Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι το εξαντλήσαμε. Το λέγαμε ότι δεν έχει δώσει την επιδότηση και θα τη δώσει, αλλά τώρα με τις απαντήσεις μέσω ΡΑΕ το θέμα αρχίζει να ξεκαθαρίζει στο τι θα κάνει ο Ηρων. Απλά καλό είναι να προειδοποιούμε όποιον θέλει να πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

40 λεπτά πριν, tryfos είπε

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν να κάνω, αν και όποτε και να δώσεις αφορά όλο τον προηγούμενο μήνα (υποτίθεται), οπότε κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει καμία διαφορά. Αλλά θα στείλω σήμερα, έστω να το καθιερωσω ως συνήθεια κάθε τέλος του μήνα.

Αν στείλεις 3/11 θα πάει αναλογικά για να καλύψει και την κατανάλωση Νοεμβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν στείλεις 3/11 θα πάει αναλογικά για να καλύψει και την κατανάλωση Νοεμβρίου.

Ενώ κανονικά θα έπρεπε να αφορά η μέτρηση μόνο μέχρι 31/10 και απλά να σου δίνει χρόνο μέχρι την 3/11 να την καταχωρήσεις. Όπως και να έχει έστειλα σήμερα και θα το καθιερωσω κάθε τέλος του μήνα (αν και είμαι σίγουρος ότι με περιμένουν πολλές πολλές εκπλήξεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tryfos είπε

Ενώ κανονικά θα έπρεπε να αφορά η μέτρηση μόνο μέχρι 31/10 και απλά να σου δίνει χρόνο μέχρι την 3/11 να την καταχωρήσεις. Όπως και να έχει έστειλα σήμερα και θα το καθιερωσω κάθε τέλος του μήνα (αν και είμαι σίγουρος ότι με περιμένουν πολλές πολλές εκπλήξεις).

Μην αγχώνεσαι θα σου έρχεται μήνυμα Μέτρα μόνος σου κάθε μήνα περίπου τις ίδιες μέρες. 
στα 2 χρόνια που ήμουν ΗΡΩΝ προ ρήτρας 2-3 μήνες δεν είχε ανοίξει το Μέτρα μόνος σου και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί. Μάλιστα τη μια από αυτές τις φορές όταν παραπονέθηκα, 10 μέρες μετά το υποτιθέμενο κλείσιμο της πλατφόρμας μου ζήτησαν με μειλ τις μετρήσεις να τις περάσουν αυτοί χειροκίνητα. 
Επειδη από τις 30/8 εκπροσώπηση έδωσα 2η φορά μέτρηση προχθές θα δείξει πως θα σπάσουν την κατανάλωση και την όποια ΤΕΜ μου 22/9-22/10 που έδωσα τη 2η μέτρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, geodimis είπε

Μην αγχώνεσαι θα σου έρχεται μήνυμα Μέτρα μόνος σου κάθε μήνα περίπου τις ίδιες μέρες. 
στα 2 χρόνια που ήμουν ΗΡΩΝ προ ρήτρας 2-3 μήνες δεν είχε ανοίξει το Μέτρα μόνος σου και ποτέ δεν κατάλαβα γιατί. Μάλιστα τη μια από αυτές τις φορές όταν παραπονέθηκα, 10 μέρες μετά το υποτιθέμενο κλείσιμο της πλατφόρμας μου ζήτησαν με μειλ τις μετρήσεις να τις περάσουν αυτοί χειροκίνητα. 
Επειδη από τις 30/8 εκπροσώπηση έδωσα 2η φορά μέτρηση προχθές θα δείξει πως θα σπάσουν την κατανάλωση και την όποια ΤΕΜ μου 22/9-22/10 που έδωσα τη 2η μέτρηση..

Είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως αυτό που με ενημέρωσε ο @korakios να δηλώνoυμε και μέσω ΔΕΔΔΗΕ κάθε 2μηνο, να τους στριμώξουμε λίγο παραπάνω σε περίπτωση "αναλογικότητας" (=κλοπιμαίου μέσου όρου). Το θέμα είναι να το θυμόμαστε βέβαια μαζί με άλλα 45335 πράγματα που πρέπει να πληρωθούν στο τέλος κάθε μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως αυτό που με ενημέρωσε ο @korakios να δηλώνoυμε και μέσω ΔΕΔΔΗΕ κάθε 2μηνο, να τους στριμώξουμε λίγο παραπάνω σε περίπτωση "αναλογικότητας" (=κλοπιμαίου μέσου όρου). Το θέμα είναι να το θυμόμαστε βέβαια μαζί με άλλα 45335 πράγματα που πρέπει να πληρωθούν στο τέλος κάθε μήνα.

Άποψη μου, με τα συστήματα του ΗΡΩΝΑ δεν θα το έκανα ΚΑΙ μέσω ΔΕΔΔΗΕ γιατί ποιος ξέρει τι έναντι πελάτη θα βγάζουν μετά. 
Αυτό με την «αναλογικότητα» δεν μου έχει τύχει έως σήμερα, ότι δήλωνα στο Μέτρα μονος σου χρεωνόμουνα στον έναντι, μένει να το δούμε και τώρα με τα νέου τύπου κυμαινόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geodimis είπε

Άποψη μου, με τα συστήματα του ΗΡΩΝΑ δεν θα το έκανα ΚΑΙ μέσω ΔΕΔΔΗΕ γιατί ποιος ξέρει τι έναντι πελάτη θα βγάζουν μετά. 

Τώρα που το λες το σκέφτηκα, ναι, μήπως αυτό με το ΔΕΔΔΗΕ αξίζει να το κάνεις μόνο όταν πας στα κουτουρού με τον έναντι, όχι όταν στέλνεις κάθε μήνα μέτρηση κανονικά. Τι να πω, θα δείξει το μέλλον τι λογαριασμούς θα βγάλουν βάσει των μετρήσεων των δικών μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(μετ'α από εκκαθαριστικό) τον ένα μήνα πάροχο (δικές σου ενδείξεις), τον 2ο ΔΕΔΔΗΕ, τον 3ο πάλι πάροχο, και τον 4ο ή αφήνεις ΔΕΔΔΗΕ να περάσει για εκκαθαριστικό, ή (αν έχει ιστορικό μη περάσματος) δίνεις ΚΑΙ εσύ, και αν τελικά περάσει, υπερισχύει η δική του (αλλιώς, η δική σου).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, washcloud είπε

(μετ'α από εκκαθαριστικό) τον ένα μήνα πάροχο (δικές σου ενδείξεις), τον 2ο ΔΕΔΔΗΕ, τον 3ο πάλι πάροχο, και τον 4ο ή αφήνεις ΔΕΔΔΗΕ να περάσει για εκκαθαριστικό, ή (αν έχει ιστορικό μη περάσματος) δίνεις ΚΑΙ εσύ, και αν τελικά περάσει, υπερισχύει η δική του (αλλιώς, η δική σου).

Σκληρή επιστήμη στην Ελλάδα πλέον και ενασχόληση η σύνδεση με το ηλεκτρικό δίκτυο, η επιστημονική ανάλυση των ευφάνταστων λογαριασμών της κάθε εταιρίας, καθώς και η μέτρηση της κατανάλωσης 😣 Ένα νέο είδος "χομπίστα" αναδύθηκε στην Ελλάδα του 2022, η καθημερινή ενασχόληση με τους πάροχους ρεύματος, τους λογαριασμούς και τις απατεωνιές τους...

Επεξ/σία από tryfos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδια οσοι φυγατε απο ελπεντισον, πηρε καποιος την εκπτωση συνεπειας 2 λεπτα την κιλοβατορα στον τελικο ή την φαγανε απ ολους?

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marios1515 είπε

παιδια οσοι φυγατε απο ελπεντισον, πηρε καποιος την εκπτωση συνεπειας 2 λεπτα την κιλοβατορα στον τελικο ή την φαγανε απ ολους?

αν δεν έκανες αρχικά αίτημα στην Ελπε και μετά ΡΑΕ κτλ , μην περιμένεις να τη βάλουν απο μόνοι τους

(με τη προϋπόθεση οτι εξοφλήθηκε εμπρόθεσμα αν ήταν χρεωστικός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

αν δεν έκανες αρχικά αίτημα στην Ελπε και μετά ΡΑΕ κτλ , μην περιμένεις να τη βάλουν απο μόνοι τους

(με τη προϋπόθεση οτι εξοφλήθηκε εμπρόθεσμα αν ήταν χρεωστικός)

ναι εμπροθεσμοι ηταν ολοι οι προηγουμενοι.

Τελικα για τον Αυγουστο η επιδοτηση της ελπεντισον ηταν 30 ή 40 λεπτα?

Επεξ/σία από marios1515
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marios1515 είπε

 

Τελικα για τον Αυγουστο η επιδοτηση της ελπεντισον ηταν 30 ή 40 λεπτα?

0.25 οικιακά, 0.30 επαγγελματικά

https://www.elpedison.gr/files/1/Ανακοίνωση - Ενσωμάτωση Loyalty Pass.pdf

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, marios1515 είπε

ναι εμπροθεσμοι ηταν ολοι οι προηγουμενοι.

νομίζω άλλο κατάλαβα , οτι ήρθε τελικός και περιμένεις την έκπτωση συνέπειας με μορφή έκτακτου λογαριασμού πιστωτικού

αν εννοείς οτι είχες πληρώσει εμπρόθεσμα το λογαριασμό πριν τον τελικό και δεν έδωσαν τη συνέπεια στον τελικό είναι άλλο σενάριο. (αμφισβήτηση στην ελπε και μετά ΡΑΕ κτλ)

8 λεπτά πριν, marios1515 είπε

Τελικα για τον Αυγουστο η επιδοτηση της ελπεντισον ηταν 30 ή 40 λεπτα?

0,25

φυσικά θα έκανα αμφισβήτηση και για τα 0,25 και για αναδρομική ρήτρα μέσα στα άλλα

 

Spoiler
3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

πως και κρατήθηκες και δε μου πέταξες καμια μπηχτή ? 😂

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, dasnowy είπε

Κοίτα τη σύμβαση σου. Εμένα αναφέρει 105 ευρώ με 3φασικό 25kva.

ο πρωτος σου λογαριασμος ανεφερε το 105αρι;;;
συμβαση στο econtract δεν...
το site του ηρωνα αναφερει: ειχες μηδεν εγγυηση στο προηγουμενο παροχο; θα εχεις μηδεν και σε μενα.-
 

8 ώρες πριν, Greg29M είπε

Σου πιστώθηκε το δώρο των 50€ από τον Ηρων; 

τσου οπως και η τεμ αυγουστου
απο myrae ειπαν
"Το δώρο εγγραφής αλλά και η Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης που αφορά τον μήνα Αύγουστο αναμένεται να πιστωθούν σε επόμενο λογαριασμό που θα εκδοθεί για την παροχή. Το αίτημα ελέγχεται ήδη από το τμήμα τιμολόγησης της Εταιρείας μας.Απολογούμεθα για την αναστάτωση."

η πρωτη προταση απο μονη της λες οκ οταν βγει ο επομενος ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ
η επομενη ισως υπονοει διορθωτικο, σιγουρα δεν ειναι ξεκαθαρη απαντηση
και παλι απαντησα οτι δε μπορω να περιμενω 38ευρω λογαριασμο και να ερχεται 125 και να περιμενουν και να τον πληρωσω, οποτε περιμενω διορθωτικο. η αναλυση των ποσων βρισκεται σε προηγουμενη σελιδα

ναι προφανως τα παραδεχονται και μεσω rae
ναι προφανως θα τα δωσουν
απλα δε γουσταρω αρνητικους λογαριασμους και να μπαινουν συνεπειες, χρωστουμενα, επιδοτησεις κτλ
γιατι καπως ετσι χανεται η μπαλα

και στη τελικη δε χρωσταω σε κανενα 125 οταν ο λογαριασμος θα πρεπε να ειναι 38... καπου ελεος
οτι ΜΑΛΛΟΝ ξεφορτωθηκα την εγγυηση (λογο παγιας προηγουμενου παροχου = 0 εγγυηση σε αυτον και στον επομενο), αρα ξεφορτωθηκα και την παγια ειναι κατι παρα πολυ θετικο
δεν θα βαζα παγια κατω απο αυτες τις προυποθεσεις, και δε σκοπευω να κυνηγω παροχους να μου επιστρεφουν λεφτα ΜΟΥ

και θελω να πιστευω οτι once μπουμε σε μια σειρα δεν θα υπαρχουν αυτα. οι τιμες του παραμενουν οι καλυτερες, μενει να φανει και στους λογαριασμους αυτο.

με το [email protected] δεν ξανασχολουμαι, η κοπελα εκει ειναι.... αλλου... ειδε μια ΤΕΜ στη πρωτη σελιδα και μου απαντα σας τη δωσαμε... ενω η αναλυση στη δευτερη σελιδα δειχνει ξεκαθαρα οτι λειπει η ΤΕΜ αυγουστου και δωθηκε μονο του σεπτεμβριου. απευθειας ραε μιας που δεν εμεινε αλλος τροπος γραπτος επικοινωνιας

στη παρουσα φαση που οι διαφορες ειναι "μικρες" μεταξυ των παροχων
ΚΑΙ αν καποιος ειναι σιγουρος για τη ΔΕΗ, θα πηγαινα εκει
απο τον αυγουστο ομως οι διαφορες δεν ηταν στα 2 λεπτα ηταν πολυ παραπανω.
Αν παραμεινουν στα 2 λεπτα και χωρις συνεπεια προφανως ειναι τεραστιο το δελεαρ
εξτρα bonus το νυχτερινο (που δεν εχω)

τελος μενει να δουμε τι γινεται στον εκκαθαριστικο αν ειναι οπως λετε συστημα we ή συστημα ΔΕΗ

Επεξ/σία από akaloith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...