Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικοί πάροχοι ενέργειας (αποκλειστικά και μόνο)


korakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Greg29M είπε

Που μπορώ να δω τις τελικές χρεώσεις του ΗΡΩΝ στο πρόγραμμα home generous με την επιδότηση του κράτους και την έκπτωση συνέπειας 20%; 

Noέμβρης εδώ https://www.heron.gr/prices-generous

Το ιστορικό μέσα στο PDF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • korakios

    5722

  • ekrepali

    2255

  • doomnx

    1312

  • takoulou

    683

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διαβάζοντας το νήμα έστω και βιαστικά από τον Φλεβάρη έως και σήμερα (ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κοράκιο για το excell και το χρόνο του!) κατέληγα και σε διαφορετικό προμηθευτή ανάλογα με την εποχή.

Αυτή τη στιγμή έχω Volterra οικιακό με το 25% της κατανάλωσής μου να είναι νυχτερινή. Το Excell  μου βγάζει αυτήν τη στιγμή: Elpedison +106€ , ΗΡΩΝ +44€ , ΔΕΗ Γ1Ν 0€ ή αν προσθέσουμε τα δώρα που τάζει η κάθε εταιρία +131€/+94€/0€.

Elpedison παρόλο που προκύπτει το μεγαλύτερο όφελος την απορρίπτω λόγω της κακής πολιτικής τιμολόγησης που έχει ή έστω είχε στο παρελθόν (σε εκπτώσεις και σε τρόπο υπολογισμού ρήτρας αναπροσαρμογής)

Μεταξύ ΗΡΩΝ και ΔΕΗ τείνω στο 2ο λόγω των προβλημάτων που διαβάζω ότι έχει ο ΗΡΩΝ όπως οι καθυστερημένοι λογαριασμό, η μη πίστωση του δώρου των 50€ και οι λανθασμένες επιδοτήσεις στα επαγγελματικά τιμολόγια. Όλα αυτά δεν την καθιστούν στα μάτια μου μια απόλυτα αξιόπιστη εταιρία.

Επίσης θα ήθελα το επόμενο τουλάχιστον 6μηνο να αράξω σε μια εταιρία και μην ασχολούμαι συνεχώς με τους νέους όρους του καθενός.

Στη θέση μου θα σκεφτόσασταν το ίδιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paidi7 είπε

 

Elpedison παρόλο που προκύπτει το μεγαλύτερο όφελος την απορρίπτω λόγω της κακής πολιτικής τιμολόγησης που έχει ή έστω είχε στο παρελθόν (σε εκπτώσεις και σε τρόπο υπολογισμού ρήτρας αναπροσαρμογής)

Επίσης θα ήθελα το επόμενο τουλάχιστον 6μηνο να αράξω σε μια εταιρία και μην ασχολούμαι συνεχώς με τους νέους όρους του καθενός.

Στη θέση μου θα σκεφτόσασταν το ίδιο;

Tώρα που τα προγράμματα δεν έχουν ρήτρα αποχώρησης κι επίσης αναγκάστηκαν να ανακοινώνουν τη τελική τιμή στις 20 του μήνα, ίσως και να είναι καλύτερη η επιλογή η Elpedison συγκριτικά με το τσίρκο του ΗΡΩΝ που πήγαμε και (ξανα)μπλέξαμε. 😄 Βέβαια είναι άγνωστο αν θα έχουν χαμηλές τιμές το χειμώνα ή αν θα βαρέσουν πάλι στο ψαχνό αν ανέβει η χονδρική κι αν θα βγάλουν σύντομα λογαριασμό ή βεβαίωση εκπροσώπησης σε περίπτωση που θες να φύγεις. Ενώ στον ΗΡΩΝ με τα πολλά στραβά του, αν είσαι οπλισμένος με πολύ υπομονή και έχεις όρεξη κάθε τρεις και λίγο να ανοίξεις αιτήματα στη ΡΑΕ, θα πάρεις ό,τι συμφώνησες (κάποτε στο μέλλον). 😝

Πάρε τον έναν και βάρα τον άλλον δηλαδή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, paidi7 είπε

Επίσης θα ήθελα το επόμενο τουλάχιστον 6μηνο να αράξω σε μια εταιρία και μην ασχολούμαι συνεχώς με τους νέους όρους του καθενός.

...δεν παίζει, αδερφέ. Πρέπει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ κάθε 20 (...και βάλε...) του ΚΑΘΕ μήνα, να παρακολουθείς έστω τις τιμές που ανακοινώνονται από όλους....

Κατά τ' άλλα, το ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ σε αυτό που θες, είναι στην ΔΕΗ που είπες. Χωρίς ξαναλέω να σημαίνει ότι "πρέπει να πας και ν' αράξεις", και να μην ξανασχοληθείς ΚΑΘΟΛΟΥ. Αν το κάνεις - με βάση όπως πάνε τα πράγματα εδώ κι ένα χρόνο - κατά πάσα πιθανότητα θα ΕΙΣΑΙ εντάξει μεν (δεν θα σου βγει η παραμονή στην ΔΕΗ, η χειρότερη, ούτε καν κακή επιλογή), αλλά καλό είναι να κοιτάς κάθε 20 "τί συμβαίνει΄"...

Κατά τ' άλλα, μόνος σου τα είπες, οι "φθηνότεροι" εναλλακτικοί, είναι τίγκα στα θέματα, και είτε με τον έναν, είτε με τον άλλον τρόπο, "θα στην φέρουν", είτε αργά, είτε όχι και τόσο. Οι δε ακριβότεροι (ή έστω "στα ίδια με ΔΕΗ"), προφανώς δεν δίνουν λόγο να πας σε αυτούς (και τέλος συγκεκριμένοι ακατανόμαστοι που έχουν κάνει τέρατα εδώ κι ένα χρόνο, δεν πρέπει να τολμήσεις να τους "εμπιστευτείς"). Γενικά οι εναλαλκτικοί είναι - πλέον - gambling, και μάλιστα για "δυνατούς παίκτες", και σε καμμία περίπτωση για "αραχτούς"...Για να καταφέρεις ν' αρπάξεις τα "τυράκια" τους απ' τις φάκες που στήνουν, θέλει μπόλικη μαγκιά, χρόνο, κι ευελιξία - και πάλι (όπως ίσως διαπίστωσες διαβάζοντας τελευταία) παίζει το "τυράκι" να είναι ΚΑΙ δηλητηριασμένο....(Για εναλλακτικούς, θα πρέπει να μιλάμε για ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ τιμολόγιο, και εσένα σε μεγάλα οικονομικά ζόρια, για να πάρεις το ρίσκο να μπεις στο "παιχνίδι" τους, και να βγεις κερδισμένος. Αν μιλάμε για οικιακό, καλύτερα ασ' το...).

Μ' άλλα λόγια :ΠΑΝΕ ΔΕΗ, "άραξε" κι όλας,,,,άλλα ΕΧΕ και τον νου σου....

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ίσως και να είναι καλύτερη η επιλογή η Elpedison

βγες μέσα από τον ekrepali ΓΡΗΓΟΡΑ 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, washcloud είπε

Μ' άλλα λόγια :ΠΑΝΕ ΔΕΗ, "άραξε" κι όλας,,,,άλλα ΕΧΕ και τον νου σου....

Μάλλον αυτό θα κάνω ελπίζοντας τουλάχιστον να μην έχω θέματα ανάλογα των εναλλακτικών...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....ίσως να έχεις "άλλα θέματα" (κυρίως "εξυπηρέτησης"), αλλά "ανάλογα των εναλαλκτικών", όχι. Για την ώρα έστω (και εδώ και κα'να χρόνο). Το μέλλον, μακάρι να το ξέραμε....(πχ αν κάνει κανένα "αστείο" και στις 20+ Νοέμβρη ανακοινώσει τιμές κατά 20 λεπτά πάνω από τον μέσο εναλλακτικό. Αλλά και πάλι, το θέμα είναι να καλύπτεσαι από τις επιδοτήσεις που θα δώσουν τότε, για να σου βγαίνει ΕΣΤΩ "0,16" η κιλοβατώρα στην πράξη, που είναι "η νόρμα" πλέον...).

Πάνε μέσω Teleperformance, για να μη δώσεις εγγύηση (ρώτα τους αν συνεχίζει να ισχύει).

 

...κι επειδή θα αρχίσει να διαμαρτύρεται ο Κοράκιος, για τυχόν περαιτέρω, στο θέμα της ΔΕΗ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, washcloud είπε

βγες μέσα από τον ekrepali ΓΡΗΓΟΡΑ 😁

😂

εννοεί οτι τώρα η elpedison έχει φάει χέρι απο ΡΑΕ και δε μπορεί να κάνει κόλπα , βέβαια παραμένει ρίσκο μιας και με την πρώτη ευκαιρία θα ανοίξει ότι παραθυράκι βρει

1 ώρα πριν, paidi7 είπε

Αυτή τη στιγμή έχω Volterra οικιακό με το 25% της κατανάλωσής μου να είναι νυχτερινή

βασικά έχεις το ακριβότερο πρόγραμμα της αγοράς απο 1/8/22 (δες το φύλλο με ιστορικό τιμών)

1 ώρα πριν, paidi7 είπε

Επίσης θα ήθελα το επόμενο τουλάχιστον 6μηνο να αράξω σε μια εταιρία και μην ασχολούμαι συνεχώς με τους νέους όρους του καθενός.

με νέους ορους πλέον όχι (λόγω του μηχανισμού) , αλλά κάθε μήνα οι τιμές αλλάζουν ,επομένως δεν είναι για άραγμα

1 ώρα πριν, paidi7 είπε

Μεταξύ ΗΡΩΝ και ΔΕΗ τείνω στο 2ο λόγω των προβλημάτων που διαβάζω ότι έχει ο ΗΡΩΝ όπως οι καθυστερημένοι λογαριασμό, η μη πίστωση του δώρου των 50€ και οι λανθασμένες επιδοτήσεις στα επαγγελματικά τιμολόγια. Όλα αυτά δεν την καθιστούν στα μάτια μου μια απόλυτα αξιόπιστη εταιρία.

προσωπικά θα πήγαινα Ηρών γιατί ξέρω πως να χειρίζομαι χωρίς να χαλιέμαι , ότι τυχών προβλήματα παρουσιαστούν , αλλά ναι , θέλει προσοχή

δες και NRG (prime χωρίς όμως συνδρομή) μιας και πλην ενός παρατράγουδου που είχε στο παρελθόν είναι πολύ κομπλέ απο εξυπηρέτηση ,έκδοση λογαριασμών και υπηρεσίες γενικότερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, korakios είπε

εννοεί οτι τώρα η elpedison έχει φάει χέρι απο ΡΑΕ και δε μπορεί να κάνει κόλπα , βέβαια παραμένει ρίσκο μιας και με την πρώτη ευκαιρία θα ανοίξει ότι παραθυράκι βρει

...ξέρω ρε συ, χαβαλέ έκανα - αλλά χαβαλές από την άλλη ΔΕΝ είναι η ΕΛΠΕ, και με το "ιστορικό" που έχει, ούτε αλυσοδεμένος δεν πας εκεί....(...βγαίνει ο Πάσσαρης μετά από 20+ χρόνια, και είναι "άλλος άνθρωπος", λόγω της ενασχόλησής του "με τα Θεία" τον μισό και βάλε χρόνο που είναι στην μπουζού...Θα τον έπαιρνες συγκάτοικο; :ρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, korakios είπε

δες και NRG (prime χωρίς όμως συνδρομή) μιας και πλην ενός παρατράγουδου που είχε στο παρελθόν είναι πολύ κομπλέ απο εξυπηρέτηση ,έκδοση λογαριασμών και υπηρεσίες γενικότερα .

NRG Prime βγαίνει η 2η πιο συμφέρουσα , δεν την ανέφερα καθόλου ίσως γιατί δεν είδα να πολυσυζητιέται εδώ.

Στo site τους αναφέρει ΤΩΡΑ ΔΩΡΕΑΝ Η ΣΥΝΔΡΟΜΗ, ΑΞΙΑΣ 75€!

Λογικά όταν λήξει ο τρέχων μηχανισμός θα έχουν δικαίωμα να την ενεργοποιήσουν;

Επίσης το πάγιο με ενεργοποίηση e-bill και πάγιας εντολής είναι 2,5€ , δλδ 30€ ετησίως (θέλει διόρθωση το excell;)

 

Τώρα είδα ότι άλλη τιμή γράφει στο pdf τιμολόγιο τους και άλλη στην αρχική τους σελίδα (https://www.nrg.gr/el/nrg-prime)

Επεξ/σία από paidi7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...έχε πάντως υπ' όψη ότι "το συμφέρον" είναι στα σίγουρα ΜΟΝΟ για τον Νοέμβρη...(κι αν πεις μετά να φύγεις γιατί μπορεί να ανεβάσουν τιμές, "ποιος ξέρει τί μπορεί και να σε περιμένει"...). "Ρίσκο είναι", και σε καμμία περίπτωση "άραγμα"...Μπορεί και να σου βγει βέβαια (μπορεί και όχι. Το θέμα είναι να μη  γίνει καμμιά "χοντρή", και ΤΟΤΕ τί κάνεις...).

Βασικά ΑΝ έχεις "οικονομικά περιθώρια", και σ' αρέσει "το παιχνίδι", παίζεις. Για 'μένα πιο πολύ νόημα έχει πάντως ΔΕΗ και περιορισμός στην κατανάλωση (αν ΔΕΝ έχεις οικονομικά περιθώρια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paidi7 είπε

NRG Prime βγαίνει η 2η πιο συμφέρουσα , δεν την ανέφερα καθόλου ίσως γιατί δεν είδα να πολυσυζητιέται εδώ.

δεν είχε και τόσο ανταγωνιστικές τιμές και είχε και τη συνδρομή παλιότερα

1 ώρα πριν, paidi7 είπε

Στo site τους αναφέρει ΤΩΡΑ ΔΩΡΕΑΝ Η ΣΥΝΔΡΟΜΗ, ΑΞΙΑΣ 75€!

Λογικά όταν λήξει ο τρέχων μηχανισμός θα έχουν δικαίωμα να την ενεργοποιήσουν;

δε νομίζω , αλλά πάρε γραπτώς οτι δε θα την ενεργοποιήσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, washcloud είπε

βγες μέσα από τον ekrepali ΓΡΗΓΟΡΑ 😁

Τι να του πω του ανθρώπου "Έλα στον ΗΡΩΝ, να πάρεις τον 1ο λογαριασμό κατά το 2023" ; 😄

Πλάκα - πλάκα σχετικά με το αίτημα μας που έχει προωθηθεί... προβλέπω να το κωλοβαρέσουν 10 εργάσιμες και να μας απαντήσουν στις 14 του μήνα ότι θα εκδώσουν λογαριασμό τέλη Νοέμβρη. 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αιωρειται οτι ο ηρων στελνει λογαριασμους οποτε του καπνισει
εγω τουλαχιστον ειχα ενημερωθει οτι Ο ΠΡΩΤΟΣ θα εκδοθει στο 2μηνο
και εκδοθηκε στο 2μηνο + 4μερες
ασχετο αν ειδα το pdf 12 μερες μετα

δεν ειναι dealbreaker αυτο, not for me

το 50 ευρω απ οτι καταλαβα δεν μπηκε σε κανενα
οσο για την ΤΕΜ αυγουστου μπορω να το "δικαιολογησω" ισως οτι δεν ηταν ολοκληρος ο μηνας
του σεπτεμβριου που ηταν ολοκληρος μπηκε κανονικα

dealbreaker ειναι το να βγαινουν λαθος λογαριασμοι ή το να μη λαμβανουν υποψιν τις καταχωρησεις σου
ο σεπτεμβρης χρεωθηκε κανονικα και φανταζομαι οτι ετσι θα παει απο δω και περα
και αν δε παει προφανως αναλογα την υπομονη του καθενος
-ειτε θα τους κυνηγα και θα παραμενει λογο συνεπειας, καλων τιμων
-ειτε θα αποχωρησει

και ωραια φευγει; παει που; δεη;;; γνωστη μου αυτο το μηνα δεν της εβγαλε να καταχωρησει kwh
και για να εμφανιστει η νυχτερινη καταναλωση πηρε ΜΗΝΕΣ απο τη στιγμη που μπηκε το ρολοι
 

Επεξ/σία από akaloith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios ή οποιοσδήποτε, για έκδοση διορθωτικού στην Ελπε ή και γενικότερα τί θα προτείνατε ως το πιο αποτελεσματικό/γρήγορο/εύκολο: Email, τηλέφωνο, κάπως online μέσω account ή κατάστημα?

Επεξ/σία από tryfos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tryfos είπε

@korakios ή οποιοσδήποτε, για έκδοση διορθωτικού στην Ελπε ή και γενικότερα τί θα προτείνατε ως το πιο αποτελεσματικό/γρήγορο/εύκολο: Email, τηλέφωνο, κάπως online μέσω account ή κατάστημα?

για την αναδρομική τα έγραψα εκεί

κατάστημα , τηλέφωνο όχι μιας και ο κάθε πικραμένος θα πει ότι του κατέβει και δε θα έχεις αποδεικτικό

πρώτα email και μετά απο 10 εργάσιμες ΡΑΕ κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...