Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, tryfos είπε

Και αν η ημερομηνία αυτή είναι πχ. 15 του μήνα, μετά στις 31 να μην στείλεις τίποτα στον Ήρωνα; Δεν ξέρω, μου φαίνεται λίγο μπλέξιμο, γιατί ο Ήρωνας θα έχει καταμέτρηση μόνο μέχρι τις 15 και από 15 μέχρι 31 θα σε χρεώσει έναντι ό,τι να 'ναι...

Αφού η καταμέτρηση και η εκκαθάριση γίνεται παντα από τον Δεδδηε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, akaloith είπε

λεει μηδεν... αλλα λει και την παγια... γιατι τοτε... σκοπευα να την βαλω. θα δειξει

Εμένα που λέει τρόπος πληρωμής πάγια τραπεζική, δίπλα λέει εγγύηση 105€. Νομίζω είσαι οκ και χωρις πάγια. Αλλά κοίτα και αυτό 

IMG_20221101_143224.jpg.76556ba008643b0d76b18ccca78a3c31.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Εδώ είναι οι τιμές για τα επαγγελματικά του nrg. Είναι στα 0,375 το πρόγραμμα που θέλω και η τιμή είναι ίδια με Ήρωνα και we αν δεν κάνω λάθος. Μάλιστα χωρίς έκπτωση συνέπειας (την παίρνεις από τον πρώτο μήνα).

Aύγουστο και Οκτώβρη ήταν 0.02 ακριβότερη από ΗΡΩΝ αλλά τον Σεπτέμβρη 0.15 ακριβότερη... είχανε βάλει αρχική 0.75.

Αυτό το σενάριο φοβάμαι... να βάλουν καμιά τρελή τιμή μέσα στο χειμώνα και μετά να θέλω να ξαναγυρίσω ΗΡΩΝ ή WE... ωχ που έχουμε μπλέξει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Aύγουστο και Οκτώβρη ήταν 0.02 ακριβότερη από ΗΡΩΝ αλλά τον Σεπτέμβρη 0.15 ακριβότερη... είχανε βάλει αρχική 0.75.

Αυτό το σενάριο φοβάμαι... να βάλουν καμιά τρελή τιμή μέσα στο χειμώνα και μετά να θέλω να ξαναγυρίσω ΗΡΩΝ ή WE... ωχ που έχουμε μπλέξει.

 

Ναι δίκιο έχεις, το είδα και λέω τελικά να πάω we. Απλά θα περιμένω τη σωστή βεβαίωση εκπροσώπησης που τη ζήτησαν απαραίτητα. 

Σκέφτεσαι να μείνεις ήρων με όλα αυτά που βλέπεις να κάνει;

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, dasnowy είπε

Εμένα που λέει τρόπος πληρωμής πάγια τραπεζική, δίπλα λέει εγγύηση 105€. Νομίζω είσαι οκ και χωρις πάγια. Αλλά κοίτα και αυτό 

IMG_20221101_143224.jpg.76556ba008643b0d76b18ccca78a3c31.jpg

παρολο που εβαλες παγια εχει εγγυηση; πως γινεται αυτο;
ααα οτι προφανως ΑΝ βαλεις παγια δε θα εχεις
αλλα αν δε βαζεις θα σου ρθει το 105αρι
οποτε ειμαι οκ
0 εγγυηση χωρις παγια best case scenario, να ναι καλα η παγια που ειχα στη προτεργια ετσι εγραφε ο λογαριασμος 0 εγγυηση

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, takoulou είπε

Αφού η καταμέτρηση και η εκκαθάριση γίνεται παντα από τον Δεδδηε.. 

Για τον έναντι του ενδιάμεσου 2μήνου μιλάω και με προβληματίζει. Στο 4μηνο δεν έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Για τον έναντι του ενδιάμεσου 2μήνου μιλάω και με προβληματίζει. Στο 4μηνο δεν έχει θέμα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/743968-καταχώρηση-ενδείξεων-μετρητή-δεδδηε/?do=getNewComment

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

...φιξντ.... 😄

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέα αύξηση στις ρυθμιζόμενες από ΑΔΜΗΕ..από 0,0056 ευρώ/kWh στα 0,00844 ευρώ/kWh..Καλώς τα δεχτήκαμε.. Τί είναι αυτο πάλι..?. Για ΥΚΩ λέγανε αύξηση, στο σύστημα μεταφοράς την βάλανε?

image.png.76b353ff3093271d4d91b0b686dee769.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, 1comment είπε

Σκέφτεσαι να μείνεις ήρων με όλα αυτά που βλέπεις να κάνει;

Δε χάνονται τα λεφτά, θα τα πάρουμε. Απλά θα φάμε ταλαιπωρία.

Μεγαλύτερη ταλαιπωρία θα είναι να φύγω απ'τον ΗΡΩΝ αυτη τη βδομάδα και στις 20 του μήνα να θέλω να ξαναγυρίσω.

Απ'τη στιγμή που δεν έχω κάψει ακόμα κλιματιστικό, είναι μικρή η κατανάλωση μου οπότε δεν έχω θέμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, tryfos είπε

Εγώ έχω προειδοποιήσει, όσοι (λίγοι πιστεύω) είναι ακόμα Ελπε, θα ρίξουν πολύ κλάμα με τους εκκαθαριστικούς Αυγούστου, Σεπτέμβρη, Οκτώβρη. Κι εγώ δυστυχώς αργά το κατάλαβα και άργησα πολύ να φύγω. Και είναι ήδη αργά, αλλά τι να κάνουμε. Και μιλάμε για πολλή προσοχή στην κατανάλωση, λίγα πράγματα. Γίνεται πάρτι από όλους...

πηρα τηλεφωνο την Ραε και τους ειπα οτι εχω προβλημα με την elpedison και μου ειπε να κανω καταγγελια , δεν χρεωνομαι κατι και ουτε εχω καποια ποινη. 

Μου ειπε η κοπελα στην ραε τι να γραψω για την elpedison 

1 . να μου εξηγησει την ρητρα αναπροσαρμογης

2 , να μου πουνε ποιος ειναι ο νομος που εχει βγει για την ρητρα αναπροσαρμογης που μας ερχεται να πληρωσουμε εχω εχουμε ηδη πληρωσει τον μηνα που τρεχει. 

3. για το loyality της elpedison που δεν ειναι καθολου κατανοητο. 

4. για την μη αναλυση των λογαριασμων για το fuell pass 1 που ετσι και αλλιως δεν πηρα. ( εκεινη μου το ειπε οχι εγω ) . 

Επιπλεον δεν εχω καταλαβει γιατι με χρεωνουνε με τιμες οκτωμβριου χονδρικης και στο loyality pass δεν υπαρχει καθολου εκπτωση για τον Οκτωμβριο. 

Επισης μου ειπε η κοπελα οτι η προτεργια και we δεν εχουνε προβληματα με καταγγελιες, στην nrg κατι εχει γινει αλλα εχει συμπεριφερθει παρα πολυ καλα . 

τελος μου τονισε οτι οταν αλλαζεις παροχο απαγορευεται ρητα να αναγραψουνε οι ιδιοι την μετρηση απο αυτην που στελνεις πρεπει να μετρησει οπωσδηποτε ο δεδδηε. Διοτι καποιοι παροχοι τους δινεις μαζι με τα δικαιολογητικα και την μετρηση και την φουσκωνουνε και την στελνουνε στον παλιο προμηθευτει κια βγαινει ενας μεγαλος λογαριασμος και μετα πρεπει να γινει επιστροφη στο νεο παροχο και γινεται ενας χαμος . 

τελικα μου ηρθε σημερα απο την nrg για το επαγγελματικο οτι με εκπροσωπει απο 27/10 ( ειναι η ιδια ημερα που περασανε απο την δεδδηε και μετρησανε , που το ζητησα εγω τηλεφωνικα ) , επισης μου ζηταει η  nrg να βαλω παγια εντολη χωρις να μου εχει ερθει  καν  ο πρωτος λογαριασμος .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

36 λεπτά πριν, dou74 είπε

Νέα αύξηση στις ρυθμιζόμενες από ΑΔΜΗΕ..από 0,0056 ευρώ/kWh στα 0,00844 ευρώ/kWh..Καλώς τα δεχτήκαμε.. Τί είναι αυτο πάλι..?. Για ΥΚΩ λέγανε αύξηση, στο σύστημα μεταφοράς την βάλανε?

Spoiler

 

image.png.76b353ff3093271d4d91b0b686dee769.png

 

Spoiler

να βάζετε φωτό σε spoiler

εκτός τις ΥΚΩ αυξήθηκε και η χρέωση μεταφοράς και εφαρμόζεται και στο νυχτερινό

oftopic , συνέχεια στα άλλα θέματα

ontopic είναι για όλους τους πάροχους

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε χάνονται τα λεφτά, θα τα πάρουμε. Απλά θα φάμε ταλαιπωρία.

Μεγαλύτερη ταλαιπωρία θα είναι να φύγω απ'τον ΗΡΩΝ αυτη τη βδομάδα και στις 20 του μήνα να θέλω να ξαναγυρίσω.

Απ'τη στιγμή που δεν έχω κάψει ακόμα κλιματιστικό, είναι μικρή η κατανάλωση μου οπότε δεν έχω θέμα.

Δεν έχει να κάνει. Είναι ο εμπαιγμός και τα ψέματα. Εμένα με ενοχλεί να κυνηγάω μια εταιρία για να πάρω τα λεφτά μου πίσω και να φτάνει το θέμα μήνες. Και με άγνωστο αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Επιπλεον δεν εχω καταλαβει γιατι με χρεωνουνε με τιμες οκτωμβριου χονδρικης και στο loyality pass δεν υπαρχει καθολου εκπτωση για τον Οκτωμβριο. 

γιατί έχουν ενσωματωμένη τιμή (φάγανε χέρι)

10 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

τελος μου τονισε οτι οταν αλλαζεις παροχο απαγορευεται ρητα να αναγραψουνε οι ιδιοι την μετρηση απο αυτην που στελνεις πρεπει να μετρησει οπωσδηποτε ο δεδδηε. Διοτι καποιοι παροχοι τους δινεις μαζι με τα δικαιολογητικα και την μετρηση και την φουσκωνουνε και την στελνουνε στον παλιο προμηθευτει κια βγαινει ενας μεγαλος λογαριασμος και μετα πρεπει να γινει επιστροφη στο νεο παροχο και γινεται ενας χαμος . 

άλλα λέει η νομοθεσία , μπαρούφες σου είπε

10 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

2 , να μου πουνε ποιος ειναι ο νομος που εχει βγει για την ρητρα αναπροσαρμογης που μας ερχεται να πληρωσουμε εχω εχουμε ηδη πληρωσει τον μηνα που τρεχει. 

δεν είναι νόμος , είναι το συμβόλαιο που υπέγραψες , ο τύπος υπολογισμού είναι τέτοιος που απαιτεί την εκκαθάριση απο ΑΔΜΗΕ μιας και οριστικοποιούνται αργότερα τα στοιχεία , το κακό είναι οτι θα πρέπει να ισχυριστείς οτι ποτέ δε σου εξήγησαν για τη ρήτρα αναπροσαρμογής και τον τρόπο που εφαρμόζεται , κάτι το οποίο έχει γίνει απο πέρυσι με όλους εδώ που είχαν κυμαινόμενα αλλά η ΡΑΕ δεν έκανε καμιά επέμβαση . Βέβαια δε νομίζω να πίεσε και κάποιος παραπάνω

Το καλό είναι οτι ο τύπος υπολογισμού τς ρήτρας στην ελπέδισον είναι διαφορετικός (πολύπλοκος) απο τον τύπο υπολογισμού που συνιστούσε η ΡΑΕ

10 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

4. για την μη αναλυση των λογαριασμων για το fuell pass 1 που ετσι και αλλιως δεν πηρα. ( εκεινη μου το ειπε οχι εγω ) . 

😂🤣

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...