεις δύο μήνες με αντίστοιχες εκδόσεις λογ/σμων. Πριν έφασκες, εδώ ψεύδεσαι. 

 

Spoiler

Φίλε μου παρακολουθώ και γράφω στο θέμα όπως και το προηγούμενο αλλά και της ΔΕΗ 1+ χρόνο τώρα. 
Ξεστραβώσου βρες posts μου για να δεις αν στηρίζω οποιοδήποτε εναλλακτικό πάροχο. 

Επισης έχει χιλιογραφτει ότι ο ΗΡΩΝΑΣ δίνει τελικά χρωστούμενα μέσω καταγγελιών στη ΡΑΕ. 

Επισης ναι γουστάρω να μένω προς το παρόν στον ΗΡΩΝΑ και να καταγγέλλω γιατί δεν υπάρχει ίδια τιμή άλλου. Ποτέ δεν παρότρυνα κάποιον να κάνει το ίδιο απλά συνεισφέρω πιστεύω γράφοντας εδώ και καιρό πως χειρίζομαι τις αλληλογραφιες/καταγγελίες μου για το συγκεκριμένο πάροχο. 
Τέλος και ειδικά για τον ΗΡΩΝΑ δυο λογαριασμούς δεν έχει πάρει κανείς εδώ μέσα από τον Αύγουστο και μετά.

Όποτε κάνε την απειλή σου πράξη  και φύγε επιτέλους αν θες από τον ΗΡΩΝΑ και συνεισέφερε κι εσύ γράφοντας την εμπειρία σου από όπου πας.

 

Τα κατάφερε η elpedison κι έπεσε στην 3η θέση στα μερίδια των εναλλακτικών , λογικό με τα όσα διαβάζουμε για τα καμώματα της εδώ μέσα..

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα θετικά , εκτός απο την ελπέ (καλό κλείσιμο εύχομαι) , έπεσε και η watt&volt αφού με το νέο μηχανισμό αποκαλύφθηκε το zero με το "μόνο κόστος προμήθειας χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής" και τα πράσινα άλογα παρέδωσαν 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/10/2022 στις 12:14 ΜΜ, korakios είπε

απο τηλέφωνο λογικό είναι να σου είπε παπάντζα, 6 μήνες ισχύει ο τιμοκατάλογος και ατομική ειδοποίηση 60 ημερών πριν , άρα πατάτα κάνανε , για 2 μήνες ακόμα δικαιούσαι το σταθερό, άνοιξε αίτημα στο myrae

εγώ το διατύπωσα λάθος. Το πρόγραμμα που είχα ήταν σταθερό με συμφωνημένη διάρκεια 6 μηνών. Όποτε σωστά 6 μήνες μετά την εκπροσώπηση με ενημερώνουν για την αλλαγή. Η οποία συγκυριακά για αυτό μήνα με συμφέρει αφού είχα σταθερό με 0,23€ και για τον Νοέμβριο θα είναι 0,37-0,20 επιδότηση=0,17€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, skiace είπε

εγώ το διατύπωσα λάθος. Το πρόγραμμα που είχα ήταν σταθερό με συμφωνημένη διάρκεια 6 μηνών.

εντύπωση μου κάνει , συνήθως ένα χρόνο ελάχιστο είναι

5 λεπτά πριν, skiace είπε

Όποτε σωστά 6 μήνες μετά την εκπροσώπηση με ενημερώνουν για την αλλαγή.

όχι , αν έληγε οφείλανε να στείλουν ατομική ειδοποίηση πριν τη λήξη

6 λεπτά πριν, skiace είπε

Η οποία συγκυριακά για αυτό μήνα με συμφέρει αφού είχα σταθερό με 0,23€ και για τον Νοέμβριο θα είναι 0,37-0,20 επιδότηση=0,17€.

αν σε συμφέρει οκ , άλλο θέμα , αλλά να ξέρεις γενικά 60 μέρες πριν οφείλουν να ειδοποιήσουν για τυχών αλλαγές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...