Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, jasonas21 είπε

Οικιακό πρόγραμμα σε Γ21 μπορώ να βάλω ή απαραίτητα πρέπει να μπει επαγγελματικό? 

Δεν γίνεται.. Δεν μπορεί.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 hours ago, gpapas640 said:

Μήπως μπορείς να μου το στείλεις εσύ; Εκτός αν η ερώτηση θεωρείται επιθετική or something 😂

Σου απάντησα τη Παρασκευή. Να στο κάνω copy-paste έτοιμο στο πιάτο, όχι δε μπορώ.

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, johnmegarythmos είπε

το elpedison bright αν και εχει κατεβει απο το site της εταιρειας , μπορεις να κανεις αιτηση τηλεφωνικα να μπεις μεχρι και αυριο 306/2024 στις 5 το απογευμα . Ρωτησα σημερα στο τηλεφωνικο κεντρο. 

Μόλις έκανα αίτηση. Νομίζω ότι δεν θα έχει μεγάλη πτώση τιμής το ρεύμα μέχρι τέλους του χρόνου και επειδή δεν μπορώ να αλλάζω παρόχους και προγράμματα κάθε μήνα μου φαίνεται καλή περίπτωση. Τουλάχιστον θα έχω ήσυχο το κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δεν ξέρω αν απαντήθηκε, αλλα μπήκα στο smart της ΕΛΠΕ 31/05 και μέχρι στιγμής έχω λάβει μόνο το public.

Αν το γυρίσω σε bright up της ίδιας σήμερα 30/06 θα χάσω Σκλαβενιτη και go4more? (τα 30 σε δυο μήνες μαλλον θα τα χάσω αφού οριακά κλείνω 1 μήνα, αν και θα έπρεπε στον τελικό που θα βγάλει πριν παω bright up να εχει ενα 15αρι)

Ρωτησα στο τηλέφωνο αλλα δεν ήξερε να μου απαντήσει, αφού δεν λεεί κάπου για ελάχιστη παραμονή κανονικά δεν πρέπει να τα πάρω και ας αλλάξω πρόγραμμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τόσο καιρό ήμουνα ικανοποιημένος από το Protergia Value Simple, το οποίο το θεώρησα αρκετά τίμιο πρόγραμμα, μιας και δεν ήμουνα υπέρ του τουρισμού.

Επειδή όμως βλέπω ότι οι τιμές παίρνουν την ανιούσα και επειδή το αμέσως επόμενο διάστημα θέλω σταθερότητα στα έξοδα μου λόγω αλλαγών στην ζωή μου, πρόλαβα σήμερα και έκανα αίτηση τελικά για το Elpedison Bright UP με τα 0,089 €. 

Από το Δεκέμβρη και μετά, βλέπουμε....

Επεξ/σία από yiankap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Bubs είπε

Παιδιά, δεν ξέρω αν απαντήθηκε, αλλα μπήκα στο smart της ΕΛΠΕ 31/05 και μέχρι στιγμής έχω λάβει μόνο το public.

Αν το γυρίσω σε bright up της ίδιας σήμερα 30/06 θα χάσω Σκλαβενιτη και go4more? (τα 30 σε δυο μήνες μαλλον θα τα χάσω αφού οριακά κλείνω 1 μήνα, αν και θα έπρεπε στον τελικό που θα βγάλει πριν παω bright up να εχει ενα 15αρι)

Ρωτησα στο τηλέφωνο αλλα δεν ήξερε να μου απαντήσει, αφού δεν λεεί κάπου για ελάχιστη παραμονή κανονικά δεν πρέπει να τα πάρω και ας αλλάξω πρόγραμμα?

Τις δωροεπιταγες κανονικά δεν τις χάνεις ακόμα και να φύγεις από τον πάροχο τις διεκδικείς μέσω myrae.Τους go4more είναι υποχρεωμένοι να τις βάλουμε έως και 150 μέρες μετά την υπογραφή σύμβασης.

Καλύτερα ρώτα στο τσατ και κρατησε σκρινσοτ την απάντηση αν σου πούνε ότι δεν τα χάνεις και να σου στείλουν στο email που θα υπογράψεις να αναφέρεται ότι δεν τα χάνεις για να προχωρήσεις.

Επεξ/σία από favou2000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Bubs είπε

Παιδιά, δεν ξέρω αν απαντήθηκε, αλλα μπήκα στο smart της ΕΛΠΕ 31/05 και μέχρι στιγμής έχω λάβει μόνο το public.

Αν το γυρίσω σε bright up της ίδιας σήμερα 30/06 θα χάσω Σκλαβενιτη και go4more? (τα 30 σε δυο μήνες μαλλον θα τα χάσω αφού οριακά κλείνω 1 μήνα, αν και θα έπρεπε στον τελικό που θα βγάλει πριν παω bright up να εχει ενα 15αρι)

Ρωτησα στο τηλέφωνο αλλα δεν ήξερε να μου απαντήσει, αφού δεν λεεί κάπου για ελάχιστη παραμονή κανονικά δεν πρέπει να τα πάρω και ας αλλάξω πρόγραμμα?

Τα 30 σε δύο μήνες του smart πάνε αναλογικά των ημερών παραμονής.Θα λάβεις λοιπόν την αναλογία των 15 ευρώ για τις 29 ημέρες, αν υποθέσουμε ότι σήμερα άλλαξες πρόγραμμα.Για τις επιταγές Σκλαβενίτη ζητά τες από τον πωλητή σου(εγώ με ίδια ημερομηνία σύμβασης παραλαμβάνω αύριο).Αν αναγράφονται στη σύμβαση σου δεν πιστεύω ότι θα έχεις κάποιο θέμα.

Οι πόντοι go4more δε βλέπω το λόγο να μη σου πιστωθουν,αφου θα παραμένεις ενεργός πελάτης της elpedison κατά το χρόνο απόδοσης.

Επεξ/σία από messinia3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, gpapas640 είπε


Εγώ απλώς ζήτησα ενα λινκ και μάλιστα ευγενικα και το έκανες ολόκληρο θέμα προσαπτοντας μου κακή πρόθεση. Αν είχες απαντήσει με το λινκ το θέμα θα είχε λήξει ήδη. Αν πάλι όντως η Eunice δεν είχε δημοσιευμένο το λινκ με τον τρόπο υπολογισμού τιμών θα μπορούσες απλά να μου πεις πως να το βρω.

Ούτε σε αμφισβήτησα ούτε σου επιτέθηκα ούτε τίποτα. Ειλικρινά δεν ξέρω ποιο είναι το πρόβλημα σου.

Εγώ δεν αμφισβήτησα την ορθότητα του excel. Απλώς ζήτησα το λινκ και ο @doomnx άρχισε να μου επιτίθεται χωρίς λογο. Μήπως μπορείς να μου το στείλεις εσύ; Εκτός αν η ερώτηση θεωρείται επιθετική or something 😂

Άντε πάλι! 😂

Έχω πειστεί ότι ή είσαι ζαβό ή τρολάρεις! Στην περίπτωση που κάνω λάθος, θα σου απαντήσω όμως.

Το link της Eunice Power
Home - Eunice Power (eunice-power.gr)

Το link με τα Χρήσιμα Έγγραφα της Eunice Power
Χρήσιμα έγγραφα - Eunice Power (eunice-power.gr)

Το link της σελίδας του WeBlue
WeBlue - Eunice Power (eunice-power.gr)

Το link των Ειδικών Όρων του WeBlue
https://eunice-power.gr/wp-content/uploads/2023/12/EUNICEPOWER-Eidikoi-oroi_We-Blue_28-nf.pdf

To link των Γενικών Όρων της Eunice Power
https://eunice-power.gr/wp-content/uploads/2023/12/EUNICEPOWER-Genikoi-Oroi-Simbasis1-nf.pdf

To link με τις τελικές τιμές των μηνών του 2024 της Eunice Power
ΤΙΜΕΣ ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΠΑΚΕΤΩΝ (eunice-power.gr)

Το link με τις ΤΕΑ
TEA - EnExGroup

Οι ειδικοί όροι του WeBlue και σε εικόνα
0HFIPDl.jpeg

 

Οι Γενικοί Όροι της Eunice Power με υπογραμισμένο το άρθρο 6.3 που καθορίζει τον υπολογισμό της ρήτρας αναπροσαρμογής και σε εικόνα

WVqzTzA.jpeg
Wh8uIy7.jpeg

 

To επίμαχο σημείο που δεν μπορούσες να βρεις για κανένα λόγο

CtiKwfB.png

 

BONUS: Το link για το Booking, για όποιον χρειάζεται διακοπές. Εγώ σίγουρα θα το χρειαστώ.
Booking.com | Official site | The best hotels, flights, car rentals & accommodations

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 4
  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doomnx είπε

BONUS: Το link για το Booking, για όποιον χρειάζεται διακοπές. Εγώ σίγουρα θα το χρειαστώ.
Booking.com | Official site | The best hotels, flights, car rentals & accommodatio

Έτσι σκέτο?Κάνα εκπτωτικό κουπονακι δεν παίζει?😂

  • Haha 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω πως θα πάει ο υπόλοιπος μήνας όσον αφορά τις τιμές των κυμαινόμενων, αλλά σίγουρα δεν ξεκίνησε και με τους καλύτερους οιωνούς....

Η ημερήσια ΤΕΑ (average) για την  επόμενη ημέρα (δηλαδή για την 1/7/2024) είναι 148,70 € / Μwh (η υψηλότερη του εξάμηνου)  !!

Υπενθυμίζεται ότι η αντίστοιχη ΤΕΑ για την 1/6/2024 ήταν  μόλις 70 € / Μwh και για ολόκληρο τον Ιούνιο έκλεισε τελικά στις 98,89 € / Μwh !

Άντε να δούμε πως θα κυλίσουν και οι επόμενες 30 ημέρες και πως θα διαμορφωθεί ο μέσος όρος του Ιουλίου...

Επεξ/σία από yiankap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, tounion είπε

Για τα κίτρινα ex ante πχ smart elpedison τι πρόβλεψη υπάρχει ? Θα ξεφύγουν όπως και τα πράσινα ?

Δες στο excel του @doomnx πως διαμορφώθηκε η τιμή για Ιούνιο (ευτυχώς που είχε 5 Σκ ο μηνας και επεσε λιγο η ΤΕΑ το τελευταίο)

Ο Ιουλιος αρχισε 1η του μήνα με ΤΕΑ 148,7.Η λογική και οι πιθανότητες λένε ότι το θα ξεπεράσει το ψυχολογικό όριο του 100 τον Ιούλιο και οι τιμές θα κινηθούν ανοδικά για το προσεχές διάστημα. Χρηματιστήριο είναι βέβαια,οπότε ασφαλείς προβλέψεις δεν υπάρχουν (στην προκειμένη υφίστανται βέβαια σαφείς ενδείξεις και βάση ιστορικού)

Εγώ άλλαξα από  smart σε win και βλέπουμε,αφου πλεον τα 15 ευρώ το μηνα δε μου καλύπτουν τη διαφορά τιμής kwh και παγίου. 

Επεξ/σία από messinia3
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις 22 του μήνα έχει γίνει η μετάβαση στον Ηρων. Ακόμα βέβαια τόσο στην εφαρμογή όσο και στην σελίδα αναφέρει ότι έχουν στείλει την αίτηση στον Δεδδηε. Πόσες μέρες συνήθως θέλει για να δουν ότι η παροχή είναι σε αυτούς;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, madboy είπε

Από τις 22 του μήνα έχει γίνει η μετάβαση στον Ηρων. Ακόμα βέβαια τόσο στην εφαρμογή όσο και στην σελίδα αναφέρει ότι έχουν στείλει την αίτηση στον Δεδδηε. Πόσες μέρες συνήθως θέλει για να δουν ότι η παροχή είναι σε αυτούς;

 

Δες εδώ αν έχει αλλάξει το τελευταίο ψηφιο παροχής σου ήδη.

https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Πολλές φορές κάνουν βδομάδες στον Ηρωνα να εμφανισουν τη νέα παροχή στο myheron.

Επεξ/σία από messinia3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, doomnx είπε

Άντε πάλι! 😂

Έχω πειστεί ότι ή είσαι ζαβό ή τρολάρεις! Στην περίπτωση που κάνω λάθος, θα σου απαντήσω όμως.

Το link της Eunice Power
Home - Eunice Power (eunice-power.gr)

Το link με τα Χρήσιμα Έγγραφα της Eunice Power
Χρήσιμα έγγραφα - Eunice Power (eunice-power.gr)

Το link της σελίδας του WeBlue
WeBlue - Eunice Power (eunice-power.gr)

Το link των Ειδικών Όρων του WeBlue
https://eunice-power.gr/wp-content/uploads/2023/12/EUNICEPOWER-Eidikoi-oroi_We-Blue_28-nf.pdf

To link των Γενικών Όρων της Eunice Power
https://eunice-power.gr/wp-content/uploads/2023/12/EUNICEPOWER-Genikoi-Oroi-Simbasis1-nf.pdf

To link με τις τελικές τιμές των μηνών του 2024 της Eunice Power
ΤΙΜΕΣ ΚΥΜΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΠΑΚΕΤΩΝ (eunice-power.gr)

Το link με τις ΤΕΑ
TEA - EnExGroup

Οι ειδικοί όροι του WeBlue και σε εικόνα
0HFIPDl.jpeg

 

Οι Γενικοί Όροι της Eunice Power με υπογραμισμένο το άρθρο 6.3 που καθορίζει τον υπολογισμό της ρήτρας αναπροσαρμογής και σε εικόνα

WVqzTzA.jpeg
Wh8uIy7.jpeg

 

To επίμαχο σημείο που δεν μπορούσες να βρεις για κανένα λόγο

CtiKwfB.png

 

BONUS: Το link για το Booking, για όποιον χρειάζεται διακοπές. Εγώ σίγουρα θα το χρειαστώ.
Booking.com | Official site | The best hotels, flights, car rentals & accommodations

Έχει χάρη που εκτός από ουλτρα εξυπνακιας, είσαι και το οργανωτικό μυαλό του τοπικ. Ευχαριστώ, πάντως, αρκούσε να μου πεις ότι ο τύπος (ούτε καν τύπος, περιφραστικά το λέει) είναι παραχωμενος μέσα στους όρους και αν ήθελες να με παραπέμψεις και στο χρήσιμα έγγραφα που τα έχει πιο ξεκάθαρα. Τα υπολοιπα είναι απλώς δημιουργια εντυπώσεων.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...