Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, madboy είπε

Από τις 22 του μήνα έχει γίνει η μετάβαση στον Ηρων. Ακόμα βέβαια τόσο στην εφαρμογή όσο και στην σελίδα αναφέρει ότι έχουν στείλει την αίτηση στον Δεδδηε. Πόσες μέρες συνήθως θέλει για να δουν ότι η παροχή είναι σε αυτούς;

 

Πάρε ένα τηλέφωνο τον Δεδδηε.. Να δεις αν ισχύει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tounion είπε

Για τα κίτρινα ex ante πχ smart elpedison τι πρόβλεψη υπάρχει ? Θα ξεφύγουν όπως και τα πράσινα ?

Δεν έχει ex-ante η Elpedison, αλλά έχει κλειδώσει το Win και το Flex γύρω στα 11 λεπτά για τον Ιούλιο.

7 λεπτά πριν, gpapas640 είπε

Έχει χάρη που εκτός από ουλτρα εξυπνακιας, είσαι και το οργανωτικό μυαλό του τοπικ. Ευχαριστώ, πάντως, αρκούσε να μου πεις ότι ο τύπος (ούτε καν τύπος, περιφραστικά το λέει) είναι παραχωμενος μέσα στους όρους και αν ήθελες να με παραπέμψεις και στο χρήσιμα έγγραφα που τα έχει πιο ξεκάθαρα. Τα υπολοιπα είναι απλώς δημιουργια εντυπώσεων.

 

Στις 27/6/2024 στις 11:41 ΠΜ, doomnx είπε

Στους ειδικούς όρους κάθε προγράμματος περιγράφεται με σαφήνεια ο τρόπος υπολογισμού της τιμής

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, doomnx said:

Δεν έχει ex-ante η Elpedison, αλλά έχει κλειδώσει το Win και το Flex γύρω στα 11 λεπτά για τον Ιούλιο.

Sorry Ex post.. για το smart ρωτάω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, megapaixtaras είπε

σε καθε σελιδα καθε μερα γραφεις 3 ποστ ,ενα παραπανω σε πειραξε? βοηθα το παιδι,μερικοι την εχετε δει εδω μεσα καπως..

Προσωπικά, θέλω να ξέρω πως να ψάχνω για αυτό και ζήτησα το ΠΟΥ βρίσκεται η πληροφορία. Αν ήθελα να μάθω μόνο τα νούμερα υπάρχει το εξελ. Μάλλον μερικοί δε θέλουν να μάθουμε να ψάχνουμε για να τους έχουμε ανάγκη ως γκουρού? Η απάντηση δική σας.

Όλο το θέμα ξεκίνησε από το ποσο ξεκάθαρα παρουσιάζει τις πληροφορίες για το WeBlue η Eunice. Σε αντίθεση με το ειδικό τιμολόγιο που ο τύπος υπολογισμού υπάρχει στην αρχική σελίδα του τιμολογίου (κάτι που είναι ο κανόνας σε όλα τα τιμολόγια των άλλων παροχων), στην περίπτωση του WeBlue φαίνεται ότι το έχουν δυσκολέψει όσο περισσότερο μπορούσαν. Αντί να βάλουν τη γνωστή παραμετρική εξίσωση των 3 περιπτώσεων ανάλογα με την τιμή της ΤΕΑ, που είναι και οπτικά πιο εύκολη, κάθισαν και το έγραψαν σε παράγραφο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tounion είπε

Sorry Ex post.. για το smart ρωτάω 

To Smart για τον Ιούνιο είναι στα 0,15741 €/kWh όπως μπορείς να δεις και στο excel. Δεν ξέρει κανείς πώς θα κινηθεί η ΤΕΑ.

2 ώρες πριν, gpapas640 είπε

Προσωπικά, θέλω να ξέρω πως να ψάχνω για αυτό και ζήτησα το ΠΟΥ βρίσκεται η πληροφορία. Αν ήθελα να μάθω μόνο τα νούμερα υπάρχει το εξελ. Μάλλον μερικοί δε θέλουν να μάθουμε να ψάχνουμε για να τους έχουμε ανάγκη ως γκουρού? Η απάντηση δική σας.

Όλο το θέμα ξεκίνησε από το ποσο ξεκάθαρα παρουσιάζει τις πληροφορίες για το WeBlue η Eunice. Σε αντίθεση με το ειδικό τιμολόγιο που ο τύπος υπολογισμού υπάρχει στην αρχική σελίδα του τιμολογίου (κάτι που είναι ο κανόνας σε όλα τα τιμολόγια των άλλων παροχων), στην περίπτωση του WeBlue φαίνεται ότι το έχουν δυσκολέψει όσο περισσότερο μπορούσαν. Αντί να βάλουν τη γνωστή παραμετρική εξίσωση των 3 περιπτώσεων ανάλογα με την τιμή της ΤΕΑ, που είναι και οπτικά πιο εύκολη, κάθισαν και το έγραψαν σε παράγραφο.

Σου απάντησα από το πρώτο μήνυμα ότι ο τρόπος υπολογισμού βρίσκεται στους όρους του προγράμματος (όπως σε όλα). Καμία γνώση δεν σου έκρυψα. Αν είναι δυνατόν να το λες σε μένα αυτό που παρέχω ξεκλείδωτο το εξέλ τόσους μήνες και μπορεί να το αντιγράψει ή να το χρησιμοποιήσει/οικειοποιηθεί ο καθένας όπως θέλει. Και ήδη το έχουν κάνει και δεν ζήτησα ποτέ τα ρέστα. Ακριβώς γιατί πιστεύω ότι η γνώση πρέπει να μοιράζεται.

Έχουμε ξοδέψει άπειρες ώρες να αποκωδικοποιήσουμε τα χρωματιστά τιμολόγια και τις αμφιλεγόμενες διατυπώσεις τόσο της ΔΕΗ όσο και των μικρότερων παρόχων. Όλοι οι τύποι στο εξέλ πέρασαν από επαλήθευση με βάση τις τιμές που ανακοινώθηκαν σε μεταγενέστερο χρόνο.

Όταν σου λέω μην προσπαθείς να ανακαλύψεις τον τροχό από την αρχή και απλά χρησιμοποίησε το εξέλ δεν το κάνω γιατί τη βρίσκω με το download counter, το κάνω για να μην σπαταλήσεις εσύ άπειρο χρόνο προσπαθώντας να βγάλεις άκρη, γνωρίζοντας πόσο περίπλοκα είναι για κάποιον που τα αντικρύζει πρώτη φορά. Γιατί κι εμένα δεν με πήρε κανένας από το χεράκι να μου εξηγήσει τι είναι ΤΕΑ, τι είναι άνω όριο, τι είναι άθροισμα, τι είναι Μηχανισμός Διακύμανσης. Μόνος μου έκατσα και ξεστραβώθηκα.

Όσο για την παραμετρική εξίσωση κλπ που ζητάς, αυτά θα τα δεις μόνο σε πράσινα προγράμματα που και οι ίδιοι οι πάροχοι αντέγραψαν το ΦΕΚ αυτούσιο. Πριν τα πράσινα τιμολόγια η ρήτρα αναπροσαρμογής περιγραφόταν από ΟΛΟΥΣ τους παρόχους όπως ακριβώς είδες να την περιγράφει η Eunice Power. Και άμα ψάξεις και τα άλλα κίτρινα θα βρεις ακόμα τις περιγραφές. Και τους συμφέρει να είναι κρυμμένη η ρήτρα αναπροσαρμογής όσο καλύτερα γίνεται, για να βλέπεις την αρχική τιμή μόνο και να κλείνεις το πρόγραμμα. Είναι παγίδα και το κάνουν ΟΛΟΙ.

Τέλος από μένα, βαρέθηκα να εξηγώ τα αυτονόητα. 

  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα...Η protergia αυτή τη στιγμή χρεώνει την κιλοβατώρα 0,199..Η μάνα μου έχει μια σύμβαση μέχρι τον Αύγουστο του 25..+4 ευρώ μηνιαίο πάγιο..

Ισχύει ακόμα.αυτο που μπορείς να φύγεις όποτε θες? Επίσης,αν χρωστάς,πρέπει να μηδενίσει πρώτα κ μετά να φύγεις?

Μπορεί να κάνει μια ρύθμιση κ να την πάω στη ΔΕΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@messinia3 

@takoulou

Εχει αλλάξει ο αριθμός παροχής. Στην Ελπε εμφανίζεται απενεργοποιημένη η παροχή μου κιόλας.

Απλά στον Ηρων αργούν πολύ.

Αν θέλω να αλλάξω πάροχο θα μπορώ ή θα πρέπει να περιμένω να εμφανιστεί η παροχή μου στον Ηρων; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Πανος999 είπε

Καλησπέρα...Η protergia αυτή τη στιγμή χρεώνει την κιλοβατώρα 0,199..Η μάνα μου έχει μια σύμβαση μέχρι τον Αύγουστο του 25..+4 ευρώ μηνιαίο πάγιο..

Ισχύει ακόμα.αυτο που μπορείς να φύγεις όποτε θες? Επίσης,αν χρωστάς,πρέπει να μηδενίσει πρώτα κ μετά να φύγεις?

Μπορεί να κάνει μια ρύθμιση κ να την πάω στη ΔΕΗ?

Ναι, με διακανονισμό μπορείς να αλλάξεις προμηθευτή. Στο μεταξύ γιατί δεν περνάς σε ένα από τα φθηνότερα προγράμματα της Protergia?

6 λεπτά πριν, madboy είπε

Αν θέλω να αλλάξω πάροχο θα μπορώ ή θα πρέπει να περιμένω να εμφανιστεί η παροχή μου στον Ηρων;

Μπορείς να φύγεις από την 1η κιόλας μέρα που σου είπε ο ΔΕΔΔΗΕ ότι άλλαξες πάροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gpapas640 είπε

Προσωπικά, θέλω να ξέρω πως να ψάχνω για αυτό και ζήτησα το ΠΟΥ βρίσκεται η πληροφορία. Αν ήθελα να μάθω μόνο τα νούμερα υπάρχει το εξελ. Μάλλον μερικοί δε θέλουν να μάθουμε να ψάχνουμε για να τους έχουμε ανάγκη ως γκουρού? Η απάντηση δική σας.

Όλο το θέμα ξεκίνησε από το ποσο ξεκάθαρα παρουσιάζει τις πληροφορίες για το WeBlue η Eunice. Σε αντίθεση με το ειδικό τιμολόγιο που ο τύπος υπολογισμού υπάρχει στην αρχική σελίδα του τιμολογίου (κάτι που είναι ο κανόνας σε όλα τα τιμολόγια των άλλων παροχων), στην περίπτωση του WeBlue φαίνεται ότι το έχουν δυσκολέψει όσο περισσότερο μπορούσαν. Αντί να βάλουν τη γνωστή παραμετρική εξίσωση των 3 περιπτώσεων ανάλογα με την τιμή της ΤΕΑ, που είναι και οπτικά πιο εύκολη, κάθισαν και το έγραψαν σε παράγραφο.

Φίλος, μην περιμένεις μασημένη τροφή, ψάξε, γκούγκλαρε, πάρε τηλέφωνο την Eunice και όποια άλλη θες και μάθε ότι χρειάζεσαι. Μην γίνεσαι αγενής και επιθετικός όταν τα παιδιά δεν στα φέρνουν έτοιμα γιατί δεν είναι υπάλληλοί σου! Εθελοντικά κάνουν ότι κάνουν χωρίς να είναι υποχρεωμένοι και έχουν βοηθήσει παρα πολλά παιδιά να καταλάβουν τι γίνεται με το ρεύμα και να γλυτώσουν χρήματα.

 

  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, madboy είπε

@messinia3 

@takoulou

Εχει αλλάξει ο αριθμός παροχής. Στην Ελπε εμφανίζεται απενεργοποιημένη η παροχή μου κιόλας.

Απλά στον Ηρων αργούν πολύ.

Αν θέλω να αλλάξω πάροχο θα μπορώ ή θα πρέπει να περιμένω να εμφανιστεί η παροχή μου στον Ηρων; 

 

Αλλάζεις οποτε θες,δε σε απασχολεί τι φαίνεται στην εφαρμογή του Ήρωνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, gpapas640 said:

 Ευχαριστώ, πάντως, αρκούσε να μου πεις ότι ο τύπος (ούτε καν τύπος, περιφραστικά το λέει) είναι παραχωμενος μέσα στους όρους 

Σου το είχα πει εγώ τη Παρακευή λέμε, αλλά μάλλον ηθελες απάντηση από τον doom ντε και καλά. 

IMG_20240630_181133.jpg.bface1de6137411ea946a8ae1731eced.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gpapas640 είπε

Προσωπικά, θέλω να ξέρω πως να ψάχνω για αυτό και ζήτησα το ΠΟΥ βρίσκεται η πληροφορία. Αν ήθελα να μάθω μόνο τα νούμερα υπάρχει το εξελ. Μάλλον μερικοί δε θέλουν να μάθουμε να ψάχνουμε για να τους έχουμε ανάγκη ως γκουρού? Η απάντηση δική σας.

Όλο το θέμα ξεκίνησε από το ποσο ξεκάθαρα παρουσιάζει τις πληροφορίες για το WeBlue η Eunice. Σε αντίθεση με το ειδικό τιμολόγιο που ο τύπος υπολογισμού υπάρχει στην αρχική σελίδα του τιμολογίου (κάτι που είναι ο κανόνας σε όλα τα τιμολόγια των άλλων παροχων), στην περίπτωση του WeBlue φαίνεται ότι το έχουν δυσκολέψει όσο περισσότερο μπορούσαν. Αντί να βάλουν τη γνωστή παραμετρική εξίσωση των 3 περιπτώσεων ανάλογα με την τιμή της ΤΕΑ, που είναι και οπτικά πιο εύκολη, κάθισαν και το έγραψαν σε παράγραφο.

Όταν σου δίνουν κάτι χωρίς αντάλλαγμα να μάθεις να λες ευχαριστώ. 

Το να απαιτείς να σου εξηγήσει κάποιος αναλυτικότερα, επειδή εσύ δεν κατάλαβες, είναι αγενές. 

Το να διαμαρτύρεται και να κακοχαρακτηρίζεις όσους αφιλοκερδώς και εθελοντικά  προσφέρουν τις γνώσεις τους σε αυτό το φόρουμ είναι τουλάχιστον απαράδεκτο.

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gx2 είπε

Όταν σου δίνουν κάτι χωρίς αντάλλαγμα να μάθεις να λες ευχαριστώ. 

Το να απαιτείς να σου εξηγήσει κάποιος αναλυτικότερα, επειδή εσύ δεν κατάλαβες, είναι αγενές. 

Το να διαμαρτύρεται και να κακοχαρακτηρίζεις όσους αφιλοκερδώς και εθελοντικά  προσφέρουν τις γνώσεις τους σε αυτό το φόρουμ είναι τουλάχιστον απαράδεκτο.

Κάτι λάθος έχεις καταλάβει φίλε.

1. Ευχαριστώ είπα πολλάκις και έχω αποδώσει τα εύσημα σε όσους κάνουν σημαντική δουλειά.

2. Από κανέναν δεν απαίτησα τίποτα. Άλλωστε όλοι εθελοντές είμαστε εδώ. Έκανα μια ερώτηση με ευγενικό τρόπο.

3. Όταν μου απάντησαν με αγένεια απάντησα αναλόγως μεν, χωρίς να προσβάλλω δε.

Όλοι είμαστε ίσοι εδώ μέσα και συμβάλουμε εθελοντικά. Αυτό δε δίνει το δικαίωμα σε όποιον συμβάλλει περισσότερο από έναν άλλο να μιλάει υποτιμητικά. Αυτά. Πάμε για άλλα

 

Επεξ/σία από gpapas640
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doomnx είπε

Ναι, με διακανονισμό μπορείς να αλλάξεις προμηθευτή. Στο μεταξύ γιατί δεν περνάς σε ένα από τα φθηνότερα προγράμματα της Protergia?

Μπορείς να φύγεις από την 1η κιόλας μέρα που σου είπε ο ΔΕΔΔΗΕ ότι άλλαξες πάροχο.

Θα το τσεκαρω να δω αν υπάρχει κάποιο φθηνότερο στην προτεργια..Δεν ασχοληθεί καθόλου με άλλους παρόχους κ δεν τα ξέρω καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, ekrepali είπε

Σου το είχα πει εγώ τη Παρακευή λέμε, αλλά μάλλον ηθελες απάντηση από τον doom ντε και καλά. 

IMG_20240630_181133.jpg.bface1de6137411ea946a8ae1731eced.jpg

Έχεις δίκιο στο ότι όντως δόθηκε μια απάντηση.

Βέβαια εγώ είχα σκαναρει τη σύμβαση αλλά δεν εντόπισα το σημείο που έλεγε για τον υπολογισμό, για αυτό και ζήτησα το λινκ μήπως δε βλέπω το σωστό έγγραφο. Η εικόνα που μου έστειλες μετά εσύ ήταν φουλ θολή και δε διαβαζόταν. Ωστόσο με βοήθησε να καταλάβω ότι είχα το σωστό έγγραφο εξαρχής αλλά ήθελε λίγο παραπάνω ψειρισμα.

Από κει και πέρα δεν θα κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω. Ο καθείς κρίνεται από τα γραφόμενα του. Ευχαριστώ για άλλη μια φορά σε όσους βοήθησαν.

Φιλάκια

Επεξ/σία από gpapas640
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...