Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, archiezulu είπε

Αν φύγω πριν βγει λογαριασμός ΕΛΠΕ το παίρνω το 15αρι για ένα μήνα η πρεπει να περιμένω έκδοση λογαριασμού πρώτα , ή το τραβάνε πίσω με τον τελικό ;

Αν εννοείς τα 15 σπαστά του smart θα τα πάρεις αναλογικά για όσες ημέρες παραμείνεις στο πρόγραμμα όπως προβλέπουν οι όροι.Δε διαφοροποιειται κάτι αν είναι τελικός ο λογαριασμός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 hour ago, doomnx said:

Ναι όταν έχεις τηλεμέτρηση παίρνουν απομακρυσμένα ένδειξη και προχωράει η αλλαγή.

Εξαρτάται.

Ο @korakios έκανε αίτηση elpedison στις 14, ο ΔΕΔΔΗΕ πήρε προγραμματισμένη τηλεμέτρηση στις 15.

Μετά έστειλε η elpedison το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ (με τη παλιά ένδειξη) και η αίτηση κόλλησε αντί να πάρουν έκτακτη τηλεμέτρηση.

Επίσης όταν αλλάζει το ΑΦΜ, βγαίνουν για επιτόπια τηλεμέτρηση. 😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγα 3 παροχες στην volton πριν 15 ημέρες. Περιμένω μέχρι 30/8 ή πάω elpe σταθερό ή τι άλλο? Εκτίμηση για τιμή σε βάθος τριμήνου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Εξαρτάται.

Ο @korakios έκανε αίτηση elpedison στις 14, ο ΔΕΔΔΗΕ πήρε προγραμματισμένη τηλεμέτρηση στις 15.

Μετά έστειλε η elpedison το αίτημα στον ΔΕΔΔΗΕ (με τη παλιά ένδειξη) και η αίτηση κόλλησε αντί να πάρουν έκτακτη τηλεμέτρηση.

Επίσης όταν αλλάζει το ΑΦΜ, βγαίνουν για επιτόπια τηλεμέτρηση. 😆

Δεν ξέρω πώς τα κατάφερε ο κοράκιος 🤷🏻‍♂️

28 λεπτά πριν, doll είπε

πήγα 3 παροχες στην volton πριν 15 ημέρες. Περιμένω μέχρι 30/8 ή πάω elpe σταθερό ή τι άλλο? Εκτίμηση για τιμή σε βάθος τριμήνου?

Κανένας δεν μπορεί να σου μαντέψει την ΤΕΑ. Διάλεξε ένα από τα (ημι)σταθερά αν χρειάζεσαι σιγουριά για 3 μήνες.

Σε κάθε περίπτωση, κάτσε 30 μέρες να απολαύσεις τις δωρεάν kWh.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω το πρόγραμμα Power Home Choice της Ζενίθ (έχω το σπίτι στο χωριό από τον Φλεβάρη) αλλά δεν το βρίσκω στο site της εταιρείας. Έχει αλλάξει όνομα ή έχει γίνει κάτι; Ευχαριστώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, tdm900 είπε

Ψάχνω το πρόγραμμα Power Home Choice της Ζενίθ (έχω το σπίτι στο χωριό από τον Φλεβάρη) αλλά δεν το βρίσκω στο site της εταιρείας. Έχει αλλάξει όνομα ή έχει γίνει κάτι; Ευχαριστώ.  

Έχει καταργηθεί για νέες συμβάσεις.

22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Προσοχή στο volton κίτρινο με 1 μήνα δωρεάν... βάσει όρων το δώρο αφορά τη χρέωση προμήθειας και το πάγιο. Η ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώνεται κανονικά.

Καλύτερα πράσινο η χρέωση προμήθειας είναι τελική τιμή.

Η ρήτρα αναπροσαρμογής είναι μέρος της χρέωσης προμήθειας. Δεν πρέπει να σου χρεώσουν τίποτα για τις πρώτες 500 kWh. Γιατί το λες αυτό;

ΕΔΙΤ: Εκτός αυτού, το Simple δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, jaisonas είπε

ΕΛΠΕ πράσινο 0.18... Γιατί τέτοια ξεσκισματική?

Άλλαξε τους συντελεστές το Μάιο, αλλά ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα φθηνό.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

άκυρο.....

@doomnx @kkaragki@madboy@sdikr@fotis1997

False alarm παιδιά... πάει κάηκε ο εγκέφαλος μου. 🤣 Κατ'αρχάς ο λογαριασμός δεν ήταν από κίτρινο, ήταν από πράσινο.

Είδα "Χρέωση προμήθειας ενέργειας" και τη πέρασα για ρήτρα αναπροσαρμογής (μηχανισμό διακύμανσης), ενώ ήταν η συνολική χρέωση (Προμήθεια + πάγιο).

4.jpg.f638e6b9b8dd919c1a3163bbe2d260b4.jpg

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 5
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, xariskk24 είπε

Doomnx έχεις βγάλει πρόβλεψη για Ιούλιο;

ναι στο excel

Oikiaka_Timologia_Reumatos_2024_06261450.xlsx

Επεξ/σία από armenistis1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, doomnx είπε

Το site ενημερώνεται κάθε μήνα. Στους ειδικούς όρους κάθε προγράμματος περιγράφεται με σαφήνεια ο τρόπος υπολογισμού της τιμής και επιπρόσθετα υπάρχει PDF με το ιστορικό τιμών του 2024. To WeBlue είναι σταθερά στο top 3 των φθηνότερων κυμαινόμενων ex-post (χωρίς δώρα). Αυτή τη στιγμή είναι το φθηνότερο. Όσο για την ονομασία των προγραμμάτων, αυτή προϋπήρχε του νόμου για τα χρωματιστά τιμολόγια.

Στο κυμαινόμενο WeBlue  δεν υπάρχει δημοσιευμένος ο τρόπος υπολογισμού. Μόνο στο ειδικό έχω βρει, του οποίου η τιμή δεν είναι η φθηνότερη.

Όσο για τις ονομασίες, αυτό δε λέει τίποτα. Μετά την αλλαγή του νόμου θα έπρεπε να αλλάξει τα ονόματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gpapas640 είπε

Στο κυμαινόμενο WeBlue  δεν υπάρχει δημοσιευμένος ο τρόπος υπολογισμού. Μόνο στο ειδικό έχω βρει, του οποίου η τιμή δεν είναι η φθηνότερη.

Όσο για τις ονομασίες, αυτό δε λέει τίποτα. Μετά την αλλαγή του νόμου θα έπρεπε να αλλάξει τα ονόματα.

 

Αν δεν υπήρχε πώς θα είχα βάλει τον τύπο στο εξέλ μου; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα ρε παιδιά συγνώμη κιόλας να σας πω την περίπτωση μου είναι λίγο μεγάλη και να ρωτήσω μια καθοδήγηση. 

 

Είχαμε σπίτι προτεργια κάποια χρόνια ρεύμα και αέριο. Έχω ένα αρχιπαπαπτζη στη γειτονιά γνωστό από αυτούς που συνεργάζονται και παίρνουν προμήθειες. Μου λέει μια μέρα για τον κακό χαμό που συμβαίνει να αλλάξουμε να μπούμε στο μπλε. Μιλαμε και μέσω βαιμπερ την επόμενη του λέει να μου στείλει τιμές και προτάσεις τεσπα χωρίς επιβεβαίωση μου με βάζει μπλε Ηρών αέριο ρεύμα. Του ρίχνω ένα αγριεμα σε δεύτερο χρόνο ψάχνω τις τιμές βλέπω και εδώ στο φόρουμ ότι δεν ήταν ο φθηνότερος πάροχος. Τον ρωτάω μου απανταει εδώ καιγόμαστε τα έκανα στα γρήγορα και άλλα παπατζηλικια. (ουσιαστικά με έβαλε σε αυτόν που θα πάρει τη μεγαλύτερη προμήθεια και χωρίς να δώσω μάλιστα confirmation η να βάλω οποιαδήποτε υπογραφή) Με τα πολλά τον λέω βγάλε με θα παραμείνω εκεί που είμαι. Άρχισε να μου λέει χίλιες βλακειες πάλι την μία για εμπιστοσύνη την άλλη να μου βρει δουλειά (ενώ δουλεύω έτσι) γενικώς παπατζηλικια. Στο τέλος του μιλάω κοφτά λέει κάνε μόνος την υπαναχωρηση. Κάνω τη διαδικασία στέλνω τα έγγραφα τόσο για ρεύμα όσο και για αέριο. Ενώ με παίρνουν και με ρωτάνε μάλιστα τον λόγο που θέλω να φύγω για κάποιο λόγο κολυσιεργιας ενώ το αέριο πέρασε στο ρεύμα με έβαλαν εν τέλη Ηρών. Ξανά τηλέφωνα να βγάλω άκρη τελικά μου λένε τους πρόλαβε ο δεδηε ανήκω σε αυτούς αλλά μπορώ να φύγω χωρίς (ευτυχώς) να πληρώσω ρήτρα. (ο αθεόφοβος παπατζης με έβαλε και ρήτρα) 

 

 

Εν τέλη και ξανά συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο είμαι αέριο προτεργια στο παλιό μου συμβόλαιο (έχω χάσει όμως την έκπτωση κόμπο με ρεύμα καθώς ρεύμα είμαι Ηρών χωρίς μάλιστα να το θέλω. 

 

Τωρα τι κάνω? Δεν γνωρίζω ρε παίδες. Εντωμεταξύ με παίρνουν τηλ από προτεργια που έφυγα και μου λένε πιο πολύ με συμφέρει να μπω στο κίτρινο πρόγραμμα. Άλλο και αυτό νόμιζα είχαμε μπλε πράσινο να και το κίτρινο. 

 

Πείτε ρε γκαις μια μέτρια προς καλή επιλογή να τα πάω μαζί να ξεμπερδευω Και αν γίνεται τι χρώμα. 

 

@korakios

Επεξ/σία από costacurta
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...