Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλημερα... Να του το  ζητησεις με επιστολη.. Με email...Και να του πεις οτι θα κανεις καταγγελεια στην ΡΑΕ και παντου αλλου...

Καλημέρα κι ευχαριστώ. Ήλπιζα ότι θα υπήρχε λιγότερη φασαρία αφού τα κουκιά είναι μετρημένα έτσι κι αλλιώς, εννοώντας ότι η επιδότηση σε συνάρτηση με την τιμή της kwh είναι στάνταρ για κάθε μήνα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ήρθε η απάντηση στο myrae για το 50άρικο και τη μισή επιδότηση του ΗΡΩΝΑ σε Γ21, καρμπόν όπως έχει αναφερθεί σε προηγούμενες σελίδες:

Καλημέρα σας,

.....

Ανσφορικά με την Πίστωση Ταμείου Ενεγειακής Μετάβασης στον .... Έναντι από Ένδειξη Πελάτη με περίοδο κατανάλωσης 01/09/2022 - 21/09/2022 αποτυπώνεται : Πίστωση Ταμείου Εν. Μετάβασης 520 kWh X 0,34200 €/kWh = -177,84.

'Εχουν γίνει εξαγγελίες  από την Πολιτεία, ωστόσο έως σήμερα δεν έχει εκδοθεί η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ), η οποί θα προβλέπει τους όρους και προϋποθέσεις εφαρμογής της πρόσθετης επιδότησης, στους δικαιούχους.  Ασφαλώς μόλις εκδοθεί η ΚΥΑ και εφόσον πληρούνται οι σχετικές προϋποθέσεις της ΚΥΑ, ο ΗΡΩΝ θα σας πιστώσει την επιδότηση και για το χρονικό διάστημα που τη δικαιούστε, όπως άλλωστε η Εταιρεία κάνει έως σήμερα και με όλες τις λοιπές κρατικές επιδοτήσεις από την αρχή εφαρμογής τους.  

Το δώρο εγγραφής 50€ αναμένεται να αποδοθεί σε επόμενο λογαριασμό που θα εκδοθεί για την εν λόγω παροχή.

Απολογούμεθα για την αναστάτωση.

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία, παραμένουμε στη διάθεση σας.

Είχα αναφέρει κι επισυνάψει και τον Πίνακα τους με την κρατική επιδότηση αλλά προφανώς δεν κάνανε καμμία αναφορά.

Μη αποδοχή και απάντηση και να επιμείνω σε παραπληροφόρηση τιμοκαταλόγου και τελικής τιμής καταναλωτή μέσω του site τους;

 

Επεξ/σία από geodimis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και καλη εβδομαδα,

με ενημερωσαν τηλεφωνικα πως αλλαζει το σταθερο Γ22 που εκανα στις 17/5/22 σε κυμαινομενο we blue επαγγελματικο με αμεση ισχυ.

Εχει αλλαξει το οτι η αλλαγη γινεται 60 ημερες μετα την ενημερωση ; Σε σχετικη μου ερωτηση στην τηλεφωνικη μας επικοινωνια, μου απαντησε πως δεν ισχυει πια μετα τις τελευταιες αλλαγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου απάντησε ο Ήρων στο MyRAE. 😂

Η παροχή εκπροσωπείται από την Εταιρεία μας από τις 21/09/2022 υπό τους όρους του εμπορικού προγράμματος GENEROUS BUSINESS S BONUS.

Ο κύκλος τιμολόγησης της Εταιρείας μας αποτελείται από τρεις ΄΄Εναντι και έναν Εκκαθαριστικό λογαριασμό.

Ο Εκκαθαριστικο΄ς λογαριασμός εκδ΄ίδεται βάσει ενδείξεων που αποστέλλει ο Διαχειριστής Ελληνικού Δικτύου Διανομής Ηλεκτρικής Ενέργειας (ΔΕΔΔΗΕ) κατόπιν καταμέτρησης που είναι προγραμματισμένη μία φορά το τετράμηνο.

Ανάμεσα σε δύο Εκκαθαριστικούς εκδίδονται ΄΄Έναντι λογαριασμοί β΄άσει εκτιμώμενης κατανάλωσης. Η εκτίμηση δύναται να βασίζεται είτε σε πίνακα εκτιμώμενης κατανάλωσης ανάλογα με τη συμφωνηθείσα ισχύ της παροχής ή σε ιστορικά στοιχεία της παροχής δηλαδή παλαιότερη κατανάλωση.

Η Εταιρεία μας αναγνωρίζοντας τον κίνδυνο απόκλισης από την πραγματική κατανάλωση που ελλοχεύει σε κάθε εκτίμηση προτείνει την εφαρμογή Μέτρα Μόνος Σου όπου παρέχεται η δυνατότητα στον καταναλωτή να καταχωρεί μηνιαία την ένδειξη του μετρητή εκτός των ημερομηνιών που  είναι προγραμματισμένη καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ.

Στο σύστημα μας υπάρχουν καταχωρημένες από τον κύριο xxxxxxx ενδείξεις μέσω της εφαρμογής Μέτρα Μ΄΄όνος Σου στις 10/10/2022 οι οποίες αναμένεται να τιμολογηθούν.

Έως και σήμερα δεν έχει εκδοθεί λογαριασμός για την εν λόγω παροχή.

Με την έκδοση θα υπάρξει συστημική ενημέρωση.

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία. 

---------

Εννοείται πάτησα κόκκινο, τους είπα ότι η απάντηση τους είναι ασαφής και δεν απαντάει επί της ουσίας στο αίτημα μου και ξαναζήτησα την άμεση έκδοση λογαριασμού.

4 ώρες πριν, kostassam είπε

Τι πρέπει να κάνω αν ο Ηρων δεν περνάει σωστά τις επιδοτήσεις σε επαγγελματικό γ21; Μπορεί κάποιος να με κατευθύνει;

Κατευθείαν αίτημα στο MyRAE θα κάνεις και θα ζητήσεις να βάλουν τις επιδοτήσεις όπως ακριβώς τις έχουν ανακοινωμενες στον τιμοκατάλογο.

21 λεπτά πριν, skiace είπε

καλημερα και καλη εβδομαδα,

με ενημερωσαν τηλεφωνικα πως αλλαζει το σταθερο Γ22 που εκανα στις 17/5/22 σε κυμαινομενο we blue επαγγελματικο με αμεση ισχυ.

Εχει αλλαξει το οτι η αλλαγη γινεται 60 ημερες μετα την ενημερωση ; Σε σχετικη μου ερωτηση στην τηλεφωνικη μας επικοινωνια, μου απαντησε πως δεν ισχυει πια μετα τις τελευταιες αλλαγες.

Κατ' αρχάς δε γίνεται με άμεση ισχύ γιατί το ελαχιστο 6μηνο που ορίζει ο ΚΠΗΕ λήγει στις 16/11 (για την ακρίβεια 6 μήνες μετά την εκπροσώπηση, όχι 6 μήνες μετά την υπογραφή της σύμβασης). Εγώ είχα πάρει γραπτή απάντηση ότι θα διατηρηθεί το 6μηνο στο yellow 21, άσχετα που μετά αποφάσισα να το γυρίσω σε κυμαινόμενο. 

Όσο για τις 60 μέρες δε ξέρω τι ισχύει με.τα ισχύοντα μέτρα... κανονικά η μη υποχρέωση ειδοποίησης αφορά τα κυμαινόμενα αλλά υπάρχει παραθυράκι στο τυπογραφικό. Θα σου κι ο κορακιος τη γνώμη του. 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, skiace είπε

καλημερα και καλη εβδομαδα,

με ενημερωσαν τηλεφωνικα πως αλλαζει το σταθερο Γ22 που εκανα στις 17/5/22 σε κυμαινομενο we blue επαγγελματικο με αμεση ισχυ.

Εχει αλλαξει το οτι η αλλαγη γινεται 60 ημερες μετα την ενημερωση ; Σε σχετικη μου ερωτηση στην τηλεφωνικη μας επικοινωνια, μου απαντησε πως δεν ισχυει πια μετα τις τελευταιες αλλαγες.

απο τηλέφωνο λογικό είναι να σου είπε παπάντζα, 6 μήνες ισχύει ο τιμοκατάλογος και ατομική ειδοποίηση 60 ημερών πριν , άρα πατάτα κάνανε , για 2 μήνες ακόμα δικαιούσαι το σταθερό, άνοιξε αίτημα στο myrae

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και εμένα το πρώτο μήνυμα του Ήρωνα για το μέτρα μόνος σου.

Μου λέει από 31/10-3/11 να καταχωρίσω τη μέτρηση. Έχει κάποια σημασία αν την κάνω στις 31/10 ή στο τέλος, στις 3/11; Κάπου πριν διάβασα ότι κάτι αλλάζει με τους λογαριασμούς τους ανάλογα πότε καταχωρείς.

ΥΓ: Μου έχει κάνει η εντύπωση η παντελής αδιαφορία της Εlpe που έφυγα. Ούτε τηλέφωνο, ούτε μήνυμα ούτε τίποτα. Βγάλανε τον τελικό -που προσπαθούν να κλέψουν διάφορα με πρώτη και καλύτερη την εγγύηση- και τέλος. Φαντάζομαι τι έχουνε κονομήσει αυτό το διάστημα, που ούτε ασχολούνται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

απο τηλέφωνο λογικό είναι να σου είπε παπάντζα, 6 μήνες ισχύει ο τιμοκατάλογος και ατομική ειδοποίηση 60 ημερών πριν , άρα πατάτα κάνανε , για 2 μήνες ακόμα δικαιούσαι το σταθερό, άνοιξε αίτημα στο myrae

Σύμφωνα μ'αυτό που παρέθεσες προχτές (Απόφαση ΡΑΕ 389/2022, σελίδα 72-73), συμφωνώ ότι η εφαρμογή ισχύει 60 μέρες μετά.

 

Spoiler

1.jpg.299d8805a5d8d73ae89b873348e741c9.jpg

 

2.jpg.4b543306a4ec8794a7b39a3da2b73b92.jpg

Το πρόβλημα είναι στο Ν. 4951/2022 (ΦΕΚ Α 129 - 04.07.2022) που ψηφίστηκε το καλοκαίρι, στο Άρθρο 138, παρ 4 β δεν αναφέρει ξεκάθαρα ότι το εδάφιο αφορά μόνο τα κυμαινόμενα τιμολόγια. Εννοείται βέβαια αυτό, καθώς όλα τα άλλα εδάφια μιλάνε για κυμαινόμενα και για το νέο μηχανισμό... αλλά η διατύπωση δίνει το δικαίωμα σε μερικούς παρόχους να παίξουν τη κολοκυθιά.

rre.jpg.abf29e338b27d2a69b8dad289d17efb4.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρων [email protected] με το εντυπο αμφισβητησης 
μα σας τη περασαμε την ΤΕΜ δειτε τη στη πρωτη σελιδα...
οσο για το 50ευρω ΣΤΟΝ επομενο λογαριασμο
τη ξεχεσα... προφανως και ΞΑΝΑ εξηγησα οτι μιλω για  την ΤΕΜ αυγουστου και οχι γενικα ΤΕΜ

ηρων rae
Το δώρο εγγραφής αλλά και η Πίστωση Ταμείου Ενεργειακής Μετάβασης που αφορά τον μήνα Αύγουστο αναμένεται να πιστωθούν ΣΕ επόμενο λογαριασμό που θα εκδοθεί για την παροχή.

τους απαντησα δεν μπορω να περιμενω λογαριασμο 38 ευρω (με τις πραξεις ολες)
και να παιρνω 125
και να βγαλουν αμεσα σωστο λογαριασμο

αυτοι ειναι οι λογαριασμοι που θα ξεραμε τι θα μας ερθουν χαρη στο νεο συστημα....
και το κρατος σφυριζει αδιαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Σύμφωνα μ'αυτό που παρέθεσες προχτές (Απόφαση ΡΑΕ 389/2022, σελίδα 72-73), συμφωνώ ότι η εφαρμογή ισχύει 60 μέρες μετά.

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1.jpg.299d8805a5d8d73ae89b873348e741c9.jpg

 

2.jpg.4b543306a4ec8794a7b39a3da2b73b92.jpg

Το πρόβλημα είναι στο Ν. 4951/2022 (ΦΕΚ Α 129 - 04.07.2022) που ψηφίστηκε το καλοκαίρι, στο Άρθρο 138, παρ 4 β δεν αναφέρει ξεκάθαρα ότι το εδάφιο αφορά μόνο τα κυμαινόμενα τιμολόγια. Εννοείται βέβαια αυτό, καθώς όλα τα άλλα εδάφια μιλάνε για κυμαινόμενα και για το νέο μηχανισμό... αλλά η διατύπωση δίνει το δικαίωμα σε μερικούς παρόχους να παίξουν τη κολοκυθιά.

rre.jpg.abf29e338b27d2a69b8dad289d17efb4.jpg

δε νομίζω μέσω myrae να πούνε αρλούμπες , απο τη μέρα της ατομικής ειδοποίησης που του κάνανε έχει 60 μέρες περιθώριο

50 λεπτά πριν, akaloith είπε

τους απαντησα δεν μπορω να περιμενω λογαριασμο 38 ευρω (με τις πραξεις ολες)
και να παιρνω 125
και να βγαλουν αμεσα σωστο λογαριασμο

αν δεν καίγεσαι ,καλύτερα να τα βάλουν διορθωμένα στον επόμενο παρά να βγάλουν έκτακτο που και μπορεί να είναι ότι να'ναι και να μη συμβαδίζει με τον κανονικό επόμενο (....μηχανογράφηση....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, korakios είπε

δε νομίζω μέσω myrae να πούνε αρλούμπες , απο τη μέρα της ατομικής ειδοποίησης που του κάνανε έχει 60 μέρες περιθώριο

αν δεν καίγεσαι ,καλύτερα να τα βάλουν διορθωμένα στον επόμενο παρά να βγάλουν έκτακτο που και μπορεί να είναι ότι να'ναι και να μη συμβαδίζει με τον κανονικό επόμενο (....μηχανογράφηση....)

δεν ειναι τοσο δυσκολο να αφαιρεσουν 
105* 0,337 * 1,06 (φπα) = 37,50 ΤΕΜ αυγουστου
+ 50 = 87,5 ευρω
δεν απαιτει καν μηχανογραφηση, απλα μαθηματικα δημοτικου ειναι :P
εχουν kwh αυγουστου σεπτεμβριου δε ζηταω εναντι

θελω να το κανουν διοτι οι επομενοι λογαριασμοι (με λιγες kwh) θα βγαινουν αρνητικοι και αντε βγαλε ακρη, βγαζουν αρνητικους ή το πανε στο μηδεν;

εγγυηση ποση ειναι; σκεφτομουν να κανω παγια εντολη για να τη γλιτωσω αλλα δεν το βλεπω :P
 

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, akaloith είπε

εγγυηση ποση ειναι; σκεφτομουν να κανω παγια εντολη για να τη γλιτωσω αλλα δεν το βλεπω :P

Κοίτα τη σύμβαση σου. Εμένα αναφέρει 105 ευρώ με 3φασικό 25kva.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, akaloith είπε

βγαζουν αρνητικους

...ε δε βγάζουν ρε συ; "Πιστωτικός" θα είναι απλά, όχι "χρεωστικός". 

(...άλλο το θέμα με τις ΤΕΜ και αν σε σχέση με τις τιμές των παρόχων "δεν γίνεται να βγαίνει αρνητική η χρέωση της kWh" κλπκλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πηρα τηλ ηρων για εγγυηση

image.jpeg.f9ccb2b7c9bb4b82e00ecd28e00c6d01.jpeg

μου παν μηδεν
οτι εγραφε και η προτεργια δηλαδη (ο προηγουμενος παροχος)
image.jpeg.cf7a45494a225e58f0bdc1f60886a2d2.jpeg

και οτι φαινεται και στο ΠΡΩΤΟ λογαριασμο
image.jpeg.ad68b2f4bcad24418eea7c49ccfd4a2d.jpeg
μπορω να βασιστω η θα δω στο δευτερο κατι αλλο;;;;;;

και σκεφτομουν να κανω παγια.... για να τη γλιτωσω (πριν τις 2 μη πιστωσεις)

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, akaloith είπε

πηρα τηλ ηρων για εγγυηση

καλά έκανες μιας και με τηλ είναι εγγυημένη η απάντηση 😁

Spoiler

image.png.8754760afc2f007c8438b873969517f6.png

nrg στον 1ο λογαριασμό είχε μηδενική και αν δεν έβαζες πάγια ερχόταν στο 2ο λογαριασμό η εγγύηση

αλλά παίξε με Ηρών και βάλε πάγια λίγο πριν την έκδοση του 2ου λογαριασμού για να κρατιέται το σασπένς 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, korakios είπε

καλά έκανες μιας και με τηλ είναι εγγυημένη η απάντηση 😁

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.8754760afc2f007c8438b873969517f6.png

nrg στον 1ο λογαριασμό είχε μηδενική και αν δεν έβαζες πάγια ερχόταν στο 2ο λογαριασμό η εγγύηση

αλλά παίξε με Ηρών και βάλε πάγια λίγο πριν την έκδοση του 2ου λογαριασμού για να κρατιέται το σασπένς 😂

οπως ειδες παραθεσα και το τι γραφει ο ηρων στο site του
image.jpeg.e3ba985bf34a48f9ed6c7a59036beb18.jpeg

ο προηγουμενος παροχος οντως εγραφε μηδεν
φυσικα ηταν μηδεν λογο παγιας βεβαια αλλα το πεδιο λεει ξεκαθαρα μηδεν :P
image.jpeg.befe18b8d5cebe33cad9abce48942bf9.jpeg

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...