Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, tryfos είπε

Ανά δίμηνο δίνουμε (στον Ήρωνα); Νόμιζα ανά μήνα.

ανα δίμηνο στο ΔΕΔΔΗΕ στην ιστοσελίδα του ωστε αν ο πάροχος σπάει αναλογικά τη κατανάλωση ,τουλάχιστον να είναι δίμηνο και όχι τετράμηνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

ανα δίμηνο στο ΔΕΔΔΗΕ στην ιστοσελίδα του

Πωπω ρε φίλε, πιστεύω ότι ούτε το 0,02% δεν γνωρίζει ότι μπορεί να δηλώνει και μέσω ΔΕΔΔΗΕ ανά δίμηνο. Ίσως βοηθήσει αυτό στο μέλλον. Τώρα το είδα/έμαθα κι εγώ (αν και βέβαια δεν με αφήνει να καταχωρήσω επειδή μέτρησαν κατά τη μετάβαση μου κανονικά, μου λέει από 13/12 και μετά πάλι). Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία.

22 λεπτά πριν, tryfos είπε

Για Οκτώβρη προτείνεις να δώσω σήμερα; Ή να αφήσω προς τις 3/11, υπάρχει κάποιο νόημα σε αυτό;

Για τον Ήρωνα εννοώ εδώ βέβαια. Υπάρχει πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, korakios είπε

ανα δίμηνο στο ΔΕΔΔΗΕ στην ιστοσελίδα του ωστε αν ο πάροχος σπάει αναλογικά τη κατανάλωση ,τουλάχιστον να είναι δίμηνο και όχι τετράμηνο

καλησπερα σας , μονος μου εψαξα στο site του δεδδηε , και ενω ειμαι στην elpedison μου ηρθε και εμενα ενα μπαχαλο ο εκκαθαριστικος! , δε παμε καλα , τους 3 προηγουμενους μηνες επειδη δεν εμενα στο σπιτι αυτο δηλωνα παντα την ιδια μετρηση οποτε δεν ειχα να πληρωσω κοστος ενεργειας στον λογαριασμο επειδη ειχα μηδενικη καταναλωση!, αρα πληρωνα τα τελη και οτι αλλο υπηρχε . Το εκανα αυτο για τους 3 προηγουμενους μηνες του καλοκαιριου ο και ηρθανε και μετρησαν τον Οκτωμβριο και μου ερχεται ενα μπουργουντι!! ,. Την υπολοιπη αναδρομικη ρητρα και σπασιμο των 60 κιλοβτωρων ανα 4 μηνο / μου ειπανε οτι το διαρουνε με το 120 που ειναι η ημερες . Και το ιδιο και στις 18 κιλοβατωρες του νυκτερινου. 

Το ειδα στο λογαριασμο και εφριξα ,λεω με ποιον τροπο , μοιρζουνε μια καταναλωση σε μηνες που εγω δε εμενα σπιτι; μου λενε ετσι γινεται στην εξυπηρετηση πελατων. μου ηρθε ενα 150,κατι ευρω με αναδρομικη ρητρα την τελευταια 103 ευρω . Υπερβολικα τα βρισκω αυτα χρηματα παντως . Δεν θυμαμαι ποτε σε εκκαθαριστικο λογαριασμο να βλεπω τετοιο διαμοιρασμο σε 4 μηνες αναλογικα ... . 

Παντως εψαξα στο site του δεδδηε που δινεις την μετρηση και εβαλα τον αριθμο παροχης και μου εβγαλε να δηλωσω την  μετρηση  τελος Νοεμβριου , εγω οταν δηλωνα την μετρηση στην elpedison την εδινα σε εκεινους που τωρα πια δεν υπαρχει τηλεφωνικη δηλωση μετρησης αλλα μονο μεσω του my elpedison . Oταν πηρα την δεδδηε και τις ειπα γιατι να δηλωσω ξανα τελος Νοεμβριου μου ειπε οτι μπορεις να συμμμετεχεις στην μετρηση του δεδδηε δηλαδη καθε 2 μηνο να δηλωνεις εσυ την μετρηση στο site του δεδδηε και μετα απο 2 μηνες θα μετρανε απο κοντα απο την δεδδηε . Και με αυτον τον τροπο οταν θα παει να βγει ενας εναντι θα εχει σωστη εκτιμηση επειδη δινουνε εμεις στον δεδδηε την μετρηση αρα βοηθαμε τον αλγοριθμο αμα τυχον  βγει εναντι . Θελω να το δοκιμασω και να σας πω εντυπωσεις που τοσο καιρο δεν το ηξερα!! . και τυχαια το ανακαλυψα. 

Επισυναπτω τον  τελευταιο εκκαθαριστικο λογαριασμο της elpedison, αμα κανω καταγγελια στην ραε ; θα κερδισω κατι; ειναι πολυ φουσκωμενος .. και καθολου αναλυτικος! . 

μου αρεσει που στην αναληση loyality pass 

145.png δεν εχει καθολου την εξηγηση για την εκπτωση του Οκτωμβριου ενω χρεωνεται κανονικα αμα δειτε . 

Ρωτησα ποια ειναι η τιμη του Σεπτεμβριου που ειναι 1,1184 ευρω και μου λενε σας παρεχουμε εκπτωση 0,40 ευρω οπως το βλεπεται στο elpedison loyality pass ΣΕΠ22 παραπανω , αλλα που προκυπτει η τελικη τιμη; δεν καταλαβαινω ; 1,1184-0,40 =0,7184 ευρω και τους ρωταω  αυτη  η τιμη της κιλοβατωρας; και μου λενε οχι; πρεπει να αφαιρεσεται και την κρατικη επιδοτηση απο αυτο το ποσο που αναγραφεται ολη μαζι στο πιστωση ταμειου ενεργειακης μεταβασης , τρεχα γυρευε τωρα!!!  . 

144.png 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tryfos είπε

Για Οκτώβρη προτείνεις να δώσω σήμερα; Ή να αφήσω προς τις 3/11, υπάρχει κάποιο νόημα σε αυτό;

Αν δώσεις σήμερα δε θα πάει αναλογικά ο έναντι Οκτωβρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

ΗΤΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ Γ21 ΜΕ ΗΡΩΝ ΑΠΟ 1/3/2022 ΚΑΙ ΜΕΤΑ?

ρωτάω γιατί η ιστορία με το ΦΕΚ έχει απο το Μάρτιο και δεν είναι καινούρια/πρόσφατη, απο Μάρτιο υπάρχει το πρόβλημα (ανακοίνωση για αναδρομική έξτρα επιδότηση απο 1/1/2022 ,ποτέ δε βγήκε ΦΕΚ απο τότε) δεν παρουσιάστηκε τώρα δηλαδή

αν δλδ έδινε κανονικά ο Ηρών τις έξτρα επιδοτήσεις απο τότε και τώρα δε δίνει "απλά" είναι θέμα μηχανογράφησης και άγνοιας υπαλλήλου

Απο άλλο πάροχο (πλην we,δεη) σε Γ21 έχει πάρει κανονικά τις έξτρα επιδοτήσεις ?

 

Καλά κάνεις που ρωτάς γιατί σύμφωνα με την απάντηση του Ηρων (περιμένουμε άλλη ΚΥΑ) και το γεγονός που λες εσύ (δεν βγαίνει ποτέ άλλο φεκ για εξτρα επιδότηση), αυτό σημαίνει ότι ποτέ δεν πίστωσαν εξτρα επιδότηση...

Το σύστημα με τις επιδοτήσεις άλλαξε από Αύγουστο, άρα μήπως είναι ορθό να εξετάσουμε σε αυτό το διάστημα τι γίνεται;

43 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κάποιος ανέφερε ότι η NRG τις δίνει κανονικά.

Να τονίσουμε σε όλους ότι η ερώτηση αφορά τα επαγγελματικά.

 

Nrg ναι κανονικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Το σύστημα με τις επιδοτήσεις άλλαξε από Αύγουστο, άρα μήπως είναι ορθό να εξετάσουμε σε αυτό το διάστημα τι γίνεται;

 

Οι επιδοτήσεις στα επαγγελματικά πήγαιναν σπαστά από αρχές του χρόνου... πχ για ένα μήνα θυμάμαι το 0.30 ήταν 0.025 + 0.005 έξτρα

Πρέπει δηλαδή να κοιτάξει ο κοράκιος τις ΚΥΑ αν τις έχει πρόχειρες, να δει τι επιδότηση έδωσαν στα επαγγελματικά επισήμως, και μετά να βρεθούν συμφορουμήτες που να ήταν σε κυμαινόμενα και να κοιτάξουν το ιστορικό λογαριασμών (αν θα βγάλουν άκρη, γιατί πολλοί πάροχοι δε γράφουν ανάλυση στο ΤΕΜ και τα πετάνε όλα σούμα). Μεταξύ μας δε μπορούμε να βγάλουμε άκρη αφού ήμασταν σε σταθερά τιμολόγια.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

καλησπερα σας , μονος μου εψαξα στο site του δεδδηε , και ενω ειμαι στην elpedison μου ηρθε και εμενα ενα μπαχαλο ο εκκαθαριστικος! , δε παμε καλα , τους 3 προηγουμενους μηνες επειδη δεν εμενα στο σπιτι αυτο δηλωνα παντα την ιδια μετρηση οποτε δεν ειχα να πληρωσω κοστος ενεργειας στον λογαριασμο επειδη ειχα μηδενικη καταναλωση!, αρα πληρωνα τα τελη και οτι αλλο υπηρχε . Το εκανα αυτο για τους 3 προηγουμενους μηνες του καλοκαιριου ο και ηρθανε και μετρησαν τον Οκτωμβριο και μου ερχεται ενα μπουργουντι!! ,. Την υπολοιπη αναδρομικη ρητρα και σπασιμο των 60 κιλοβτωρων ανα 4 μηνο / μου ειπανε οτι το διαρουνε με το 120 που ειναι η ημερες . Και το ιδιο και στις 18 κιλοβατωρες του νυκτερινου. 

Το ειδα στο λογαριασμο και εφριξα ,λεω με ποιον τροπο , μοιρζουνε μια καταναλωση σε μηνες που εγω δε εμενα σπιτι; μου λενε ετσι γινεται στην εξυπηρετηση πελατων. μου ηρθε ενα 150,κατι ευρω με αναδρομικη ρητρα την τελευταια 103 ευρω . Υπερβολικα τα βρισκω αυτα χρηματα παντως . Δεν θυμαμαι ποτε σε εκκαθαριστικο λογαριασμο να βλεπω τετοιο διαμοιρασμο σε 4 μηνες αναλογικα ... . 

Παντως εψαξα στο site του δεδδηε που δινεις την μετρηση και εβαλα τον αριθμο παροχης και μου εβγαλε να δηλωσω την  μετρηση  τελος Νοεμβριου , εγω οταν δηλωνα την μετρηση στην elpedison την εδινα σε εκεινους που τωρα πια δεν υπαρχει τηλεφωνικη δηλωση μετρησης αλλα μονο μεσω του my elpedison . Oταν πηρα την δεδδηε και τις ειπα γιατι να δηλωσω ξανα τελος Νοεμβριου μου ειπε οτι μπορεις να συμμμετεχεις στην μετρηση του δεδδηε δηλαδη καθε 2 μηνο να δηλωνεις εσυ την μετρηση στο site του δεδδηε και μετα απο 2 μηνες θα μετρανε απο κοντα απο την δεδδηε . Και με αυτον τον τροπο οταν θα παει να βγει ενας εναντι θα εχει σωστη εκτιμηση επειδη δινουνε εμεις στον δεδδηε την μετρηση αρα βοηθαμε τον αλγοριθμο αμα τυχον  βγει εναντι . Θελω να το δοκιμασω και να σας πω εντυπωσεις που τοσο καιρο δεν το ηξερα!! . και τυχαια το ανακαλυψα. 

Επισυναπτω τον  τελευταιο εκκαθαριστικο λογαριασμο της elpedison, αμα κανω καταγγελια στην ραε ; θα κερδισω κατι; ειναι πολυ φουσκωμενος .. και καθολου αναλυτικος! . 

μου αρεσει που στην αναληση loyality pass 

145.png δεν εχει καθολου την εξηγηση για την εκπτωση του Οκτωμβριου ενω χρεωνεται κανονικα αμα δειτε . 

Ρωτησα ποια ειναι η τιμη του Σεπτεμβριου που ειναι 1,1184 ευρω και μου λενε σας παρεχουμε εκπτωση 0,40 ευρω οπως το βλεπεται στο elpedison loyality pass ΣΕΠ22 παραπανω , αλλα που προκυπτει η τελικη τιμη; δεν καταλαβαινω ; 1,1184-0,40 =0,7184 ευρω και τους ρωταω  αυτη  η τιμη της κιλοβατωρας; και μου λενε οχι; πρεπει να αφαιρεσεται και την κρατικη επιδοτηση απο αυτο το ποσο που αναγραφεται ολη μαζι στο πιστωση ταμειου ενεργειακης μεταβασης , τρεχα γυρευε τωρα!!!  . 

144.png 

Εγώ έχω προειδοποιήσει, όσοι (λίγοι πιστεύω) είναι ακόμα Ελπε, θα ρίξουν πολύ κλάμα με τους εκκαθαριστικούς Αυγούστου, Σεπτέμβρη, Οκτώβρη. Κι εγώ δυστυχώς αργά το κατάλαβα και άργησα πολύ να φύγω. Και είναι ήδη αργά, αλλά τι να κάνουμε. Και μιλάμε για πολλή προσοχή στην κατανάλωση, λίγα πράγματα. Γίνεται πάρτι από όλους...

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πρέπει δηλαδή να κοιτάξει ο κοράκιος τις ΚΥΑ αν τις έχει πρόχειρες, να δει τι επιδότηση έδωσαν στα επαγγελματικά επισήμως

δεν τις έχω πρόχειρες και δυστυχώς δεν κράτησα ποτέ ιστορικό , το μόνο όμως σίγουρο είναι οτι ποτέ δε γράφτηκε σε ΦΕΚ η έξτρα επιδότηση των επαγγελματικών (άσχετα με πριν ή μετά 1/8/22)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dasnowy είπε

Αν δώσεις σήμερα δε θα πάει αναλογικά ο έναντι Οκτωβρίου

Κι εγώ αυτό σκεφτόμουν να κάνω, αν και όποτε και να δώσεις αφορά όλο τον προηγούμενο μήνα (υποτίθεται), οπότε κανονικά δεν έπρεπε να υπάρχει καμία διαφορά. Αλλά θα στείλω σήμερα, έστω να το καθιερωσω ως συνήθεια κάθε τέλος του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν είναι σωστό να τα ρίχνουμε όλα στη μηχανογράφηση του Ήρων και...στους ανενημέρωτους υπαλλήλους (ανενημέρωτοι υπάλληλοι γράφουν τις απαντήσεις στα αιτήματα της ΡΑΕ;) και να λέμε ότι στο μέλλον σίγουρα θα τις βάλουν γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς. Φαίνεται ότι μπορούν να κάνουν αλλιώς και να πατήσουν στο γεγονός ότι δεν έχει βγει ΚΥΑ ή δεν αναφέρεται στο φεκ. Αυτό λένε, αυτό γράφουν και είναι λάθος να το θεωρούμε κακή μηχανογράφηση... Εφόσον σε κανένα λογ/σμο κανένας δεν έχει ποστάρει σωστή επιδότηση με Γ21, πρέπει να το πάρουμε ως δεδομένο τουλάχιστον για αυτή την εταιρία ότι έτσι λειτουργεί, αν και είμαι βέβαιος ότι θα το κάνουν κι άλλες, απλά μπορεί κανείς να μην το παρατήρησε λόγω της μικρής διαφοράς στην επιδότηση. Ή λόγω ότι δεν γράφουν αναλυτικά το ΤΕΜ. 

Ανακεφαλαίωση: ο Ηρων δεν βάζει τις σωστές επιδοτήσεις στα επαγγελματικά ως 35kva. Τελεία και παύλα που λέμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

Επισυναπτω τον  τελευταιο εκκαθαριστικο λογαριασμο της elpedison

είχες αναφέρει οτι είχες και επαγγελματικό στην ελπε , μπορείς να ανεβάσεις λογαριασμό ?

33 λεπτά πριν, johnmegarythmos είπε

αμα κανω καταγγελια στην ραε ; θα κερδισω κατι;

αν δεν κάνεις (για την αναδρομική ρήτρα και παραπλάνηση του loyal pass Αυγ που δεν ήταν 0,40 αλλά 0,25 ) , σίγουρα δε θα κερδίσεις κάτι

1 λεπτό πριν, 1comment είπε

Ανακεφαλαίωση: ο Ηρων δεν βάζει τις σωστές επιδοτήσεις στα επαγγελματικά ως 35kva. Τελεία και παύλα που λέμε. 

ο καθένας με τις απόψεις του και κινείται όπως καταλαβαίνει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

 

ο καθένας με τις απόψεις του και κινείται όπως καταλαβαίνει ....

Όμως δεν είναι άποψη. Είναι γεγονός. Συμβαίνει δύο μήνες τώρα στην πράξη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Ανακεφαλαίωση: ο Ηρων δεν βάζει τις σωστές επιδοτήσεις στα επαγγελματικά ως 35kva. Τελεία και παύλα που λέμε. 

Άποψη σου ειπαμε...

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Όμως δεν είναι άποψη. Είναι γεγονός. Συμβαίνει δύο μήνες τώρα στην πράξη. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1comment είπε

Όμως δεν είναι άποψη. Είναι γεγονός. Συμβαίνει δύο μήνες τώρα στην πράξη. 

ναι ,  αλλά δε σημαίνει οτι δε θα μπουν , φυσικά σε αναμονή και για άλλα μέλη μπας και ποστάρουν . Εννοείται οτι φεύγεις τρέχοντας , σεβαστό , δεν είπα να περιμένεις πότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...