Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας, ευχαριστούμε για όλες τις προσπάθειές σας και τους κόπους σας για το κοινό καλό!

Πρόκειται να κάνω νέα σύνδεση ρεύματος και νέα σύνδεση φυσικού αερίου σε νέο σπίτι... πρώτη κατοικία...

Απ' ότι καταλαβαίνω από το αρχείο excel του φίλου μας, το καλύτερο πρόγραμμα για ρεύμα και αέριο αυτήν τη στιγμή είναι συνδυαστικά το ΗΡΩΝ DOUBLE HOME/FLEX με ρεύμα το ΗΡΩΝ Generous Home ή κάνω κάποιο λάθος; Κατανάλωση περίπου 2000KWh το τετράμηνο... Έχω σκοπό να πληρώνω εμπρόθεσμα τους λογαριασμούς...

Χίλια ευχαριστώ για την απάντησή σας και συγγνώμη αν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα και δεν τα καταλαβαίνω καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, vNeverMore είπε

Για 2 άτομα με μηνιαία κατανάλωση 170-200 KW που έχει το elpedison FREE, με τις τωρινές συνθήκες ποια είναι η καλύτερη κίνηση; 

το https://allazorevma.gr/ λέει https://www.heron.gr/energy/electricity/gia-to-spiti/generous-home/

ισχύει;  ή να πάω σε ΔΕΗ καλύτερα; 

Καλημερα... Για κοιταξε εδω γυρω υπαρχει ενα excel με τιμες...Βαζεις και βλεπεις..

Κοιτας και εδω...

https://www.energycost.gr/

9 λεπτά πριν, smatzis είπε

Καλημέρα σας, ευχαριστούμε για όλες τις προσπάθειές σας και τους κόπους σας για το κοινό καλό!

Πρόκειται να κάνω νέα σύνδεση ρεύματος και νέα σύνδεση φυσικού αερίου σε νέο σπίτι... πρώτη κατοικία...

Απ' ότι καταλαβαίνω από το αρχείο excel του φίλου μας, το καλύτερο πρόγραμμα για ρεύμα και αέριο αυτήν τη στιγμή είναι συνδυαστικά το ΗΡΩΝ DOUBLE HOME/FLEX με ρεύμα το ΗΡΩΝ Generous Home ή κάνω κάποιο λάθος; Κατανάλωση περίπου 2000KWh το τετράμηνο... Έχω σκοπό να πληρώνω εμπρόθεσμα τους λογαριασμούς...

Χίλια ευχαριστώ για την απάντησή σας και συγγνώμη αν είναι ξεκάθαρα τα πράγματα και δεν τα καταλαβαίνω καλά...

Καλυτερα να μην τα βαλεις μαζι.. Θα βρεις τιμες ξεχωριστα...Ψαξτο καλυτερα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, washcloud είπε

Κατά τ' άλλα, στο λεώ εγώ, τον έχεις πάρει τελείως λάθος : ΔΕΝ ξεπλένει κανέναν - δεν προσπαθεί να δικιολογήσει ο

Spoiler

Σου απαντω εδω διοτι τα threads που προτεινε ο korakios ειναι κλειδωμενα!

Δεν μπορω να γνωριζω τι θελει να πει πισω απο τις λεξεις παρα μονο αυτα που γραφει και αυτα που εγραψε ηταν λιγο μπερδεμενα...οπως το παρακατω...επισης το να περιγραφεις μια κατασταση μονο απο μια πλευρα δεν ειναι ρεαλισμος αλλα προσπαθω να ριξω ευθυνες σε ολους και οχι μονο σε αυτους που φταινε γι αυτη την κατασταση!

""""Πόσα παλικαράκια εκεί έξω κλαίνε,όχι για την τιμή της κιλοβατώρας,αλλά γιατί η αγορά καταρρέει και πλεόν δεν μπορούν να ζήσουν απο την πώληση συμβολαίων; Ξέρεις πόσος κοσμάκης ζει απο τις πωλήσεις συμβολαίων; """"

Ναι ξερουμε οτι πολλα παιδια ζουν απο τα συμβολαια...και μπορει οντως να κλαινε...τα συγκεκριμενα παλικαρακια ομως απολαμβαναν  εξτρα αποδοχες απο τις παπατζες που πουλουσαν(κ το ηξεραν) αντιθετα δεν βλεπω να γραφει για το ποσο κλαμα εχουν ριξει απλοι πολιτες που δεν τα βγαζουν περα λογω αυτων που συμβαινουν συν τοις αλλοις δεν φτανει που δεν τα βγαζουν περα  <<κατηγορει>> σε αλλο του post  τους απλους πολιτες που δεν ηταν ενημερωμενοι καλα ωστε να προφυλαχθουν με φρασεις του τυπου

""""Εσεις θρέψατε την τίγρη που νομίζατε πως είναι γατούλα """

"""""Δικιά σας η ευθύνη που δεν μπορούσατε να αντιληφθείτε πως η αγορά ηλεκτρικής ενέργειας είναι μια ζούγκλα που έχει τίγρεις και όχι γατούλες"""

Δεν το ξεραμε οτι η γιαγια μου 80 χρονων θα επρεπε να διαβαζει καθε μερα αρθρα για τις ενεργειακες πολιτικες που παιζονται ωστε να μην ταιζει την τιγρη...ευχαριστουμε πολυ μας διαφωτισες!

Επομενη διατυπωση

"""Όλοι είναι βυθισμένοι μέσα στο άγχος και δεν ομιλώ για τους πελάτας των παρόχων,αλλά για τους ίδιους τους παρόχους και τους υπαλλήλους αυτών""""

Δεν μας νοιαζει για το αγχος των παροχων...ειναι εταιρειες που ασκοπουν στο κερδος απο την φυση τους...ελευθερη αγορα εχουμε,δεν τα πας καλα κλεινεις δεν αναγκαζεις το κρατος να σε χρηματοδοτει με 1,2δις το μηνα απο τα δικα μας λεφτα ωστε να σωθει το κερδος του Χ παροχου...

Η κορυφαια φραση ολων...

""""Η ρήτρα αναπροσαρμογής δεν ήταν επινόηση για αισχροκέρδεια αλλά επινόηση για επιβίωση.""""

Ενω η ρητρα  προβλεφθηκε το 2013 το 2018 μεσω του ΧΕ μπηκε πρωτη φορα το δικαθωμα αναπροσαρμογης της  χονδρικης της ρητρας και το 2021 οι παροχοι  εβαλαν τον αρο στα συμβολαια...οποτε τα περι επιβιωσης αλλου!

Κ για τελος ερχεται το ξεπλυμα....

""""Κατ'αρχάς δεν υπάρχουν υπερκέρδη.Η αισχροκέρδεια (και όχι υπερκέρδη) των παρόχων είναι μια προσπάθεια να αποκομίσουν όσα περισσότερα χρήματα μπορούν,διότι γνωρίζουν πως έρχονται ημέρες πόνου και ημέρες κατεβάσματος ρολών.Οι πάροχοι γνωρίζουν πως το πάρτι τελειώνει και για αυτό κάνουν τα αδύνατα δυνατά να πάνε σπίτια τους με όσες περισσότερες βαλίτσες με φράγκα.""""

""""Πως γίνεται οι πάροχοι να έχουν υπερκέρδη και απο την άλλη να φεσώνουν τους δήμους; """

Παραπανω μας λεει οτι η ρητρα ειναι θεμα επιβιωσης αλλα παρακατω λεει οτι στην ουσια ειναι αισχροκερδια με σκοπο να μασουν οσα περισσοτερα μπορουν...και μετα στο καπακι αναιρει τον ευατο του και λεει οτι δεν εχουν κερδη επειδη χρωστουν στους δημους!

Η ζοφερη πραγματικοτητα ειναι μια οχι πολλες...

Το κρατος απο τ 2018 εστεισε ενα περιβαλλον τετοιο ωστε ν βοηθησει τους ιδιωτες να κερδιζουν οσα περισσοτερα μπορουν...οταν ηρθε η ωρα να σταματησει αυτο λογω της κρισης δεν εβαλαν φρενο στα κερδη τους αλλα αφησαν να ενεργοποιηθει η ρητρα και εβγαζαν τα κερδη απο τα υπερογκα ποσα που πληρωναν οσοι πολιτες μπορουσαν...

Και παλι τωρα που <<καταργηθηκε>> η ρητρα παλι εμεις πληρωνουμε το κερδος των παροχων μεσω κρατικης επιδοτησης ...οτι κ να γινει win win για τους παροχους lose lose για τον λαο(κ οχι δεν ειμαι κομμουνιστης :P)

Ειναι πολλα τα παραδοξα στα γραφομενα του...τεσπα το κλεινω εδω...τα post ειναι εδω...ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του!
Αυτα!

 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ μόλις με κάλεσαν από elpedison και μου είπε να μη βιαστώ να φύγω γιατί έχουν ένα άλλο μοντέλο, που δεν τους επιτρέπουν ακόμη να το κοινοποιήσουν, αλλά θα ανακοινωθεί 20 ( περίπου ) του μήνα κάτι τέτοιο, και με διαβεβαίωσε ότι θα βγαίνει φθηνότερα από heron, και μάλιστα μου είπε δε θα στο έλεγα αν δεν ήμουν σίγουρη, και ότι μπορώ οποτεδήποτε να πάω από εκεί να κάνουμε τα νούμερα να μου εξηγήσει. 

Κάτι για εκπτώσεις, μου είπε ότι θα βγαίνει περίπου 1, κάτι η κιλοβατώρα σίγουρα πιο φθηνά από heron.
Μου είπε να κάνω υπομονή και θα το δω live

Καταμπερδέυτηκα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, vNeverMore είπε

Στο μεταξύ μόλις με κάλεσαν από elpedison και μου είπε να μη βιαστώ να φύγω γιατί έχουν ένα άλλο μοντέλο, που δεν τους επιτρέπουν ακόμη να το κοινοποιήσουν, αλλά θα ανακοινωθεί 20 ( περίπου ) του μήνα κάτι τέτοιο, και με διαβεβαίωσε ότι θα βγαίνει φθηνότερα από heron, και μάλιστα μου είπε δε θα στο έλεγα αν δεν ήμουν σίγουρη, και ότι μπορώ οποτεδήποτε να πάω από εκεί να κάνουμε τα νούμερα να μου εξηγήσει. 

Κάτι για εκπτώσεις, μου είπε ότι θα βγαίνει περίπου 1, κάτι η κιλοβατώρα σίγουρα πιο φθηνά από heron.
Μου είπε να κάνω υπομονή και θα το δω live

Καταμπερδέυτηκα 

Καλά... Ότι παραμυθι σου λένε το πιστευεις.. Κοίταξε κάτι άλλο πιο οικονομικο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ημουν σε σπεσιαλ(εργαζομενων) πρόγραμμα ΗΡΩΝ και σήμερα ανακοινωθηκε οτι παπαλα και παμε σε ενα φλατ προγραμμα για ολους με 3 ευρω παγιο και 0,24 η Kw. Επεσαν τα σχετικα μπινελικια και τωρα ψαχνομαι να δω τι υπαρχει γυρω αλλα δεν βλεπω προκοπη δυστυχως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, james9tito είπε

Εγώ ημουν σε σπεσιαλ(εργαζομενων) πρόγραμμα ΗΡΩΝ και σήμερα ανακοινωθηκε οτι παπαλα και παμε σε ενα φλατ προγραμμα για ολους με 3 ευρω παγιο και 0,24 η Kw. Επεσαν τα σχετικα μπινελικια και τωρα ψαχνομαι να δω τι υπαρχει γυρω αλλα δεν βλεπω προκοπη δυστυχως....

Ποσο ηταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vNeverMore είπε

Στο μεταξύ μόλις με κάλεσαν από elpedison και μου είπε να μη βιαστώ να φύγω γιατί έχουν ένα άλλο μοντέλο, που δεν τους επιτρέπουν ακόμη να το κοινοποιήσουν, αλλά θα ανακοινωθεί 20 ( περίπου ) του μήνα κάτι τέτοιο, και με διαβεβαίωσε ότι θα βγαίνει φθηνότερα από heron, και μάλιστα μου είπε δε θα στο έλεγα αν δεν ήμουν σίγουρη, και ότι μπορώ οποτεδήποτε να πάω από εκεί να κάνουμε τα νούμερα να μου εξηγήσει. 

Κάτι για εκπτώσεις, μου είπε ότι θα βγαίνει περίπου 1, κάτι η κιλοβατώρα σίγουρα πιο φθηνά από heron.
Μου είπε να κάνω υπομονή και θα το δω live

Καταμπερδέυτηκα 

Το είχαν ανακοινώσει το μοντέλο (ανάποδη ρήτρα αναπροσαρμογής) και μετά τη τροποποιητική ρύθμιση το ξε-ανακοίνωσαν. (βλ. φώτο)

image.png.f6f331a2f41dc5cab60f765b3d72625f.png.77356a376b58f001bd7d77188b7c7cdc.png

Τώρα θα ανακοινώνουν έκπτωση εκ των υστέρων στο περίπου, για να μη συνδέεται άμεσα η έκπτωση με τον παραπάνω μαθηματικό τύπο και φάνε πρόστιμο απ'τη ΡΑΕ. Πάντως η ΤΕΑ το πρώτο 8ήμερο του Αυγούστου είναι 372 (πολύ κοντά στην παραπάνω εκτίμηση), οπότε η τελική χρέωση 0.16... είναι παραπάνω του ΗΡΩΝ που έχει 0.14.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Προσφάτως έληξε το συμβόλαιό μου με τη ζενίθ για αέριο Τ2 κυμαινόμενο παλιό, επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν ότι το πρόγραμμα που προτείνουν εκείνοι είναι το Gas home easy μιας και το παλιό δεν προσφέρεται για ανανέωση. Επειδή έχω και το ρεύμα στη ζενίθ, η τελική τιμή καταλήγει σε 0,029/kWh + την χρέωση της ρήτρας αναπροσαρμογής. Ως τιμές είναι λογικές αυτές στα σημερινά έστω πλαίσια (γιατί σε γενικά πλαίσια σίγουρα κλαίμε)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler
2 λεπτά πριν, anavgous είπε

Καλησπέρα σε όλους.

 

καλησπέρα , για αέριο στο άλλο θεμα

 

  

2 λεπτά πριν, anavgous είπε

Επειδή έχω και το ρεύμα στη ζενίθ,

δες το excel αν σε συμφέρει το ρεύμα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε
  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

καλησπέρα , για αέριο στο άλλο θεμα

 

  

δες το excel αν σε συμφέρει το ρεύμα

Στο excel δεν υπαρχει το πρόγραμμα που έχω για το ρεύμα, είναι το παλιό power home max με τα 0,0857/kWh, το οποίο μου είπαν και οι ίδιοι να το αφήσουμε όπως είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, anavgous είπε

Στο excel δεν υπαρχει το πρόγραμμα που έχω για το ρεύμα, είναι το παλιό power home max με τα 0,0857/kWh, το οποίο μου είπαν και οι ίδιοι να το αφήσουμε όπως είναι

με 0,555 εννοείται οτι θα σου έλεγαν να το αφήσεις όπως έχει 😂

https://zenith.gr/el/for-the-home/electricity/τιμές/

βάλε στο πεδίο το "πρόγραμμά σας" 0,555 και το πάγιο που είχες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, anavgous είπε

Στο excel δεν υπαρχει το πρόγραμμα που έχω για το ρεύμα, είναι το παλιό power home max με τα 0,0857/kWh, το οποίο μου είπαν και οι ίδιοι να το αφήσουμε όπως είναι

Το πρόγραμμά σου έχει καταργηθεί. Πλέον χρεώνεσαι με 0,555 €/kWh για το μήνα Αύγουστο. 

Δες εδώ: Η πορεία της τιμής ρεύματος κάθε μήνα | ZeniΘ (zenith.gr)

2 λεπτά πριν, korakios είπε

με 0,555 εννοείται οτι θα σου έλεγαν να το αφήσεις όπως έχει 😂

Απατεώνες, παιδάκι μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...