Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, akaloith είπε

και ωραια φευγει; παει που; δεη;;; γνωστη μου αυτο το μηνα δεν της εβγαλε να καταχωρησει kwh
και για να εμφανιστει η νυχτερινη καταναλωση πηρε ΜΗΝΕΣ απο τη στιγμη που μπηκε το ρολοι

Spoiler

...ας πούμε "ναι, ΔΕΗ". Μία γνωστή δεν σημαίνει ούτε ότι κι άλλοι δεν έχουν γνωστούς που "δεν τους βγάζει να καταχωρίσουν ενδείξεις" - ούτε όμως ότι γίνεται ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΕΝΕΞΑΙΡΈΤΩΣ (...όπως γίνονται κάτι άλλα σε κάποιους εναλλακτικούς....). Πχ σ' εμένα που από Αύγουστο είμαι ΔΕΗ, σε 2 παροχές, μια χαρά βγάζει.

Όσο για την "εμφάνιση της νυχτερινής", κυρίως θέμα του ΔΕΔΔΗΕ είναι το πότε θα δώσει την αλλαγή σε νυχτερινό στον πάροχο, και μετά αυτός πότε θα βγάλει εκκαθαριστικό κτλ (γενικά είναι "μπλέξιμο" με την προσθήκη νυχτερινού και θέλει κάποιο διάστημα μέχρι να μπουν "όλα σε μια σειρά". Αλλά το θέμα είναι ότι κι αν αργεί, δεν ΧΑΝΕΙ κάτι κάποιος, καθώς το νυχτερινό θα μετρήσει, έστω κι αναδρομικά, από την πρώτη μέρα που καταγρήφηκε ότι ενεργοποιήθηκε). Και σε 'μένα όταν έβαλα νυχτερινό τον Γενάρη επί Volterra, έκανε 3 βδομάδες ο ΔΕΔΔΗΕ να ενημερώσει τον πάροχο, και δεν θυμάμαι πόσο (αλλά ήταν πολύ), μέχρι να έρθει ο εκκαθαριστικός με το νυχτερινό μέσα (υπολογισμένη η νυχτερινή κατανάλωση από τότε που έγινε η αλλαγή μετρητή).

ΕΛΑ ΑΣΕ ΜΕ, ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΞΑ ΣΕ ΠΟΙΟ ΘΡΕΝΤ ΤΟΛΜΑΩ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΔΕΗ ΚΑΙ ΔΕΔΔΗΕ

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια γνωστη μου ειναι η κυρια που της κανω μαθημα υπολογιστες
-που επεμενα να βαλει νυχτερινο και μπηκε 1χρονο και 3 μηνες μετα
ο δεδδηε εκανε 1χρονο να το βαλει το νυχτερινο (αρα ενα χρονο ειχε πληρωσει νυχτερινο και ΔΕΝ επωφεληθηκε)
και η δεη εκανε 3μηνες να εμφανισει τη καταχωρηση το ebill & με χαρακτηριστικη απαθεια της λεγαν δεν το βαλαμε δεν καταμετρησαμε κτλ
και οπως καταλαβατε αν δε καταλαβατε της ηρθαν 4 μηνες ΜΑΖΙ σε εναν λογαριασμο (ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΤΑΜΕΗΤΡΗΣΗ ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΠΕΔΙΟ)
δηλαδη σχεδον 1000kwh ημερησιες και κανα 600 νυχτερινες

ωραια πραγματα....
-που επιμενω να καταχωρει καθε μηνα kwh αλλα δεν της δινεται η δυνατοτητα, τουλαχιστον αυτον το μηνα ΓΙΟΚ = λαβε εναντι θες δεν θες

μου λεει χαλια χαλια η δεη, της απαντω και μενα μου στειλαν λαθος λογαριασμο στον ηρωνα μπας και νιωσει καλυτερα.
και φυσικα δεν ειπα οτι ειναι γενικο το κακο. ειπα οτι συμβαινει και στις "καλυτερες οικογενειες"
λεω απλα το "βαλε δεη να εχεις το κεφαλι σου ησυχο" δεν συμβαινει παντου τελικα.
 

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οχι οπως και η δεη δε τη λυπηθηκε που της εστειλε 4 μηνες σε 1 λογαριασμο

edit: εχω 55αρα οθονη οσο μικρα και να βαλεις δεν χρειαζομαι καν ζοομ ιν :P

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...εν τω μεταξύ το πήρε πίσω το " :blink:" ο άλλος :P.....Το 'δαμε κι αυτό....Γερνάει μάλλον και μαλακώνει...😁

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Greg29M είπε

Καλημέρα σε όλους! Μπορεί να μου στείλει κάποιος παρακαλώ το excel του korakios με τις τιμές ανά πάροχο ;

1η σελίδα του νήματος

56 λεπτά πριν, trobinhood είπε

Και γω το ψάχνω ανανεωμένο! 

το ίδιο αρχείο excel είναι , ανανεώνεται συνεχώς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Μήπως γνωρίζεται τι από τα παρακάτω ισχύει?

Στην επιδότηση ΤΕΜ η τιμή κιλοβατώρας που αφορά νοικοκυριά ενταγμένα στο ΚΟΤ:

α) Εφαρμόζεται στο σύνολο των κιλοβατωρών που θα καταναλώσουν ανεξάρτητα αν αυτές υπερβαίνουν τα όρια κατανάλωσης του ΚΟΤ.

Β) Εφαρμόζεται μόνο αν η κατανάλωση είναι εντός των ορίων του ΚΟΤ. Στην περίπτωση που υπάρχει υπέρβαση του  ορίου τότε στο σύνολο της κατανάλωσης εφαρμόζονται οι τιμές  ΤΕΜ των απλών οικιακών.

Γ) Εφαρμόζεται για το μέρος στις κατανάλωσης που εμπίπτει  εντός του ορίου ΚΟΤ  ενώ για την υπερβαίνουσα ποσότητα  εφαρμόζονται οι τιμές  ΤΕΜ των απλών οικιακών.

Στο excel του korakios αν ερμήνευσα σωστά τις φόρμουλες υπολογίζεται σύμφωνα με το α)

edit: Σορρυ πόσταρα καταλαθως εδω.....ήθελα να το βαλω στο Κοινωνικο Τιμολογιο

Επεξ/σία από Giannis_K87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, akaloith είπε

παροχοι φθηνοτερη τιμη: 558,4 euro / MWh = 0,5584 euro / Kwh
= 2.4x

πας ΑΔΜΗΕ , κοιτάς το σύνολο και το σύνολο το πολλαπλασιάζεις με 1,1371

αυτό είναι και το κόστος αγοράς κιλοβατώρας στο ΧΕ (δεν είναι μόνο η ΤΕΑ/MCP δηλαδή)

δυστυχώς τα στοιχεία αργούν να βγουν και να οριστικοποιηθούν οπότε κάνεις μια μαντεψιά

απο εκεί και μετά πας στο excel στο φύλλο "Δεν Ισχύει"  ,βάζεις τιμές (που μαντεύεις) για ΛΠ και Αποκλίσεις εκτός της ΤΕΑ και βλέπεις τιμή κιλοβατώρας που θα είχαν οι πάροχοι πριν το μηχανισμό ενσωμάτωσης ρήτρας

φυσικά με την προϋπόθεση οτι οι πάροχοι θα κρατούσαν τους ίδιους συντελεστές και όρια στον τύπο υπολογισμό

(συνήθως όταν ανέβαινε η ΤΕΑ τότε αλλάζαν και συντελεστές/όρια)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...